Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
σαν να εχει ανοιξει ΜΕΣΑ στην κανη. Αυτο γινεται αν η βαση του τσοκ εχει μικροτερη διαμετρο απο τον αυλο, και κανει σκαλοπατι.
ή συνεβη μεσα στον κωνο .pray to God.
δεν γεμιζω , οποτε θεωρειες λεω , μου φανηκε περιεργο (και δεν παρακολουθω τη συζητηση )
Υπαρχει περιπτωση να διεφυγαν μπροστα αερια ή πυριτιδα και να εσκασαν ταυτοχρονα με την εκρηξη στον στομιου , μολις βγηκαν ;;;;
 
δεν γεμιζω , οποτε θεωρειες λεω , μου φανηκε περιεργο (και δεν παρακολουθω τη συζητηση )
Υπαρχει περιπτωση να διεφυγαν μπροστα αερια ή πυριτιδα και να εσκασαν ταυτοχρονα με την εκρηξη στον στομιου , μολις βγηκαν ;;;;
μηπως δυσκολευτηκε να ξερελιασει και εφυγε μπροστα ο πατος του συγκεντρωτηρα με τα σκαγια , διπλωνοντας επιτοπου τα πτερυγια (βοηθατε θειες δυναμεις ):eek:
 
Νίκο κλείνω σταθερά με MB 32 και BkP 24 και εκεί πρόσεξα τις διαφορές στην ογκομετρία στους κάλυκες, χρειαζόμουν να βρω άλλον συγκεντρωτηρα για να μπορέσω να αφήσω τα 11 χιλιοστά ελεύθερο κενό χώρο. Κάτι που σίγουρα θα το έχεις προσέξει κ εσύ έχουν και διαφορά στο ύψος 'Η μια παρτίδα μπορεί να είναι 69mm κ η αλλη 68,5mm μπορεί κ ποιο χαμηλά ακόμη !
 
Νίκο κλείνω σταθερά με MB 32 και BkP 24 και εκεί πρόσεξα τις διαφορές στην ογκομετρία στους κάλυκες, χρειαζόμουν να βρω άλλον συγκεντρωτηρα για να μπορέσω να αφήσω τα 11 χιλιοστά ελεύθερο κενό χώρο. Κάτι που σίγουρα θα το έχεις προσέξει κ εσύ έχουν και διαφορά στο ύψος 'Η μια παρτίδα μπορεί να είναι 69mm κ η αλλη 68,5mm μπορεί κ ποιο χαμηλά ακόμη !
Διαφορές στο ύψος υπάρχουν πάντα αλλά υπάρχουν κ διαφορές στην πατούρα μερικές φορές
 
Νίκο έχω προσέξει κάλυκες 68,5mm να κλείνουν στα 32 gr και να έχεις 69mm κάλυκα και να μην χωράνε τα σκάγια !!!
Και εκεί είδα ότι υπάρχει διαφορά στο πυθμενειο του κάλυκα. Θα δεις την διαφορά στο καψύλιο ότι προεξέχει από το πυθμενειο και σε άλλα ερχετε πρόσωπο !!!
 
σαν να εχει ανοιξει ΜΕΣΑ στην κανη. Αυτο γινεται αν η βαση του τσοκ εχει μικροτερη διαμετρο απο τον αυλο, και κανει σκαλοπατι.
ή συνεβη μεσα στον κωνο .pray to God.
Η έγινε πριν το ξερελιασμα ή στο τσοκακι ή έκρηξη στομιου.
Σε gt με το ίδιο τσοκ έχω δει να λείπουν πτερύγια σε άλλα βυσματα ποτέ.
Τα jiovanni τα βγάζει άθικτα.
 
Νίκο κλείνω σταθερά με MB 32 και BkP 24 και εκεί πρόσεξα τις διαφορές στην ογκομετρία στους κάλυκες, χρειαζόμουν να βρω άλλον συγκεντρωτηρα για να μπορέσω να αφήσω τα 11 χιλιοστά ελεύθερο κενό χώρο. Κάτι που σίγουρα θα το έχεις προσέξει κ εσύ έχουν και διαφορά στο ύψος 'Η μια παρτίδα μπορεί να είναι 69mm κ η αλλη 68,5mm μπορεί κ ποιο χαμηλά ακόμη !


Νίκο έχω προσέξει κάλυκες 68,5mm να κλείνουν στα 32 gr και να έχεις 69mm κάλυκα και να μην χωράνε τα σκάγια !!!
Και εκεί είδα ότι υπάρχει διαφορά στο πυθμενειο του κάλυκα. Θα δεις την διαφορά στο καψύλιο ότι προεξέχει από το πυθμενειο και σε άλλα ερχετε πρόσωπο !!!

Δεν μου εχει συμβει να εχω τετοιες διαφορες Τασο !!!
Μια φορα μονο σε ΝΟΒΕΛ Τ4 καλυκα ασημι....τους ειχαν προσφορα με 688 καψουλι...''φορτωθηκα''...
σαν χάχας....εκει ειχα διαφορες απο συσκευασια σε συσκευασια των 100..αλλα οι διαφορες μικρες
δλδ στα 3 δεκατα....Το χειροτερο μετα το 2ρο ριξιμο ηθελαν πεταμα...
Επισεις σε κατι ΜΑΧΑΜ Τ2 και εκει ειχα μικροπροβληματα....
Υποθετω οτι και στις δυο περιπτωσεις επεσα σε καλυκες διαλογης φιλε !!!
 
Τελικά για το βύσμα του Στέλιου, που καταλήξαμε ; Εμένα μου κάνει εντύπωση μόνο το ότι έχουν αποτυπωθεί τα σκάγια σε όλο το ύψος των πτερυγίων και όχι μόνο στο κάτω μέρος.
Αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα βύσματα Λευτέρη.
Εδώ ίσως λίγο περισσότερο λόγω ταχυτήτων-μπαρ.
Ήταν κ πολλά τα γκάζια για αυτό το σχετικά μαλακό βύσμα
 
Θα ηθελα τα φώτα σας. Νο 8-8.5-9 σκάγια στα ποσα μέτρα πρεπει να βάλω τον τενεκέ για να ειναι περιπου στο όριο του τρυπήματος ή μη για να μπορέσω να συγκρίνω τις διατρισεις; Προσπαθώ να γλυτώσω τις δοκιμές σε διαφορες αποστάσεις μεχρι να βρώ την κατάλληλη αποσταση.
 
Θα ηθελα τα φώτα σας. Νο 8-8.5-9 σκάγια στα ποσα μέτρα πρεπει να βάλω τον τενεκέ για να ειναι περιπου στο όριο του τρυπήματος ή μη για να μπορέσω να συγκρίνω τις διατρισεις; Προσπαθώ να γλυτώσω τις δοκιμές σε διαφορες αποστάσεις μεχρι να βρώ την κατάλληλη αποσταση.

Απλα ή με 5% αντομονιο ??
Με τι αρχικη ταχυτητα ??
 
Απλα ή με 5% αντομονιο ??
Με τι αρχικη ταχυτητα ??
Απλά της μετ πλαστ, 2%.
Ταχύτητες δεν ξέρω, ως βαση θα ήθελα να έχω το 30 αρι του Ρουμελιώτη που μου κανει τα κέφια. Θεωρείται γρήγορο Νίκο αλλα ακριβως τι ταχύτητα βγάζει δεν ξέρω. Με βάση αυτό το φυσίγγι θέλω να συγκρίνω κάποιες συνταγές που στο χαρτί μου άρεσαν.
Απλά μεχρι τωρα δεν εχω εμπειρία απο τενεκεδες.
 
Απλά της μετ πλαστ, 2%.
Ταχύτητες δεν ξέρω, ως βαση θα ήθελα να έχω το 30 αρι του Ρουμελιώτη που μου κανει τα κέφια. Θεωρείται γρήγορο Νίκο αλλα ακριβως τι ταχύτητα βγάζει δεν ξέρω. Με βάση αυτό το φυσίγγι θέλω να συγκρίνω κάποιες συνταγές που στο χαρτί μου άρεσαν.
Απλά μεχρι τωρα δεν εχω εμπειρία απο τενεκεδες.

Δεν μπορω να σε βοηθησω με τον ντενεκε!!! Καλως η κακως ( κακως ) ειναι ο Εθνικος βλητικος σταθμος...
Αλλα δεν εχω δοκιμες σε αυτον τον βλητικο σταθμο.
Μπορω ομως να σου δωσω ταχυτητες μετρα τσοκ και διατρηση σε στεγνο βιβλιο.

ΛΟΙΠΟΝ - Ν8,5 ( απλο ) 40 μετρα φουλ τσοκ V1,5-412m/s = 2,2 χιλιοστα

Ν8,5 απλο 40 μετρα φουλ τσοκ V1,5-420m/s = 2,3 xιλιοστα

Ν8,5 απλο 30 μετρα 3* αστρα V1,5-381m/s = 2,5 χιλιοστα Με 5% αντιμονιο = 3,8 χιλιοστα

Ν8,5 απλο 30 μετρα 3* αστρα V1,5-392 =2,87 χιλιοστα. Με 5%αντιμονιο = 4 χιλιοστα

Πιστευω οτι σε ντεκεκε πρεπει να ξεκινησεις απο τα 25 ( ? ) μετρα... με αυτα τα Νρα σκαγιων...δεν ξερω...

Αυτο που θα εκανα εγω στην θεση σου....Θα ευρισκα ενα παλιο σχολικο βιβλιο...και εφοσον εχεις
καποιες τιμες ( αυτες που σου εγραψα ) θα συγκρινα τα φυσιγγια που θα εριχνα..
Ευχομαι να σε βοηθησα φιλε !!!!
 
Δεν μπορω να σε βοηθησω με τον ντενεκε!!! Καλως η κακως ( κακως ) ειναι ο Εθνικος βλητικος σταθμος...
Αλλα δεν εχω δοκιμες σε αυτον τον βλητικο σταθμο.
Μπορω ομως να σου δωσω ταχυτητες μετρα τσοκ και διατρηση σε στεγνο βιβλιο.

ΛΟΙΠΟΝ - Ν8,5 ( απλο ) 40 μετρα φουλ τσοκ V1,5-412m/s = 2,2 χιλιοστα

Ν8,5 απλο 40 μετρα φουλ τσοκ V1,5-420m/s = 2,3 xιλιοστα

Ν8,5 απλο 30 μετρα 3* αστρα V1,5-381m/s = 2,5 χιλιοστα Με 5% αντιμονιο = 3,8 χιλιοστα

Ν8,5 απλο 30 μετρα 3* αστρα V1,5-392 =2,87 χιλιοστα. Με 5%αντιμονιο = 4 χιλιοστα

Πιστευω οτι σε ντεκεκε πρεπει να ξεκινησεις απο τα 25 ( ? ) μετρα... με αυτα τα Νρα σκαγιων...δεν ξερω...

Αυτο που θα εκανα εγω στην θεση σου....Θα ευρισκα ενα παλιο σχολικο βιβλιο...και εφοσον εχεις
καποιες τιμες ( αυτες που σου εγραψα ) θα συγκρινα τα φυσιγγια που θα εριχνα..
Ευχομαι να σε βοηθησα φιλε !!!!
Χωρίς το εξώφυλλο Νίκο τα βιβλία;
 
Με το εξωφυλλο Γιαννη!!! Και ενα βιβλιο κανεις πολλες δοκιμες....Βαζοντας χαρτοταινια στην σελιδα
που σταματησαν τα προηγουμενα σκαγια αλλα και σε μερικες ενδιαμεσα.
Επισεις το βιβλιο σου δειχνει και την παραμορφωση των σκαγιων...φιλε !!
Σελιδες μετρας και παχος με παχυμετρο !!!
 
Απλά της μετ πλαστ, 2%.
Ταχύτητες δεν ξέρω, ως βαση θα ήθελα να έχω το 30 αρι του Ρουμελιώτη που μου κανει τα κέφια. Θεωρείται γρήγορο Νίκο αλλα ακριβως τι ταχύτητα βγάζει δεν ξέρω. Με βάση αυτό το φυσίγγι θέλω να συγκρίνω κάποιες συνταγές που στο χαρτί μου άρεσαν.
Απλά μεχρι τωρα δεν εχω εμπειρία απο τενεκεδες.
Ξεκίνα από τα 20μ
 
Μπορεί οι λειοκανες να μην είναι πιο χοντρές. Ή μπορεί να είναι ελάχιστα πιο χοντρές, και να μην παίζει ρόλο και να μην υπάρχει πρόβλημα με την πάπια.
Εγω θυμαμε ειχα διαβασει οτι η διαφορα ειναι στο δαχτυλιδι για τις κανες μπενελλι και θελει λιγο τροχισμα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top