Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άρη θα ήθελα να δω τις δοκιμές με τα τσοκάκια σου στην κάννη του Δημήτρη

είδες Δημήτρη όπως στα είπα με τέτοιες κατανομές δεν σκοτώνεις και θα έχεις πολλές αποτυχίες ,,,σχεδόν τις ίδιες είχα και εγώ με τα μαμά τσοκ ,,,με τα αφτερ μαρκετ έφτιαξε πολύ η κατάσταση και τελειοποιήθηκε με τον κώνο

πάρε μια απόφαση και κάντο,προς όφελος σου θα είναι
 
,
Φυσιγγια Tordo 32 gr n8 με Α5 και τσοκ 3* στα 25, στα 30 και στα 35 μετρα...







Φυσιγγι Κουτουμανος 33 γρ ν9 στα 25 και στα 30 μετρα με 3* μαμα...




Κ στα 32 μετρα με 2* μαμα...

οι τουφεκιες αυτες μου θυμισαν μια διαμαχη στο φβ οσο αφορα την τουφεκια του Α5 , ενός φιλου που γραφει εδώ μεσα με καποια αλλα παιδια , γνωμη μου και μην παρεξηγηθώ ότι πρόκειται για μεγαλη σκορποσκαγιαστρα , δεν ξερω με άλλο φυσιγγι τι κανει αλλα με το φυιγγι αυτό οι τουφεκιες αυτές είναι για μπεκατσα στα 15 μετρα , δεν εχω καμια προκαταληψη , την αληθεια γραφω
 
Άρη θα ήθελα να δω τις δοκιμές με τα τσοκάκια σου στην κάννη του Δημήτρη

είδες Δημήτρη όπως στα είπα με τέτοιες κατανομές δεν σκοτώνεις και θα έχεις πολλές αποτυχίες ,,,σχεδόν τις ίδιες είχα και εγώ με τα μαμά τσοκ ,,,με τα αφτερ μαρκετ έφτιαξε πολύ η κατάσταση και τελειοποιήθηκε με τον κώνο

πάρε μια απόφαση και κάντο,προς όφελος σου θα είναι
Μπορει με το tordo να ειναι χαλια αλλα με τα αλλα φυσιγκια ειναι καλες οι τουφεκιες οχι τελειες...στα πουλια μεχρι στιγμης κανει θαυματα ομως...
 
,
οι τουφεκιες αυτες μου θυμισαν μια διαμαχη στο φβ οσο αφορα την τουφεκια του Α5 , ενός φιλου που γραφει εδώ μεσα με καποια αλλα παιδια , γνωμη μου και μην παρεξηγηθώ ότι πρόκειται για μεγαλη σκορποσκαγιαστρα , δεν ξερω με άλλο φυσιγγι τι κανει αλλα με το φυιγγι αυτό οι τουφεκιες αυτές είναι για μπεκατσα στα 15 μετρα , δεν εχω καμια προκαταληψη , την αληθεια γραφω
Μπορει οι πρωτες δοκιμες με το tordo να ειναι οντως χαλια...αλλα με το concord ομως στα μετρα αυτα δεν γλιτωνει κατι οσο ανοιχτη και ας ειναι στη φωτο...
 
Μπορει με το tordo να ειναι χαλια αλλα με τα αλλα φυσιγκια ειναι καλες οι τουφεκιες οχι τελειες...στα πουλια μεχρι στιγμης κανει θαυματα ομως...
φιλε εσυ ξερεις καλυτερα , δικο σου το οπλο είναι , σκοπευτης εισαι , στις φωτο το οπλο μου θυμισε κατανομες 682 με σκητ κανες
 
Η αληθεια ειναι οτι οι τουφεκιες στο χαρτι ειναι ανοιχτες... Στο σκοπευτηριο το οπλο του Δημητρη (που ειναι κ πολυ καλο παιδι παρεπιπτοντως) κανει πολυ καλα σπασιματα που δεν σου δινουν την αισθηση οτι εχει τοσο ανοιχτες κατανομες...
Παντως το 725 με τα μαμα τσοκ εχει πιο σφιχτες τουφεκιες στο χαρτι...
 
Νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η αποδοση των μαμισιων τσοκ σε Browning/Winchester. Ειδικα τα INVECTOR DS ειναι πολυ ασχημα και με οποιοδηποτε ποιοτικο aftermarket βελτιωνεται παρα πολυ. Υπαρχουν παρα πολλα συγκριτικα βιντεο στο διαδικτυο πανω στο θεμα.
 
φιλε εσυ ξερεις καλυτερα , δικο σου το οπλο είναι , σκοπευτης εισαι , στις φωτο το οπλο μου θυμισε κατανομες 682 με σκητ κανες
Δεν ειπα πως με ευχαριστουν οι τουφεκιες αυτες αλλα το tordo ειναι 0 μπροστα στο concord...οσο για αυτο που λεει ο αρης εχει δικιο
 
Η αληθεια ειναι οτι οι τουφεκιες στο χαρτι ειναι ανοιχτες... Στο σκοπευτηριο το οπλο του Δημητρη (που ειναι κ πολυ καλο παιδι παρεπιπτοντως) κανει πολυ καλα σπασιματα που δεν σου δινουν την αισθηση οτι εχει τοσο ανοιχτες κατανομες...
Παντως το 725 με τα μαμα τσοκ εχει πιο σφιχτες τουφεκιες στο χαρτι...
ο δισκος εχει 110 χιλιοστα διαμετρο , με ένα κομματι σπασμενο γραφει καλο ο πίνακας , τα ξερεις , στο κυνυγι με τετοιες συγκεντρωσεις εχει να πεσει πολύ κλαμα και πολυ τρεξιμο
 
ο δισκος εχει 110 χιλιοστα διαμετρο , με ένα κομματι σπασμενο γραφει καλο ο πίνακας , τα ξερεις , στο κυνυγι με τετοιες συγκεντρωσεις εχει να πεσει πολύ κλαμα και πολυ τρεξιμο
Δεν συζηταω για δισκους που σπανε σε 2 κομματια Δημητρη... Ενα οπλο που εχει καλη και δυνατη τουφεκια συνηθως με λιγη εμεπιρια φαινεται κ στο σκοπευτηριο απο τα σπασιματα των δισκων... Απο τα σπασιματα της Α5 του Δημητρη δεν περιμενα να δω τουφεκια τοσο ανοιχτη στο χαρτι...
 
Αρη αυτο μου ειχε πει και ο παναγιωτης οπου εριχνε σπορτινγκ διοτι ολα τα πιατα σε ολες τις βολες τα καπνιζε με τα 3 αστερια...και μου ειπε οτι βγαζει σφιχτες τουφεκιες αλλα στο χαρτι δεν ξερω τι γινεται...
 
ο δισκος εχει 110 χιλιοστα διαμετρο , με ένα κομματι σπασμενο γραφει καλο ο πίνακας , τα ξερεις , στο κυνυγι με τετοιες συγκεντρωσεις εχει να πεσει πολύ κλαμα και πολυ τρεξιμο
Δεν την εριξα σε αγωνα για να θελω να φυγει εστο και το παραμικρο κομματι ωστε να παρω το πιατο...ριχναμε απλα σπορτινγκ για χαβαλε και ολοι οσοι ηταν τις μερες οπου εριχνα εγω και ενα φιλος με τι καραμπινα ειχαν παθει τη πλακα τους χωρις να θελω να το πεξω εξυπνος...
 
,
οι τουφεκιες αυτες μου θυμισαν μια διαμαχη στο φβ οσο αφορα την τουφεκια του Α5 , ενός φιλου που γραφει εδώ μεσα με καποια αλλα παιδια , γνωμη μου και μην παρεξηγηθώ ότι πρόκειται για μεγαλη σκορποσκαγιαστρα , δεν ξερω με άλλο φυσιγγι τι κανει αλλα με το φυιγγι αυτό οι τουφεκιες αυτές είναι για μπεκατσα στα 15 μετρα , δεν εχω καμια προκαταληψη , την αληθεια γραφω

ο δισκος εχει 110 χιλιοστα διαμετρο , με ένα κομματι σπασμενο γραφει καλο ο πίνακας , τα ξερεις , στο κυνυγι με τετοιες συγκεντρωσεις εχει να πεσει πολύ κλαμα και πολυ τρεξιμο


όλα αυτά τα είχα δείξει στην ομάδα που λέει ο Δημήτρης και κόντευαν να με φάνε χωρίς καν να ακούσουν τον λόγο - που να είχα βάλει και τις τουφεκιές να δεις τι θα γινόταν ,,,μαστίγωμα δίχως τέλος

βέβαια πολλοί εκεί μέσα μίλαγαν χωρίς να έχουν ρίξει φυσίγγι στο πίνακα αλλά είχαν άποψη γιατί είχαν ακούσει από φίλο για τις σφυχτές τουφεκιές της Α5,,,,έτσι πάνε αυτά
 
Δεν την εριξα σε αγωνα για να θελω να φυγει εστο και το παραμικρο κομματι ωστε να παρω το πιατο...ριχναμε απλα σπορτινγκ για χαβαλε και ολοι οσοι ηταν τις μερες οπου εριχνα εγω και ενα φιλος με τι καραμπινα ειχαν παθει τη πλακα τους χωρις να θελω να το πεξω εξυπνος...

είχαν πάθει την πλάκα τους επειδή εσύ με τις δυνατότητες σου ακόμα και με μια χάλια βλητικά κάννη/τσοκ κατάφερες και έσπαγες τα πιατάκια - να δεις τι πλάκα θα είχε αν έβλεπαν και τις τουφεκιές στον πίνακα
 
είχαν πάθει την πλάκα τους επειδή εσύ με τις δυνατότητες σου ακόμα και με μια χάλια βλητικά κάννη/τσοκ κατάφερες και έσπαγες τα πιατάκια - να δεις τι πλάκα θα είχε αν έβλεπαν και τις τουφεκιές στον πίνακα
Δεν ειναι το θεμα πως εσπασαν απλα,ειναι οτι γινονταν χομα τα πιατα στις περισοτερες βολες αυτο πως το εξηγειται?
 
όλα αυτά τα είχα δείξει στην ομάδα που λέει ο Δημήτρης και κόντευαν να με φάνε χωρίς καν να ακούσουν τον λόγο - που να είχα βάλει και τις τουφεκιές να δεις τι θα γινόταν ,,,μαστίγωμα δίχως τέλος

βέβαια πολλοί εκεί μέσα μίλαγαν χωρίς να έχουν ρίξει φυσίγγι στο πίνακα αλλά είχαν άποψη γιατί είχαν ακούσει από φίλο για τις σφυχτές τουφεκιές της Α5,,,,έτσι πάνε αυτά

Παυλο το προβλημα με τα DS ειναι γνωστα εδω και πολλα χρονια. Ποτε κανεις δεν αμφισβητησε την αξια αυτων των οπλων. Απλα ειπαν ειναι κριμα τετοια οπλα να εχουν τοσο απαραδεκτα τσοκ. Οτι αλλο τσοκ τους βαλεις η βελτιωση ειναι αισθητη.
 
η πρόταση που έκανα στον Δημήτρη είναι να φτιάξει τον κώνο γιατί ακόμα και με τα μαμά τσοκ βελτιώθηκε πάρα πολύ - τόσο πολύ που δεν θέλει και αφτερμαρκετ μετά

τις δοκιμές του Δημήτρη της είδατε,οπότε η παρακάτω εικόνα είναι από το μαμα demi μετά τον κώνο στα 35μ



η μέρα με την νύχτα δηλαδή και όχι το ένα σκάγι εδώ και το άλλο στο υπερπέραν
 
Αυτά που περιγράφεις Δημήτρη (Dimitris07) τα έχω δει με το Win το δίκαννο και είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου όταν το πρωτοπήρα. Όταν πήγα από κεκτημένη ταχύτητα, που είχα από την 391, να ρίξω μια τουφεκιά με IC στα 30 μέτρα, μου πέσαν τα αφτιά και το σαγόνι στο πάτωμα :). Απογοητεύτηκα :). Πω πω ... σκέφτηκα, πάω αύριο να αγοράσω άλλα τσοκ και να πετάξω τα άχρηστα μαμίσια. Μιλώντας με έναν φίλο που είχε την sx3 μου έλεγε ότι ακριβώς τα ίδια είχε νοιώσει και αυτός όταν πρωτοείδε τις κατανομές που έβγαζαν τα μαμίσια τσοκ, μάλιστα μου είχε πει χαρακτηριστικά, μου ήρθε να βάλω τα κλάματα ... :D Όταν όμως τα δοκίμασε στο κυνήγι, είδε άλλα πράγματα. Μου έλεγε ότι ειδικά με το μαμίσιο το 3* δεν έχανε φάσα και μάλιστα μακρινά πουλιά. Ακούγοντας αυτά, είπα να δώσω μια ευκαιρία τότε στα μαμίσια. Έδωσα το όπλο σε φίλο που μου το ζήτησε και με τα μαμίσια 3 και 4 άστρα, ήρθε δεύτερος σε αγώνα sporting στο Σχιστό. Μετά άρχισα να το ρίχνω και γω στο σκοπευτήριο και τα σπασίματα του με το 3 και 4 * δεν δικαιολογούσαν με τίποτα τις συγκεντρώσεις στα χαρτιά. Αφού το έφερα στα μέτρα μου, πήγα και για κυνήγι. Εντάξει το 4* ήταν ανοιχτό, είχα ζωντανά, το 3* όμως ήταν πάρα πολύ καλό. Θα με ρωτήσει κάποιος, τότε γιατί στράφηκες στα muller? Αυτό είναι μεγάλο θέμα και έχει να κάνει με το κάτι παραπάνω που ζητάμε όλοι μας.
Δημήτρη για μην σε κουράζω, θα ήθελα να σου προτείνω κάτι, φέρε το όπλο στα μέτρα σου (ευτυχώς ρίχνεις skeet και ξέρεις από αυτά), αδιαφόρησε για τα χαρτιά, βάλε το 3* το μαμίσιο επάνω και πήγαινε για κυνήγι. Μετά από ένα-δύο μήνες ξαναγράψε μας τις εντυπώσεις σου :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top