Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα πως 10 φυσιγγια με διαφορετικες μπαρουτες που θα βγαλουνε με τα ιδια βολια ν1 450 μ/δ καπια θα σκωτοσουνε καλυτερα και καπια οχι εφοσον εχει αναλαβει πλεων η εξωτερικη βλητηκη
 
Δημήτρη, στα δραμια και στα χοντρά σκάγια γενικότερα, οι ψηλές ταχύτητες είναι αποδοτικές, αλλά μην νομίζεις ότι δραμια με 350 μ/ δ έχουν μεγάλη διαφορά στην διάτρηση από τα ίδια με 430 μ/δ , δοκίμασε να δεις.
 
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα πως 10 φυσιγγια με διαφορετικες μπαρουτες που θα βγαλουνε με τα ιδια βολια ν1 450 μ/δ καπια θα σκωτοσουνε καλυτερα και καπια οχι εφοσον εχει αναλαβει πλεων η εξωτερικη βλητηκη
Ωραία ερώτηση ... όμως εσύ την ξέρεις ήδη την απάντηση ;)

Θα το γενικεύσω σε όλα τα σκάγια, μπίλιες.
Από την στιγμή που έχεις την ίδια v0, τα μόνα που επηρρεάζουν σημαντικά τα σκοτώματα είναι
1. Οι παραμορφώσεις των σκαγιών άρα η σκληρότητα των σκαγιών που επηρρεάζουν συγκεντρώσεις, διατρήσεις και τελικές ταχύτητες.
2. Οι μέγιστες πιέσεις στην εκπυρσοκρότηση που όταν είναι μεγάλες παραμορφώνουν τα σκάγια περισσότερο. (Γι αυτό το αλεύρι δουλεύει πάντα)
3. Θερμοκρασία αέρα
4. Τελικές κατανομές ανάλογες του πόσο στραβοτουφεκάω είσαι
5. Κωλόχερο ;)

Ειδικά για δράμια με ίδια v0 επειδή είναι τεράστια χωρίς να έχω κάνει αναλυτικές δοκιμές αυτά που επηρρεάζουν θεωρώ ότι είναι
1. Σκληρότητα μόνο για την διάτρηση
2. Τελικές κατανομές ανάλογες του πόσο στραβοτουφεκάω είσαι
3. Κωλόχερο ;)
4. Κωλοφαρδία στο σημείο πρόσπτωσης ;)

Νομίζω δεν έχω ξεχάσει κάτι :)
 
Last edited:
εχω μια απορια και θα την εκφρασω...η συγχρονη βλητικη απαιτει σφαιρικοτητα στο σκαγι και κανονικη ταχυτητα για καθαρα σκοτωματα....ενα σκαγι παραμορφωμενο ομως, οταν εισερχεται στο θηραμα δεν προκαλει μεγαλυτερες βλαβες σε σχεση με ενα πληρως σφαιρικο;...επισης ζητουμενο απο οτι διαβασα σε προηγουμενα ποσταρισματα δεν ειναι η σουπερ ταχυτητα...θελω να πω οτι ενα παραμορφωμενο σκαγι διαθετει αιχμες και μειωμενη ταχυτητα ωστε να κανει μεγαλυτερη ζημια....λαθος κανω;
 
εχω μια απορια και θα την εκφρασω...η συγχρονη βλητικη απαιτει σφαιρικοτητα στο σκαγι και κανονικη ταχυτητα για καθαρα σκοτωματα....ενα σκαγι παραμορφωμενο ομως, οταν εισερχεται στο θηραμα δεν προκαλει μεγαλυτερες βλαβες σε σχεση με ενα πληρως σφαιρικο;...επισης ζητουμενο απο οτι διαβασα σε προηγουμενα ποσταρισματα δεν ειναι η σουπερ ταχυτητα...θελω να πω οτι ενα παραμορφωμενο σκαγι διαθετει αιχμες και μειωμενη ταχυτητα ωστε να κανει μεγαλυτερη ζημια....λαθος κανω;
Το παραμορφωμένο σκαγιον ,Αν φτάσει να πλήξει στόχο‼️ πιθανότατα δεν θα έχει την ίδια διατριση‼️ λόγω ,φρεναρίσματος.... απώλεια κινητικής ενεργειας‼️όσο αυτά των κεντρικών‼️χωρίς όμως αυτό παλι να σημαίνει ότι η υπάρχουσα κινητική ενέργεια αυτών δεν είναι αρκετή προς καταβολή του οποίου θυραματος‼️τουτέστιν το μόνο σίγουρο είναι τούτο,μειωμένη κινητική ενέργεια παραμορφωμένων‼️
 
εχω μια απορια και θα την εκφρασω...η συγχρονη βλητικη απαιτει σφαιρικοτητα στο σκαγι και κανονικη ταχυτητα για καθαρα σκοτωματα....ενα σκαγι παραμορφωμενο ομως, οταν εισερχεται στο θηραμα δεν προκαλει μεγαλυτερες βλαβες σε σχεση με ενα πληρως σφαιρικο;...επισης ζητουμενο απο οτι διαβασα σε προηγουμενα ποσταρισματα δεν ειναι η σουπερ ταχυτητα...θελω να πω οτι ενα παραμορφωμενο σκαγι διαθετει αιχμες και μειωμενη ταχυτητα ωστε να κανει μεγαλυτερη ζημια....λαθος κανω;
Καλημέρα Ανδρέα! :)

...σε μια μακρινή τουφεκιά , ειδικά στα χονδρά θηράματα το παραμορφωμένο σκάγι προερχόμενο από ένα φυσίγγιο με υψηλές ταχύτητες και σχετικά υψηλές πιέσεις έχει μικρότερη διάτρηση από ένα με λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια , με χαμηλότερες ταχύτητες και λιγότερες πιέσεις. Ώσπερ μεθερμηνευόμενο η δεν θα τρυπήσει η θα τρυπήσει λιγότερο και θα φτάσει πιο δύσκολα στα ζωτικά όργανα η/και λόγο της μειωμένης πυκνότητας της τουφεκιάς λόγο των υψηλών ταχυτήτων , λιγότερα σκάγια θα πλήξουν το θήραμα για να επιφέρουν τον θάνατο λόγο πολλαπλών κτυπημάτων στο Κ.Ν.Σ...

Ακόμα όμως και αν καταφέρουμε με την ιδιογόμωση π.χ. να έχουμε καλή συγκέντρωση και κατανομή με υψηλές ταχύτητες το σίγουρο είναι ότι με χαμηλότερες θα έχουμε λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια και καλύτερη διάτρηση...και σαφώς καλύτερη συγκέντρωση και κατανομή...

Δες τα φυσίγγια TSS που παρουσίασε ο Βασίλης, κάπου...έχω κάμει ένα σχόλιο για τις ταχύτητες...

Υ.Γ…αναφέρομαι σε σκάγια μόνο όχι βόλια η μονόβολα…επειδή έχει αιχμές και έχει χάσει το σχήμα του, για αυτο δεν θα τρυπήσει η θα τρυπήσει λιγότερο, και σίγουρα είναι λιγότερο φονικό...
 
Καλημέρα Ανδρέα! :)

...σε μια μακρινή τουφεκιά , ειδικά στα χονδρά θηράματα το παραμορφωμένο σκάγι προερχόμενο από ένα φυσίγγιο με υψηλές ταχύτητες και σχετικά υψηλές πιέσεις έχει μικρότερη διάτρηση από ένα με λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια , με χαμηλότερες ταχύτητες και λιγότερες πιέσεις. Ώσπερ μεθερμηνευόμενο η δεν θα τρυπήσει η θα τρυπήσει λιγότερο και θα φτάσει πιο δύσκολα στα ζωτικά όργανα η/και λόγο της μειωμένης πυκνότητας της τουφεκιάς λόγο των υψηλών ταχυτήτων , λιγότερα σκάγια θα πλήξουν το θήραμα για να επιφέρουν τον θάνατο λόγο πολλαπλών κτυπημάτων στο Κ.Ν.Σ...

Ακόμα όμως και αν καταφέρουμε με την ιδιογόμωση π.χ. να έχουμε καλή συγκέντρωση και κατανομή με υψηλές ταχύτητες το σίγουρο είναι ότι με χαμηλότερες θα έχουμε λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια και καλύτερη διάτρηση...και σαφώς καλύτερη συγκέντρωση και κατανομή...

Δες τα φυσίγγια TSS που παρουσίασε ο Βασίλης, κάπου...έχω κάμει ένα σχόλιο για τις ταχύτητες...

Υ.Γ…αναφέρομαι σε σκάγια μόνο όχι βόλια η μονόβολα…επειδή έχει αιχμές και έχει χάσει το σχήμα του, για αυτο δεν θα τρυπήσει η θα τρυπήσει λιγότερο, και σίγουρα είναι λιγότερο φονικό...
Καπετάνιο ‼️το ώσπερ σου‼️ όλα τα μανε'ι'‼️
 
ξερετε γιατι ρωταω..διοτι εχω κτυπησει λαγους με διαμπερη τραυματα και δυστυχως τα θηραματα μενουν ζωντανα για ωρα..αντιθετως εχω δει θηραματα κατευθειαν dead και μεσα τους παραμορφωμενα σκαγια ..οχι σε μεγαλο αριθμο
 
ξερετε γιατι ρωταω..διοτι εχω κτυπησει λαγους με διαμπερη τραυματα και δυστυχως τα θηραματα μενουν ζωντανα για ωρα..αντιθετως εχω δει θηραματα κατευθειαν dead και μεσα τους παραμορφωμενα σκαγια ..οχι σε μεγαλο αριθμο
Χρησιμοποίησε πιο ψιλά σκάγια η μικρότερων αρχικών ταχυτήτων,η και τα δύο ........ Εάν βάλεις πιο ψιλά 1 η 2 νούμερα ανοίγεις και το τσοκ μια βαθμίδα και αυξάνεις και τις επιτυχίες σου......
 
ξερετε γιατι ρωταω..διοτι εχω κτυπησει λαγους με διαμπερη τραυματα και δυστυχως τα θηραματα μενουν ζωντανα για ωρα..αντιθετως εχω δει θηραματα κατευθειαν dead και μεσα τους παραμορφωμενα σκαγια ..οχι σε μεγαλο αριθμο
Κάπου είχα αναφέρει τη λέξη ισορροπία... Αυτό σημαίνει, ούτε περισσότερη ούτε λιγότερη... Τα σκάγια δεν πρέπει να είναι ούτε ολοστρόγγυλα, ούτε σαν φακές...
 
ειναι δυνατον να μετρηθουν αυτα τα παραμορφωμενα σκαγια με ποση διαφορα ταχυτητας φτανουν στο στοχο;
Ποοοοοολα ζητάς‼️μόνο συνολικά ,η αποτελεσματικότητα μιας τουφεκιας-διατρισης‼️πίστευα ότι αυτά τα σκάγια πάνε περιφέρεια ,δεν είναι απόλυτο....σίγουρα αποτελούν όμως την ουρά στο όλο νέφος‼️
 
Ε ναι ρε Ιωάννη... Αφου το ψάχνουμε το θέμα να γίνει σε βάθος.... Ωστε να επαληθευτεί η θεωρία που θέλει αυτά τα σκαγια με μειωμένη ταχύτητα κ διάτρηση.. Κατα πασα πιθανότητα οι εταιρείες που δοκιμάζουν φυσιγγια κ όπλα το έχουν κάνει...
 
εχω μια απορια και θα την εκφρασω...η συγχρονη βλητικη απαιτει σφαιρικοτητα στο σκαγι και κανονικη ταχυτητα για καθαρα σκοτωματα....ενα σκαγι παραμορφωμενο ομως, οταν εισερχεται στο θηραμα δεν προκαλει μεγαλυτερες βλαβες σε σχεση με ενα πληρως σφαιρικο;...επισης ζητουμενο απο οτι διαβασα σε προηγουμενα ποσταρισματα δεν ειναι η σουπερ ταχυτητα...θελω να πω οτι ενα παραμορφωμενο σκαγι διαθετει αιχμες και μειωμενη ταχυτητα ωστε να κανει μεγαλυτερη ζημια....λαθος κανω;
Δες ...

1. Το χοντρό σκάγι τρυπάει καλύτερα από ένα ψιλό όχι γιατί είναι μεγάλο σε όγκο αλλά γιατί είναι πιο βαρύ. Ο όγκος (άρα επιφάνεια πρόσκρουσης) είναι μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα στο τρύπημα. Αν είχες χοντρό με φυσαλίδα μέσα, το οποίο είχε το ίδιο βάρος με ένα ψιλό και ίδια ταχύτητα, το ψιλό θα τρύπαγε καλύτερα.
Το ιδανικό είναι ψιλό και βαρύ δηλαδή TSS 10 ευρώ το φυσίγγι !!!

2. Το απόλυτα σφαιρικό σκάγι δεν έχει τον καλύτερο δυνατό αεροδυναμικό συντελεστή. Υπάρχουν σχήματα με καλύτερο. Έχουν δοκιμαστεί αρκετά αλλά λόγω κόστους ή μειωμένης απόδοσης λόγω καταστροφής του αρχικού (τέλειου :) ) σχήματός τους δεν προχώρησαν ... Μείναμε στο σφαιρικό ... οτιδήποτε άλλο σχήμα δεις και το διαφημίζουν για καλύτερο είναι απλά για μείωση κόστους για τις εταιρίες ... πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Όλα τα σκάγια υφίστανται παραμορφώσεις !!!! Τα σκάγια που έχουν σχετικά κακό σφαιρικό σχήμα και σκοτώνουν μακρυά είναι απλά σκληρά και πιθανώς έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα.
Δεν έχουν κάτι μαγικό.

3. Το καθαρό σκότωμα προέρχεται από 2 μόνο λόγους ... α) πολλά σκάγια στο θήραμα (σοκ και μεγάλη ζημιά σε ιστούς) ή β) σκάγι στο κεντρικό νευρικό σύστημα ή ζωτικά όργανα σε μικρά μόνο θηράματα.
Το αίμα στο θήραμα σημαίνει απλά ότι έζησε αρκετά μετά το χτύπημα και το σκάγι βρήκε φλέβα, αρτηρία ή αίμα από εσωτερική αιμορραγία βγήκε από την τρύπα.
Αν η καρδιά σταματήσει αμέσως, δεν τρομπάρει αίμα για να ματώσουν τα θηράματα.

Σε αυτό που ρωτάς τώρα ...
Καταρχήν το παραμορφωμένο θα χτυπήσει με μικρότερη ταχύτητα ... ένα μείον.
Το παραμορφωμένο θα έχει γενικά μεγαλύτερη επιφάνεια ... δεύτερο μείον.
Το παραμορφωμένο θα έχει μεγαλύτερη U threshold την ταχύτητα αυτή που αφαιρείται από την ταχύτητα πρόσπτωσης και που "δαπανάται" για το αρχικό ξετρύπημα του ελαστικού δέρματος, φτερών κτλ ... τρίτο μείον.
Το παραμορφωμένο σκάγι δεν θα έχει την διείσδυση του σφαιρικού ... τέταρτο μείον.
ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ... ΤΟ ΣΦΑΙΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗ, ΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ.
Αλλά με την λογική αυτή ξεκινάς από το τέλος και όχι την αρχή ;)
Γενικά λοιπόν, δεν ισχύει.

Πάω για φαί ..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top