Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό το βιβλίο υπαρχει πουθενά σε pdf;
Δεν το έχω ψάξει αλλά νομίζω πως όχι....
Έχει εξαντληθει εδώ κ πολλά χρόνια.....
Και δυστυχώς σπάνια θα το βρει κάποιος να διατίθενται προς πωληση, είτε σε αγγελίες, είτε σε παλαιοβιβλιοπωλεια...
Όσοι το έχουν δυσκολα το αποχωρίζονται.....

Και μια ωραία φωτο με του συγγραφεα........

GT1.jpg
 
....μάλιστα φίλε Βασίλη....και να φανταστείς οτι υπάρχουν και σκοπευτικά σε 70αρι κάλυκα με τάπα χαρτοπολτού (τύπου Diana) της τάξεως των 20 χιλ.(!) που βγάζουν εξίσου πολύ καλές κατανομές.....και η Diana δεν έχει αμορτισέρ... είναι κούτσουρο!.think.
 
....μάλιστα φίλε Βασίλη....και να φανταστείς οτι υπάρχουν και σκοπευτικά σε 70αρι κάλυκα με τάπα χαρτοπολτού (τύπου Diana) της τάξεως των 20 χιλ.(!) που βγάζουν εξίσου πολύ καλές κατανομές.....και η Diana δεν έχει αμορτισέρ... είναι κούτσουρο!.think.
Όντως παράδοξο‼️
 
Δεν το έχω ψάξει αλλά νομίζω πως όχι....
Έχει εξαντληθει εδώ κ πολλά χρόνια.....
Και δυστυχώς σπάνια θα το βρει κάποιος να διατίθενται προς πωληση, είτε σε αγγελίες, είτε σε παλαιοβιβλιοπωλεια...
Όσοι το έχουν δυσκολα το αποχωρίζονται.....

Και μια ωραία φωτο με του συγγραφεα........

View attachment 45563
...ποιος είσαι τέλος πάντων!!! και τον Γκάφ Τόμας γνωρίζεις???.yel..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Και τελικά, μετά από όλες αυτές τις δοκιμές, παραπομπές, κλπ., καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αυτό που μετράει είναι το μέγεθος (και κατά συνέπεια το βάρος) του σκαγιού και ο αριθμός τους και όχι τόσο η ταχύτητα.
Ή κάνω λάθος;
στο χοντροτερο "καταλληλο" για το θηραμα, δεν παιζει ρολο η ταχυτητα. Ελα ομως που χρειαζομαστε τα ψιλοτερα "καταλληλα" για να πιασουμε κατανομη, και εκει μπαινει η ταχυτητα δυναμικα στο παιγνιδι.
 
στο χοντροτερο "καταλληλο" για το θηραμα, δεν παιζει ρολο η ταχυτητα. Ελα ομως που χρειαζομαστε τα ψιλοτερα "καταλληλα" για να πιασουμε κατανομη, και εκει μπαινει η ταχυτητα δυναμικα στο παιγνιδι.
Η ταχύτητα στα ψιλά...θα τα κάνει σκορποχωρι....θα πρέπει να είναι πολύ μάστορας για να το αποφύγει αυτο
 
και επειδη η πιθανοτητα να χτυπηθει με τρια δεν ειναι πολυ μεγαλη, κοψτε 5μ απο καθε νουμερο στον πινακα
Αυτό προυποθετει ο κυνηγός να έχει δοκιμάσει τα φυσίγγια του προηγουμένως, κ προπάντων να είναι ικανός στο να στείλει την τουφεκια του εκεί που πρεπει.....
Αλλά αυτό δεν είναι παντοτε εφικτο, κ ετσι ο κυνηγός πάντα θα βρίσκεται αντιμέτωπος με τις πιθανοτητες κ τα τυχερά σκαγια.....

.....Κανεις δεν μπόρεσε να μαντέψει με ποσα σκαγια η σκαγι έπεσε νεκρο το θήραμα που προηγουμένως τουφεκισε,κ ας έχει κάνει του κόσμου τις δοκιμές, κ ας έχει μελετήσει ένα σωρό πίνακες βλητικης.....
 
Μήπως τελικά θέλουμε να χτυπάμε ότι βλέπουμε, όσο μακρυά το βλέπουμε και μας φταίνε τα πάντα ;;;
.think.
Τσου‼️μας φτάιει ότι ο Νίκος καθώς κ άλλοι εδώ ,φτιάχνουν γαμω τα φυσίγγια κ μεις ψωνίζουμε από σβέρκο‼️
 
Καλησπερα και απο εδω παλικαρια !!!
Αλλη μια δοκιμη με ΕΛΛΗΝΙΚΟ LB6.....αυτην την φορα με αλλο αμορτισερ...Η προηγουμενη
δοκιμη ειχε φελλο 9 χιλιοστα και αυτη που θα ανεβασω τωρα για αμορτισερ ειχε 9 χιλιοστα
σωληνακι ΒΕΝΖΙΝΗΣ....και καλα διαβασατε !!!

Το σωληνακι ηταν πατεντα της πτανας του κουζουλου....η του Μαστρο Μιχαλη....δεν θελω να ''αδικησω''
κανεναν....Αν και νομιζω ....πολυ παλια το ειχε στησει ο κουζουλος με σωληνακι μαυρο 10 χιλιοστα
διαμετρο και ηταν σκληρο αερος σωληνακι!!!
Εγω το εκανα με σωληνακι βενζινας λογω επαγγελματος...!!!! :D

Ανεβαζω την δοκιμη....και μετα το στησιμο και το σεταπ της δοκιμης !! :)


εικόνα_Viber_2022-03-30_20-44-41-469.jpgεικόνα_Viber_2022-03-30_19-10-59-734.jpg


Τι ''αντιντζελο'' πρασινα αλογα....Οι Ελληνες δινουν πόνο ....!!!! :)
 
Καλησπερα και απο εδω παλικαρια !!!
Αλλη μια δοκιμη με ΕΛΛΗΝΙΚΟ LB6.....αυτην την φορα με αλλο αμορτισερ...Η προηγουμενη
δοκιμη ειχε φελλο 9 χιλιοστα και αυτη που θα ανεβασω τωρα για αμορτισερ ειχε 9 χιλιοστα
σωληνακι ΒΕΝΖΙΝΗΣ....και καλα διαβασατε !!!

Το σωληνακι ηταν πατεντα της πτανας του κουζουλου....η του Μαστρο Μιχαλη....δεν θελω να ''αδικησω''
κανεναν....Αν και νομιζω ....πολυ παλια το ειχε στησει ο κουζουλος με σωληνακι μαυρο 10 χιλιοστα
διαμετρο και ηταν σκληρο αερος σωληνακι!!!
Εγω το εκανα με σωληνακι βενζινας λογω επαγγελματος...!!!! :D

Ανεβαζω την δοκιμη....και μετα το στησιμο και το σεταπ της δοκιμης !! :)


View attachment 45583View attachment 45584


Τι ''αντιντζελο'' πρασινα αλογα....Οι Ελληνες δινουν πόνο ....!!!! :)
Το σωληνάκι να υποθέσω δημιουργεί αερόσουστα ;
 
Το στησιμο και το σεταπ...
SIPE - CX2000 - 1,55X32 + Xαρτακι 0,5 απο βελανιδοχαρτο + ακοπο τον LB6+σωληνακι η φελλο 9χιλιοστα
μεσα +το ταπακι του LB6 με την εσοχη του να βλεπει τα σκαγια+32 γραμμαρια σκαγια. 68,5 - 57 - 8* πτυχο
Κ.Α.Χ. 12 Χιλιοστα...

εικόνα_Viber_2022-03-30_19-00-23-530.jpgεικόνα_Viber_2022-03-30_19-09-45-783.jpgεικόνα_Viber_2022-03-30_19-10-12-593.jpgεικόνα_Viber_2022-03-30_19-37-40-944.jpgεικόνα_Viber_2022-03-30_19-38-04-322.jpg

Απο πανω απο χαρτακι τον LB6....Εαν δεν εχετε 0,5 βελανιδοχαρτο...βαλτε 1cal12 ενος χιλιοστου...
προσεξτε ομως....αλλαζει η ογκομετρια... ;)
 
Το σωληνάκι να υποθέσω δημιουργεί αερόσουστα ;

Αμορτισερ κανει Βασιλη....Οπως θελεις...ονομασε το φιλε !!!

Μου εκανε μεγαλη εντυπωση....και ο φελλος και το σωληνακι την ΙΔΙΑ ακριβως ταχυτητα ...πολυ μικρη
διαφορα στην συγκεντρωση...αλλα και στην κατανομη...!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top