Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κάπου είχα δει και το μηχάνημα ή κάτι παρόμοιο ... αν το βρω θα το ανεβάσω.
Μου φαίνεται απίστευτο με την τεχνολογία της εποχής εκείνης 1972.
Αν μου το λέγανε, δεν θα το πίστευα ...
μα και γω εκανα πλακα , γιατι νομισα οτι μας κανεις πλακα
 
Παντα παραποιεις τα πραγματα....και προσπαθεις να τα παρουσιασεις οπως εσυ θελεις!!!
Ειδες πουθενα να λεω για τους συναδελφους που εχουν διαφορετικη αποψη ???

.Ο καθε ενας επιμενει στις αποψεις του...ΟΚ .

Αυτο εγραψα.

Επισεις μην χωριζεις τον κοσμο σε Εσας και Εμας....σπερνεις διχονοια....

Τωρα οποιος δεν αντεχει την αληθεια που ειναι βαριά....τσουζει και ποναει.....ας κανει οτι νομιζει
καλυτερο για τον εαυτο του !!!!
Για αρχη δεν απάντησα σε εσένα αλλά στον Γιάννη. Δεύτερον που είδες ότι σπερνο την δηχωνιά όταν εσείς οι ίδιοι λέτε αναμεταξη να στέλνετε της δοκιμές και τους άλλους να τους γράψετε στα @@@ σας.. και για να τελειώνουμε πως μπορις να έχεις γνώμη εσυ και άλλοι αν ΣΚωτονη ένα φυσηγγι η κυνηγός στο 60 + τα πάπια όταν δεν τα κυνηγάει κανένα σας με 0 εμπηριες η πολύ λίγες… είναι σαν να γραφο εγώ στον Βασιλι και του πω ότι το γουρούνι δεν μπορι να Το σκωτοση στα 30 μέτρα χωρίς να το κυνηγαο γίνεται δεν γίνεται.. καλές η δοκιμές που κανης και μπραβω σου αλλα μην ρίχνεται ακυρο σε παιδιά όπως ο αρις και ο Κώστα που έχουν τεράστιες εμπηρειες σε λογκ ρειτζ ντουφεκες….η πίνακες σας λένε μια αλήθεια η όχι όλλοι .. την άλλοι αλήθεια την μάθενης στην πράξη… Νίκο στο έχω ξαναγράψη δεν είμαι τύπος για να σπερνο διχωνιες εκτός και αν θέλεις να με βλέπεις έτσι δηκαιομα σου
 
Για αρχη δεν απάντησα σε εσένα αλλά στον Γιάννη. Δεύτερον που είδες ότι σπερνο την δηχωνιά όταν εσείς οι ίδιοι λέτε αναμεταξη να στέλνετε της δοκιμές και τους άλλους να τους γράψετε στα @@@ σας.. και για να τελειώνουμε πως μπορις να έχεις γνώμη εσυ και άλλοι αν ΣΚωτονη ένα φυσηγγι η κυνηγός στο 60 + τα πάπια όταν δεν τα κυνηγάει κανένα σας με 0 εμπηριες η πολύ λίγες… είναι σαν να γραφο εγώ στον Βασιλι και του πω ότι το γουρούνι δεν μπορι να Το σκωτοση στα 30 μέτρα χωρίς να το κυνηγαο γίνεται δεν γίνεται.. καλές η δοκιμές που κανης και μπραβω σου αλλα μην ρίχνεται ακυρο σε παιδιά όπως ο αρις και ο Κώστα που έχουν τεράστιες εμπηρειες σε λογκ ρειτζ ντουφεκες….η πίνακες σας λένε μια αλήθεια η όχι όλλοι .. την άλλοι αλήθεια την μάθενης στην πράξη… Νίκο στο έχω ξαναγράψη δεν είμαι τύπος για να σπερνο διχωνιες εκτός και αν θέλεις να με βλέπεις έτσι δηκαιομα σου
Μα ακόμα κ τώρα αυτό κανείς‼️ποιος από εμάς τους αντιρρησίες συνείδησης.....έριξε άκυρο στον Άρη η στον Κώστα η στον οποίον άλλον εδώ μέσα❓ο Άρης έγραψε ότι έως 60 το 3 νούμερο καλύπτει ,αλλά προτιμά άσσους κ 2αρια κ συμφωνώ απόλυτα‼️
εν ολίγοις μιλήσαμε για την αποτελεσματικότητα μιας γόμωσης κ όχι για την ικανότητα κυνηγών να καταβάλουν παπιά σε μεγάλη αποσταση‼️είδες κάπου να κράζουμε κάποιον❓❓❓έγραψα χαριτολογώντας ,να μην ποσταρει τις δοκιμές του εδώ‼️πως τον κόβεις τον Νίκο για κάνα παιδάκι που θα κάνει ότι γράφω εγώ❓❓❓❓ο Νίκος έγραψε ότι δεν έχει νόημα η όλη φάση ,του να δοκιμάσει δλδ τα φυσίγγια στην απόσταση των 55 η 75 κ αυτό για να μην εντείνει την αντιπαράθεση περισσότερο....
Επίσης ο Άρης η ο Κώστας που αναφέρεις τι είναι παιδάκια που δεν έχουν στόμα κ λαλιά❓❓❓❓ας βγουν να μιλήσουν για το άκυρο που τους ρίξαμε.-
 
Μα ακόμα κ τώρα αυτό κανείς‼️ποιος από εμάς τους αντιρρησίες συνείδησης.....έριξε άκυρο στον Άρη η στον Κώστα η στον οποίον άλλον εδώ μέσα❓ο Άρης έγραψε ότι έως 60 το 3 νούμερο καλύπτει ,αλλά προτιμά άσσους κ 2αρια κ συμφωνώ απόλυτα‼️
εν ολίγοις μιλήσαμε για την αποτελεσματικότητα μιας γόμωσης κ όχι για την ικανότητα κυνηγών να καταβάλουν παπιά σε μεγάλη αποσταση‼️είδες κάπου να κράζουμε κάποιον❓❓❓έγραψα χαριτολογώντας ,να μην ποσταρει τις δοκιμές του εδώ‼️πως τον κόβεις τον Νίκο για κάνα παιδάκι που θα κάνει ότι γράφω εγώ❓❓❓❓ο Νίκος έγραψε ότι δεν έχει νόημα η όλη φάση ,του να δοκιμάσει δλδ τα φυσίγγια στην απόσταση των 55 η 75 κ αυτό για να μην εντείνει την αντιπαράθεση περισσότερο....
Επίσης ο Άρης η ο Κώστας που αναφέρεις τι είναι παιδάκια που δεν έχουν στόμα κ λαλιά❓❓❓❓ας βγουν να μιλήσουν για το άκυρο που τους ρίξαμε.-
Όπως έγραψε και Νίκος η αλήθεια είναι μια και τσουζ….καλή συνέχεια…Και συγνώμη για διχονια που εσπέρα στο φόρουμ δεν το ήθελα κατά λάθος έγινε…
 
Στον κατακόρυφο άξονα είναι η διάτρηση σε τζελ 20% σε χιλιοστά.
1,5" απαιτούμενη σε μεγάλο παπί.

View attachment 47792

Υπολογισμός
View attachment 47794

Πηγή
https://www.shotgunworld.com/threads/ed-lowry-and-pellet-penetration.256555/
ρε κατσε καλα γιατι θα αρχισω και εγω να ανεβαζω πολλαπλη παλινδρομηση, διακυμανση και συνδιακυμανση, κινητους μεσους ορους, συντελεστες beta, ακολουθια Fibonacci και λοιπα καλουδια και βλεπω το Γιαννη να με κανει delete.....yel.
 
Last edited:
Εμενα πρσωπικα μαγγες μου δεν με αγγιζουν αυτα και δεν τα παιρνω προσωπικα... Υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα για να ασχοληθω απο το αν καποιος αμφισβητει την αποσταση που του λεω, η την ικανοτητα μου, τα λεγομενα μου η την αντιληψη μου...
Το οτι δεν μενω κολλημενος σε θεωριες και πειραματα που απεχουν αρκετες δεκαετιες πισω αλλα προσπαθω να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα ειναι προσωπικη θεση... Τις εχω διαβασει ομως, τις εχω κατανοησει, εχω προσπαθησει να τις ενταξω στη δικη μου κυνηγετικη πραγματικοτητα, εχω κρατησει αυτα που θεωρω εγω οτι συμβαδιζουν στα δικα μου συμπερασματα και δεν φοβαμαι να πω οτι εκανα λαθος αν δω στην πορεια οτι κατι κανω λαθος, αυτη αλλωστε ειναι κ η εξυπναδα του ανθρωπου, να διαβαζεις, να δοκιμαζεις, να κανεις λαθη και να τα παραδεχεσαι...
Να φοβασαι αυτους που μενουν κολλημενοι αιωνια ειναι η δικη μου συμβουλη....
Απο εκει κ περα η αληθεια ειναι εξω και οποιος ειναι εξω τη βρισκει... Αλλωστε δεν ειναι ολα για ολους ή οπως μου ειχε πει και μια γκομενα παλια ¨καποιοι γ@μ@νε και καποιοι νομιζουν οτι γ@μ@νε¨...
παντως ειμαι απο αυτους που διαβαζω με ενδιαφερον τα διαγραμματα και προσπαθω να τα ενταξω στις δικες μου εμπειριες ...
 
Είναι 35 χρόνων και κυνηγάω σε ένα μέρος που καλώς ή κακώς έχει θήραμα,για παπί θέλω 15 λεπτά από το σπίτι μου και φασσα το ίδιο πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα φέτος που είναι ακόμα μικρή η κόρη μου και δεν πήγε παιδικό λόγω της κατάστασης με τον κορονοϊού δεν μπορούσα να κάτσω πολλές ώρες αλλά και πάλι πήγαινα,ρίχνω τη χρόνια από γύρω στα 1500 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ψιλά και 1000-2500 ΦΥΣΙΓΓΙΑ χοντρά εννοώντας από νο 6 και κάτω και από Οκτώβρη κυνηγάω μόνο φασσα παπί.Έχω δοκιμάσει πολλά στο κυνηγι από νο σκαγιών μέχρι στησίματα πατέντες στην ιδιογομωση έχω μια άποψη δεν είμαι παντογνώστης όμως συνεχίζω ακόμα να δοκιμάζω να ψάχνομαι και να ακούω και δεν είμαι απόλυτος σε τίποτα γιατί είδα πράγματα να συμβαίνουν στο κυνηγι που θεωρούσα πως δεν γίνονται,τα διαγράμματα και οι πίνακες τα παρακολουθώ και τα διαβάζω η πραγματικότητα ειναι έξω στον κυνηγότοπο όμως,και εγώ ρίχνω σε χαρτιά και δοκιμάζω τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ αλλά αν δεν δοκιμαστεί στο κυνηγι ειναι η μισή αλήθεια η άλλη μισή θα βγει στο κυνηγι καλό θα ηταν αν δεν έχουμε εμπειριες σε κάποιο θήραμα να μην πετάμε μλκιες όπως εγώ για τη φερμα δεν μπορώ να πω σε ένα μπεκατσά πως θα βγάλει το σκυλί του και πως θα ρίξει γιατί δεν έχω άποψη!Δεν παίρνω προσωπικά τίποτα αλλά δεν μπορώ να ανοίξω το κεφάλι του άλλου και να του βάλω μυαλό ή ότι έχω δει στο κυνηγι!!
 
Last edited:
Αυτό το διάγραμμα προέκυψε από το πείραμα του Nilo.
Ιστορία ...
Τα πειράματα αυτά σε ζωντανούς στόχους έγιναν το 1972 για να δουν αν τα ατσάλινα σκοτώνουν το ίδιο καλά με τα μολύβδινα ώστε να επιβάλουν την χρήση ατσάλινων στην Αμερική.
Το συγκεκριμένο πείραμα απέδειξε ότι μέχρι περίπου τα 36μ σκοτώνουν το ίδιο, πάνω από αυτά τα μέτρα τα μολύβδινα έχουν σαφή υπεροχή.
Εμείς τα "μοσχαρο-βλήματα" επιβάλαμε τα ατσάλινα χωρίς να επιτρέψουμε σφυρίχτρες και ομοιώματα.
Το κέκα τι λέει για αυτό ;;;
Ο καράφλας ;;;


Όσοι πιστεύουν ότι τα πειράματα αυτά δεν ισχύουν σήμερα γιατί έχουν αλλάξει τα βύσματα, πυρίτιδες κτλ κάνουν λάθος.
Μια ματιά στις συγκεντρώσεις θα τους πείσει.
Οι τελείες έχουν 87% συγκέντρωση σε μολύβι, η συνεχής γραμμή 72% σε μολύβι, και η διακεκομμένη 83% σε ατσάλι.

Το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι με μηδέν σκοπευτικό σφάλμα η διαφορά 87% με 72% σε μολύβι δίνει 1 παπί στα 10 περισσότερο.
Για εναν καλό σκοπευτή 1 στα 25 περισσότερο.
Για έναν μέτριο ή κακό η διαφορά είναι μηδαμινή.

Η διαφορά στην κάρπωση μεταξύ ενός καλού σκοπευτή και ενός κεντροτουφεκάω είναι 4 παπιά στα 10.
Η διαφορά ενός κακού με έναν καλό σκοπευτή 3 παπιά στα 10.

Όπλα, τσοκ, αυλοί, κώνοι αδιάφοροι.
Η συγκέντρωση είναι δεδομένη.

Συνέχεια ιστορίας ...
Γιατί έγινε αυτό το διάγραμμα ;;;
Γιατί το πείραμα του Nilo είχε μια "ατέλεια".
Το όπλο κινούνταν με υπολογιστή που δεν έκανε λάθη.
Μαζεύτηκαν λοιπόν κορυφαίοι βλητικοί επιστήμονες και έφτιαξαν αυτό το διάγραμμα.
Ο Ed Lowry (επικεφαλής βλητικός της Winchester) τότε, ήταν μέσα σε αυτούς.
Στόχος του διαγράμματος να κάνει το τέλειο, πραγματικό, να εισάγει δηλαδή το σκοπευτικό σφάλμα.
Μπορεί να κάνω κανένα λαθάκι στην ιστορία αλλά χοντρικά έτσι έχουν τα πράγματα.

Καράφλας λαμβάνει περί ατσάλινων και ομοιωμάτων ;;;

Καλημέρα παίδες ...

AIMING ERROR.jpg
 
Last edited:
Εμενα πρσωπικα μαγγες μου δεν με αγγιζουν αυτα και δεν τα παιρνω προσωπικα... Υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα για να ασχοληθω απο το αν καποιος αμφισβητει την αποσταση που του λεω, η την ικανοτητα μου, τα λεγομενα μου η την αντιληψη μου...
Το οτι δεν μενω κολλημενος σε θεωριες και πειραματα που απεχουν αρκετες δεκαετιες πισω αλλα προσπαθω να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα ειναι προσωπικη θεση... Τις εχω διαβασει ομως, τις εχω κατανοησει, εχω προσπαθησει να τις ενταξω στη δικη μου κυνηγετικη πραγματικοτητα, εχω κρατησει αυτα που θεωρω εγω οτι συμβαδιζουν στα δικα μου συμπερασματα και δεν φοβαμαι να πω οτι εκανα λαθος αν δω στην πορεια οτι κατι κανω λαθος, αυτη αλλωστε ειναι κ η εξυπναδα του ανθρωπου, να διαβαζεις, να δοκιμαζεις, να κανεις λαθη και να τα παραδεχεσαι...
Να φοβασαι αυτους που μενουν κολλημενοι αιωνια ειναι η δικη μου συμβουλη....
Απο εκει κ περα η αληθεια ειναι εξω και οποιος ειναι εξω τη βρισκει... Αλλωστε δεν ειναι ολα για ολους ή οπως μου ειχε πει και μια γκομενα παλια ¨καποιοι γ@μ@νε και καποιοι νομιζουν οτι γ@μ@νε¨...
παντως ειμαι απο αυτους που διαβαζω με ενδιαφερον τα διαγραμματα και προσπαθω να τα ενταξω στις δικες μου εμπειριες ...
Άρη νομίζω ότι κανείς δεν αμφισβήτησε αυτά που γράφεις.Η κουβέντα στραβωσε ,αν στραβωσε από αναφορές ότι κάποια όπλα δεν σκοτώνουν , σκορπάνε λες και κυνηγός είναι μόνο αυτός που τουφεκαει στο όριο .Σε έναν νέο κυνηγό ποια είναι η συμβουλή να πας κατευθείαν στο όριο ,η να βρει και να βάλει τα όρια που θέλει αυτός.Πανε και πειράζουν όπλα κυνηγοί που δεν ξέρουν ούτε να επωμιζουν σωστά.
 
Ηρεμία παίδες ... Δεν διάβασα τα μηνύματα αλλά είδα ότι παρενέβη ο Κωστής.

Εγώ δεν έχω τίποτα με κανέναν, ο καθένας έχει την γνώμη και τις εμπειρίες του, δεν θα καθήσω να μαλώσω για το κυνήγι και την βλητική.

Αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν και έχουμε σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούμε.
Ευχαριστηθείτε το κυνήγι, όσο υπάρχει ακόμα.
Το κυνήγι είναι ψυχική ανάταση, όχι συλλογή κρέατος.
 
Άρη νομίζω ότι κανείς δεν αμφισβήτησε αυτά που γράφεις.Η κουβέντα στραβωσε ,αν στραβωσε από αναφορές ότι κάποια όπλα δεν σκοτώνουν , σκορπάνε λες και κυνηγός είναι μόνο αυτός που τουφεκαει στο όριο .Σε έναν νέο κυνηγό ποια είναι η συμβουλή να πας κατευθείαν στο όριο ,η να βρει και να βάλει τα όρια που θέλει αυτός.Πανε και πειράζουν όπλα κυνηγοί που δεν ξέρουν ούτε να επωμιζουν σωστά.
Μα δεν με ενοχλεί αν με αμφισβητεί κάποιος από αυτά που αντιλαμβάνομαι στο κυνήγι... Ίσα ίσα αυτό λέω... Στο μόνο που θα αρπάχτω είναι αν με αμφισβητήσει κάποιος ως προς την εγκυρότητα αυτών που λέω όσον αφορά μετρήσεις κυρίως ειδικά αν δεν του έχω δώσει δικαίωμα ότι ψεύδομαι...
Από εκεί κ πέρα, το έχω πει πολλές φορές, οι μακρινές τουφεκιές καλό είναι να γινόνται όταν είναι ανάγκη κ μόνο... Εγώ μόνο στο βάλτο όταν ο τόπος είναι καθαρός κ στα μπασιματα της τσίχλας τουφέκαω ψηλά κ εκεί επειδή ο τόπος είναι καθαριςυκ δεν χάνω το θήραμα... Στις φάσσες που κυνηγάω μέσα στις πλαγιές σπάνια τουφέκαω πάνω από 35 μέτρα...
Η συμβουλή μου είναι να τουφεκαμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι θα βρούμε το θήραμα, είτε αυτό απέχει 15 είτε 50 μέτρα κ μόνο όταν έχουμε εξασφαλίσει ότι έχουμε τα λιγότερα τραυματισμένα... Γιατί μπορεί να λέμε ότι στα όρια έχουμε πολλά τραυματισμένα, αλλά έχω δει πρωινά τσίχλας στα 20 μέτρα που οι μισές φεύγουν κοψοφτερες από κακές επωμισεις κ λάθος μέτρα... Άρα να τουφεκαμε με σεβασμό στο θήραμα, αυτή είναι η συμβουλή μου...
 
Η συμβουλή μου είναι να τουφεκαμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι θα βρούμε το θήραμα, είτε αυτό απέχει 15 είτε 50 μέτρα κ μόνο όταν έχουμε εξασφαλίσει ότι έχουμε τα λιγότερα τραυματισμένα... Γιατί μπορεί να λέμε ότι στα όρια έχουμε πολλά τραυματισμένα, αλλά έχω δει πρωινά τσίχλας στα 20 μέτρα που οι μισές φεύγουν κοψοφτερες από κακές επωμισεις κ λάθος μέτρα... Άρα να τουφεκαμε με σεβασμό στο θήραμα, αυτή είναι η συμβουλή μου...
οσο μεγαλωνει το θηραμα Αρη, κακα τα ψεματα, δεν εφαρμοζουμε αυτον τον κανονα που σωστα λες...μαλλον λειτουργει το ενστικτο του σακιδιου ή η προσπαθεια μας να επιβραβευσουμε τον σκυλο για τον κοπο του και ριχνουμε....
 
Μάριε Καλησπέρα! :)

Έχω την εντύπωση οτι δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο απόλυτος...ο Αρίστος έγραψε οτι δεν λέει όλη την αλήθεια , εγώ προσωπικά συμφωνώ...

Μας δίνει μια ιδέα ναι, και είναι ωφέλιμη η δοκιμή κατ' εμένα, αλλά βλητικοί δεν είναι όλοι οι κυνηγοί και ούτε μπορούμε να υποχρεώσουμε κανέναν να γίνει, εξάλλου τις εξαντλητικές δοκιμές τις κάνουν όσοι έχουν χρόνο ( και δεν είναι πολλοί ) και οι εταιρείες που κατασκευάζουν φυσίγγια.

Για τους απλούς θνητούς, που δεν είναι και άσσοι στο σημάδι (την πλειοψηφία δηλαδή) και κυνηγάνε πτερωτά η τριχωτά μέχρι τα 35-40 μέτρα (άντε να βάλω 45 μέτρα...αν και κανονικές αποστάσεις είναι μόνον αυτές που μετρούνται με μεζούρα , και οχι αυτές που νομίζουμε οτι τουφεκάμε...για να ακριβολογούμε...στα 35 μέτρα δοκιμάζουν τα φυσίγγια ακόμα οι εταιρίες... ), νομίζω οτι τα παρακάτω ισχύουν και αρκούν...

[...]

Αυτό που πραγματικά πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι ότι στην απόσταση που κυνηγάμε ως επί το πλείστον να έχουμε την μεγαλύτερη δυνατή διασπορά με την ποιοτικότερη κατανομή και το μικρότερο δυνατό λάκτισμα.

Όσο μεγαλύτερη είναι η διασπορά (με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν γίνεται καμία παραχώρηση σε ότι αφορά την ποιότητα κατανομής), τόσο το καλύτερο. Δεν πρέπει να εντυπωσιαζόμαστε από τις πυκνές και στενές κατανομές. Αυτές είναι ωραίες μόνο στο μάτι και στις εντυπώσεις που δημιουργούν. Πυκνή και στενή κατανομή συνήθως σημαίνει μακριά άτρακτος. Η ποιότητα της τουφεκιάς μετράται καλύτερα στην απόσταση βολής όταν έχουμε μια συγκέντρωση 50% με 60% περίπου , όταν η τουφεκιά έχει δηλαδή ανοίξει αρκετά και το μήκος της ατράκτου έχει μειωθεί στο ελάχιστο δυνατό. Εκεί πρέπει να έχουμε την μεγίστη ωφέλιμη διασπορά με καλή κατανομή και αρκετά σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών για καταβολή ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος.
Χωρίς να ξέρω μήκος ατράκτου, ταχυτητα θηράματος, μέτρα θηράματος, αντίληψη κατεύθυνσης που μόνο με εμπειρία αποκτας, στραπατσαρισμενα σκάγια που ίσως φτάσουν στο θηραμα και να μην τρυπησουν και δε μιλάμε για τσίχλα, κλιματικές συνθήκες και δε ξερω τι άλλο, νιώθω ότι το χαρτί δε λέει όλη την αλήθεια, σίγουρα έχεις έναν μπουσουλα γι'αυτό και εγώ κάνω δοκιμές.
Και σίγουρα δε ξερω να διαβάζω τον πινακα όπως εσείς, απλά τον κοιτάζω βλέπω την κατανομή, δεν μου αρέσουν τα κέντρα.....
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, απλα λέω τους λόγους ότι στο χαρτί απλά παιρνεις μια εικόνα, ίσως κάνω λάθος!!!

ωρες ωρες δεν ξερω τι άλλο να πω...........
το θέμα το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές....

ο Burrard το ανέλυσε ήδη στις αρχές του 20ου αιώνα, επίσης οι Oberfell & Thompson (ναι πάλι αυτοί), αργότερα ο Brister το ανέδειξε, για να έρθουμε στον Lowry που τεκμηρίωσε την ασημαντότητα της ουράς των σκαγίων.....

χάνουμε το δάσος και βλέπουμε όχι το δέντρο αλλά το φύλλο του δέντρου

https://www.shotgunworld.com/threads/shot-string-silliness.112786/
https://www.shootingtimes.com/editorial/long-shot-string-vs-short-shot-string/100155
https://www.chuckhawks.com/shot_string.htm
https://oodmag.com/shotgun-shot-strings/

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ
 
οσο μεγαλωνει το θηραμα Αρη, κακα τα ψεματα, δεν εφαρμοζουμε αυτον τον κανονα που σωστα λες...μαλλον λειτουργει το ενστικτο του σακιδιου ή η προσπαθεια μας να επιβραβευσουμε τον σκυλο για τον κοπο του και ριχνουμε....
Αυτό έχει να κάνει με την εμπειρία κυρίως... Όσο μεγαλώνει η εμπειρία μικραίνει αυτό το φαινόμενο... Αυτή είναι η αλήθεια κ σύμφωνω...
 
Last edited:
Μα δεν με ενοχλεί αν με αμφισβητεί κάποιος από αυτά που αντιλαμβάνομαι στο κυνήγι... Ίσα ίσα αυτό λέω... Στο μόνο που θα αρπάχτω είναι αν με αμφισβητήσει κάποιος ως προς την εγκυρότητα αυτών που λέω όσον αφορά μετρήσεις κυρίως ειδικά αν δεν του έχω δώσει δικαίωμα ότι ψεύδομαι...
Από εκεί κ πέρα, το έχω πει πολλές φορές, οι μακρινές τουφεκιές καλό είναι να γινόνται όταν είναι ανάγκη κ μόνο... Εγώ μόνο στο βάλτο όταν ο τόπος είναι καθαρός κ στα μπασιματα της τσίχλας τουφέκαω ψηλά κ εκεί επειδή ο τόπος είναι καθαριςυκ δεν χάνω το θήραμα... Στις φάσσες που κυνηγάω μέσα στις πλαγιές σπάνια τουφέκαω πάνω από 35 μέτρα...
Η συμβουλή μου είναι να τουφεκαμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι θα βρούμε το θήραμα, είτε αυτό απέχει 15 είτε 50 μέτρα κ μόνο όταν έχουμε εξασφαλίσει ότι έχουμε τα λιγότερα τραυματισμένα... Γιατί μπορεί να λέμε ότι στα όρια έχουμε πολλά τραυματισμένα, αλλά έχω δει πρωινά τσίχλας στα 20 μέτρα που οι μισές φεύγουν κοψοφτερες από κακές επωμισεις κ λάθος μέτρα... Άρα να τουφεκαμε με σεβασμό στο θήραμα, αυτή είναι η συμβουλή μου...
Nα συμπληρώσω επίσης με ''Πάν μέτρον άριστον '' .Νάμαστε ολιγαρκείς .
Είχα βάλει παλιά μια φώτο με 21 τρυγόνια μ'ένα φιλαράκι όλα μ'ένα όπλο στο ίδιο πόστο .
Η ώρα 9-9.15 του λέω ξεκινώ το αμάξι έχεις 10 λεπτά να έρθεις ή φεύγω καί σ'αφήνω εδώ πάνω o_O :D .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top