Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κάνουμε καλαμπουρι αλλά ένα κουτί τσιχλοφυσιγγα έχει πάει 10 ευρώ.

Από 6.20 το 2022.

Δεν ξέρω ποιος θα πάει να πάρει δύο τρία κιβώτια όπως γινότανε.

Το βλέπω δύσκολο.

Το 22 αγόρασα νομίζω 1500 φυσίγγια κάπου στα 440 ή 460 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς αλλά είχε μέσα και 36 και 34 και 30 γραμμάρια φυσίγγια.

Για να τα αγοράσεις αυτά σήμερα θα χρειαστούν πάνω από 700 ευρώ.
Βρήκα εδώ την τότε δημοσίευση μου και την ανεβαζωScreenshot_20240729_210401.jpg
 
Κάνουμε καλαμπουρι αλλά ένα κουτί τσιχλοφυσιγγα έχει πάει 10 ευρώ.

Από 6.20 το 2022.

Δεν ξέρω ποιος θα πάει να πάρει δύο τρία κιβώτια όπως γινότανε.

Το βλέπω δύσκολο.

Το 22 αγόρασα νομίζω 1500 φυσίγγια κάπου στα 440 ή 460 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς αλλά είχε μέσα και 36 και 34 και 30 γραμμάρια φυσίγγια.

Για να τα αγοράσεις αυτά σήμερα θα χρειαστούν πάνω από 700 ευρώ.
Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν
 
Θέλει όλοι πλέον να γίνουμε προσεκτικοί με τις ντουφέκιες ούτως η άλλως αυτό με τις τιμές δεν αλαζει θα χειροτερέψει η καταστάσεις θα δυσκολέψουν για όλους μας και πολλοί που σπουδάζουν τώρα σε επαγγέλματα που θεωρούνται με μέλλον σε 5/7 χρόνια θα είναι άνεργοι η με μισθό πείνας .Ερχετε λαίλαπα εξελίξεων σε πολλά και υποβαθμισεων σε οικονομικά θέματα.Σε δύσκολες καταστάσεις είναι που αξίζει να έχεις πυρομαχικό γιατί μπορεί κάποια στιγμή να μην μπορείς να αγοράσεις και να θες ή να μην έχεις την ικανότητα το μικρο μου μυαλό συνήθως τρέχει πολύ και κοιτάξτε ίσως κάποια στιγμή να υπάρχει περιορισμός κατοχής φυσιγγίων και όπλων ξεπουλιομαστε καθημερινά και τα έσοδα του κράτους μειώνονται καθώς και ο ενεργός πληθυσμός,δεν έχει πολύ καιρό που γράφαμε εδώ και είχα πει ότι η ιδιογομωση δεν έχει μέλλον και θα απαγορεύθει μπορεί να μην απαγορεύτηκε ακόμη αλλά δεν υπάρχει πυρίτιδα και όταν αν υπάρξει ξανά σε αφθονία μάλλον δεν θα μπορεί να την αγοράσεις αν δεν ενταχθεί σε νόμο περί εκρηκτικών και παπαλα.Ξαφνιξα όπως είδατε από κάπου έλειψαν κάποια εκατομμύρια και εν μια νυκτί πλαγίως μπήκε φόρος στα βαρκακια ένα 100€ το χρόνο νταβαντζηλικι ετοιμάζεται φιρμάνι να αυξηθεί η τιμή ανά κόρο για τα επαγγελματικά αλιευτικά από Ευρώπη αυτό αποζημίωση για να το κόψεις για να μειωθεί η αλίευση ,το ελληνικό δημόσιο λίγο θέλει να περάσει σε ιδιωτικά χέρια κατά 80% αναμένουν να φύγουν κάποιοι τελευταίοι φίλοι τους οι οποίοι έχουν και κοινό ακόμη και μπορεί να αντιδράσουν λόγο λυκοφιλιων μοιραζονενοι λεφτά που δεν πρέπει ενώ όλοι ξέρουν τι γίνετε τα φέρνουν με μέτρο όλα σιγά σιγά, τα πάντα διαλύονται κύριοι αργά και σταθερά ενώ όλα εξασθενούν οι τιμές ανεβαίνουν συνεχώς .Έρχονται χρόνια ποιο δύσκολα που έλεγε ο Καζαντζίδης σε τραγούδι λίγα επαγγέλματα θα βγάζουν λεφτά πλέον.
 
Σήμερα πλήρωσα + 0.50€ το φρεντο εσπρέσο
Που είναι καθημερινό έξοδο
και ο κουρέας είπε +2€ από 1/8...
Είναι γενικό το κακό..
Ειδικά στα είδη πρώτης ανάγκης..
Τωρα τα φυσίγγια είναι είδος πολυτελείας..
Και ανεβαίνει η τιμή 2 φορές κάθε χρόνο.
 
κωψε λιγο απο εδω λιγο απο εκη τα φυσιγκακιαμας θα τα παρουμε,,εγω διακοπες 2 χρονια δεν πηγα δεν το εκανα για να αγωρασω φυσιγκια,,αλα η διακοπεσμου εμαινα ξεκινανε στης 20 αυγουστου και σταματανε τελη φλεβαρηηηη ;) ;) .hunter..exciting.
 
Θα οδηγηθούμε σε αυτόν τον τόπο δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά.
Μιλάω για μας τους φτωχούς.
Οι λίγοι που τα έχουν πάντα ζούσαν και θα ζουν σε έναν άλλο κόσμο.

Δεν ζηλεύω τους πλούσιους.
Καλά κάνουν και τα χουν.

Αλλά όλοι προσπαθούν να κάνουν τους φτωχούς φτωχότερους και τους πλούσιους πλουσιότερους.

Όταν το καταφέρουν καλά καλά θα ξεσηκωθεί ο κόσμος και θα τους γαμ#σει.

Αυτό θα γίνει.
Κάτι σαν κι αυτό που έπαθε ο Μουαμάρ Καντάφι.

Πρέπει κι εμείς να μπορουμε να πάμε σε ένα εστιατόριο.

Σε ένα μπαρ.

Στο χόμπυ μας.

Πρέπει να μπορούμε να πούμε στο βενζινα γεμησε το.

Πρέπει να μπορουμε να αγοράσουμε 5 κουτιά φυσίγγια με ένα μεροκάματο.
Αυτοί τώρα θέλουν να αγοράζεις 2 ή 3 μόνο.
Και μετά καθόλου.

Καταραμένες εποχές.
Παλιά οι άνθρωποι δούλευαν και με οικονομία από το μεροκάματο έφτιαχναν ακόμη και σπίτι.

Τώρα με το μεροκάματο δεν φτιάχνεις σπίτι και 3 οχτάωρα τη μέρα να δουλέψεις.

Στο διάβολο πια!!!
 
Άσε να καταφέρει ο κάθε ένας να διατηρήσει ότι έχει και ας αφήσουμε τις νέες κατασκευές
Θα έπρεπε ένα ζευγάρι αν δουλέψει πολύ σκληρά και κάνει οικονομία να μπορεί να πάρει ένα σπίτι αν βοηθήσουν και οι γονείς που στην Ελλάδα πάντα βοηθούν.

Στις υπόλοιπες χώρες έτσι γίνεται και χωρίς βοήθεια από τους γονείς.

Τέλοσπαντων.....το θέμα είναι τα φυσίγγια.
Εγώ τσιχλοφυσιγγα με 10 ευρώ δεν πρόκειται να αγοράσω.
Τέλος.
 
Τσίχλα για μένα τέλος,σηγα μήν κεο τα υλικά στην τσίχλα,γούστα είναι αυτά βεβεα.μονο λαγό φασσες και κανένα αγριοπεριστερο και αν
Η τσίχλα είναι σούπερ αλλά απαιτεί φυσίγγια.
Όταν κάνουν 10 ευρώ το κουτί τσίχλα δεν πας.

Δηλαδή θα μας κάνουν να παρακαλάμε να μην έχει πουλιά.

Φαντάζεσαι να χει πουλιά και να θες 30 ευρώ για 3 κουτιά φυσίγγια;
 
Η τσίχλα είναι σούπερ αλλά απαιτεί φυσίγγια.
Όταν κάνουν 10 ευρώ το κουτί τσίχλα δεν πας.

Δηλαδή θα μας κάνουν να παρακαλάμε να μην έχει πουλιά.

Φαντάζεσαι να χει πουλιά και να θες 30 ευρώ για 3 κουτιά φυσίγγια;
Ακριβώς έτσι.αν κυνήγια λαγό,φάσσα στην καλύτερη περίπτωση θα κάψω 200 φυσίγγια την σεζόν οπότε θα τα φτιαχνο Α Πιοτητας χωρίς τσηγκουνιες υλικών
 
Θα έπρεπε ένα ζευγάρι αν δουλέψει πολύ σκληρά και κάνει οικονομία να μπορεί να πάρει ένα σπίτι αν βοηθήσουν και οι γονείς που στην Ελλάδα πάντα βοηθούν.

Στις υπόλοιπες χώρες έτσι γίνεται και χωρίς βοήθεια από τους γονείς.

Τέλοσπαντων.....το θέμα είναι τα φυσίγγια.
Εγώ τσιχλοφυσιγγα με 10 ευρώ δεν πρόκειται να αγοράσω.
Τέλος.
Έχει και φθηνότερα Στέλιο εγώ πήρα 10 κουτιά 30γρ navaro από τον Αλαγιαννη με 7.50 το κουτί και θα σου πω γιατί να σταματήσω το κυνήγι είναι δύσκολο πολύ μόνο αν αποφασίσω για δικούς μου λόγους αλλά για λόγο τιμών δεν, στο τέλος θα κυνηγάω με 24 γρ έως 30 γρ και θα προσέχω πολύ και με πλάγιο που σκοπεύω να πάρω ένα μεταχειρισμένο σύντομα λογικά .
 
Έχει και φθηνότερα Στέλιο εγώ πήρα 10 κουτιά 30γρ navaro από τον Αλαγιαννη με 7.50 το κουτί και θα σου πω γιατί να σταματήσω το κυνήγι είναι δύσκολο πολύ μόνο αν αποφασίσω για δικούς μου λόγους αλλά για λόγο τιμών δεν, στο τέλος θα κυνηγάω με 24 γρ έως 30 γρ και θα προσέχω πολύ και με πλάγιο που σκοπεύω να πάρω ένα μεταχειρισμένο σύντομα λογικά .
Πραγματικά ο αλαγιαννης πόσο στοκ έχει από navaro?Γιατί μόνο από εδώ μέσα πρέπει να έχουν πάρει ένα καράβι.
 
Έχει και φθηνότερα Στέλιο εγώ πήρα 10 κουτιά 30γρ navaro από τον Αλαγιαννη με 7.50 το κουτί και θα σου πω γιατί να σταματήσω το κυνήγι είναι δύσκολο πολύ μόνο αν αποφασίσω για δικούς μου λόγους αλλά για λόγο τιμών δεν, στο τέλος θα κυνηγάω με 24 γρ έως 30 γρ και θα προσέχω πολύ και με πλάγιο που σκοπεύω να πάρω ένα μεταχειρισμένο σύντομα λογικά .
Ένα χρόνο τό λέμε.
 
Back
Top