Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω γνωρίσει έναν πολύ ωραίο τύπο, είναι και κυνηγός, που όλα τα < εργασιμα > χρόνια του στην ΔΕΗ,ήταν διευθυντής καλιτεχνικου τμήματος, οργανωνε,εκδρομές.( εκπαιδευτικες εννοείται), χορούς, τραπεζωματα κλπ. Καταραμένη βιοπαλη, τι να πεις...
 
Θα ηθελα τα φώτα σας. Νο 8-8.5-9 σκάγια στα ποσα μέτρα πρεπει να βάλω τον τενεκέ για να ειναι περιπου στο όριο του τρυπήματος ή μη για να μπορέσω να συγκρίνω τις διατρισεις; Προσπαθώ να γλυτώσω τις δοκιμές σε διαφορες αποστάσεις μεχρι να βρώ την κατάλληλη αποσταση.
Τα 22 μέτρα (με μεζούρα -όχι περπάτημα)είναι οριακά για πολύ καλά 9άρια.
Για κάθε νούμερο σκάγια που κατεβαίνεις προσθέτεις και 3 μέτρα στον τενεκέ.
 
Εγινε...Οτι θελει ο φιλος μου!!! :)

Ν1 - Διαμετρος 3,7 χιλ. 50 μετρα φουλ τσοκ V1,5-418m/s = 5,8 xιλιοστα.

Ν2 -διαμετρος 3,4 χιλ. 50 μετρα φουλ τσοκ V1,5 -417m/s = 5,5 χιλιοστα.

Ν3 - διαμετρος 3,3 χιλ. 40 μετρα φουλ τσοκ V1,5 -399m/s = 8 xιλιοστα

Ν4 -Διαμετρος 3,10 χιλ. 35 μετρα φουλ τσοκ V1,5-438m/s = 7,6 xιλιοστα.

Ν4 -διαμετρος 3,10 χιλ. 40 μετρα φουλ τσοκ V1,5 -438m/s = 5,5 χιλιοστα

Ν4 -διαμετρος 3,10 χιλ. 50 μετρα φουλ τσοκ V1,5 -400m/s = 2,7 Χιλιοστα. -

Ν4 ΝΙΚΕΛ - 3,10χιλ. 50 μετρα φουλ τσοκ V1,5 - 408m/s = 4 χιλιοστα ( ενδεικτικο )....

Φτανουν αυτα φιλε ??? :)
Για την ώρα ναι ... ευχαριστώ
Τα σημεία θα έπρεπε να είναι σε ευθεία ... αρκετά καλή προσέγγιση

1648575933833.png
 
Last edited:
Η διάτρηση είναι το σημαντικότερο δεδομένο που σε συνδυασμό με την κατανομή και αριθμο- μέγεθος σκαγιων είναι όλα όσα χρειάζονται για να αποφασίσουμε αν ένα φυσίγγι είναι κατάλληλο για το θήραμα που κυνηγάμε στις αποστάσεις που μας ενδιαφέρουν. Χάρη σε πολλούς παθιασμενους βλητικους έχουμε τα αποτελέσματα των σχολαστικοτατων και πολύ σωστά στημένων μετρήσεων που έχουν κάνει και μπορούμε να βασιστούμε σε αυτά τα στοιχεία, για να επιλέξουμε μέγεθος σκαγιων και βάρος γόμωσης για την χρήση που μάς ενδιαφέρει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ακριβής η μέτρηση σελίδων βιβλίων που όχι μόνο διαφέρουν σε πάχος σελίδων, ποιότητα χαρτιού, υγρασία, παλαιότητά και ένα σωρό άλλες διαφορές, αλλά ακόμη και το στήσιμο τους είναι κάθε φορά διαφορετικό, την μία θα στέκει μισοάνοιγμενο, την άλλη λοξά κλπ. Δηλαδή δεν μπορούμε ποτέ να κάνουμε σωστά ένα τεστ διάτρησης με βιβλία ή ότι άλλο υλικό βρίσκεται στην διάθεση μας κατά περίσταση, μόνο μια ένδειξη θα έχουμε αλλα και αυτή χωρίς να γνωρίζουμε πόσο ικανή είναι για να την ταυτισουμε με το θήραμα που μας απασχολεί. Νομίζω το μέγεθος σκαγιων και η απαιτούμενη ταχύτητα, για ένα συγκεκριμένο θήραμα στην μέγιστη απόσταση που το τουφεκαμε, είναι λίγο πολύ γνωστά από καιρό, άντε να ανέβουμε ή να κατέβουμε ένα νούμερο, ας ασχοληθούμε στο να φτιάξουμε τα σωστά φυσίγγια με τα νούμερα που έχουν καθιερωθεί και να μην χανόμαστε σε ανακριβείς δοκιμές.
 
Η διάτρηση είναι το σημαντικότερο δεδομένο που σε συνδυασμό με την κατανομή και αριθμο- μέγεθος σκαγιων είναι όλα όσα χρειάζονται για να αποφασίσουμε αν ένα φυσίγγι είναι κατάλληλο για το θήραμα που κυνηγάμε στις αποστάσεις που μας ενδιαφέρουν. Χάρη σε πολλούς παθιασμενους βλητικους έχουμε τα αποτελέσματα των σχολαστικοτατων και πολύ σωστά στημένων μετρήσεων που έχουν κάνει και μπορούμε να βασιστούμε σε αυτά τα στοιχεία, για να επιλέξουμε μέγεθος σκαγιων και βάρος γόμωσης για την χρήση που μάς ενδιαφέρει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ακριβής η μέτρηση σελίδων βιβλίων που όχι μόνο διαφέρουν σε πάχος σελίδων, ποιότητα χαρτιού, υγρασία, παλαιότητά και ένα σωρό άλλες διαφορές, αλλά ακόμη και το στήσιμο τους είναι κάθε φορά διαφορετικό, την μία θα στέκει μισοάνοιγμενο, την άλλη λοξά κλπ. Δηλαδή δεν μπορούμε ποτέ να κάνουμε σωστά ένα τεστ διάτρησης με βιβλία ή ότι άλλο υλικό βρίσκεται στην διάθεση μας κατά περίσταση, μόνο μια ένδειξη θα έχουμε αλλα και αυτή χωρίς να γνωρίζουμε πόσο ικανή είναι για να την ταυτισουμε με το θήραμα που μας απασχολεί. Νομίζω το μέγεθος σκαγιων και η απαιτούμενη ταχύτητα, για ένα συγκεκριμένο θήραμα στην μέγιστη απόσταση που το τουφεκαμε, είναι λίγο πολύ γνωστά από καιρό, άντε να ανέβουμε ή να κατέβουμε ένα νούμερο, ας ασχοληθούμε στο να φτιάξουμε τα σωστά φυσίγγια με τα νούμερα που έχουν καθιερωθεί και να μην χανόμαστε σε ανακριβείς δοκιμές.
Αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με την διάτρηση σε βιβλίο - χοντρό περιοδικό τα περισσότερα που σωστά επισημαίνεις ως ''προβλήματα''
λύνονται .
Ακόμη καί η μέτρηση σελίδων μπορεί νάναι ακριβής με αμελητέες αποκλίσεις .
Θα πώ για το πιό εύκολο που λύνεται ,το πιθανό άνοιγμα του βιβλίου λόγω αέρα κατά τηνδοκιμή το δέσιμο μ'ένα λαστιχάκι o_O
 
Λάμπη τι θα ανακαλύψουμε που δεν το έχουν γράψει ήδη από την εποχή του Journee ; Ότι το νούμερο 6 πχ στα 50 μέτρα σκοτώνει την πέρδικα ; Αυτό που θέλουμε είναι το φυσίγγι εκείνο που στο συγκεκριμένο όπλο θα δώσει την κατανομή με την πυκνότητα και ταχύτητα που μας χρειάζεται στο νούμερο αυτό. Αν πάλι τα πετύχουμε όλα αυτά με ένα νούμερο μεγαλύτερο, αυτό ναι είναι επιτυχία.
 
Τενεκέδες, βιβλία και πάκος Α4
=====================
Μόνο για συγκριτικές δοκιμές με προτιμότερο τον πάκο Α4.
Έχεις ένα φυσίγγι που αμφιβάλεις για την διάτρησή του και το συγκρίνεις με ένα το οποίο θεωρείς "καλό", στην μέγιστη απόσταση που επιθυμείς ή στα στανταρισμένα 36,5m.
Το πρόβλημα πάντα θα παραμένει αν ο πάκος είναι στο κέντρο της τουφεκιάς ... συνήθως δεν θα είναι :)

Την διάτρηση σε φύλλα την έβαλα στο excel απλά επειδή μπορούσα να την βάλω.
 
Last edited:
Για την ώρα ναι ... ευχαριστώ
Τα σημεία θα έπρεπε να είναι σε ευθεία ... αρκετά καλή προσέγγιση

View attachment 45518

Βασιλη απο εμενα ενα μεγαλο ευχαριστω για τον κοπο σου φιλε !!!

Απο την ''αλλη''.....δεν υποχρεωσα ΚΑΝΕΝΑΝ να ακολουθησει τις δικες μου μετρησεις....
Εαν για καποιους δεν ειναι ακριβης....ειλικρινα το λεω.......στα παλια μου τα παπουτσια...
Με αυτες τις μετρησεις και με την πυκνοτητα που εχουν τα φυσιγγια μου....οση αποκλιση και να εχουν απο τον πινακα....Εγω ξερω οτι εαν δεν πεσει το θηραμα ....εχω αστοχησει...

Αυτα τα αποτελεσματα εχω βγαλει εγω.....Και ετσι θα συνεχισω τις δοκιμες...δλδ με βιβλια...
Σε οποιον δεν αρεσουν....ας κανει δικες του μετρησεις διατρησης ...... με οποιον αλλο τροπο θελει !!! :cool:
 
Βασιλη απο εμενα ενα μεγαλο ευχαριστω για τον κοπο σου φιλε !!!

Απο την ''αλλη''.....δεν υποχρεωσα ΚΑΝΕΝΑΝ να ακολουθησει τις δικες μου μετρησεις....
Εαν για καποιους δεν ειναι ακριβης....ειλικρινα το λεω.......στα παλια μου τα παπουτσια...
Με αυτες τις μετρησεις και με την πυκνοτητα που εχουν τα φυσιγγια μου....οση αποκλιση και να εχουν απο τον πινακα....Εγω ξερω οτι εαν δεν πεσει το θηραμα ....εχω αστοχησει...

Αυτα τα αποτελεσματα εχω βγαλει εγω.....Και ετσι θα συνεχισω τις δοκιμες...δλδ με βιβλια...
Σε οποιον δεν αρεσουν....ας κανει δικες του μετρησεις διατρησης ...... με οποιον αλλο τροπο θελει !!! :cool:
Και το "ευχαριστούμε για όλα όσα κάνεις για εμάς" από εμένα ...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-αγριόχηνες.880/page-38#post-703480
 
Last edited:
Βασίλη, να το πούμε με ένα παράδειγμα: πέρδικα, ποιο μέγεθος και με ποια αρχική είναι ικανό να σκοτώνει καθαρά έως τα 50 μέτρα ; Υπάρχει τρόπος να κάνω εγώ δοκιμές διάτρησης και να καταλήξω κάπου ; Εγώ λέω πως όχι, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να με πείθει πως αυτό που θα βρω, θα ισχύει. Από την άλλη, κάποιοι όπως ο Brister, η ducks unlimited, κλπ έχουν κάνει τόση προσπάθεια και με λεπτομερή τρόπο που εμείς ούτε στα όνειρα μας, οπότε ένα μέτρο σύγκρισης το έχουμε. Από όλους αυτούς παίρνω τα συμπεράσματα τους και βγάζω έναν κοινό παρονομαστή. Στην πέρδικα πχ οι Αμερικανοί μιλάνε για σκάγια ν 7,5( 2,41mm), με ελάχιστη ενέργεια 1,0 ποδολιβρες, οι Βρετανοί στο ίδιο νούμερο 0,86 ποδολιβρες. Άρα το 1,0 είναι ασφαλές, όταν όμως θέλουμε αυτή την ενέργεια στα 50 μέτρα, το νούμερο αυτό γίνεται οριακό ακόμα και με αρχική 430 μ/δ, οπότε πάμε στο επόμενο 2,5 χιλιοστά ,δηλαδή το 7αρι με αρχική 420+ μ/δ. Επειδή όμως αυτά είναι νούμερα που αφορούν σφαιρικά σκάγια και ελάχιστη απαιτούμενη ενέργεια, και η πραγματικότητα σχεδόν πάντα είναι πιο < δύσκολη >, καταλήγω πως 100 % εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στο 6αρι (2,60 +mm), με φυσιολογικές ταχύτητες 385 έως 405 μ/δ. Αυτά τα διαγράμματα είναι απο βρετανικά περιοδικά, το πρώτο δείχνει διαφορές στην διάτρηση ατσαλινων με μολυβδινα, και το δεύτερο αργά 4αρια με κανονικά 5αρια και 6αρια. Στα πρασινοκεφαλα θεωρούν το 1,5 " ελάχιστη διάτρηση και στον φασιανο το 1,25". Να υποθέσω στην πέρδικα 1,0" ;
 

Attachments

  • 20220329_230454.jpg
    20220329_230454.jpg
    399,3 KB · Προβολές: 14
  • 20220329_230446.jpg
    20220329_230446.jpg
    484 KB · Προβολές: 14
Νομίζω ότι για τον ιδιογομωτή έχει αξία η δοκιμή...όταν γνωρίζει ότι το Χ standard φυσίγγιο με Χ ταχύτητα που απαιτείται για το εκάστοτε θήραμα τρυπά τόσα φύλλα...

Δοκιμάζει απλά τα δικά του και αν έχουν την ίδια διάτρηση, είναι εντάξει...και χωρίς να τα ταχογραφήσει!

Νομίζω αρκεί...

Η Elley κάποτε δοκίμαζε σε τηλεφωνικούς καταλόγους...
 
Νίκο τώρα είδα την ανάρτηση σου, συγνώμη αν νόμισες πως φωτογραφιζα εσένα ή οποιονδήποτε άλλον, αλίμονο με ποιο δικαίωμα θα απαξιωνα τις δοκιμές σας. Την δική μου άποψη έγραψα και όπως είπα εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα μετρήσω σε σελίδες θα ξέρω αν αρκεί ή όχι. Δηλαδή πχ 30 σελίδες είναι οκ ή δεν είναι ; Ειδικά για σένα Νίκο μόνο συγχαρητήρια και ευγνωμοσύνη για την προσφορά σου έχω να πω
 
Βασίλη, να το πούμε με ένα παράδειγμα: πέρδικα, ποιο μέγεθος και με ποια αρχική είναι ικανό να σκοτώνει καθαρά έως τα 50 μέτρα ; Υπάρχει τρόπος να κάνω εγώ δοκιμές διάτρησης και να καταλήξω κάπου ; Εγώ λέω πως όχι, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να με πείθει πως αυτό που θα βρω, θα ισχύει. Από την άλλη, κάποιοι όπως ο Brister, η ducks unlimited, κλπ έχουν κάνει τόση προσπάθεια και με λεπτομερή τρόπο που εμείς ούτε στα όνειρα μας, οπότε ένα μέτρο σύγκρισης το έχουμε. Από όλους αυτούς παίρνω τα συμπεράσματα τους και βγάζω έναν κοινό παρονομαστή. Στην πέρδικα πχ οι Αμερικανοί μιλάνε για σκάγια ν 7,5( 2,41mm), με ελάχιστη ενέργεια 1,0 ποδολιβρες, οι Βρετανοί στο ίδιο νούμερο 0,86 ποδολιβρες. Άρα το 1,0 είναι ασφαλές, όταν όμως θέλουμε αυτή την ενέργεια στα 50 μέτρα, το νούμερο αυτό γίνεται οριακό ακόμα και με αρχική 430 μ/δ, οπότε πάμε στο επόμενο 2,5 χιλιοστά ,δηλαδή το 7αρι με αρχική 420+ μ/δ. Επειδή όμως αυτά είναι νούμερα που αφορούν σφαιρικά σκάγια και ελάχιστη απαιτούμενη ενέργεια, και η πραγματικότητα σχεδόν πάντα είναι πιο < δύσκολη >, καταλήγω πως 100 % εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στο 6αρι (2,60 +mm), με φυσιολογικές ταχύτητες 385 έως 405 μ/δ. Αυτά τα διαγράμματα είναι απο βρετανικά περιοδικά, το πρώτο δείχνει διαφορές στην διάτρηση ατσαλινων με μολυβδινα, και το δεύτερο αργά 4αρια με κανονικά 5αρια και 6αρια. Στα πρασινοκεφαλα θεωρούν το 1,5 " ελάχιστη διάτρηση και στον φασιανο το 1,25". Να υποθέσω στην πέρδικα 1,0" ;
Όλες οι διατρήσεις ταιριάζουν μια χαρά με το εξελάκι ... ακριβέστατο ...
Φυσικά χρησιμοποιούν την εξίσωση του Lowry σε 20% τζελ ... τα τσεκάρισα τώρα ...
 
Νίκο τώρα είδα την ανάρτηση σου, συγνώμη αν νόμισες πως φωτογραφιζα εσένα ή οποιονδήποτε άλλον, αλίμονο με ποιο δικαίωμα θα απαξιωνα τις δοκιμές σας. Την δική μου άποψη έγραψα και όπως είπα εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα μετρήσω σε σελίδες θα ξέρω αν αρκεί ή όχι. Δηλαδή πχ 30 σελίδες είναι οκ ή δεν είναι ; Ειδικά για σένα Νίκο μόνο συγχαρητήρια και ευγνωμοσύνη για την προσφορά σου έχω να πω

Λευτερη μου λιγο πολυ με ξερεις φιλε μου !!! Εσενα σε εκτιμω και σαν ανθρωπο και για τις γνωσεις σου...
Απλα οτι εγραψα το εγραψα για να προλαβω τους κακοβουλους...ΠΧ...Επικινδυνα φυσιγγια.....ουρια...που
κανω δοκιμες.....και διαφορα τετοια που εχω ακουσει κατα καιρους...
Πιστευω να ξεκαθαρισα τα πραγματα...Αυτος ηταν ο σκοπος της αναρτησης μου !!!
 
Βασιλη απο εμενα ενα μεγαλο ευχαριστω για τον κοπο σου φιλε !!!

Απο την ''αλλη''.....δεν υποχρεωσα ΚΑΝΕΝΑΝ να ακολουθησει τις δικες μου μετρησεις....
Εαν για καποιους δεν ειναι ακριβης....ειλικρινα το λεω.......στα παλια μου τα παπουτσια...
Με αυτες τις μετρησεις και με την πυκνοτητα που εχουν τα φυσιγγια μου....οση αποκλιση και να εχουν απο τον πινακα....Εγω ξερω οτι εαν δεν πεσει το θηραμα ....εχω αστοχησει...

Αυτα τα αποτελεσματα εχω βγαλει εγω.....Και ετσι θα συνεχισω τις δοκιμες...δλδ με βιβλια...
Σε οποιον δεν αρεσουν....ας κανει δικες του μετρησεις διατρησης ...... με οποιον αλλο τροπο θελει !!! :cool:
Νίκο μην ξεχνάς ότι έχεις τεράστια εμπειρία και για εμάς είναι δύσκολο (για να μην πω αδύνατο) να εκτιμήσουμε την διάτρηση αν εσύ πχ μας πεις "5mm σε βιβλίο". ok ... σκοτώνουν λαγό τα "5mm σε βιβλίο" ???? Δεν έχω ιδέα !!!

Τώρα θα μπορώ να εκτιμώ την διάτρηση σε χιλιοστά βιβλίου γιατί θα την μετατρέπω σε χιλιοστά τζελ που για αυτά υπάρχουν όρια για θηράματα.
Για αυτό σου ζήτησα τα στοιχεία ...

Συνέχισε με βιβλία γιατί έχεις μεγάλη βάση δεδομένων ... απλά πρόσεχε το πάχος των εξωφύλλων.

Όλοι ανακριβείς μετρήσεις κάνουμε φίλε ...
Εγώ πχ είμαι ο χειρότερος όλων γιατί έκανα μόνο σε τενεκέδια αχαχαχ
1 φυσίγγι από κάθε πλευρά ... 4 φυσίγγια, με 1 από τα 4 σαν αναφορά ...
 
Νίκο μην ξεχνάς ότι έχεις τεράστια εμπειρία και για εμάς είναι δύσκολο (για να μην πω αδύνατο) να εκτιμήσουμε την διάτρηση αν εσύ πχ μας πεις "5mm σε βιβλίο". ok ... σκοτώνουν λαγό τα 5mm σε βιβλίο ???? Δεν έχω ιδέα !!!
Τώρα θα μπορώ να εκτιμώ την διάτρηση σε χιλιοστά βιβλίου γιατί θα την μετατρέπω σε χιλιοστά τζελ που για αυτά υπάρχουν όρια για θηράματα.
Για αυτό σου τα ζήτησα τα στοιχεία ...

Συνέχισε με βιβλία γιατί έχεις μεγάλη βάση δεδομένων ... απλά πρόσεχε το πάχος των εξωφύλλων.

Όλοι ανακριβείς μετρήσεις κάνουμε φίλε ...
Εγώ πχ είμαι ο χειρότερος όλων γιατί έκανα μόνο σε τενεκέδια αχαχαχ
1 φυσίγγι από κάθε πλευρά ... 4 φυσίγγια, με 1 από τα 4 σαν αναφορά ...

Φιλαρα , εγω δεν ειμαι επιστημονας.....και πανω απο ολα τις δοκιμες τις εκανα για παρτη μου....
Που να φανταστω οτι θα πεσεις εσυ στην πλωρη μου....και θα μου ζητας να προσεχω και παχος του
εξωφυλλου ?? o_O
Αυτο που με ενδιεφερε....ηταν να δω τι διατρηση ειχαν τα φυσιγγια μου....σε καποια μετρα και με
τις ταχυτητες που εβγαζαν....Που ηξερα εγω απο τζελ ?? Το μονο τζελ που ηξερα ηταν αυτο που
οι πιτσιρικαδες στα μαλλια τους.... Με καταλαβες τωρα ???
Εσυ πηγες το επιπεδο πολυ ψηλα....και σου βγαζω το καπελο....
Εαν το ηξερα απο πριν....να ξερεις οτι οι μετρησεις θα ηταν πολυ της λεπτομερειας....

Γυριζουμε σελιδα....και παμε για αλλες μετρησεις απο δω και στο εξης !!! :cool:
 
Βασίλη, να το πούμε με ένα παράδειγμα: πέρδικα, ποιο μέγεθος και με ποια αρχική είναι ικανό να σκοτώνει καθαρά έως τα 50 μέτρα ; Υπάρχει τρόπος να κάνω εγώ δοκιμές διάτρησης και να καταλήξω κάπου ; Εγώ λέω πως όχι, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να με πείθει πως αυτό που θα βρω, θα ισχύει. Από την άλλη, κάποιοι όπως ο Brister, η ducks unlimited, κλπ έχουν κάνει τόση προσπάθεια και με λεπτομερή τρόπο που εμείς ούτε στα όνειρα μας, οπότε ένα μέτρο σύγκρισης το έχουμε. Από όλους αυτούς παίρνω τα συμπεράσματα τους και βγάζω έναν κοινό παρονομαστή. Στην πέρδικα πχ οι Αμερικανοί μιλάνε για σκάγια ν 7,5( 2,41mm), με ελάχιστη ενέργεια 1,0 ποδολιβρες, οι Βρετανοί στο ίδιο νούμερο 0,86 ποδολιβρες. Άρα το 1,0 είναι ασφαλές, όταν όμως θέλουμε αυτή την ενέργεια στα 50 μέτρα, το νούμερο αυτό γίνεται οριακό ακόμα και με αρχική 430 μ/δ, οπότε πάμε στο επόμενο 2,5 χιλιοστά ,δηλαδή το 7αρι με αρχική 420+ μ/δ. Επειδή όμως αυτά είναι νούμερα που αφορούν σφαιρικά σκάγια και ελάχιστη απαιτούμενη ενέργεια, και η πραγματικότητα σχεδόν πάντα είναι πιο < δύσκολη >, καταλήγω πως 100 % εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στο 6αρι (2,60 +mm), με φυσιολογικές ταχύτητες 385 έως 405 μ/δ. Αυτά τα διαγράμματα είναι απο βρετανικά περιοδικά, το πρώτο δείχνει διαφορές στην διάτρηση ατσαλινων με μολυβδινα, και το δεύτερο αργά 4αρια με κανονικά 5αρια και 6αρια. Στα πρασινοκεφαλα θεωρούν το 1,5 " ελάχιστη διάτρηση και στον φασιανο το 1,25". Να υποθέσω στην πέρδικα 1,0" ;
Πρώτα από όλα Λευτέρη κ χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα που έδωσες ένα παραδειγμα, όποιος κυνηγός μιλάει για βολές των 50μ στην περδικα, περδικοκυνηγος δεν είναι σίγουρα, ασχέτως αν.....φαίνεται κ αν το δηλώνει.......
Για αλλά θηραματα μπορεί να ενδείκνυνται αυτές οι αποστάσεις, οχι όμως κ για αυτό το κυνήγι......
Πάντα μιλώντας για τα Ελληνικά δεδομενα....


Ο σπουδαίος Άγγλος βλητικος Gough Tomas στο παντα επίκαιρο βιβλίο του "Όπλα και φυσίγγια"
μας έδωσε κάποια δεδομένα για την περδικα τα οποία είναι
1) φυσίγγι με πιεσεις 550-650bar
2) νο σκαγιων 6 κ 7
3)μεσο ορο ταχυτητας 320 μ/ς

Η περδικα για να σκοτωθεί ακαριαία πρεπει να την χτυπήσουν 3 σκάγια που το καθένα πρεπει να έχει τουλάχιστον ενέργεια κρούσης 0,11kgm.
Δλδ συνολο ελάχιστης ενέργειας 3χ0,11=0, 33kgm.
Tα μεταβλητα στοιχεία είναι τα γραμμαρια και το τσοκ της καννης.
Έτσι καταρτίζεται ο παρακατως πινακας που περιεχει τα μεταβλητα στοιχεία, που μας δίνουν το δραστικό βεληνεκές σε μετρα, στο οποίο η περδικα σκοτώνεται σίγουρα κ γρήγορα.
IMG_20220330_112712.jpg

Πχ
Όταν χρησιμοποιουμε ένα φυσίγγι 32γρ με πιεσεις 550-650bar κ μέση ταχυτητα 320μ/ς
Και νο σκαγιων 6 και 7 και κάννη τρία άστρα
τοτε η μέγιστη απόσταση που μπορεί να σκοτωθεί η περδικα είναι τα 41μ.
Αρκεί να χτυπηθεί με τρια τουλάχιστον σκαγια αν χτυπηθεί με ένα η δυο τοτε θα τραυματιστει στο σωμα η στο φτερό με αποτέλεσμα να φυγει μακριά κ να καταλήξει τροφή για τα αρπακτικά..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top