Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για τα παπια μην ειστε και τοσο σιγουροι οτι τουφεκανε τοοοοσοο μακρια που λενε γιατι χωρις σημειο αναφορας στο βαλτο πρεπει να εισαι πολυ γατονι και εμπειρος για να μπορεις να υπολογισεις αποστασεις
Στα παπιά ειδικά οι πιο άπειροι κ με κανένα κοντραριστο αέρα να έρχονται σιγά κ να έχουμε κ κανένα ήλιο στην πλάτη μας κ να φαίνονται σαν πλοία με φτερά τουφεκανε πολύ μακρύτερα από ότι υπολογίζουν... Νομίζουν ότι θα απλώσουν το χέρι να τα πιάσουν κ είναι 60 μέτρα πατημένα...
 
Η γνώμη που έχω σχηματίσει όμως, είναι ότι αν θες να έχεις πιθανότητες, να πάρεις θήραμα σε μακρινές βολές, θες κλειστές κατανομές.
Το ίδιο έγραψα και εγώ.
Εγώ γιατί ψάχνω φυσίγγι με 95+% συγκέντρωση στα 36 ;

Φαντάσου ένα ιδανικό 60metri που αρχίζει να ανοίγει τα 60 (τρύπα στα 36). (Δεν ανοίγουν όλα αλλά ας υποθέσουμε ότι ανοίγουν).
Στα 70 ότι βρει το έχει κάνει σμπαράλια (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΕΝΤΡΟ).
Αν δεν είσαι άντε γειά.
Εδώ κολλάει το στραβοτουφέκισμα.
Καλύτερα να ρίξεις με ένα νορμάλ σφιχτό φυσίγγι με χοντρά σκάγια στα 70 αν δεν είσαι σίγουρος ότι είσαι τούφεκος, παρά με τα 60metri.

Και δεν βλέπω να κάνουν πωλήσεις αυτά παρά την αγωνία μας για σφιχτές τουφεκιές.
Όποτε έχω ρίξει δεν έχω χτυπήσει τίποτα.

Ίσως ήταν κακό το παράδειγμα με το 60metri αλλά καταλαβαίνουμε το σκηνικό.
 
Το έχεις δοκιμάσει να δεις με το τσοκ που έριξες στα ποσά μέτρα και πόσο ανοίγει το 60metri? .Όσο για τις αποστάσεις που αναφέρεται πιο πάνω εκτός το κυνήγι Φέρμας στα υπόλοιπα κυνήγια όλοι κάνουν βολές πάνω των 40 μέτρων απλά δεν μπορούν να υπολογίσουν την απόσταση γι'αυτό και δε σκοτώνουν αν όλοι έκαναν βολές κάτω των 40 ακόμη και στις τσίχλες δεν θα πήγαιναν 3/4 προς μια και με το 3 προς ένα να θεωρείται και καλό ντουφέκι.
 
Ηλία πραγματική ιστορία.
Μεσολόγγι δεκαετία '80 ή '70.
Κάτι τύποι δίπλα μας στην Κλείσοβα (στο δρομάκι ανάμεσα στις λιμνοθάλασσες) τουφεκούσαν παπιά σε ύψη πραγματικά που δεν σήκωνες όπλο.
Ήταν 5-6 και συνήθως έριχναν πεντάδες ανά 3 άτομα.
Κάποια παπιά έπεφταν από τα ουράνια.
Το κόλπο ήταν 3 άτομα * 5 φυσίγγια = 15 φυσίγγια 4/0 * 68 σφαιρίδια = 1020 σφαιρίδια στον αέρα σε σχηματισμό παπιών.
Εεεε κάποιο θα έπεφτε ...

Αποτέλεσμα καμιά 10αριά αυτοί, μηδέν εμείς ...

Και ναι συμφωνούμε επιτέλους ... "υπάρχουν οπλα φυσηγγια και κυνηγοί που βαράνε πραγματικά μακριά" στο πως, ίσως διαφωνούμε λιγάκι ;)
πες μου στο 9:00 ποσά μέτρα υπολογίζεις την Τουφεκιά είναι πράσινο το παπί!!η κάμερα είναι shotkam
 
Το έχεις δοκιμάσει να δεις με το τσοκ που έριξες στα ποσά μέτρα και πόσο ανοίγει το 60metri? .Όσο για τις αποστάσεις που αναφέρεται πιο πάνω εκτός το κυνήγι Φέρμας στα υπόλοιπα κυνήγια όλοι κάνουν βολές πάνω των 40 μέτρων απλά δεν μπορούν να υπολογίσουν την απόσταση γι'αυτό και δε σκοτώνουν αν όλοι έκαναν βολές κάτω των 40 ακόμη και στις τσίχλες δεν θα πήγαιναν 3/4 προς μια και με το 3 προς ένα να θεωρείται και καλό ντουφέκι.
Γιάννη έχω δοκιμάσει 2-3 60metri με mod στην 1187.
Δεν γυρίζουν όταν πρέπει.
Ο ξαδερφός μου και αυτός στην 1100 με full.
Δεν είδε φως.

Σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ όταν έριξα ένα στα >80μ υπολογίζω και βρήκα τρύπα στην λαμαρίνα.

Επικίνδυνα και όχι αξιόπιστα.
Αυτά πολύ παλιά, ίσως τα έχουν βελτιώσει αλλά πάλι δεν θα πάρω.
 
Γιάννη έχω δοκιμάσει 2-3 60metri με mod στην 1187.
Δεν γυρίζουν όταν πρέπει.
Ο ξαδερφός μου και αυτός στην 1100 με full.
Δεν είδε φως.

Σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ όταν έριξα ένα στα >80μ υπολογίζω και βρήκα τρύπα στην λαμαρίνα.

Επικίνδυνα και όχι αξιόπιστα.
Αυτά πολύ παλιά, ίσως τα έχουν βελτιώσει αλλά πάλι δεν θα πάρω.
Και αυτά δοκιμές θέλουν με 3,4 δεν βγάζεις άκρη.
 
Στα παπιά ειδικά οι πιο άπειροι κ με κανένα κοντραριστο αέρα να έρχονται σιγά κ να έχουμε κ κανένα ήλιο στην πλάτη μας κ να φαίνονται σαν πλοία με φτερά τουφεκανε πολύ μακρύτερα από ότι υπολογίζουν... Νομίζουν ότι θα απλώσουν το χέρι να τα πιάσουν κ είναι 60 μέτρα πατημένα...
Μεγάλη αλήθεια ‼️από καλό ,τα χαρακτηρίζω ως αγριογούρουνα των ουρανών ‼️
 
Το ίδιο έγραψα και εγώ.
Εγώ γιατί ψάχνω φυσίγγι με 95+% συγκέντρωση στα 36 ;

Φαντάσου ένα ιδανικό 60metri που αρχίζει να ανοίγει τα 60 (τρύπα στα 36). (Δεν ανοίγουν όλα αλλά ας υποθέσουμε ότι ανοίγουν).
Στα 70 ότι βρει το έχει κάνει σμπαράλια (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΕΝΤΡΟ).
Αν δεν είσαι άντε γειά.
Εδώ κολλάει το στραβοτουφέκισμα.
Καλύτερα να ρίξεις με ένα νορμάλ σφιχτό φυσίγγι με χοντρά σκάγια στα 70 αν δεν είσαι σίγουρος ότι είσαι τούφεκος, παρά με τα 60metri.

Και δεν βλέπω να κάνουν πωλήσεις αυτά παρά την αγωνία μας για σφιχτές τουφεκιές.
Όποτε έχω ρίξει δεν έχω χτυπήσει τίποτα.

Ίσως ήταν κακό το παράδειγμα με το 60metri αλλά καταλαβαίνουμε το σκηνικό.
Το 60 μέτρι‼️ψηλοτουφεκαει τουλάχιστον 30 εκ.πιθανολογω ότι φταίει το μεγάλο κοίλο μπροστά(υπεύθυνο κ για το ισχυρό ίσως,κλώτσημα)
 
Γιάννη έχω δοκιμάσει 2-3 60metri με mod στην 1187.
Δεν γυρίζουν όταν πρέπει.
Ο ξαδερφός μου και αυτός στην 1100 με full.
Δεν είδε φως.

Σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ όταν έριξα ένα στα >80μ υπολογίζω και βρήκα τρύπα στην λαμαρίνα.

Επικίνδυνα και όχι αξιόπιστα.
Αυτά πολύ παλιά, ίσως τα έχουν βελτιώσει αλλά πάλι δεν θα πάρω.
Σε εμένα πάλι 10+10 100+60 όλα άνοιξαν‼️
 
Το 60 μέτρι‼️ψηλοτουφεκαει τουλάχιστον 30 εκ.πιθανολογω ότι φταίει το μεγάλο κοίλο μπροστά(υπεύθυνο κ για το ισχυρό ίσως,κλώτσημα)
Εγώ γιατί δεν αισθανόμουν κλώτσημα ?
Μάλλον λόγω 1187 ? :)
Ίσως να έχω ρίξει καμιά 10αριά, τα περισσότερα μην σου πω όλα, σε επιβλαβή που περνάγανε ψηλά ... ούτε φτερό.

Τα υπόλοιπα δεν ξέρω που βόσκουν :)
Τα έχεις χρησιμοποιήσει σε κυνήγι ;
Τα χρησιμοποιούν άλλοι εκεί ?
 
Εγώ γιατί δεν αισθανόμουν κλώτσημα ?
Μάλλον λόγω 1187 ? :)
Ίσως να έχω ρίξει καμιά 10αριά, τα περισσότερα μην σου πω όλα, σε επιβλαβή που περνάγανε ψηλά ... ούτε φτερό.

Τα υπόλοιπα δεν ξέρω που βόσκουν :)
Τα έχεις χρησιμοποιήσει σε κυνήγι ;
Τα χρησιμοποιούν άλλοι εκεί ?
Έπαιξα μια μέρα μπιλιάρδο με ένα καθαρό στα 100+ μέτρα ,μια μπροστά ,μια πίσω ,μια πάνω....λες κ το κυνηγούσε αερογαμης....έκανε(γεράκι)
Είναι το μόνο φυσίγγιο που συνάντησα αυτό το κλώτσημα‼️‼️
εντυπωση μου έκανε η φοβερή ταχύτητα του‼️τα ριχναν εδώ,τότε που πρωτοβγηκαν ,μόνο σε καθηστα παπιά στα ποτάμια 100+ Ντεντ καρολα'ι'να‼️
 
Εμένα γιατί δε μου βγάζει βίντεο❓
Τεσπά,θα είχε ενδιαφέρον τεράστιο‼️ να δούμε την τουφεκιά στα 88 μέτρα στο χαρτι‼️

Ξερεις ποσα ειναι τα 88 πραγματικα μετρα Τζωνη ???

Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα...και ο στοχος 125χ85 φιλε!!! Και βγαλε τα συμπερασματα σου !!!


εικόνα_Viber_2020-10-05_19-39-10.jpg
Εαν θελεις....αυριο σου ανεβαζω και τα 88 πραγματικα μετρα φιλε !!! :)
 
Αυτή η ντουφέκια στο παραπάνω βίντεο μπορεί να είναι και 88 μέτρα που λέει ο Βασίλης απλά είναι μια ντουφέκια που μπορεί να ρίξεις άλλες 100 και να μην πέσει το θήραμα .Είναι όμως από αυτά που σου μένουν και σε γεμίζουν αυτοπεποίθηση για σένα το όπλο και το φυσίγγι που έριξες .Το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι σε αυτή την απόσταση η συγκεκριμένη ντουφέκια έχει δύναμη να καταβάλει το θήραμα ,τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top