Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σαν βολή είναι πάνω από 75-80 μέτρα ίσως και πιο μακριά,έχω κάνει και άλλες βολες αρκετα μακριά και στη Φασσα και στο παπί!!
Είναι τύχη καθαρά Κώστα (για εμένα).
Ακόμα και 500m/s να είχες αρχική στους μηδέν βαθμούς η διάτρηση ξεμένει στα 62μ με #3 για πρασίνι.

Έχω όμως 4 απορίες.
1. Γιατί επιλέγετε κάποιοι αποστάσεις πχ 52μ για να δοκιμάσετε φυσίγγια και όχι στρογγυλές πχ 40, 45, 50, 55 ή στάνταρ 36,5 ; Είδα μια παλιά δοκιμή σου.
2. Το παπί μπορούσες να το τουφεκίσεις πιο νωρίς. Γιατί δεν το έκανες ;
3. Πόση αρχική είχε το φυσίγγι ;
4. Σετάπ δεν ρωτάω γιατί όποιο και να είναι 500m/s δεν βγάζει. Αν θες το λες βέβαια ή το στέλνεις σε πμ.
 
Last edited:
Είναι τύχη καθαρά Κώστα (για εμένα).
Ακόμα και 500m/s να είχες αρχική στους μηδέν βαθμούς η διάτρηση ξεμένει στα 62μ με #3.

Έχω όμως 4 απορίες.
1. Γιατί επιλέγετε κάποιοι αποστάσεις πχ 52μ για να δοκιμάσετε φυσίγγια και όχι στρογγυλές πχ 50 ή 55 ; Είδα μια παλιά δοκιμή σου.
2. Το παπί μπορούσες να το τουφεκίσεις πιο νωρίς. Γιατί δεν το έκανες ;
3. Πόση αρχική είχε το φυσίγγι ;
4. Σετάπ δεν ρωτάω γιατί όποιο και να είναι 500m/s δεν βγάζει. Αν θες το λες βέβαια ή το στέλνεις σε πμ.
1)εκεί που έκανα τις δοκιμές για το συγκεκριμενο σεταπ δεν μπορούσα να παω πιο μακριά η απόσταση είναι από το στόμιο της κανης με κορδέλα 52 μέτρα.
2)αν δεις σηκώθηκε μέσα από το κανάλι,του έριξα στο σήκωμα δεν το πήρα και η πορεία του ήταν παράλληλα με το κανάλι το ακολουθήσα και μόλις είδα ότι άρχισε να βγαίνει του έριξα τη δεύτερη!
3)στο v1,5 με 15 βαθμούς βγάζει γύρω στο 390
4)σεταπ είναι με την ssb στα 36 γρ νο3
 
Last edited:
1)εκεί που έκανα τις δοκιμές για το συγκεκριμενο σεταπ δεν μπορούσα να παω πιο μακριά η απόσταση είναι από το στόμιο της κανης με κορδέλα 52 μέτρα.
2)αν δεις σηκώθηκε μέσα από το κανάλι,του έριξα στο σήκωμα δεν το πήρα και η πορεία του ήταν παράλληλα με το κανάλι το ακολουθήσα και μόλις είδα ότι άρχισε να βγαίνει του έριξα τη δεύτερη!
3)στο v1,5 με 15 βαθμούς βγάζει γύρω στο 390
4)σεταπ είναι με την ssb στα 36 γρ νο3
Για λέγε τώρα και τα πιο σημαντικά.

Τσοκ, όπλο, κώνος, αυλός ...
 
Αποκλείεται να το πέρασε διαμπερές ένα σκαγι από την πρώτη τουφεκιά, και συμπτωματικά να έπαθε μπλακάουτ κατά την δεύτερη και να έπεσε ;
Όχι ήταν στο πλαι η πρώτη τουφεκια και το παπί ειχε ενα σκαγι με είσοδο από πισω και βγήκε μπροστά στο στήθος και ένα σκαγι ξυστά που το πήρε στην άκρη από το στήθος παλι και βγήκε μπροστά
 
Όχι ήταν στο πλαι η πρώτη τουφεκια και το παπί ειχε ενα σκαγι με είσοδο από πισω και βγήκε μπροστά στο στήθος και ένα σκαγι ξυστά που το πήρε στην άκρη από το στήθος παλι και βγήκε μπροστά
Κωστή κοίτα λοιπόν...

Το φυσίγγιο σου είχε 390 μ/δλ έστω στο 1,5 μέτρο ήτοι ~405 μ/δλ Vo στους 15 βαθμούς που το δοκίμασες...
Ας υποθέσουμε οτι στο κρύο έχασε γκάζια ( που αυτο έγινε ) και πήγε στα 370 μ/δλ Vo...
Δες λοιπόν τον πίνακα...

shot size velocity & energy table.jpg

...μεταξύ Νο 4 & Νο 2 που είναι το Νο 3 στις 60 γιάρδες δηλαδή στα 55 μέτρα έχει μένουσες μέσο όρο 675 μ/δλ = 205 μ/δλ και ενέργεια 4,15 ποδολίβρες...σχεδόν διπλάσιά, από την απαιτούμενη...

Αλλα το σκάγι δεν πέρασε διαμπερές για αυτόν τον λόγο μόνο...

Πέρασε γιατί ήταν σφαιρικό λόγω των χαμηλών πιέσεων του φυσιγγίου, αρκετά χονδρό όσο έπρεπε, και αρκετά αργό για να κρατήσει μένουσες και να έχει αυτήν την αυξημένη διάτρηση...

Δεν ξερω ακριβώς την απόσταση αλλά το διαμπερές τραύμα τα λέει ολα...

Υ.Γ...και 380 να σου έβγαζε το ίδιο θα ήτανε να μην πω καλύτερο...αν όμως ήταν 40 γρ. με 430 δεν θα ήταν... είμαι βέβαιος...;)...
 
Last edited:
Τα θηραματα δεν πεφτουν μονο απο τη διατρηση , αλλα πρωταρχικα απο το σοκ λογω της ενεργειας που μεταφερεται στο σωμα τους.
Στις αποστασεις αυτες εχουμε διατρηση, αλλα ασημαντη μεταφορα ενεργειας. Αμεση καταβολη σπανια θα δουμε. Ολα τα δεδομενα λενε , οτι το ν3 τρυπαει πρασινο στα 70μ (και περιμενουμε να πεθανει απο πληξη οργανων ή αιμοραγια )
 
μεταξύ Νο 4 & Νο 2 που είναι το Νο 3 στις
Νομίζω το ν4 ( 3,3 χιλιοστά) του πίνακα έριξε, δηλαδή το ν3 ιταλικό. Αυτό με υπολογισμό πρέπει να έχει στις 80 γυαρδες, (73 μέτρα), 170+ μ/δ, νομίζω πως σε βολή από πίσω μπορεί να διαπερασει το πουλί, αν δεν βρει σκληρό σημείο, αυτό δείχνει την σημασία των χοντρων σκαγιων στις μεγάλες αποστάσεις, και ας είναι λίγα.
 
Ολα τα δεδομενα λενε , οτι το ν3 τρυπαει πρασινο στα 70μ (και περιμενουμε να πεθανει απο πληξη οργανων ή αιμοραγια )
Σε 0 βαθμούς με #3 ιταλικό στα 70μ ούτε τρυπάς ούτε ενέργεια έχεις Κωστή για πράσινο.
Ούτε στους 20 βαθμούς.

Έτσι λένε τα δικά μου δεδομένα.
Την χήνα μην την κοιτάς :)

Untitled 1.jpg

Untitled 2.jpg
 
70μ
#0
0 βαθμοί
36 γρ
105 σκάγια
Στραβοτουφέκισμα = 0μ
Διάμετρος σκοπευτικής ικανότητας στα 70μ =

Σκάγια στον κύκλο 20
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 46%
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 14%

Σκάγια στον κύκλο 40
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 55%
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 29%

Σκάγια στον κύκλο 60
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 53% !!!!!!!!!!!
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 35%

Σκάγια στον κύκλο 80
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 47% !!!!!!!!!!!
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 36%

Σκάγια στον κύκλο 100
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 38% !!!!!!!!!!!
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 31%

Αυτά ...
XxxxxxxxxxxFuuuuuuuuuull choke ;;;;;
 
Last edited:
70μ
#0
0 βαθμοί
36 γρ
105 σκάγια
Στραβοτουφέκισμα = 0μ
Διάμετρος σκοπευτικής ικανότητας στα 70μ = 0,5μ


Σκάγια στον κύκλο 20
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 61%
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 24%

Σκάγια στον κύκλο 40
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 87%
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 61%

Σκάγια στον κύκλο 60
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 96% !!!!!!!!!!!
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 85%

Σκάγια στον κύκλο 80
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 99% !!!!!!!!!!!
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 96%

Σκάγια στον κύκλο 100
Πιθανότητα για 1 σκάγι = 100% !!!!!!!!!!!
Πιθανότητα για 2 σκάγια = 99%
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top