Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξερεις ποσα ειναι τα 88 πραγματικα μετρα Τζωνη ???

Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα...και ο στοχος 125χ85 φιλε!!! Και βγαλε τα συμπερασματα σου !!!

Εαν θελεις....αυριο σου ανεβαζω και τα 88 πραγματικα μετρα φιλε !!!
Αυτή η ντουφέκια στο παραπάνω βίντεο μπορεί να είναι και 88 μέτρα που λέει ο Βασίλης απλά είναι μια ντουφέκια που μπορεί να ρίξεις άλλες 100 και να μην πέσει το θήραμα .Είναι όμως από αυτά που σου μένουν και σε γεμίζουν αυτοπεποίθηση για σένα το όπλο και το φυσίγγι που έριξες .Το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι σε αυτή την απόσταση η συγκεκριμένη ντουφέκια έχει δύναμη να καταβάλει το θήραμα ,τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.

3άρια με 430μ/δ ο μαθουσάλας λέει διάτρηση μέχρι 60-65μ για πρασίνια.
Τυχερή βολή ή το άνοιγμα φτερών είναι μικρότερο.
Με 75cm άνοιγμα φτερών πέφτουμε στα 75μ.
Αν δεν έχω αναφορά δεν μπορώ να βγάλω ακριβώς τα μέτρα ... αν είναι η θηλυκή η απόσταση είναι γύρω στα 75μ.
Πάλι μεγάλη ...

Βέβαια τουφεκιά εντελώς από πίσω με ελάχιστη προβαλλόμενη επιφάνεια.
Το παπί δε φαίνεται να πέφτει κατευθείαν.
Λογικά πήρε 1 μαχ 2 σκάγια ή έσπασε κανένα φτερό που δεν φαίνεται στο βίντεο ...

Αυτά παρατήρησα ...
 
Μετάφραση:
Δεδομένου ότι οι μελέτες έχουν δείξει ότι η μεγάλη πλειονότητα των θηραμάτων πυροβολείται σε εμβέλεια κάτω των 40 γιάρδων, το τροποποιημένο τσοκ είναι το πιο γενικά αποδεκτό για όλες τις συνθήκες σκοποβολής.

Αυτό το συμπέρασμα της BROWNING, από μόνο του δεν λέει τίποτα. Είναι γνωστό και μη αμφισβητήσιμο, ότι το τσοκ 3* είναι πασπαρτού. Η κουβέντα μας όμως, είναι, αν στις μακρινές καταβολές, έχουν όλα τα όπλα, την ίδια αποτελεσματικότητα. Η τοποθέτησή μου στο ερώτημα αυτό, είναι: σαφώς και όχι. Το γιατί είναι αυτονόητο. Από την στιγμή που γίνονται από διαφορετικές εταιρείες, με διαφορετικούς αυλούς και από διαφορετικά μηχανήματα, το κάθε όπλο, έχει έχει άλλη συμπεριφορά και αποτελέσματα, στις μακρινές βολές. Τώρα πως μπορούμε να τα λέμε όλα τα όπλα ίδια, δεν ξέρω και δεν μπορώ να το κατανοήσω. Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω, ότι κάποια είναι καλύτερα από κάποια άλλα.
Συμφωνώ μαζί σου Βασίλη... :)

Και παραθέτω και ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικό, για όλους τους φίλους με ένα μικρό υστερόγραφο... γιατί ολα τα τσόκ υπάρχουν από πολύ παλιά...

Τι είναι το τσόκ και πώς επηρεάζει τη ντουφεκιά μας

[…]


Το νούμερο 5 +++++ ή κύλινδρος (cylinder) έχει το ίδιο άνοιγμα με τον αυλό του όπλου. Δεν κλείνει σχεδόν καθόλου την ντουφεκιά. Προσφέρει μεγάλες και γρήγορες διασπορές που φυσικά στην απόσταση δημιουργούν αρκετά κενά. Είναι τσοκάρισμα που χρησιμοποιείται κυρίως για κοντινά θηράματα, όπου καλό είναι να έχουμε και αρκετή ποσότητα από σκάγια στο φυσίγγι μας.

Το νούμερο 4 ++++ βελτιωμένος κύλινδρος ( 1/4 ) impr. Cylinder μπορούμε να πούμε ότι είναι το πιο διαδεδομένο τσοκάρσιμα. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μεσαίες αποστάσεις, ενώ με το κατάλληλο φυσίγγιο μπορεί να είναι αποδοτικό σε πιο κοντινές ή σε πιο μακρινές αποστάσεις. Οι περισσότεροι κατασκευαστές προσπαθούν να πετύχουν την τέλεια κατανομή με αυτό το τσοκάρισμα στις 30 γιάρδες, δηλαδή κοντά στα 22-25 μέτρα.

Το νούμερο 3 +++ modified ( 2/4 ) χρησιμοποιείται από αρκετούς σκοπευτές τα τελευταία χρόνια ιδιαίτερα σε όπλα με μεγάλους αυλούς 18,7- 18,8 καθώς προσφέρει μια καλή συγκέντρωση σε μεσαίες και μακρινές αποστάσεις. Κατασκευαστικά προορίζεται για αποστάσεις πέραν των 30 μέτρων. Το πλεονέκτημα της καλής συγκέντρωσης μπορεί να αξιοποιηθεί από ένα καλό σκοπευτή και για μεσαίες με κοντινές αποστάσεις. Μάλιστα αρκετά όπλα με σταθερά τσοκαρίσματα που κατασκευάζονταν κυρίως για high birds (όπως είναι οι φάσσες) είχαν ως τσόκ το 3-1.

Το νούμερο 2 ++ βελτιωμένο μισό ( 3/4 ) imp. Modified χρησιμοποιείται κυρίως για δεύτερη ντουφεκιά για θηράματα πέραν των 30-35 μέτρων. Είναι το βασικό δεύτερο τσοκάρισμα σε πολλά όπλα είτε σταθερών, είτε εναλλασσόμενων συσφίξεων.

Το νούμερο 1 + φουλ τσόκ ( 4/4 ) full είναι το πιο κλειστό τσοκάρισμα, το οποίο προορίζεται είτε για αποστάσεις πέραν των 40 μέτρων, είτε για συγκεντρωτικές βολές σε μεγάλα θηράματα όπως είναι τα υδρόβια.

[…]

Πηγη : https://www.cyprushuntingmagazine.com/article/ti-einai-tsok-kai-pws-ephreazei-th-ntoyfekia-mas

Υ.Γ… Συμφωνώ με τον αρθρογράφο και πιστεύω ότι για για τους κοινούς κυνηγούς της μέσης σκοπευτικής ικανότητας, που κυνηγάνε όλα τα τσόκ έχουν την αξία τους….και κάνει τις επιλογές του, ανάλογα το θήραμα, τον τόπο, τις συνθήκες, τις αποστάσεις που χτυπά συνήθως και τις σκοπευτικές του ικανότητες και βέβαια το σωστό κατ' εμένα θα ήταν πρώτο μέλημα να είναι η ηθική αντιμετώπιση του θηράματος, που προσωπικά πιστεύω είναι να μην τα τραυματίζει άσκοπα χωρίς να τα καρπώνεται, και τέλος ότι χτύπα να είναι βρώσιμο που σημαίνει όχι με πάνω από 5-6 σκάγια πάνω του…και είναι και τούτο εξίσου σημαντικό...
 
Αυτή η ντουφέκια στο παραπάνω βίντεο μπορεί να είναι και 88 μέτρα που λέει ο Βασίλης απλά είναι μια ντουφέκια που μπορεί να ρίξεις άλλες 100 και να μην πέσει το θήραμα .Είναι όμως από αυτά που σου μένουν και σε γεμίζουν αυτοπεποίθηση για σένα το όπλο και το φυσίγγι που έριξες .Το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι σε αυτή την απόσταση η συγκεκριμένη ντουφέκια έχει δύναμη να καταβάλει το θήραμα ,τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.
Θα σου πω πως σε αυτά τα μέτρα έτσι ένα νο3 σκαγι το οποίο το πέρασε διαμπερές και έπεσε ψόφιο!!θερμοκρασια γύρω στο 0
 
3άρια με 430μ/δ ο μαθουσάλας λέει διάτρηση μέχρι 60-65μ για πρασίνια.
Τυχερή βολή ή το άνοιγμα φτερών είναι μικρότερο.
Με 75cm άνοιγμα φτερών πέφτουμε στα 75μ.
Αν δεν έχω αναφορά δεν μπορώ να βγάλω ακριβώς τα μέτρα ... αν είναι η θηλυκή η απόσταση είναι γύρω στα 75μ.
Πάλι μεγάλη ...

Βέβαια τουφεκιά εντελώς από πίσω με ελάχιστη προβαλλόμενη επιφάνεια.
Το παπί δε φαίνεται να πέφτει κατευθείαν.
Λογικά πήρε 1 μαχ 2 σκάγια ή έσπασε κανένα φτερό που δεν φαίνεται στο βίντεο ...

Αυτά παρατήρησα ...


Εγω δεν ειδα το βιντεο....Αλλα διαβαζω απο τον φιλο τον Τζωνη οτι θελει να δει βολη στα 88 μετρα με
36 σκαγια Ν3 = 172 σκαγια...και γελαω...Γι'αυτο εβαλα και την αποσταση των 70 μετρων !!!
 
Εμένα γιατί δε μου βγάζει βίντεο❓
Τεσπά,θα είχε ενδιαφέρον τεράστιο‼️ να δούμε την τουφεκιά στα 88 μέτρα στο χαρτι‼️
Εγώ το έβαλα για να το δεις στο βίντεο σαν απόσταση άλλαξε νομό το παπί αν δεις λίγα βίντεο με τη shotkam θα καταλάβεις τι σημαίνει μακρινή απόσταση από τις προσκοπευσεις!!
 
Γύρω στα 75-80 μέτρα είπα εγώ!!
Κάπου εκεί είναι.
Θα σου πω πως σε αυτά τα μέτρα έτσι ένα νο3 σκαγι το οποίο το πέρασε διαμπερές και έπεσε ψόφιο!!θερμοκρασια γύρω στο 0
Η θερμοκρασία αυτή μειώνει την διάτρηση αρκετά κάτω από τα 60μ για παπιά ...
Ήταν μια τυχερή βολή.
Σε βοήθησε σίγουρα η τουφεκιά από πίσω.
 
Για το βιντεο
Εγω ειδα εναν αρκετα καλο σκοπευτη, που εβαζε τα πουλια στην τουφεκια , με την πλεινοτητα των βολων σε μεγαλες αποστασεις , αλλα τα πουλια δεν επεφταν. Συμπεραινω οτι δεν ειχε την απαιτουμενη πυκνοτητα, λογω χρησης χοντρου νουμερου σκαγιων.
Το αποτελεσμα δηλαδη ειναι αρκετα τυχαιο και στηριζεται στο ενα σκαγι.
Επειδη δεν κυνηγαω υδροβια, υποθετω οτι ειναι υποχρεωτικος αυτος ο συνδυασμος για τα ελληνικα δεδομενα (αποστασης - ν σκαγιων) και ο μονος που φερνει καποιο αποτελεσμα
 
3άρια με 430μ/δ ο μαθουσάλας λέει διάτρηση μέχρι 60-65μ για πρασίνια.
Τυχερή βολή ή το άνοιγμα φτερών είναι μικρότερο.
Με 75cm άνοιγμα φτερών πέφτουμε στα 75μ.
Αν δεν έχω αναφορά δεν μπορώ να βγάλω ακριβώς τα μέτρα ... αν είναι η θηλυκή η απόσταση είναι γύρω στα 75μ.
Πάλι μεγάλη ...

Βέβαια τουφεκιά εντελώς από πίσω με ελάχιστη προβαλλόμενη επιφάνεια.
Το παπί δε φαίνεται να πέφτει κατευθείαν.
Λογικά πήρε 1 μαχ 2 σκάγια ή έσπασε κανένα φτερό που δεν φαίνεται στο βίντεο ...

Αυτά παρατήρησα ...
2 σκάγια το πήραν το ένα ακριβώς πισοκωλα και βγήκε στη μέση μπροστά στο στήθος και ήταν το θανατηφόρο και το άλλο στο πλάι στο στήθος που το πήρε ξυστά!!
 
Για το βιντεο
Εγω ειδα εναν αρκετα καλο σκοπευτη, που εβαζε τα πουλια στην τουφεκια , με την πλεινοτητα των βολων σε μεγαλες αποστασεις , αλλα τα πουλια δεν επεφταν. Συμπεραινω οτι δεν ειχε την απαιτουμενη πυκνοτητα, λογω χρησης χοντρου νουμερου σκαγιων.
Το αποτελεσμα δηλαδη ειναι αρκετα τυχαιο και στηριζεται στο ενα σκαγι.
Επειδη δεν κυνηγαω υδροβια, υποθετω οτι ειναι υποχρεωτικος αυτος ο συνδυασμος για τα ελληνικα δεδομενα (αποστασης - ν σκαγιων) και ο μονος που φερνει καποιο αποτελεσμα
Όταν τουφεκας μακριά πηγαίνεις με χοντρό σκαγι και πας για ένα πλήγμα με σκαγι από νο 3 και κάτω!!
 
Τις ''μπαλες'' εαν δεν μπορεις να τις υποστηριξεις σκοπευτικα , το παιχνιδι το εχασες....
Το μονο που σε ΄΄σωνει'' ειναι να ανοιξεις τσοκ...
Αλλα οταν σημαδευεις τον γαιδαρο και πεφτει ο μπακαλης....δεν σε σωνει τιποτα Παναγιωτη μου !!! :)
.RESPECT..RESPECT..sarcastic..sarcastic.
 
2 σκάγια το πήραν το ένα ακριβώς πισοκωλα και βγήκε στη μέση μπροστά στο στήθος και ήταν το θανατηφόρο και το άλλο στο πλάι στο στήθος που το πήρε ξυστά!!
Αν σου πω ότι το σκέφτηκα για το πισόκωλα.
Τρύπα βρήκε ...
 
Εγω δεν ειδα το βιντεο....Αλλα διαβαζω απο τον φιλο τον Τζωνη οτι θελει να δει βολη στα 88 μετρα με
36 σκαγια Ν3 = 172 σκαγια...και γελαω...Γι'αυτο εβαλα και την αποσταση των 70 μετρων !!!
Φυσίγγι με 36γρ νο3 (173 σκάγια) πόσα σκάγια λέτε ότι θα έβαζε στον κυκλο στα 75μ ;;;

Θα υπολογίσω την πιθανότητα να χτυπήσει το παπί 1 σκάγι :)
 
Εγώ το έβαλα για να το δεις στο βίντεο σαν απόσταση άλλαξε νομό το παπί αν δεις λίγα βίντεο με τη shotkam θα καταλάβεις τι σημαίνει μακρινή απόσταση από τις προσκοπευσεις!!
Τι στο καλό ,δε γράφω ελληνικά❓❓❓δε μου βγάζει λλλλλεμε βίντεο‼️
 
Φυσίγγι με 36γρ νο3 πόσα σκάγια λέτε ότι θα έβαζε στον κυκλο στα 75μ ;;;

Θα υπολογίσω την πιθανότητα να χτυπήσει το παπί 1 σκάγι :)
Εγώ θα σου πω κάτι δεν έχω πολλά χρόνια 2 χρονιές είναι που την έχω την κάμερα και από τότε που την πήρα λόγω λοκνταουν και κορονοϊού δεν μπόρεσα να πάω στον Έβρο αν την είχα άλλες χρονιές που πήγαινα και έκανα ημερήσιο θα μπορούσαμε σου δείξω πολλές τέτοιες βολές με χοντρό σκαγι!!
 
Εγώ θα σου πω κάτι δεν έχω πολλά χρόνια 2 χρονιές είναι που την έχω την κάμερα και από τότε που την πήρα λόγω λοκνταουν και κορονοϊού δεν μπόρεσα να πάω στον Έβρο αν την είχα άλλες χρονιές που πήγαινα και έκανα ημερήσιο θα μπορούσαμε σου δείξω πολλές τέτοιες βολές με χοντρό σκαγι!!
Αν έριχνες 100 παπιά σε αυτή την απόσταση με τα ίδια σκάγια πόσα λες να έπαιρνες ;
 
Φυσίγγι με 36γρ νο3 (173 σκάγια) πόσα σκάγια λέτε ότι θα έβαζε στον κυκλο στα 75μ ;;;

Θα υπολογίσω την πιθανότητα να χτυπήσει το παπί 1 σκάγι :)
Μάλλον δεν έχεις ρίξει το διαστημικό φυσίγγι

MARY ARM TIR EXTREM 35gr (80m - 120m)

Αυτό το φυσίγγι προορίζεται για βολές μεταξύ 80 και 120 μ.

Έως τα 80 μ. φτάνει σαν μια μπάλα χωρίς άνοιγμα και στα 80 μ. η τάπα πύκνωσης πέφτει και απελευθερώνει τη γόμωση των 35 γραμμαρίων με επιχαλκωμένα σκάγια.

Πίνακας χαρακτηριστικών

Διαμέτρημα: 12/70

Διαθέσιμα νούμερα: 4 & 6 επιχαλκωμένα .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top