Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Aρη ξερω οτι τα λες καλοπροαιρετα....Σιγουρα και σε καποια πραγματα εχεις Δικιο.
ΠΧ....Ναι δεν εχω ριξει σε θηραμα ολα αυτα τα σεταπ που εχω δοκιμασει στο χαρτι...
Και δεν ξερω εαν μπορεσω τα δοκιμασω ολα αυτα....κομματι δυσκολο το βλεπω....επισεις τι αποδοση
θα εχουν στο θηραμα....ουτε αυτο το ξερω....
'' Παλευω'' 19 πυριτιδες....και εχω τουλαχιστον 20-25 διαφορετικα σεταπ στην καθε μια....και κλεινω σεταπ
και ιδιογομωτικη ''ανησυχια''....οπως κανουμε ολοι αλλωστε !!!
Αυτο που ξερω καλα ομως....Ειναι οτι , οταν βγαινω στο βουνο....το θηραμα απο τα φυσιγγια που ριχνω
λυτρωμο δεν εχει φιλε....παρα μονο εαν αστοχησω !!!
Και για του λογου το αληθες....

View attachment 47545
View attachment 47546
View attachment 47548
45 ΜΕΤΡΑ φουλ τσοκ μαμα Ν5 σκαγια.

View attachment 47549View attachment 47550
35 ΜΕΤΡΑ 3* Αστρα μαμα Ν5 σκαγια !!!

Εαν οι κυριοι διαχειριστες θεωρουν τις φωτο ''ακαταληλες''....ζητω συγνωμη....και τις κατεβασουν !!!
Δεν αμφισβήτησα το αν σκοτώνουν τα φυσίγγια σου καλά, σίγουρα θα σκοτώνουν, δεν έχω αμφιβολία για αυτό... ;)
Πιο πολύ αναφέρομουν σε κάτι που λές πολλές φορές ότι "το τάδε φυσίγγι με την τάδε συγκεντρώση κ την τάδε ταχύτητα αποκλείεται να μην σκοτώνει"...
Για μένα τίποτα δεν αποκλείεται μέχρι να ριχτεί στο θήραμα, αυτό λέω... Έχω φάει φολες με φυσίγγια αρκετές σε δοκιμαστικές συνταγές που πέρασαν την αξιολόγηση του πίνακα κ της ταχύτητας η της διάτρησης...
Εκεί αναφέρομουν κυρίως...
Άρα ναι, φόλα μπορείς να φας με όλα τα φυσίγγια, εμπορικά κ φτιαχτά, απλά με τα δεύτερα τα τροποποιεις κατά το δοκούν ενώ στα πρώτα ψάχνεις για άλλο...
Εγώ δεν αισθάνθηκα ποτέ να σου πω την αλήθεια ότι με εμπορικά δεν γεμίζε η πουλιαστρα, την ιδιογομωση την ξεκίνησα γιατί γουσταρα να δημιουργώ κ να ψάχνομαι κ μου αρέσει ο τομέας της βλητικής...
Απλά από εκεί κ πέρα την πήγα σε μονοπάτια που γουσταρα κ δεν την αλλάζω...
 
Το φυσιγγι που φτιαχνεις μονος σου, και σου ταιριαζει, το καταλαβαινεις στις 2, 3 πρωτες τουφεκιες σε θηραμα !
Χωρις πολλα πολλα, σου μιλαει!
Οπως με την πρωτη ματια βλεπεις μια γκομενα και ειναι σαν να την ξερεις χρονια!;)
 
Δεν αμφισβήτησα το αν σκοτώνουν τα φυσίγγια σου καλά, σίγουρα θα σκοτώνουν, δεν έχω αμφιβολία για αυτό... ;)
Πιο πολύ αναφέρομουν σε κάτι που λές πολλές φορές ότι "το τάδε φυσίγγι με την τάδε συγκεντρώση κ την τάδε ταχύτητα αποκλείεται να μην σκοτώνει"...
Για μένα τίποτα δεν αποκλείεται μέχρι να ριχτεί στο θήραμα, αυτό λέω... Έχω φάει φολες με φυσίγγια αρκετές σε δοκιμαστικές συνταγές που πέρασαν την αξιολόγηση του πίνακα κ της ταχύτητας η της διάτρησης...
Εκεί αναφέρομουν κυρίως...
Άρα ναι, φόλα μπορείς να φας με όλα τα φυσίγγια, εμπορικά κ φτιαχτά, απλά με τα δεύτερα τα τροποποιεις κατά το δοκούν ενώ στα πρώτα ψάχνεις για άλλο...
Εγώ δεν αισθάνθηκα ποτέ να σου πω την αλήθεια ότι με εμπορικά δεν γεμίζε η πουλιαστρα, την ιδιογομωση την ξεκίνησα γιατί γουσταρα να δημιουργώ κ να ψάχνομαι κ μου αρέσει ο τομέας της βλητικής...
Απλά από εκεί κ πέρα την πήγα σε μονοπάτια που γουσταρα κ δεν την αλλάζω...

Αρη να ξεκινησω απο το τελος. Ο καθε ενας ειχε τους δικου του λογους που ξεκινησε την ιδιογομωση !!
Τωρα εγω ποτε δεν το μετανειωσα οπως και εσυ δεν την αλλαζεις !!!
Θελω να πιστευω οτι ειναι λιγα τα εμπορικα φυσιγγια που δεν σκοτωνουν μεχρι τα 35- 40 μετρα....
Τα ζορια ομως....και το γνωριζεις πολυ καλα ξεκινουν μετα απο αυτα τα μετρα.
Οποιος λοιπον ριχνει μεχρι τα30 - 35 μετρα την πουλιαστρα την γεμιζει....εαν οχι ολες τις φορες καποιες
επιτυχιες σιγουρα θα εχει !!!

Τωρα οσον αφορα καλα φυσιγγια στον στοχο και σε διατρηση... που στον κυνηγοτοπο βγηκαν φολες...
μου εχει τυχει ΜΙΑ φορα....και αυτο απο διαμπερη τραυματα....που σημαινει οτι το φυσιγγιο δεν ηταν
''φολα'' αλλα οι αποστασεις που ετυχε να περασουν τα πουλια εκεινη την ημερα ηταν κατω απο τα
40 μετρα.
Φιλε εγω το χαρτονι τον ταχογραφο και την διατρηση ....τα εμπιστευομαι...μονο αυτο σου λεω !!!
Μεγαλυτερο προβλημα εχω την σκοπευση μου....παρα με τα φυσιγγια μου !!
 
Το φυσιγγι που φτιαχνεις μονος σου, και σου ταιριαζει, το καταλαβαινεις στις 2, 3 πρωτες τουφεκιες σε θηραμα !
Χωρις πολλα πολλα, σου μιλαει!
Οπως με την πρωτη ματια βλεπεις μια γκομενα και ειναι σαν να την ξερεις χρονια!;)
Κάνει μπαμ το πράμα‼️
 
Γενικεύουμε, ο καθένας με τις δικές του προϋποθέσεις, εμπειρίες και δεδομένα.
Δεν είναι κακό, συζήτηση κάνουμε αλλά δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά.

Καταρχήν το ότι "ο πίνακας δεν λέει όλη την αλήθεια" είναι και σωστό και λάθος ανάλογα πως κάνεις τις μετρήσεις.

Παράδειγμα ... αποτύπωση στους 40c στα 36.5μ χωρίς να μετρηθεί διάτρηση για φυσίγγι που θα χρησιμοποιηθεί στα 50μ ή στα 15μ στους -15c και πιθανόν με άλλο όπλο και τσοκ είναι λάθος και θα δώσει @@ αποτελέσματα. Έβαλα σχεδόν όλα τα λάθη που μπορεί να γίνουν μέσα ...

Για long range τουφεκιές το φυσίγγι που θα βάλει διπλάσια σκάγια στον κύκλο στα 50μ με την ίδια διάτρηση στις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι προφανώς καλύτερο από αυτό που θα βάλει τα μισά.
Διαφωνεί κανένας με αυτό ;;;

(Ισχύει το ίδιο με το φυσίγγι των 15μ ;;;)
Αφήστε την σκοπευτική ικανότητα στην άκρη. Μιλάμε για το φυσίγγι.
Το ότι θα βαράς λιγότερα πουλιά με αυτό είναι άσχετο.
Δεν μπορώ να χρεώσω το στραβοτουφέκισμα στο φυσίγγι.
Με αυτό που βάζει τα μισά μπορεί να έχω περισσότερα πουλιά στην τσάντα αλλά δεν θα τα έχω από το "καλό" φυσίγγι ... θα τα έχω από την στατιστική.
Τα πάντα μπορούν να μετρηθούν.
Η μέθοδος και η ακρίβεια των μετρήσεων παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο για τα συμπεράσματα που εξάγουμε.

Ούτε μπορώ να δεχθώ ότι το φυσίγγι πρέπει να δοκιμάζεται απευθείας στο θήραμα και ανάλογα το πόσα βάζω στην τσάντα να βγάζω το συμπέρασμα για το φυσίγγι.
Αυτό και αν είναι λάθος (και δεν μιλάω για τσίχλες).
Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι με αυτό χτυπάω περισσότερα πουλιά.
Αν αυτή είναι η προυπόθεση για να χαρακτηρίσετε ένα φυσίγγι καλύτερο από ένα άλλο τότε πάω πάσο.
Οι δοκιμές είναι περιττές.

Τελικά στην βασική ερώτηση "ανάμεσα σε 2 φυσίγγια με ίδιο # σκαγιών για συγκεκριμένο θήραμα, ποιό είναι το καλύτερο ;" δεν έχουμε βρει απάντηση :)

Απορώ γιατί συνεχίζουμε τις δοκιμές ...

Τα των σκαγιών, διεισδύσεων και ακαριαίων σκοτωμάτων αύριο ...
 
Last edited:
Ούτε μπορώ να δεχθώ ότι το φυσίγγι πρέπει να δοκιμάζεται απευθείας στο θήραμα και ανάλογα το πόσα βάζω στην τσάντα να βγάζω το συμπέρασμα για το φυσίγγι.
Αυτό και αν είναι λάθος (και δεν μιλάω για τσίχλες).
Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι με αυτό χτυπάω περισσότερα πουλιά.
Αν αυτή είναι η προυπόθεση για να χαρακτηρίσετε ένα φυσίγγι καλύτερο από ένα άλλο τότε πάω πάσο.
Οι δοκιμές είναι περιττές.
Αν δεν είναι είναι το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή το θύραμα στην τσάντα για ένα καλό φυσηγγι τοτε ποιο είνα… εκτός και το θέλεις να μαζεύεις πούπουλα για μαξηλαρια:)
 
Γενικεύουμε, ο καθένας με τις δικές του προϋποθέσεις, εμπειρίες και δεδομένα.
Δεν είναι κακό, συζήτηση κάνουμε αλλά δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά.

Καταρχήν το ότι "ο πίνακας δεν λέει όλη την αλήθεια" είναι και σωστό και λάθος ανάλογα πως κάνεις τις μετρήσεις.

Παράδειγμα ... αποτύπωση στους 40c στα 36.5μ χωρίς να μετρηθεί διάτρηση για φυσίγγι που θα χρησιμοποιηθεί στα 50μ ή στα 15μ στους -15c και πιθανόν με άλλο όπλο και τσοκ είναι λάθος και θα δώσει @@ αποτελέσματα. Έβαλα σχεδόν όλα τα λάθη που μπορεί να γίνουν μέσα ...

Για long range τουφεκιές το φυσίγγι που θα βάλει διπλάσια σκάγια στον κύκλο στα 50μ με την ίδια διάτρηση στις συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι προφανώς καλύτερο από αυτό που θα βάλει τα μισά.
Διαφωνεί κανένας με αυτό ;;;

(Ισχύει το ίδιο με το φυσίγγι των 15μ ;;;)
Αφήστε την σκοπευτική ικανότητα στην άκρη. Μιλάμε για το φυσίγγι.
Το ότι θα βαράς λιγότερα πουλιά με αυτό είναι άσχετο.
Δεν μπορώ να χρεώσω το στραβοτουφέκισμα στο φυσίγγι.
Με αυτό που βάζει τα μισά μπορεί να έχω περισσότερα πουλιά στην τσάντα αλλά δεν θα τα έχω από το "καλό" φυσίγγι ... θα τα έχω από την στατιστική.
Τα πάντα μπορούν να μετρηθούν.
Η μέθοδος και η ακρίβεια των μετρήσεων παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο για τα συμπεράσματα που εξάγουμε.

Ούτε μπορώ να δεχθώ ότι το φυσίγγι πρέπει να δοκιμάζεται απευθείας στο θήραμα και ανάλογα το πόσα βάζω στην τσάντα να βγάζω το συμπέρασμα για το φυσίγγι.
Αυτό και αν είναι λάθος (και δεν μιλάω για τσίχλες).
Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι με αυτό χτυπάω περισσότερα πουλιά.
Αν αυτή είναι η προυπόθεση για να χαρακτηρίσετε ένα φυσίγγι καλύτερο από ένα άλλο τότε πάω πάσο.
Οι δοκιμές είναι περιττές.

Τελικά στην βασική ερώτηση "ανάμεσα σε 2 φυσίγγια με ίδιο # σκαγιών για συγκεκριμένο θήραμα, ποιό είναι το καλύτερο ;" δεν έχουμε βρει απάντηση :)

Απορώ γιατί συνεχίζουμε τις δοκιμές ...

Τα των σκαγιών, διεισδύσεων και ακαριαίων σκοτωμάτων αύριο ...
Αρε κουμπάρε‼️το καλύτερο άφησες για αύριο....δλδ σήμερα‼️ κάτσε να πλακώσουν αυτοί με τα καυτά σκάγια ‼️να σου πω εγώ κυριακάτικα‼️
Πως το λένε εκείνο με το σκυλί, που δεν μπορεί να μάθει νεα κόλπα❓❓❓❓αυτό συμβαίνει κ συμβαίνει σε πολλά όχι μόνο στο κυνήγι....εδώ ένας ξάδερφος πρώην Καραβάνας.....είχα να τον δω από 13χρονων κ είχε έρθει για μόνιμα Καρδίτσα ...με το που βγήκαμε μια μέρα για καφέ,,,,μοίρασε στις μισές γκόμενες χαρτάκι με το τηλ του‼️
Οοοοοοχι ρε βαγγε ,εγώ‼️ δεν παίζει πλέον αυτή η φάση....τίποτα αυτός‼️με γύρισε πίσω στα 13 μου‼️
 
Αν δεν είναι είναι το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή το θύραμα στην τσάντα για ένα καλό φυσηγγι τοτε ποιο είνα… εκτός και το θέλεις να μαζεύεις πούπουλα για μαξηλαρια:)
ελικά στην βασική ερώτηση "ανάμεσα σε 2 φυσίγγια με ίδιο # σκαγιών για συγκεκριμένο θήραμα, ποιό είναι το καλύτερο ;" δεν έχουμε βρει απάντηση :)εύκολα αυτό με την μεγαλύτερη διατρηση ( για μένα)
Ηλία εγώ δυσκολεύομαι να δώσω ορισμό στο "καλύτερο φυσίγγι".
Αν με ρωτήσεις ποιο είναι (για εμένα) το "καλύτερο φυσίγγι" για τσίχλες και αυτό που έχει δοκιμαστεί (από εμένα) σε άπειρα κυνήγια με όλες τις συνθήκες, σε όλες τις αποστάσεις, από 5c μέχρι 30+c, πάντα με μισό τσοκ, θα σου έλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη το Jordan κόκκινο 32gr.
Δες αποτύπωση με την m2 και την 1187.
N8.jpg
Δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως αυτό το φυσίγγι δούλευε εκεί που όλα τα άλλα δεν δούλευαν (δηλαδή είχα πολλά ζωντανά, ξεπουπουλιάσματα, αστοχίες κτλ)
Και έχω δοκιμάσει κατά καιρούς πολλά.

Αν με ρωτούσες το "καλύτερο φυσίγγι" για λαγό θα σου έλεγα το Rem express 35.5gr #4.
Δες αποτύπωση με την m2 και την 1187.
N4.jpg
Πάλι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως σκοτώνει άριστα.
Και ότι σκοτώνει δεν το αλλάζω.

Αν επιχειρούσα να δώσω ορισμό στο "καλύτερο φυσίγγι" θα ήταν ότι:
Το καλύτερο φυσίγγι, για δεδομένο εύρος αποστάσεων, για δεδομένες συνθήκες (θερμοκρασίας κτλ), για δεδομένο θήραμα, για δεδομένη σκοπευτική ικανότητα, για δεδομένο όπλο και τσοκ και για κυνηγό που ξέρει που τουφεκάει είναι αυτό που γεμίζει την τσάντα χωρίς πολλά τραυματισμένα.
Είναι αυτό που γεμίζει επαρκώς τον κύκλο, με ισοκατανομή, χωρίς πολλά κενά με περίπου τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών ανά θήραμα, στις αποστάσεις που το χρησιμοποιούμε και αυτό που έχει την απαιτούμενη διάτρηση ανά θήραμα.
Σε μεγάλες αποστάσεις πρώτα κοιτάζουμε την διάτρηση και μετά την συγκέντρωση.
Και οι μικρές συγκεντρώσεις σκοτώνουν.

Για κάποιον που είναι σκοπευταράς μπορεί να είναι αυτό που βάζει τα διπλάσια σκάγια στον κύκλο από τα απαιτούμενα ενώ για εμένα τα μισά.
Βλέπεις ότι δεν υπάρχει "καλύτερο φυσίγγι" είναι όλη η παραπάνω αλυσίδα που πρέπει να ταιριάξει για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Ηλία εγώ δυσκολεύομαι να δώσω ορισμό στο "καλύτερο φυσίγγι".
Αν με ρωτήσεις ποιο είναι (για εμένα) το "καλύτερο φυσίγγι" για τσίχλες και αυτό που έχει δοκιμαστεί (από εμένα) σε άπειρα κυνήγια με όλες τις συνθήκες, σε όλες τις αποστάσεις, από 5c μέχρι 30+c, πάντα με μισό τσοκ, θα σου έλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη το Jordan κόκκινο 32gr.
Δες αποτύπωση με την m2 και την 1187.
View attachment 47576
Δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως αυτό το φυσίγγι δούλευε εκεί που όλα τα άλλα δεν δούλευαν (δηλαδή είχα πολλά ζωντανά, ξεπουπουλιάσματα, αστοχίες κτλ)
Και έχω δοκιμάσει κατά καιρούς πολλά.

Αν με ρωτούσες το "καλύτερο φυσίγγι" για λαγό θα σου έλεγα το Rem express 35.5gr #4.
Δες αποτύπωση με την m2 και την 1187.
View attachment 47577
Πάλι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως σκοτώνει άριστα.
Και ότι σκοτώνει δεν το αλλάζω.

Αν επιχειρούσα να δώσω ορισμό στο "καλύτερο φυσίγγι" θα ήταν ότι:
Το καλύτερο φυσίγγι, για δεδομένο εύρος αποστάσεων, για δεδομένες συνθήκες (θερμοκρασίας κτλ), για δεδομένο θήραμα, για δεδομένη σκοπευτική ικανότητα, για δεδομένο όπλο και τσοκ και για κυνηγό που ξέρει που τουφεκάει είναι αυτό που γεμίζει την τσάντα χωρίς πολλά τραυματισμένα.
Είναι αυτό που γεμίζει επαρκώς τον κύκλο, με ισοκατανομή, χωρίς πολλά κενά με περίπου τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών ανά θήραμα, στις αποστάσεις που το χρησιμοποιούμε και αυτό που έχει την απαιτούμενη διάτρηση ανά θήραμα.
Σε μεγάλες αποστάσεις πρώτα κοιτάζουμε την διάτρηση και μετά την συγκέντρωση.
Και οι μικρές συγκεντρώσεις σκοτώνουν.

Για κάποιον που είναι σκοπευταράς μπορεί να είναι αυτό που βάζει τα διπλάσια σκάγια στον κύκλο από τα απαιτούμενα ενώ για εμένα τα μισά.
Βλέπεις ότι δεν υπάρχει "καλύτερο φυσίγγι" είναι όλη η παραπάνω αλυσίδα που πρέπει να ταιριάξει για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.
Γιατί δεν βλέπω την μεγάλη υπεροχη της Remington έναντι της benelli;
 
Γιατί δεν υπάρχει. Απλό.
Υπάρχει αλλά είναι στην αίσθηση κατά την τουφεκιά και όχι τόσο στην κάνη.
Αν είχες κάποιο υπερελαφρυ benelli και μετά έπαιρνες μια remington 1100 4 kgr θα καταλάβαινες πόσο ανεπηρεαστος μένεις κατά την τουφεκιά, πως δεν σταματάς εύκολα την κίνηση και πόσο εύκολα ξαναμπαίνεις για δεύτερη και τρίτη βολή με καθαρή εικόνα της προσκοπευσης.
 
Υπάρχει αλλά είναι στην αίσθηση κατά την τουφεκιά και όχι τόσο στην κάνη.
Αν είχες κάποιο υπερελαφρυ benelli και μετά έπαιρνες μια remington 1100 4 kgr θα καταλάβαινες πόσο ανεπηρεαστος μένεις κατά την τουφεκιά, πως δεν σταματάς εύκολα την κίνηση και πόσο εύκολα ξαναμπαίνεις για δεύτερη και τρίτη βολή με καθαρή εικόνα της προσκοπευσης.
Αυτο θα συνεβαινε στην αρχή.. Δηλαδη με το που κατεβαίνεις απο το αμαξι, πας 20 μετρα με το 4κιλο αγκαζε.. Πετάγεται η πρώτη τσιχλα, τρυγόνι κλπ κ ρίχνεις χωρίς να καταλάβεις τίποτα... Πουπουλο η 4κιλη...τραβα καμια ωρα κοντά στα σκυλιά για λαγο στο πεταμα με την 4κιλη κ μολις επιτέλους σηκωθεί ο λαγος, από την κούραση, να επωμιζεις κ να γυριζει η καννη στα χέρια σου σαν ρολερ του λούνα παρκ.. Τωρα θα σε φερω στο στόχαστρο κερατά... Τωρα, οπου να ναι... Μπιιββ κ να κουνιούνται οι αγκορτσες 2 μέτρα πανω απο το λαγο... Μου έχει τύχει με μια 4κιλη browming... Αυτες που σκοτώνουν.. Απο τις καλες...
 
Αυτο θα συνεβαινε στην αρχή.. Δηλαδη με το που κατεβαίνεις απο το αμαξι, πας 20 μετρα με το 4κιλο αγκαζε.. Πετάγεται η πρώτη τσιχλα, τρυγόνι κλπ κ ρίχνεις χωρίς να καταλάβεις τίποτα... Πουπουλο η 4κιλη...τραβα καμια ωρα κοντά στα σκυλιά για λαγο στο πεταμα με την 4κιλη κ μολις επιτέλους σηκωθεί ο λαγος, από την κούραση, να επωμιζεις κ να γυριζει η καννη στα χέρια σου σαν ρολερ του λούνα παρκ.. Τωρα θα σε φερω στο στόχαστρο κερατά... Τωρα, οπου να ναι... Μπιιββ κ να κουνιούνται οι αγκορτσες 2 μέτρα πανω απο το λαγο... Μου έχει τύχει με μια 4κιλη browming... Αυτες που σκοτώνουν.. Απο τις καλες...
Που να δεις πως δεν σηκώνεται στις "μαύρες "
 
Ρίξε μια με κύλινδρο.
Το ίδιο θα δείς.
Φιλε Βασιλη εκτος του οτι δεν εχω κυλιδρο δεν εχω αναγκη να δω τιποτα, εχω φαει παρα παρα πολλες ωρες σε δοκιμες και εχω βγαλει αρκετα συμπερασματα, ειδικα το πως ριχνει το οπλο μου το ξερω πολυ καλα.
 
Που να δεις πως δεν σηκώνεται στις "μαύρες "
Ποιες μαυρες κ ασπρες ρε πατριωτη;... Ειναι δυνατόν να κυνηγας με όπλο 4 κιλών κ να προσπαθείς να με πείσεις οτι ολα γίνονται κανονικά;; ... Ειδικά σε πολύωρο κυνήγι;... Εμενα με κουραζε παντως..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top