Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Bασιλη και Τζωνη , εχω δυο τετοια φυσιγγια. Σκεπτομουν να σφαξω το ενα για παρουσιαση και το αλλο
να το ριξω στα 50 μετρα.
Μετα σκεφτηκα παλι να ριξω το ενα στα 55 μετρα που ελεγες Βασιλη , και στα 80 μετρα το δευτερο
για να δουμε διαφορές....και να μην κανω την παρουσιαση.
Διαβαζω - διαβαζω ...διαβαζω....και ακρη δεν βγαινει....Ο καθε ενας επιμενει στις αποψεις του...ΟΚ .
Ποιος ο λογος λοιπον της δοκιμης ??
Τι να αποδειξει η δοκιμη ??? Μονο τροφη για αντιπαραθεσεις θα δωσει...
Καλυτερα να μην γινει η δοκιμη....η εαν γινει να την κρατησω για παρτη μου και για μερικους φιλους!!

Επισεις... Οταν λεμε αληθειες δεν θιγουμε κανεναν.....Απλα η αληθεια ειναι βαριά....ποναει και τσουζει !!!
Κάνε τις δοκιμές χωρίς το παραδοσιακό σφάξιμο κ στειλτες μας στο βαιμπερ‼️ μπουκάλα οι άλλοι‼️
 
Βασίλη κάνε ρε φίλε ένα θέμα όπου να ψηφίζουμε όσοι θέλουν το:
1.θέλουμε να είσαι εδω να μας βάζεις διαγράμματα κ να μας σηκώνεις στον πίνακα να πούμε μάθημα.....‼️
2.τον πουλο αρμ ,τα λέμε τον αυγουστο
3.να είσαι εδώ κ να μην εισαι‼️(κάνα λαικ μαναχα)
Τι λες....άι να γελάσουμε κ λίγο‼️
 
Κ αν θα έπρεπε να διαλέξω ένα νούμερο μόνο για να τουφέκαω από 30 μέχρι 60 μέτρα αυτό θα ήταν το 3αρι των 3,3 χιλιοστών... Χωνεύουν τα παπιά με αυτό το σκάγι κ έχει κ οριακά τα 60 μέτρα με καλά σκάγια που είναι δυσεύρετα η μπαφερ...
Η ειρωνεία είναι ότι το συγκεκριμένο νούμερο σκαγιου δεν μπορώ να το βρώ σκοπευτικά... Όσοι γεμίζουν κ το έχουν ρίξει μπορούν να καταλάβουν τι λέω, είναι περίεργο σκάγι στο να το βρεις κ στην απόδοση κ στη σκόπευση αλλά κάνει έργα...
Συμφωνώ, απλώς θέλουν φόρτωμα. Παίζεις μπάλα σε ένα πολύ μεγάλο εύρος αποστάσεων. Όταν είσαι εκεί που πρέπει και με τον καιρό που πρέπει με πολλα πουλιά έχεις μια ποικιλία αποστάσεων που μπορείς να αποδώσεις σε ένα εύρος τουφεκιων και το νο3 κάνει την διαφορά,απο κοντά μέχρι πολύ ψηλά.
 
Θα ήθελα να ήξερα σε φόρουμ τού εξωτερικού γίνονται συζητήσεις για καρπώσεις σε τέτοιες αποστάσεις ...
Καλησπέρα Παναγιώτη! :)

Εγώ σε σε ένα κυπριακό που μπαίνω οχι, και σε ξένα συνήθως ιταλικά οι μακρινές αποστάσεις που συνήθως κουβεντιάζουν είναι 35-40 μέτρα...45 το πολύ...

Εξάλλου ακόμα και σήμερα στα 35 μέτρα δοκιμάζονται τα φυσίγγια...όπως όλοι ξέρουμε...
 
Αυτό που αναγραφει με τον ανεμο πανω απο τα 10 μιλια ουσιαστικά επιβεβαιώνει πανηγυρικά οτι ποτε οι στατικές δοκιμες δεν πρόκειται να προσομοιωσουν συνθήκες κυνηγιου...εννοω τα συμπεράσματα που προκύπτουν απο στατικες δοκιμες... Οι μεταβλητές παρα πολλες... Εξαρτημενες και ανεξάρτητες...
τουναντίον Ανδρέα ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
ότι σε "πραγματικές" συνθήκες κυνηγιού ακριβώς επειδή υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΕΧΏΣ ΜΕΤΑΒΑΛΌΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΈΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Αντιθέτως, όταν κάνεις ΜΕΘΟΔΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ σε ελεγχόμενες συνθήκες, κρατάς ελεγχόμενες και σταθερές όλες τις μεταβλητές εκτός από αυτές που εξετάζεις!
Το παραπάνω είναι βασική αρχή επιστημονικής μεθοδολογίας κι εφαρμόζεται παντού!

δεν είδα όμως σχόλια για το πείραμα του Nilo
 
.............. παρα να βλέπω διαγράμματα και δοκιμές σε χαρτί που δεν λένε όλη την αλήθεια, χωρίς βέβαια να θέλω να μειώσω την δουλειά κανενός όπως έχω ξανά πει!
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με σεβασμό στις απόψεις του κάθε συνάδελφου από τον νεότερο έως τον παλαιοτερο!
φίλε μου το χαρτί είναι ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, αρκεί να ξέρεις να το διαβάσεις!
 
ότι σε "πραγματικές" συνθήκες κυνηγιού ακριβώς επειδή υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΕΧΏΣ ΜΕΤΑΒΑΛΌΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΈΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Αυτο εννοουσα και εγω... Συμφωνουμε...
Ποιος ειναι ο Νιλο;... Κοντοχωριανος του Βασίλη;... Α ρε Βασίλη, ολο πληγες ανοίγεις. .yel..yel.
 
Σε 0 βαθμούς με #3 ιταλικό στα 70μ ούτε τρυπάς ούτε ενέργεια έχεις Κωστή για πράσινο.
Ούτε στους 20 βαθμούς
Βασίλη πως υπολογίζεις την διάτρηση και πόση η ελάχιστη απαιτούμενη για κάθε θήραμα ; Επίσης στον κατακόρυφο άξονα τι έχει ;
 
Ρε παιδιά δεν βλέπω λόγο αντιπαράθεσης ο κάθε ένας βλέπει κρίνει .Αυτό που πιστεύω έχει σημασία είναι να καταλάβουμε τι δείχνει το κάθε τι .Φυσικά το χαρτί δείχνει την αποτύπωση μιας ντουφέκιας που σημαίνει έχω αυτο το αποτέλεσμα σε αυτά τα μέτρα με αυτή τη ταχύτητα σε αυτές τις συνθήκες με αυτή τη κανη το συγκεκριμένο τσοκ και το συγκεκριμένο φυσίγγι και το μόνο που δε ξέρω και υποθέτω είναι η άτρακτος της ντουφέκιας .Πόσα από αυτά παραμένουν σταθερά εκτός από τη κανη και τσοκ δεδομένης ότι έχουμε την ίδια σταθερή σκόπευση ,τίποτα δεν είναι ίδιο άρα πως επιμένετε για το τι κάνει το κάθε τι και το θεωρείται δεδομένο δε το καταλαβαίνω .Το φυσίγγι πετυχαίνει σταθερότητα μόνο αν είναι ιδιογομωση και από ίδιες παρτίδες υλικών (πιαστο αυγό και κουρευτο),οι συνθήκες σχεδόν ποτέ ίδιες εκτός αν κυνηγάς σε δωμάτιο .Και ένα τελευταίο όλα να τα σταθεροποιήσεις το συμπέρασμα θα αφορά μόνο το συγκεκριμένο όπλο που δοκιμάζεις σε άλλο όπλο αλλά θα χεις .Πολλες μεταβλητές για να θεωρούμε δεδομένα οποιαδήποτε αποτελέσματα έτσι έχει δημιουργηθεί και η διαφορετικότητα των απόψεων για φυσίγγια για αποστάσεις και τις κανες των όπλων .Πως 3/4 νοματαιοι εξισώνουν τα πάντα και όλα τα βλέπεις με έναν πίνακα και εξαρτώνται όλα από το φυσίγγι και ότι όλα τα τσοκ έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με ελάχιστες διαφορές και σφυρηλατησανε μια κανη απλά στη άκρη και δημιουργήσαμε σύσφιξη και είχε το ίδιο αποτέλεσμα με μια με κανονικό τσοκ της ίδιας σύσφιξης κάτι που έχει αναφέρει ο κυπριδημος και ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν το ίδιο απλά είναι μόνο θέμα φυσιγγιου και σκόπευσης γιατί αναρωτιέμαι αυτοί οι σκοπευτές μαλακές είναι ρε παιδί που ρίχνουν με κάτι όπλα που κάνουν 7/10000€ και δε παίρνουν ένα του 500 € και να κρατήσουν τα φράγκα για να τα φάνε αλλού αφού θα πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα αφού όλα είναι ίδια .Η φοβούνται ότι θα χαλάσει γρήγορα ή μήπως ντρέπονται πέφτει το πρεστίζ τους ίσα ίσα που θα φαίνονταν ποιο άξιοι όταν εγώ σπάω 25 στα 25 με ένα όπλο σαγιονάρα όταν εσύ δε το καταφέρνεις με ένα όπλο των 7000€.Γιαυτο διαβάζουμε μαθαίνουμε εξελισομαστε και ότι αμφιβάλλουμε για κάποια πράγματα μόνο μπροστά μπορεί να μας πάει και ότι αμφιβάλω δε σημαίνει ότι προσβαλώ σημαίνει ότι έχω άλλη άποψη και την αναφέρω από εμπειρία στα πραγματικά τερέν που είναι πιο φυσικά από τα χαρτόνια .Τώρα οποίος μπορεί να το αποδεχθεί το αποδέχεται αυτό που λέω οποίος δε μπορεί δικαίωμα του .Δε καταλαβαίνω όμως την επιμονή κάποιων που καταλήγει να γράφω να μη γράφω κτλ .Εδώ είμαστε για να μιλάμε και να γράφουμε τις απόψεις μας όλοι νομίζω και καλύτερα να μη συμφωνούμε και σε όλα γιατί αλλιώς θα σταματούσαμε να εξελισομαστε.
 
Όπως ο Μάριος βρίσκω την προσφορά του Βασίλη αξιέπαινη και θαυμάζω την προσπάθεια που κάνει . Επειδή και εγώ σαν νεοέλληνας δεν έχω την διακριτικοτητα που βλέπει κανείς σε ευρωπαϊκά και αμερικανικά φόρουμ, δεν κατακρίνω αυτούς που τον αποδοκιμαζουν ,αλλά ίσως θα έπρεπε να είμαστε πιο ανεκτικοι σε απόψεις που δεν συμφωνούμε ,μην ψάχνουμε αφορμή να διχαζομαστε με το παραμικρό,
 
μηπος θα ήταν καλητερα όσοι έχουν διαφορετική άποψη από έσας να φύγουμε για να λέτε της αλήθειες αναμεταξη σας..

Παντα παραποιεις τα πραγματα....και προσπαθεις να τα παρουσιασεις οπως εσυ θελεις!!!
Ειδες πουθενα να λεω για τους συναδελφους που εχουν διαφορετικη αποψη ???

.Ο καθε ενας επιμενει στις αποψεις του...ΟΚ .

Αυτο εγραψα.

Επισεις μην χωριζεις τον κοσμο σε Εσας και Εμας....σπερνεις διχονοια....

Τωρα οποιος δεν αντεχει την αληθεια που ειναι βαριά....τσουζει και ποναει.....ας κανει οτι νομιζει
καλυτερο για τον εαυτο του !!!!
 
φίλε μου το χαρτί είναι ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, αρκεί να ξέρεις να το διαβάσεις!
Μάριε Καλησπέρα! :)

Έχω την εντύπωση οτι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο απόλυτος...ο Αρίστος έγραψε οτι δεν λέει όλη την αλήθεια , εγώ προσωπικά συμφωνώ...

Μας δίνει μια ιδέα ναι, και είναι ωφέλιμη η δοκιμή κατ' εμένα, αλλά βλητικοί δεν είναι όλοι οι κυνηγοί και ούτε μπορούμε να υποχρεώσουμε κανέναν να γίνει, εξάλλου τις εξαντλητικές δοκιμές τις κάνουν όσοι έχουν χρόνο ( και δεν είναι πολλοί ) και οι εταιρείες που κατασκευάζουν φυσίγγια.

Για τους απλούς θνητούς, που δεν είναι και άσσοι στο σημάδι (την πλειοψηφία δηλαδή) και κυνηγάνε πτερωτά η τριχωτά μέχρι τα 35-40 μέτρα (άντε να βάλω 45 μέτρα...αν και κανονικές αποστάσεις είναι μόνον αυτές που μετρούνται με μεζούρα , και οχι αυτές που νομίζουμε οτι τουφεκάμε...για να ακριβολογούμε...στα 35 μέτρα δοκιμάζουν τα φυσίγγια ακόμα οι εταιρίες... ), νομίζω οτι τα παρακάτω ισχύουν και αρκούν...

[...]

Αυτό που πραγματικά πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι ότι στην απόσταση που κυνηγάμε ως επί το πλείστον να έχουμε την μεγαλύτερη δυνατή διασπορά με την ποιοτικότερη κατανομή και το μικρότερο δυνατό λάκτισμα.

Όσο μεγαλύτερη είναι η διασπορά (με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν γίνεται καμία παραχώρηση σε ότι αφορά την ποιότητα κατανομής), τόσο το καλύτερο. Δεν πρέπει να εντυπωσιαζόμαστε από τις πυκνές και στενές κατανομές. Αυτές είναι ωραίες μόνο στο μάτι και στις εντυπώσεις που δημιουργούν. Πυκνή και στενή κατανομή συνήθως σημαίνει μακριά άτρακτος. Η ποιότητα της τουφεκιάς μετράται καλύτερα στην απόσταση βολής όταν έχουμε μια συγκέντρωση 50% με 60% περίπου , όταν η τουφεκιά έχει δηλαδή ανοίξει αρκετά και το μήκος της ατράκτου έχει μειωθεί στο ελάχιστο δυνατό. Εκεί πρέπει να έχουμε την μεγίστη ωφέλιμη διασπορά με καλή κατανομή και αρκετά σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών για καταβολή ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος.

[...]

Από το παρακάτω φυλλάδιο έκανα μια μετάφραση για όλους τους φίλους, και την ανέβασα στο θεμα "Αξιολόγηση μιας Τουφεκιάς", την ξαναβάζω και εδώ...:)

Cartridge-Patterning-We-need-to-do-it-and-better/The British Association for Shooting and Conservation Marford Mill, Rossett, Wrexham LL12 0HL Tel: 01244 573016 Fax: 01244 573013 Research@basc.org.uk www.basc.org.uk Rec sec\publications\Cartridge patterning Last updated: 06 Jun 2014 Review due: 30 April 2015

[...]

6. Patterns conducted at the traditional 40 yards may be different from those achieved at the 20-30yards which is normally used in the field. Similarly they may not reliably indicate the pattern beyond 40yd. This is because as the mass of pellets (shot cloud) travels downrange, the individual pellets, after initially interacting with each other, are moving in various directions. Moreover, the shot cloud can expand at an increasing rate (trumpeting). The result is that the pellet distribution at any one point downrange cannot reliably be used to predict what it will be at any other point.

7. The number and distribution of the 5in ‘holes’ (or ‘patches’) can also be misleading. They are often interpreted as holes in the pattern through which a bird might escape being shot. (NB Birds do not fly through shot clouds – shot clouds pass through birds!). But, of course, the number and distribution of pellets on a pattern plate or paper is only a two-dimensional representation of a constantly-changing, three-dimensional collection of pellets travelling downrange. At 40yd a shot cloud can be more than 5ft wide and over 20ft long. The pattern of pellets on the plate or paper represents the accumulation of all the pellets in the cartridge on one final surface – it cannot reveal the numbers and distribution of pellets at an earlier time when the shot cloud and target bird meet. At most, ‘holes’ may only show up major faults in cartridge manufacture, or barrel, but even this is not certain.

[...]

(μτφρ.)

6. Οι υποτυπώσεις μιας δοκιμής η ροζέτα δηλαδή που βλέπουμε στις 40 γιάρδες (36,5 μέτρα) που συνήθως δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας, μπορεί να είναι διαφορετικά από αυτά που επιτυγχάνονται στις 20-30 γιάρδες (18-27 μέτρα) που χρησιμοποιούνται συνήθως στο τερέν. Παρομοίως, ενδέχεται να μην υποδεικνύουν αξιόπιστα το μοτίβο πέραν των 40 γιαρδών (36,5 μ). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι καθώς η μάζα των σκαγιών (shot cloud) ταξιδεύει, τα μεμονωμένα σκάγια, αφού αρχικά αλληλοεπιδράσουν μεταξύ τους, κινούνται προς διάφορες κατευθύνσεις. Επιπλέον, το σύννεφο της ατράκτου μπορεί να επεκταθεί με αυξανόμενο ρυθμό (φαινόμενο trumpeting). Το αποτέλεσμα είναι ότι η κατανομή των σκαγιών σε οποιοδήποτε σημείο πέραν του εύρους αυτού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αξιόπιστα για να προβλέψει τι θα είναι σε οποιοδήποτε άλλο σημείο.

7. Ο αριθμός και η κατανομή των «κενών» 5 ιντσών (12,5 εκατοστών) μπορεί επίσης να είναι παραπλανητικές. Συχνά ερμηνεύονται ως τρύπες στο σχέδιο μέσω των οποίων ένα πουλί μπορεί να διαφύγει από τον πυροβολισμό. (Σημείωση Τα πουλιά δεν πετούν μέσα από το νέφος των σκαγιών – τα νέφη των σκαγιών περνούν μέσα από τα πουλιά!). Αλλά, φυσικά, ο αριθμός και η κατανομή των σκαγιών στον πίνακα είναι μόνο μια δισδιάστατη αναπαράσταση μιας συνεχώς μεταβαλλόμενης, τρισδιάστατης μορφής των σκαγιών που ταξιδεύει. Στις 40 γιάρδες (36,5 μέτρα) ένα νέφος βολής μπορεί να έχει πλάτος μεγαλύτερο από 5 πόδια (4,5 μέτρα )και μήκος πάνω από 20 πόδια(18 μέτρα). Το μοτίβο των σκαγιών στον πίνακα αντιπροσωπεύει τη συσσώρευση όλων των σκαγιών σε μια τελική επιφάνεια – δεν μπορεί να αποκαλύψει τον αριθμό και την κατανομή των σκαγιών σε προγενέστερο και μεταγενέστερο χρόνο όταν το νέφος των σκαγιών και το πουλί-στόχος συναντώνται. Το πολύ, οι «τρύπες» μπορεί να είναι ενδείξεις μεγάλων σφαλμάτων στην κατασκευή των φυσιγγίων ή στην κάννη, αλλά ακόμη και αυτό δεν είναι σίγουρο.

Υ.Γ…γιά τον λόγο αυτό είναι νομίζω καλυτέρα να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας στην απόσταση που συνήθως τουφεκάμε, και αρκεί να έχουμε μια καλή κατανομή χωρίς υπέρ-συγκέντρωση στο κέντρο, ομοιόμορφη κάλυψη και τουλάχιστον τα ελάχιστα σκάγια που απαιτούνται για το θήραμα που κυνηγάμε… εξυπακούεται ότι όσο πιο ευρύτερος είναι και ο κύκλος διασποράς τόσο το καλύτερο…
 
Βασίλη πως υπολογίζεις την διάτρηση και πόση η ελάχιστη απαιτούμενη για κάθε θήραμα ; Επίσης στον κατακόρυφο άξονα τι έχει ;
Στον κατακόρυφο άξονα είναι η διάτρηση σε τζελ 20% σε χιλιοστά.
1,5" απαιτούμενη σε μεγάλο παπί.

1651606458941.png

Υπολογισμός
1651606534820.png

Πηγή
https://www.shotgunworld.com/threads/ed-lowry-and-pellet-penetration.256555/
 
φίλε μου το χαρτί είναι ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, αρκεί να ξέρεις να το διαβάσεις!
Χωρίς να ξέρω μήκος ατράκτου, ταχυτητα θηράματος, μέτρα θηράματος, αντίληψη κατεύθυνσης που μόνο με εμπειρία αποκτας, στραπατσαρισμενα σκάγια που ίσως φτάσουν στο θηραμα και να μην τρυπησουν και δε μιλάμε για τσίχλα, κλιματικές συνθήκες και δε ξερω τι άλλο, νιώθω ότι το χαρτί δε λέει όλη την αλήθεια, σίγουρα έχεις έναν μπουσουλα γι'αυτό και εγώ κάνω δοκιμές.
Και σίγουρα δε ξερω να διαβάζω τον πινακα όπως εσείς, απλά τον κοιτάζω βλέπω την κατανομή, δεν μου αρέσουν τα κέντρα.....
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, απλα λέω τους λόγους ότι στο χαρτί απλά παιρνεις μια εικόνα, ίσως κάνω λάθος!!!
 
Κωστή δεν έχω Αλτσχάιμερ ακόμα ... καλά θυμάμαι.
Στο Νilo το πουλάνε ... αχαχαχ

Με μηχανάκι έγινε η σκόπευση στο Nilo test.
Καρακεντροτουφεκάω δηλαδή !!!

Συγνώμη που δεν μεταφράζω ... διαβάστε ... και όποιος μπορεί μεταφράζει ...

Μόλις ο άνεμος έφτανε πάνω από 4.5m/s το πείραμα σταμάταγε γιατί ο βλητικός υπολογιστής που κινούσε το όπλο δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στους υπολογισμούς :)

View attachment 47768
εισαι αστειρευτη πηγη :) και εχεις φτασει το ολο θεμα πολυ βαθεια
 
εισαι αστειρευτη πηγη :) και εχεις φτασει το ολο θεμα πολυ βαθεια
Κάπου είχα δει και το μηχάνημα ή κάτι παρόμοιο ... αν το βρω θα το ανεβάσω.
Μου φαίνεται απίστευτο με την τεχνολογία της εποχής εκείνης 1972.
Αν μου το λέγανε, δεν θα το πίστευα ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top