Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
...αναρωτιέμαι αν τη έκανε να βγάζει 380 m/s στο 1,5 μέτρο τι συγκέντρωση ,διάτρηση και κατανομή θα έβγαζε στα 35 & στα 45 μέτρα....think.
Το φυσίγγι αυτό, είναι φυσίγγι για χαμηλές θερμοκρασίες.

Το 435m/s είναι υπερβολική ταχύτητα για οποιοδήποτε θήραμα με ζεστό καιρό (για εμένα).

Δεν ξέρω τι ταχύτητα θα έβγαζε στους -15.
Ίσως 380 ... χωρίς δοκιμές δεν ξέρουμε.
Ίσως έπρεπε την δοκιμή να την κάνουμε με ψυγείο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το χαμηλό λάκτισμα σε σχέση με τα άλλα που έριξα εκείνη την ημέρα.
Ίσως έσφιξα το όπλο περισσότερο, ίσως έριξα με το comfort και ο Νίκος με το δίκανο.
Ο Νίκος είπε αντρικό φυσίγγι αλλά όχι δυναμίτης.

Αυτό που είχα ζητήσει αρχικά από τον Νίκο ήταν να μετρήσει μόνο ταχύτητα, γιατί μου έκανε εντύπωση το χαμηλό λάκτισμα, πάντα σε σχέση με κάποια άλλα.

Ούτε των πολλών bar είμαι ούτε των μεγάλων ταχυτήτων.
Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο αμερικάνικα βασικά χρησιμοποιώ στα γουρούνια και χρησιμοποιούσα στα παπιά.

Η συγκέντρωση για την ταχύτητά του είναι πολύ καλή.
Αν είχε γύρω στο 380 ίσως να βλέπαμε άλλες ομορφιές.

Όπως και να είναι δεν είναι καθημερινό φυσίγγι.
Αν ο Τόλης το χρησιμοποιεί στους μείον 15 προφανώς κάνει δουλειά, αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιούσε.

Εμένα πάντως εντύπωση μου έκαναν τα σκάγια ... ακριβώς #5 στις δικές μου μετρήσεις. Τα κοσκινίζει ;;;;;

Στην ερώτησή σου τι θα έκανε στα 380 πιστεύω θα έβγαζε μεγαλύτερη συγκέντρωση σίγουρα ... διάτρηση δεν ξέρω.

Γενικά ... όχι για εσένα Γιάννη.
Ούτε το προτείνω σε κανέναν, ούτε διαφήμιση κάνω, ούτε μίζες παίρνω.
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν με τι ασχολούμαι και η διαφήμιση φυσιγγίων δεν συμπεριλαμβάνεται στις ασχολίες μου.

Ο καθένας ότι θέλει αγοράζει.
Εγώ θα συνεχίσω με τα Rem nitro magnum πάντως .... :)
 
Το φυσίγγι αυτό, είναι φυσίγγι για χαμηλές θερμοκρασίες.

Το 435m/s είναι υπερβολική ταχύτητα για οποιοδήποτε θήραμα με ζεστό καιρό (για εμένα).

Δεν ξέρω τι ταχύτητα θα έβγαζε στους -15.
Ίσως 380 ... χωρίς δοκιμές δεν ξέρουμε.
Ίσως έπρεπε την δοκιμή να την κάνουμε με ψυγείο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το χαμηλό λάκτισμα σε σχέση με τα άλλα που έριξα εκείνη την ημέρα.
Ίσως έσφιξα το όπλο περισσότερο, ίσως έριξα με το comfort και ο Νίκος με το δίκανο.
Ο Νίκος είπε αντρικό φυσίγγι αλλά όχι δυναμίτης.

Αυτό που είχα ζητήσει αρχικά από τον Νίκο ήταν να μετρήσει μόνο ταχύτητα, γιατί μου έκανε εντύπωση το χαμηλό λάκτισμα, πάντα σε σχέση με κάποια άλλα.

Ούτε των πολλών bar είμαι ούτε των μεγάλων ταχυτήτων.
Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο αμερικάνικα βασικά χρησιμοποιώ στα γουρούνια και χρησιμοποιούσα στα παπιά.

Η συγκέντρωση για την ταχύτητά του είναι πολύ καλή.
Αν είχε γύρω στο 380 ίσως να βλέπαμε άλλες ομορφιές.

Όπως και να είναι δεν είναι καθημερινό φυσίγγι.
Αν ο Τόλης το χρησιμοποιεί στους μείον 15 προφανώς κάνει δουλειά, αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιούσε.

Εμένα πάντως εντύπωση μου έκαναν τα σκάγια ... ακριβώς #5 στις δικές μου μετρήσεις. Τα κοσκινίζει ;;;;;

Στην ερώτησή σου τι θα έκανε στα 380 πιστεύω θα έβγαζε μεγαλύτερη συγκέντρωση σίγουρα ... διάτρηση δεν ξέρω.

Γενικά ... όχι για εσένα Γιάννη.
Ούτε το προτείνω σε κανέναν, ούτε διαφήμιση κάνω, ούτε μίζες παίρνω.
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν με τι ασχολούμαι και η διαφήμιση φυσιγγίων δεν συμπεριλαμβάνεται στις ασχολίες μου.

Ο καθένας ότι θέλει αγοράζει.
Εγώ θα συνεχίσω με τα Rem nitro magnum πάντως .... :)
Ωραίο σεντόνι ...

Λοιπόν θα το πω μια φορά και όποιος καταλάβει - κατάλαβε...

Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή...

1. Λιγότερη διάτρηση διότι α. θα έχει περισσότερη πίεση που θα παραμορφώσει περισσότερο τα σκάγια β. μεγαλύτερη ταχύτητα η όποια θα παραμορφώσει παραπάνω τα σκάγια περνώντας το τσόκ
2. Χειρότερη συγκέντρωση λόγο αυξημένης ταχύτητας
3. Χειρότερη κατανομή για τον αυτό λόγο

Υ.Γ
… καταλαβαίνω ότι παίζουμε με τις λέξεις….λυπηρό!:(

Υ.Γ....και πάλι σου επαναλαμβάνω οτι αυτά που γράφεις είναι για τους αδαείς ...και οτι μυλωνάς δεν είμαι!
 
Ωραίο σεντόνι ...

Λοιπόν θα το πω μια φορά και όποιος καταλάβει - κατάλαβε...

Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή...

1. Λιγότερη διάτρηση διότι α. θα έχει περισσότερη πίεση που θα παραμορφώσει περισσότερο τα σκάγια β. μεγαλύτερη ταχύτητα η όποια θα παραμορφώσει παραπάνω τα σκάγια περνώντας το τσόκ
2. Χειρότερη συγκέντρωση λόγο αυξημένης ταχύτητας
3. Χειρότερη κατανομή για τον αυτό λόγο

Υ.Γ
… καταλαβαίνω ότι παίζουμε με τις λέξεις….λυπηρό!:(

Υ.Γ....και πάλι σου επαναλαμβάνω οτι αυτά που γράφεις είναι για τους αδαείς ...και οτι μυλωνάς δεν είμαι!
Ήμασταν που Ήμασταν μας αποτελειώσες.
 
Ωραίο σεντόνι ...

Λοιπόν θα το πω μια φορά και όποιος καταλάβει - κατάλαβε...

Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή...

1. Λιγότερη διάτρηση διότι α. θα έχει περισσότερη πίεση που θα παραμορφώσει περισσότερο τα σκάγια β. μεγαλύτερη ταχύτητα η όποια θα παραμορφώσει παραπάνω τα σκάγια περνώντας το τσόκ
2. Χειρότερη συγκέντρωση λόγο αυξημένης ταχύτητας
3. Χειρότερη κατανομή για τον αυτό λόγο

Υ.Γ
… καταλαβαίνω ότι παίζουμε με τις λέξεις….λυπηρό!:(

Υ.Γ....και πάλι σου επαναλαμβάνω οτι αυτά που γράφεις είναι για τους αδαείς ...και οτι μυλωνάς δεν είμαι!
Στη διατρηση μην ειμαστε απολυτοι. Ειναι μεγαλη η διαφορα ταχυτητας. Στις πρωτες 5αδες μετρα 10-15-20-25- ;;; με 430 , ακομα και το πιο παραμορφωμενο σκαγι θα εχει πολυ μεγαλη διατρηση. Μακρυα ειναι το θεμα.
Απο καποιο σημειο Α και μετα η διατρηση για το 380, θα ειναι μεγαλυτερη.
Που ειναι το Α , εξαρταται απο νουμ σκαγιων , στησιμο κλπ
 
Στη διατρηση μην ειμαστε απολυτοι. Ειναι μεγαλη η διαφορα ταχυτητας. Στις πρωτες 5αδες μετρα 10-15-20-25- ;;; με 430 , ακομα και το πιο παραμορφωμενο σκαγι θα εχει πολυ μεγαλη διατρηση. Μακρυα ειναι το θεμα.
Απο καποιο σημειο Α και μετα η διατρηση για το 380, θα ειναι μεγαλυτερη.
Που ειναι το Α , εξαρταται απο νουμ σκαγιων , στησιμο κλπ
Μπράβο φίλε!.love....για τον λόγο αυτο έγραψα στο προηγούμενο πόστ να δοκιμαστεί το φυσιγγίο στα 35 και στα 45 μέτρα!...

Δεν είναι πανάκεια οι μεγάλες ταχύτητες φίλε μου η ισορροπημένη γόμωση ΕΙΝΑΙ!

Κατ' εμένα
προκαλούν μόνον εντύπωση και χαλούν την τουφεκιά στην πραγματικότητα...
 
Μπράβο φίλε!.love....για τον λόγο αυτο έγραψα στο προηγούμενο πόστ να δοκιμαστεί το φυσιγγίο στα 35 και στα 45 μέτρα!...

Δεν είναι πανάκεια οι μεγάλες ταχύτητες φίλε μου η ισορροπημένη γόμωση ΕΙΝΑΙ!

Κατ' εμένα
προκαλούν μόνον εντύπωση και χαλούν την τουφεκιά στην πραγματικότητα...
Φιλε δεν ειναι το θεμα οι μεγαλες ταχυτιτες αλλα να βγαζει κανονικες εκει που δε μπωρουνε τα αλλα και σερνοντε εχω ξανα πει οτι τα φορτομενα φυσιγγια γινοντε κανονικα σε δυσκολες συνθικες αυτο θελω και αυτο βρηκα
 
Εγω παντος τα χοντρα σκαγια που γεμιζω δεν τα "Χαϊδεύω" σε ταχυτητες, εφοσων τα προορίζω για βάλτο....ο βάλτος απαιτεί γκάζια με τις συνθήκες που επικρατούν...αν παω με φυσιγγι των 380 & 390m/s κάηκα...ΝΑΙ αυτες οι ταχυτητες θα σκοτώσουν εντος 20-25m με 10°C...ΜΕΤΑ τα 30m ΟΜΩΣ..;;;;;;
AΛΛΑ κατω απο 10°C με υγρασία των υδάτων ΚΑΙ πάγο στους 0°C ή κ - 0°C , τότε θες τα γκάζια σου....γι'αυτο απο Νο6 κ κατω, θέλω να μη πέφτω ΠΟΤΕ κατω απο το 420 στο
V 1.5 στα παπιοφύσιγγα μου....και το 90% πάω με SIPE.
 
Last edited:
...έχεις απόλυτο δίκιο , παραφέρθηκα και ζητώ συγνώμη δημόσια!:(...για το "αδαείς" μόνο!
Οχι και συγνώμη... φιλαράκια ήμαστε όλοι δεν είχαμε να χωρίσουμε τίποτε... απλά εγώ είμαι δύσκολος στο να καταλαβαίνω:) τωρα άρχισα ιδιογομωση.
 
Και επιδή ολο ασχολούμαστε για δοκιμες εντος
30-35m....λεω να παρουμε ολη μας μια μεζουρα κ να ασχολειθουμε απο τα 40m κ πάνω...με ψιλά ή χοντρα σκάγια...με πατέντες ή μη...μπας κ ξεκολλησουμε απο τα 30m γιατι βλεπω πεφτει πολυ αναλυση κ τα μετρα δεν ειναι φασολια να τα βαλουμε στην κατσαρολα να βρασουν....:)
Με ήπιο τόνο τα λεω, μη παρεξηγηθώ....
 
Ωραίο σεντόνι ...

Λοιπόν θα το πω μια φορά και όποιος καταλάβει - κατάλαβε...

Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή...

1. Λιγότερη διάτρηση διότι α. θα έχει περισσότερη πίεση που θα παραμορφώσει περισσότερο τα σκάγια β. μεγαλύτερη ταχύτητα η όποια θα παραμορφώσει παραπάνω τα σκάγια περνώντας το τσόκ
2. Χειρότερη συγκέντρωση λόγο αυξημένης ταχύτητας
3. Χειρότερη κατανομή για τον αυτό λόγο

Υ.Γ
… καταλαβαίνω ότι παίζουμε με τις λέξεις….λυπηρό!:(

Υ.Γ....και πάλι σου επαναλαμβάνω οτι αυτά που γράφεις είναι για τους αδαείς ...και οτι μυλωνάς δεν είμαι!
Γιάννη,
μην είσαι απόλυτος σε τίποτα αν δεν μετρήσεις.
Δες λοιπόν τα πραγματικά "πειραματικά" δεδομένα ...

1. Δες θεωρητική διάτρηση στο πρόγραμμα = 5,19mm ...
O Νίκος την μέτρησε 5,46 - 5,50mm.
Που είναι η μειωμένη διάτρηση λόγω υψηλών ταχυτήτων ;;;;;;

2. Είναι ένα φυσίγγι με τρομερή αρχική ταχύτητα και με τσοκ 1/2 βγάζει απόδοση 1/2 και με την Μ2 και με το ΒΟΙΤΟ.
Που την είδες την χάλια συγκέντρωση ?

3. Με τόσο υψηλή ταχύτητα και με ισοκατανομή "αποδεκτή" και κενά "κανονικό +"....
Που την είδες την χάλια κατανομή ;;;;;; (και σε #5, όχι #6 που απαιτεί η μέθοδος)

Φτιαγμένο για κρύο, δοκιμάζεται στους +18οC και δίνει αυτά τα αποτελέσματα.
Δηλαδή φαντάσου να ήταν στημένο για νορμάλ καιρούς τι θα έφτιαχνε.

Όταν και ο Νίκος και ο Γιάννης λένε πολύ καλό φυσίγγι για κρύο και βλέπεις και αυτά τα αποτελέσματα γιατί επιμένεις για το 380 στους +18οC ?
Στους μειον 15 ίσως βγάζει όσο λες ...
Δεν σκοτώνουν όλα τα φυσίγγια στο κρύο .... αυτό είναι καρατσεκαρισμένο και από εμένα και από τα παιδιά που ψάχνουν φυσίγγι για κρύο.
Δυστυχώς δεν τρυπάνε όλα το ίδιο. Πως να το κάνουμε τώρα ;;;;

golden 5.jpg
Untitled 1.jpg
 
Last edited:
Δεν ξέρω τι λέτε για ταχύτητες αλλά εγώ έπαθα πλάκα με τη διάτρηση του rio pichon no6 στα 40 μέτρα (6 χιλιοστα) με μόλις 404 V1.5 κ έπαθα κ άλλη πλάκα όταν έριξα σε πέτρα στα 55 μέτρα κ βρήκα 2 σκάγια εκεί τριγύρω λιωμένα κ λεπτά σαν φύλλο τετραδίου.
Συμπέρασμα για 1000στη φορά ότι τα σκάγια είναι το νο1 σημαντικό υλικό στα φυσιγγια.
2. Ο ταχογράφος τα λέει όλα. Σκοτώνω καλά με ταχύτητες 385-405.
Θα δοκιμάσω κ πιο κάτω.
Για βαλτο Rem 3inch no2-4 γιατί δεν θέλω να γεμίζω 3ιντσα.
Βασιλη πόση ταχύτητα είπαμε ότι εχουν αυτά?
 
Συμπέρασμα για 1000στη φορά ότι τα σκάγια είναι το νο1 σημαντικό υλικό στα φυσιγγια.
Αν το λέει ο Βλαχόπουλος ... έτσι είναι :)
Για βαλτο Rem 3inch no2-4 γιατί δεν θέλω να γεμίζω 3ιντσα.
Βασιλη πόση ταχύτητα είπαμε ότι εχουν αυτά?
Τα nitro ???
1649688299154.png
 
Last edited:
Γιάννη,
μην είσαι απόλυτος σε τίποτα αν δεν μετρήσεις.
Δες λοιπόν τα δεδομένα ...

1. Δες θεωρητική διάτρηση στο πρόγραμμα = 5,19mm ...
O Νίκος την μέτρησε 5,46 - 5,50mm.
Που είναι η μειωμένη διάτρηση λόγω υψηλών ταχυτήτων ;;;;;;

2. Είναι ένα φυσίγγι με τρομερή αρχική ταχύτητα και με τσοκ 1/2 βγάζει απόδοση 1/2 και με την Μ2 και με το ΒΟΙΤΟ.
Που την είδες την χάλια συγκέντρωση ?

3. Με τόσο υψηλή ταχύτητα και με ισοκατανομή "αποδεκτή" και κενά "κανονικό +"....
Που την είδες την χάλια κατανομή ;;;;;;

Φτιαγμένο για κρύο, δοκιμάζεται στους +18οC και δίνει αυτά τα αποτελέσματα.
Φαντάσου να ήταν στημένο για νορμάλ καιρούς τι θα έφτιαχνε.


View attachment 46333
View attachment 46332
Πάλι δυστυχώς λες αυτο που θες και αποπροσανατολίζεις την συζήτηση Βασίλη και δεν σου αξίζει ...

Μπορώ να το αποδείξω ...

Ξαναποστάρισε το πόστ μου που λέω οτι η διάτρηση είναι χάλια, οτι η συγκέντρωση είναι χάλια , και οτι η διάτρηση είναι μειωμένη ?

....είπα κατά λέξη συγκρινόμενο σε σχέση με το φυσιγγιο των 380 μ/δλ έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη κατανομή και συγκέντρωση ...

Αυτο δεν είπα Βασίλη?

Και πάλι λυπούμαι....οχι για μένα για σένα!:(

Έγραψα κατά λέξη...

"Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή..."

Υ.Γ... και το χειρότερο όλων είναι οτι βάζεις και τον Νίκο στο τρυπάκι, οτι βγάζω και το φυσιγγιο του χάλια...κρίμα!:(

Πάντως θα μπορούσες να γίνεις δικηγόρος αλλα έγω....μυλωνάς δεν είμαι ούτε θα γίνω!

Ευελπιστώ οτι όσοι παρακολουθούν καταλαβαίνουν...
 
Παλικαρια....ο λαος μας λεει.....Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.....
Μια δοκιμη εγινε....βγηκε ενα αποτελεσμα.....Σε οποιον αρεσει....Ο καθε ενας εχει τις αποψεις του...
Σεβαστες ολων....Να το αναλυουμε και να το ΄΄τραβαμε'' απο τα μαλλια δεν λεει τιποτα !!!
Περισσοτερα μας ενωνουν παρα μας χωριζουν....Οι ''κοντρες'' ας λειπουν...δεν οδηγουν σε καλα
μονοπατια !!! ;)
 
Last edited:
Έγραψα κατά λέξη...

"Ένα φυσίγγιο 34 γρ. με 430 μ/δλ σε Χ θερμοκρασία σε σύγκριση με το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο με μειωμένη πυρίτιδα στην ιδία Χ θερμοκρασία αλλά με 380 μ/δλ V0 η και λιγότερη θα έχει λιγότερη διάτρηση , χειρότερη συγκέντρωση και χειρότερη κατανομή..."
Σου απάντησα αλλά δεν το είδες
"Στην ερώτησή σου τι θα έκανε στα 380 πιστεύω θα έβγαζε μεγαλύτερη συγκέντρωση σίγουρα ... διάτρηση δεν ξέρω."
 
Να πω και γω την γνωμη μου για το φυσιγγιο.... Εμενα μου αρεσε !!!
Ειναι εαν οχι το μοναδικο....ενα απο λιγα εμπορικα που εριξα ( δεν την ακουσα ) εβγαλε πολυ
καλη ταχυτητα - συγκεντρωση και κατανομη...+ την διατρηση !!! Δεν ειναι λιγα τα 5,5 χιλιοστα !!!!
Ενα φυσιγγιο με μονοβασικη πυριτιδα οπως αυτο.....για να δουλεψει στους μειον βαθμους....θελει
''γκαζια'' δλδ ταχυτητες...
Ειναι καθαρα φυσιγγιο για κρυο....Δεν ειναι για Αυγουστο μηνα....
Φυσιγγιο με μονοβασικη που εχει τον αυγουστο 380μ/δ ....Τον Δεκεβρη θα φτυσει μεντες... και μονο
θορυβο θα κανει....
Αλλο πραγμα η μονοβασικη ......και αλλο η διβασικη....
Δεν γινεται να εχουμε την πιτα ακοπη και τον σκυλο χορτατο !!!
 
Να πω και γω την γνωμη μου για το φυσιγγιο.... Εμενα μου αρεσε !!!
Ειναι εαν οχι το μοναδικο....ενα απο λιγα εμπορικα που εριξα ( δεν την ακουσα ) εβγαλε πολυ
καλη ταχυτητα - συγκεντρωση και κατανομη...+ την διατρηση !!! Δεν ειναι λιγα τα 5,5 χιλιοστα !!!!
Ενα φυσιγγιο με μονοβασικη πυριτιδα οπως αυτο.....για να δουλεψει στους μειον βαθμους....θελει
''γκαζια'' δλδ ταχυτητες...
Ειναι καθαρα φυσιγγιο για κρυο....Δεν ειναι για Αυγουστο μηνα....
Φυσιγγιο με μονοβασικη που εχει τον αυγουστο 380μ/δ ....Τον Δεκεβρη θα φτυσει μεντες... και μονο
θορυβο θα κανει....
Αλλο πραγμα η μονοβασικη ......και αλλο η διβασικη....
Δεν γινεται να εχουμε την πιτα ακοπη και τον σκυλο χορτατο !!!
Νίκο Καλησπέρα!:)

Κατ' αρχήν για να μην παρεξηγηθώ ουδέποτε είπα ότι το φυσίγγιο είναι χάλια και αυτό νομίζω το δεν το είδες πουθενά διότι δεν υπάρχει ... μια χαρά είναι!

Η προσωπική μου γνώμη για την όποια είμαι πεπεισμένος, είναι ότι αν έφτιαχνες δυο ιδία φυσίγγια για τον Δεκέμβριο και το δοκίμαζες σε Χ συνθήκες Δεκεμβρίου το ένα ίδιο να βγάζει 429 μ/δ και το άλλο 380 μ/δλ, το τελευταίο θα είχε καλύτερη διάτρηση, καλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη κατανομή...τόσο απλό...

Υ.Γ...αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και τώρα αν θες φτιάχνοντας την ιδία συνταγή με 380 μ/δλ, μάλιστα η αίσθηση μου λέει ότι όπως είπε και ο Κωστής παραπάνω μπορεί να χτύπα πιο μακριά στα 40-45 μετρά με την ιδία διάτρηση και καλύτερη κατανομή, και συγκέντρωση διότι έχει λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια και διότι κατά τους νομούς της Φυσικής.... «Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται».:)
 
...αναρωτιέμαι αν τη έκανε να βγάζει 380 m/s στο 1,5 μέτρο τι συγκέντρωση ,διάτρηση και κατανομή θα έβγαζε στα 35 & στα 45 μέτρα....think.

Να σου πω εγω Καπτεν !!! Δεν την εχω αυτην την πυριτιδα....Αλλα εαν στησω ενα φυσιγγιο με οποιαδηποτε
αλλη μονοβασικη με 380μ/δ αρχικη σε νορμαλ καιρο.....Εαν βγαλει στα 35 μετρα ενα 70 % συγκεντρωση
και στα 45 μετρα ενα 55-60 % με φουλ τσοκ....σε νορμαλ καιρο παντα....
Στους μειον βαθμους φυσιγγια στο ψυγειο ) θα εχει 320-30μ/δ και θα ψαχνεις σκαγια στον στοχο...
Το οτι τα αργα φυσιγγια εχουν καλυτερες συγκεντρωσεις....ειναι ΜΥΘΟΣ καπτεν !!!
Και το λεω γιατι το εχω τσεκαρει.....!!! Δεν εχει δυναμη να βαλει τα σκαγια στον στοχο....οσο και
αν ακουγεται περιεργο !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top