Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρίξε μια με κύλινδρο.
Ίσως δεις το ίδιο.
Βασιλη οταν με το καλο το καλοκαιρι μπορεσεις να κανεις καμια δοκιμη κατα προτιμηση σε σκοπευτηριο, ριξε 2-3 φυσιγγια και με τα δυο οπλα στον μεταλικο πινακα και πες μου το συμπερασμα σου.
Θα καταλαβεις απο τον ηχο της τουφεκιας τι παιζει με τη δυναμη της τουφεκιας του καθε οπλου οπως επισης και με την πειφερεια της.
 
Βασιλη οταν με το καλο το καλοκαιρι μπορεσεις να κανεις καμια δοκιμη κατα προτιμηση σε σκοπευτηριο, ριξε 2-3 φυσιγγια και με τα δυο οπλα στον μεταλικο πινακα και πες μου το συμπερασμα σου.
Θα καταλαβεις απο τον ηχο της τουφεκιας τι παιζει με τη δυναμη της τουφεκιας του καθε οπλου οπως επισης και με την πειφερεια της.
Ρε Αλέξ μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια....έχουμε δοκιμάσει ρεμινγκτον ,είπαμε αμάν να της βρούμε ένα φυσιγγι‼️1100 μοντέλο από Αμέρικα με το καράβι‼️το πιο κουφό ήταν ότι δεν πήγαινε τα ρεμινγκτον‼️στάνταρ φουλ 76 εκατοστά κάνη‼️
 
Αυτό με τον ηχο αλεξ... Σίγουρο κριτηριο... Χαχα... Πριν κανένα μηνα εδωσα τη μ2.. Αυτος που την πηρε την ήθελε για γουρουνια... Του κολλαω το gemini 4 * porting πανω κ παμε σε ενα νταμάρι να ρίξουμε.. Λες κ έριχνε το πυροβολικο εκανε... Ποοοολυ δυνατό οπλο μου λέει αυτός... Εγω απο μεσα μου γέλαγα, διότι ήξερα την αιτία....
 
Φιλε Βασιλη εκτος του οτι δεν εχω κυλιδρο δεν εχω αναγκη να δω τιποτα, εχω φαει παρα παρα πολλες ωρες σε δοκιμες και εχω βγαλει αρκετα συμπερασματα, ειδικα το πως ριχνει το οπλο μου το ξερω πολυ καλα.
Δεν αμφιβάλω αλλά ενδιαφέρεσαι μόνο για πολύ μακρινές τουφεκιές, έχεις στηθεί ανάλογα και τα καταφέρνεις καλά.
Χρησιμοποίησες δική μου φωτό οπότε θα χρησιμοποιήσω και εγώ δικές σου :)
Κώνος, kicks, Remington G3 1100 ότι μπορεί να φανταστεί κανένας vs άφτιαχτη Μ2 με F.
Αν έριχνα με 5άρι η συγκέντρωση λογικά θα ήταν λίγο μεγαλύτερη.

1651406972122.png


δες τώρα δικές σου φωτό με LM
1651407421199.png

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-1080#post-715218

Full Kicks
1651407474227.png

Full μαμά
1651407510105.png

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-870#post-671063

Αν θεωρείς "καλό" το όπλο που ακόμα και με κύλινδρο αποδίδει για F ή XF, οκ πάω πάσο ... για εμένα δεν είναι γιατί δεν κυνηγάω μόνο φάσσες στα 40+μ.

Για εσένα οι τουφεκιές σου μπορεί να είναι ιδανικές ... για εμένα δείχνουν συμπτώματα οξείας κωνίασης. ;)
 
Δεν αμφιβάλω αλλά ενδιαφέρεσαι μόνο για πολύ μακρινές τουφεκιές, έχεις στηθεί ανάλογα και τα καταφέρνεις καλά.
Χρησιμοποίησες δική μου φωτό οπότε θα χρησιμοποιήσω και εγώ δικές σου :)
Κώνος, kicks, Remington G3 1100 ότι μπορεί να φανταστεί κανένας vs άφτιαχτη Μ2 με F.
Αν έριχνα με 5άρι η συγκέντρωση λογικά θα ήταν λίγο μεγαλύτερη.

View attachment 47583


δες τώρα δικές σου φωτό με LM
View attachment 47584

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-1080#post-715218

Full Kicks
View attachment 47585

Full μαμά
View attachment 47586

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-870#post-671063

Αν θεωρείς "καλό" το όπλο που ακόμα και με κύλινδρο αποδίδει για F ή XF, οκ πάω πάσο ... για εμένα δεν είναι γιατί δεν κυνηγάω μόνο φάσσες στα 40+μ.

Για εσένα οι τουφεκιές σου μπορεί να είναι ιδανικές ... για εμένα δείχνουν συμπτώματα οξείας κωνίασης. ;)
Τι να το κανω το ατιμο...ετσι βγηκε απ το εργοστασιο...
Ρε Αλέξ μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια....έχουμε δοκιμάσει ρεμινγκτον ,είπαμε αμάν να της βρούμε ένα φυσιγγι‼️1100 μοντέλο από Αμέρικα με το καράβι‼️το πιο κουφό ήταν ότι δεν πήγαινε τα ρεμινγκτον‼️στάνταρ φουλ 76 εκατοστά κάνη‼️
Τωρα αστο...με πεθανες...παρτε καμια V3 να δοκιμασετε να δουμε τι νεροσωληνα ειναι κι αυτη...η να σας δωσω τη δικια μου που μπορει να τη βαλετε και σε καμια βρυση...
Αυτό με τον ηχο αλεξ... Σίγουρο κριτηριο... Χαχα... Πριν κανένα μηνα εδωσα τη μ2.. Αυτος που την πηρε την ήθελε για γουρουνια... Του κολλαω το gemini 4 * porting πανω κ παμε σε ενα νταμάρι να ρίξουμε.. Λες κ έριχνε το πυροβολικο εκανε... Ποοοολυ δυνατό οπλο μου λέει αυτός... Εγω απο μεσα μου γέλαγα, διότι ήξερα την αιτία....
Ειδες που αν δεν δοκιμαζεις καποια πραγματα δεν καταλαβαινεις τι εννοει ο αλλος?
Εννοω Ανδρεα τον ηχο που κανουν τα σκαγια οταν χτυπουν στον πινακα, δεν εχουν ολα τα οπλα την ιδια δυναμη στη τουφεκια, δοκιμασμενο απο πολλους χωρις καποιο κολλημα με καποια μαρκα.
 
Αυτό με τον ηχο αλεξ... Σίγουρο κριτηριο... Χαχα... Πριν κανένα μηνα εδωσα τη μ2.. Αυτος που την πηρε την ήθελε για γουρουνια... Του κολλαω το gemini 4 * porting πανω κ παμε σε ενα νταμάρι να ρίξουμε.. Λες κ έριχνε το πυροβολικο εκανε... Ποοοολυ δυνατό οπλο μου λέει αυτός... Εγω απο μεσα μου γέλαγα, διότι ήξερα την αιτία....
Όταν ρίχνει άλλος σε πίνακα συνεχόμενα διαφορετικά φυσίγγια και σταθείς δίπλα και την δύναμη και την διαφορετική ταχύτητα θ' αντιληφθείς.
 
Ρε παιδιά, γιατί ασχολούμαστε με όπλα που δεν είναι δικά μας. Ο καθένας διαλέγει αυτό που τον βολεύει και αυτό που του ταιριάζει περισσότερο. Τώρα, από εκεί και πέρα, γιατί π.χ. πρέπει σώνει και καλά η επιλογή η δική μου, να ταιριάζει στον καθένα, δεν το καταλαβαίνω. Άλλος θέλει ελαφρύ όπλο, γιατί περπατάει 7 ώρες και άλλος θέλει βαρύ, για να μην έχει ανάκρουση στο καρτέρι. Άλλος γουστάρει να έχει νορμάλ ανοίγματα γιατί κυνηγάει με φέρμα και άλλος θέλει στενές βολές, γιατί στο καρτέρι γουστάρει τα μακριά. Δίκιο έχουν όλοι από την πλευρά τους. Αυτή η επιβολή της αντίθετης άποψης, σώνει και καλά, δεν είναι ωραία. Στο κάτω κάτω, ας σεβαστούμε τα γούστα των συναδέλφων, μιας και το κυνήγι, μόνο γούστα βγάζει για όλους μας. Επίσης, συμφωνώ, κουβέντα κάνουμε, όμως, μερικές φορές κολλάμε λίγο περισσότερο απ' όσο πρέπει.
 
Δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως αυτό το φυσίγγι δούλευε εκεί που όλα τα άλλα δεν δούλευαν (δηλαδή είχα πολλά ζωντανά, ξεπουπουλιάσματα, αστοχίες κτλ)
Και έχω δοκιμάσει κατά καιρούς πολλά………. Μα αυτό φωνάζουμε τόσο καιρό φίλε Βασίλη καλές η δοκιμές αλλά μεχρει εκει
 
Τι να το κανω το ατιμο...ετσι βγηκε απ το εργοστασιο...

Τωρα αστο...με πεθανες...παρτε καμια V3 να δοκιμασετε να δουμε τι νεροσωληνα ειναι κι αυτη...η να σας δωσω τη δικια μου που μπορει να τη βαλετε και σε καμια βρυση...

Ειδες που αν δεν δοκιμαζεις καποια πραγματα δεν καταλαβαινεις τι εννοει ο αλλος?
Εννοω Ανδρεα τον ηχο που κανουν τα σκαγια οταν χτυπουν στον πινακα, δεν εχουν ολα τα οπλα την ιδια δυναμη στη τουφεκια, δοκιμασμενο απο πολλους χωρις καποιο κολλημα με καποια μαρκα.
Μονοβολα εριχνε κ πισω απο το πλαστικο βαρελι υπήρχε ενα τεράστιο μαρμαρο οπου εκει συνθλιβονταν τα μονοβολα με εντυπωσιακό τροπο... Του εκανε εντύπωση ο ηχος κ η δύναμη του οπλου.. Αυτο λεω..
 
Τι να το κανω το ατιμο...ετσι βγηκε απ το εργοστασιο...

Μην είσαι σίγουρος ... μπορεί να μπήκε χεράκι και μετά να πουλήθηκε λόγω υπέρμετρης και αδιαχείριστης βλητικής υπεροχής.
Το δικό σου πάντως είναι κλασικό long range.

Όταν λέω ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν καλά με τα φυσίγγια που προτιμούν να με ακούτε.

Εξάλλου το λέει και ο Rob Roberts.
Ψάχνουμε τον συνδυασμό φυσιγγίου τσοκ όπλου που δίνει την καλύτερη κατανομή για το κυνήγι που θέλει κάποιος να κάνει.
Αυτός και αν έχει ρίξει άπειρα φυσίγγια με ότι όπλο, φυσίγγι και τσοκ μπορείς να φανταστείς.
Κάτι θα ξέρει περισσότερο από εμάς.
Βέβαια λέει και πουλάει και άλλες μ@λακίες αλλά έχει οικογένεια να θρέψει.

 
Μην είσαι σίγουρος ... μπορεί να μπήκε χεράκι και μετά να πουλήθηκε λόγω υπέρμετρης και αδιαχείριστης βλητικής υπεροχής.
Το δικό σου πάντως είναι κλασικό long range.

Όταν λέω ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν καλά με τα φυσίγγια που προτιμούν να με ακούτε.

Εξάλλου το λέει και ο Rob Roberts.
Ψάχνουμε τον συνδυασμό φυσιγγίου τσοκ όπλου που δίνει την καλύτερη κατανομή για το κυνήγι που θέλει κάποιος να κάνει.
Αυτός και αν έχει ρίξει άπειρα φυσίγγια με ότι όπλο, φυσίγγι και τσοκ μπορείς να φανταστείς.
Κάτι θα ξέρει περισσότερο από εμάς.
Βέβαια λέει και πουλάει και άλλες μ@λακίες αλλά έχει οικογένεια να θρέψει.

O rob Roberts επίσης είναι υπέρ της επιμήκυνσης των κώνων...
Εδώ είναι κ ένα αρθρακι με το αποτέλεσμα...

https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/
 
N4.jpg

Πάλι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως σκοτώνει άριστα.
Και ότι σκοτώνει δεν το αλλάζω.
Παρ' όλο που δεν είναι κάτι εντ
Δες αποτύπωση με την m2 και την 1187.
N4.jpg

Πάλι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό ή το ιδιαίτερο.
Και όμως σκοτώνει άριστα.
Και ότι σκοτώνει δεν το αλλάζω
Αρα Βασίλη συμφωνείς ότι ο πίνακας δεν είναι το απόλυτο κριτήριο για το αν ένα φυσίγγι θα πάει καλά και στον κυνηγοτοπο.
 
Όταν ρίχνει άλλος σε πίνακα συνεχόμενα διαφορετικά φυσίγγια και σταθείς δίπλα και την δύναμη και την διαφορετική ταχύτητα θ' αντιληφθείς.
Φυσικά... Αν ενας έχει κατεστραμενο οπλο που ρίχνει με ολα τα τσοκ σαν φουλ, η αίσθηση δυναμης στο χαρτί θα είναι πιο δυνατη σε σχεση με ενα εργοστασιακο που είναι σεταρισμενο για ολα τα κυνηγια..
 
Φυσικά... Αν ενας έχει κατεστραμενο οπλο που ρίχνει με ολα τα τσοκ σαν φουλ, η αίσθηση δυναμης στο χαρτί θα είναι πιο δυνατη σε σχεση με ενα εργοστασιακο που είναι σεταρισμενο για ολα τα κυνηγια..
Και θεώρης ένα οπλο κατστραμενο για αυτό τον λόγο:confused:… άσε που δεν παίζει αυτό με τίποτα
 
Φυσικά... Αν ενας έχει κατεστραμενο οπλο που ρίχνει με ολα τα τσοκ σαν φουλ, η αίσθηση δυναμης στο χαρτί θα είναι πιο δυνατη σε σχεση με ενα εργοστασιακο που είναι σεταρισμενο για ολα τα κυνηγια..
Μονο για μπεκάτσα δεν κάνει που έτσι και αλλιώς στα κιλά που είναι δεν κάνει.
Μονο το 5* δεν θα του δουλεύει.
 
Και θεώρης ένα οπλο κατστραμενο για αυτό τον λόγο:confused:… άσε που δεν παίζει αυτό με τίποτα
Για κυνήγι λεω Ηλία...σε περιορίζει στη χρήση.. Ρε.
Καθιστε καλα γιατί θα ανεβω στο χωριό να παρω το μονοκανο του σχωρεμενου με 81 ποντους φουλ τσοκ και θα σας κανω να τρεχετε και να μη φτανετε... .sarcastic..yel..yel.
 
O rob Roberts επίσης είναι υπέρ της επιμήκυνσης των κώνων...
Εδώ είναι κ ένα αρθρακι με το αποτέλεσμα...

https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/
Και τα δικά μου σχόλια για το αρθράκι

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βελτιώσεις-παρεμβάσεις-σε-κυνηγετικά-όπλα.548/page-100#post-473683

Δεν πιστεύω οποιονδήποτε βγάζει χρήματα από αυτή την δουλειά Άρη.
Πιστεύω πλέον μόνο ότι βλέπω ή διαβάζω από ανεξάρτητους δοκιμαστές ...
 
Και τα δικά μου σχόλια για το αρθράκι

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βελτιώσεις-παρεμβάσεις-σε-κυνηγετικά-όπλα.548/page-100#post-473683

Δεν πιστεύω οποιονδήποτε βγάζει χρήματα από αυτή την δουλειά Άρη.
Πιστεύω πλέον μόνο ότι βλέπω ή διαβάζω από ανεξάρτητους δοκιμαστές ...
Τότε βρε Bill γιατί επικαλείσαι την γνώμη του, και έκανες την παράθεση με το βίντεο πιο πάνω, στην προηγούμενη σελίδα; Έτσι, μπλέκουμε τις κουβέντες.
 
Αυτο θα συνεβαινε στην αρχή.. Δηλαδη με το που κατεβαίνεις απο το αμαξι, πας 20 μετρα με το 4κιλο αγκαζε.. Πετάγεται η πρώτη τσιχλα, τρυγόνι κλπ κ ρίχνεις χωρίς να καταλάβεις τίποτα... Πουπουλο η 4κιλη...τραβα καμια ωρα κοντά στα σκυλιά για λαγο στο πεταμα με την 4κιλη κ μολις επιτέλους σηκωθεί ο λαγος, από την κούραση, να επωμιζεις κ να γυριζει η καννη στα χέρια σου σαν ρολερ του λούνα παρκ.. Τωρα θα σε φερω στο στόχαστρο κερατά... Τωρα, οπου να ναι... Μπιιββ κ να κουνιούνται οι αγκορτσες 2 μέτρα πανω απο το λαγο... Μου έχει τύχει με μια 4κιλη browming... Αυτες που σκοτώνουν.. Απο τις καλες...
αυτο το μπιιββ επανω στις γκορτσες ειναι ολα τα λεφτα.RESPECT.:D
 
Τότε βρε Bill γιατί επικαλείσαι την γνώμη του, και έκανες την παράθεση με το βίντεο πιο πάνω, στην προηγούμενη σελίδα; Έτσι, μπλέκουμε τις κουβέντες.
Γιατί έχει τεράστια εμπειρία και λέει κάποια σωστά πράγματα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top