Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
και τι εισπράττει από εμάς; ......αμετροέπεια.
Αμετροέπεια: έλλειψη μέτρου στα λόγια από ποιοτική και ποσοτική άποψη.
Μάριε μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο? Αν δεν θέλετε να λέμε τις απόψεις μας, σωστές ή λάθος, καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε. Το να χαρακτηρίζετε ανθρώπους όμως, δεν είναι ωραίο.
Βασίλη έτσι αισθάνεσαι? Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει αμετροέπεια?
 
Καμία σχέσει το ένα με το άλλο…δεν τους υποχρέωσε κάνης να το κάνουν λόξα είχαν και το έκαναν
σαφώς και έχει σχέση..... πνευματικός σκοτασμός λόγω τουρκοκρατίας
ναι όντως "λόξα" είχαν
όπως "λόξα" είχαν οι: Σωκράτης, Πλάτων, Αριστοτέλης, Πυθαγόρας, Αρχιμίδης κ.λ.π. που από αυτούς πήγε μπροστά η ανθρωπότητα
 
Αμετροέπεια: έλλειψη μέτρου στα λόγια από ποιοτική και ποσοτική άποψη.
Μάριε μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο? Αν δεν θέλετε να λέμε τις απόψεις μας, σωστές ή λάθος, καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε. Το να χαρακτηρίζετε ανθρώπους όμως, δεν είναι ωραίο.
Βασίλη έτσι αισθάνεσαι? Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει αμετροέπεια?
γνωρίζω την ελληνική Βασίλη ΚΑΙ ΔΕΝ "χαρακτηρίζω" ανθρώπους αλλά συμπεριφορές....
Εσύ δηλαδή πιστεύεις "Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει ΜΕΤΡΟ;"

Έχε Υπόψη ότι μπήκα σήμερα και διάβασα από σελ 1077 και μετά......
 
γνωρίζω την ελληνική Βασίλη ΚΑΙ ΔΕΝ "χαρακτηρίζω" ανθρώπους αλλά συμπεριφορές....
Εσύ δηλαδή πιστεύεις "Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει ΜΕΤΡΟ;"

Έχε Υπόψη ότι μπήκα σήμερα και διάβασα από σελ 1077 και μετά......
Μάριε, τι εννοείς ότι δεν υπάρχει μέτρο. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ?
 
γνωρίζω την ελληνική Βασίλη ΚΑΙ ΔΕΝ "χαρακτηρίζω" ανθρώπους αλλά συμπεριφορές....
Εσύ δηλαδή πιστεύεις "Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει ΜΕΤΡΟ;"

Έχε Υπόψη ότι μπήκα σήμερα και διάβασα από σελ 1077 και μετά......
Κανένα μέτρο…αν επιτρέπεται να απαντήσω… αλλά τον άλλον…αφού καμία φορά νομίζω ότι γράφουν παιδιά που δεν κυνηγάνε καθολου
 
Το μοντέλα που αναφέρεται πιο πάνω από ότι κατάλαβα λένε ότι το σκάκι νουμ 3 δεν σκοτώνει πράσινο στα 70 μέτρα .Ποιο σκάκι από ποια κανη βγαλμένο και ποιο φυσίγγι.Εχω δει ντουφεκιες με 9αρια και 7 άρια να σκοτώνουν άνω των 50 μέτρων περιστεροειδη και όχι μια φορά γιατί το 3 Άρι δεν σκοτώνει στα 70 μέτρα αν βρει το πράσινο σε σωστό σημείο έβαλε κανείς κάνα πράσινο ζωντανό με ανοιχτά φτερά και του ρίξε δε νομίζω .Καλή είναι η θεωρία για να έχεις μπουσουλα τα υπόλοιπα αφήστε τα για τη πράξη γιατί θα με κάνετε να ξαναγράψω το ανέκδοτο με το τοτο για τη διαφορά θεωρίας πράξης.Κανεις δεν κατηγορεί κανέναν για τη δουλειά του και τις δοκιμές του απλά κάποια πράγματα αμφισβητούνται από την πραγματικότητα.
 
Εντάξει Μάριε. Ευχαριστώ.
Βασίλη (gvp9000) έχεις την ίδια άποψη?
τώρα σοβαρά περιμένεις να σου απαντήσει ο Βασίλης;

υ.γ. άλλον παρέθεσες
Μάριε, τι εννοείς ότι δεν υπάρχει μέτρο. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ?
ότι προφανώς εννοείς κι εσύ
και σε ξαναρωτώ:
Εσύ δηλαδή πιστεύεις "Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει ΜΕΤΡΟ;"
 
τώρα σοβαρά περιμένεις να σου απαντήσει ο Βασίλης;

υ.γ. άλλον παρέθεσες

ότι προφανώς εννοείς κι εσύ
και σε ξαναρωτώ:
Εσύ δηλαδή πιστεύεις "Ότι στους διαλόγους του παρόντος θέματος, υπάρχει ΜΕΤΡΟ;"
Μάριε, δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την κουβέντα.

υ.γ.
Η λάθος παράθεση έγινε εκ παραδρομής. Δεν αναφερόμουν στον Ηλία.
 
σαφώς και έχει σχέση..... πνευματικός σκοτασμός λόγω τουρκοκρατίας
ναι όντως "λόξα" είχαν
όπως "λόξα" είχαν οι: Σωκράτης, Πλάτων, Αριστοτέλης, Πυθαγόρας, Αρχιμίδης κ.λ.π. που από αυτούς πήγε μπροστά η ανθρωπότητα
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα μεταξύ τους .
 
Μάριε, δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την κουβέντα.

υ.γ.
Η λάθος παράθεση έγινε εκ παραδρομής. Δεν αναφερόμουν στον Ηλία.
ούτε κι εγώ θέλω και κακώς την ξεκίνησες
μια απλή προσωπική διαπίστωση έκανα

υ.γ. αν νόμισες ότι αναφερόμουν σε μηνυμά σου κι αντέδρασες έκανες λάθος, δεν διαπίστωσα να ΄χανεις το μέτρο, αν διαβάσεις όμως τα μηνύματα από 1078 σελ και μετά μάλλον θα καταλάβεις ότι κάπου χάθηκε το μέτρο
 
Το μοντέλα που αναφέρεται πιο πάνω από ότι κατάλαβα λένε ότι το σκάκι νουμ 3 δεν σκοτώνει πράσινο στα 70 μέτρα .Ποιο σκάκι από ποια κανη βγαλμένο και ποιο φυσίγγι.Εχω δει ντουφεκιες με 9αρια και 7 άρια να σκοτώνουν άνω των 50 μέτρων περιστεροειδη και όχι μια φορά γιατί το 3 Άρι δεν σκοτώνει στα 70 μέτρα αν βρει το πράσινο σε σωστό σημείο έβαλε κανείς κάνα πράσινο ζωντανό με ανοιχτά φτερά και του ρίξε δε νομίζω .Καλή είναι η θεωρία για να έχεις μπουσουλα τα υπόλοιπα αφήστε τα για τη πράξη γιατί θα με κάνετε να ξαναγράψω το ανέκδοτο με το τοτο για τη διαφορά θεωρίας πράξης.Κανεις δεν κατηγορεί κανέναν για τη δουλειά του και τις δοκιμές του απλά κάποια πράγματα αμφισβητούνται από την πραγματικότητα.
Εδώ έβαλε ο Κώστας ένα βιντεάκι με πράσινο στα 60/70 μέτρα και έπεσαν να το φάνε… τύχη και τύχη από τύχη το πηρε.. και εγώ λέω οποίος έχει εμπηρια από υδρόβια μόνο τύχη δεν είναι αυτή η ντουφέκια σαφος και θα αστοχήσει σ σε καπια η μηπος της κυχλες που βαράμε στα 20 μέτρα της περνούμε ολλες.. αν δεν ρίξεις ντουφεκες η αν δεν βρέξεις κωλο ψάρι δεν τρως που λένε στον χωριό μου
 
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα μεταξύ τους .
ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΟΜΟΙΑ
οφείλουμε ΣΕΒΑΣΜΟ σε ΟΛΟΥΣ αυτούς που πήγαν την ανθρωπότητα μπροστά,
από τον άγνωστο εφευρέτη του τροχού και τον αρχαίο φιλόσοφο ή μαθηματικό έως τον σύγχρονο βλητικό ή τον ιατρικό ερευνητή
ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 
ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΟΜΟΙΑ
οφείλουμε ΣΕΒΑΣΜΟ σε ΟΛΟΥΣ αυτούς που πήγαν την ανθρωπότητα μπροστά,
από τον άγνωστο εφευρέτη του τροχού και τον αρχαίο φιλόσοφο ή μαθηματικό έως τον σύγχρονο βλητικό ή τον ιατρικό ερευνητή
ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Και σε αυτους που έφτιαξαν καλητερες κάνες από τους άλλους…. ΣΕΒΑΣΜΟΣ;)
 
Να μην γραφοντουσαν ειρωνείες για σκοπευταραδες, για όσα δεν φθάνει αλεπού, για ιδιογομωτες που δεν μπορούν να υποστηρίξουν τα φυσίγγια τους κτλ κτλ να κρατούσαμε το μετρό.
Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
ο σεβασμός στον - όποιον - συνομιλητή μας είναι απαραίτητος.....
μερικές φορές αστεϊσμοί εντός του πλαισίου της παρέας που είμαστε, μπορεί να εκληφθούν ως ειρωνείες
πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όλοι μας...
 
ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΟΜΟΙΑ
οφείλουμε ΣΕΒΑΣΜΟ σε ΟΛΟΥΣ αυτούς που πήγαν την ανθρωπότητα μπροστά,
από τον άγνωστο εφευρέτη του τροχού και τον αρχαίο φιλόσοφο ή μαθηματικό έως τον σύγχρονο βλητικό ή τον ιατρικό ερευνητή
ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Εννοείται ότι οφείλουμε σεβασμό σε αυτούς που μας πήγαν ένα βήμα παρακάτω απλά δε βλέπω το παρακάτω βήμα στη βλητική που μας πήγαν όλοι πιο παραπανω που αναφέρεστε οι οποίοι προσπάθησαν να φτιάξουν κάποια δεδομένα και κάποιους τύπους αξιολογοντας δεδομένα από εντελώς μα εντελώς μεταβλητά πράγματα με δεκάδες μεταβλητές παραμέτρους και εξελιξιμα κιόλας διότι τα όπλα και τα πυρομαχικά εξελισονται άρα οι διαπιστώσεις δεν είναι απόλυτα σωστές απλά είναι ένας μπουσουλας και τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο .Και κανείς δε μπορεί να σου πει με σιγουριά τι σκοτώνει σε πόσα μέτρα και πως σκοτώνει είναι πολύ απλά τα πράγματα η θεωρία που στηρίζεται σε μεταβλητές είναι θέμα χρόνου να είναι μεταβλητή και όχι πανάκεια.Ο συνχρονος βλητικος με τις βελτιώσεις θα βρεθεί εκτός σε βάθος χρόνου όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρεις οι θεωρίες και οι πράξεις τους δεν θα καταριφθουν ποτέ .
 
Γιάννη φίλε μου, πολύ καλός ο μπούσουλας αυτός και αφού σε ικανοποιεί συνέχισε έτσι τις δοκιμές σου...

Έχε υπόψη σου πως ο συγγραφέας του κειμένου John Haraddine βασίστηκε στις μελέτες του Tom Roster ο οποίος προσπάθησε να παρουσιάσει ένα πιο εύπεπτο σύστημα δοκιμών αναλύοντας το σύστημα των Oberfell & Thompson.
Όλοι οι σοβαροί αγγλόφωνοι βλητικοί από τα '60 και μετά (Brister, Thomas, Lowry, Dr. Jones, Winston) λαμβάνουν υπόψιν τους, τους Oberfell & Thompson, όπως και τους προγενέστερους Sir G. Burrard, Journee κ.λ.π. Και το κάνουν με σεβασμό ακόμα κι αν διαφωνούν κάπου.

Εν προκειμένω, ο Tom Roster διαφοροποιείται λίγο από τους άλλους και προκειμένου να είναι πιο "πρακτικό" το σύστημά του, ζητάει - αναλόγως του θηράματος - αριθμό σκαγιών στον κύκλο των 76 εκ και όχι ποσοστό συγκέντρωσης και αυτό ανεξαρτήτως απόστασης.
Απαιτεί 1 ή 2 σκάγια σε ζωτικό σημείο και 5-6 σε όλο το θήραμα και υπολογίζει έναν ελάχιστο αριθμό σκαγίων, έτσι αν έχεις 140 σκάγια και πάνω την πήρες την πέρδικα. Επίσης ζητάει 10 βολές αντί των 5!

ωραίο, κατανοητό κι εύκολο σύστημα.
πλην όμως ο Tom Roster υποπίπτει στο ίδιο σφάλμα που υπέπεσε κι ο Burrard! θεωρεί την κατανομή ΙΣΟΚΑΤΑΝΕΜΗΜΕΝΗ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σχεδόν ποτέ!
Καλημέρα Μάριε! :)

Πολύ ωραία όλα αυτά και σεβαστά...

Νομίζω όμως ότι για τον απλό κυνηγό της μέσης σκοπευτικής ικανότητας, και όχι αυτόν που απασχολείτε με την βλητική, πιο απλά και πιο καλά...

25 μέτρα - Βελτιωμένος Κύλινδρος - Πέρδικα - Αντιγραφή.jpg
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι δοκιμάζουμε ένα φυσίγγιο για πρώτη τουφεκιά στην Πέρδικα που την τουφεκάμε έστω περίπου στα 25 μέτρα. Στόχος μας είναι να πετύχουμε απόδοση περίπου βελτιωμένου κυλίνδρου. Ρίχνουμε στο χαρτί στα 25 μέτρα και παίρνουμε αυτήν την υποτύπωση...πάνω κάτω ας πούμε σε 5-10-15 φυσίγγια ( που δεν το κάνει κανένας.... ). Διακόσια περίπου σκάγια έχει στον κύκλο των 75 εκατοστών, με έστω τα 140 κατ' ελάχιστο . Από τον εσωτερικό κύκλο των 38 εκατοστών καταλαβαίνουμε με μια ματιά ότι δεν είναι υπερ-συγκεντρωτική. Εγώ θα την έκρινα καλή. Θα μπορούσε να ήταν καλύτερη ως άριστη , κατ’ εμένα πάλι, αν είχε 40-50 σκάγια περισσότερα στα άκρα της εξωτερικής κορώνας που καλύπτει τον κύκλο των 89 εκατοστών όπως περίπου τον σχεδίασα , που είναι και ο ονομαστικός κύκλος διασποράς του βελτιωμένου κυλίνδρου στα 25 μέτρα, έστω και αν αυτά αφαιρούνταν από τον κύκλο των 75 εκατοστών...

Δεν μετρώ ούτε κενά, ούτε επί τοις % συγκέντρωση(αυτή δεν χρειάζεται κατ' εμένα), ούτε ισοκατανομή, φαίνονται όλα...

Υ.Γ...και έτσι όπως είναι είναι καλή για τα 25 μέτρα , λίγο πιο κάτω - λίγο πιο πάνω...είναι κυνηγητική, θα αρέσει στους φίλους Περδικάδες νομίζω
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top