Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ΟΙ Τρυπες στον στοχο εχουν αισθητη διαφορα του Ν6 και Ν4 σκαγιων....στην διαμετρο της τρυπας
εννοω.
Ενας που ασχολειται με δοκιμες πολυ ευκολα το καταλαβαινει Ανδρεα!!
Ακους Βασίλη;.. Εχεις πολλη δουλειά...
 
Ακους Βασίλη;.. Εχεις πολλη δουλειά...

Η πολυ δουλεια ειναι στο σφαξιμο και μετρημα των σκαγιων που εχει μεσα το φυσιγγιο....Αλλιως
ποσοστα συγκεντωσης δεν μπορεις να βγαλεις....
Και αν βγαλεις βαση γραμμαριων που λεει το φυσιγγιο.... θα ειναι λαθος !!!
 
Οποτε Νικο μιλαμε και για 5 διαφορετικα ποσοστα συγκέντρωσης.. Αν μπορεί να γινει ο διαχωρισμός των σκαγιων στο στοχο...

Σκαγια συνολικα στον κύκλο
Σκαγια 4αρια στον κυκλο σε σχέση με το συνολο των 4αριων του φυσιγγιου αλλα και των συνολικών σκαγιων του φυσιγγιου
Και το ιδιο για τα 6αρια..ειπα δεύτερη βλακεια.. Εντάξει σταματω
 
Οποτε Νικο μιλαμε και για 5 διαφορετικα ποσοστα συγκέντρωσης.. Αν μπορεί να γινει ο διαχωρισμός των σκαγιων στο στοχο...

Σκαγια συνολικα στον κύκλο
Σκαγια 4αρια στον κυκλο σε σχέση με το συνολο των 4αριων του φυσιγγιου αλλα και των συνολικών σκαγιων του φυσιγγιου
Και το ιδιο για τα 6αρια..ειπα δεύτερη βλακεια.. Εντάξει σταματω

Δεν λες βλακειες.....Αλλα το ζητουμενο ειναι να εχουμε μια καλη συγκεντρωση και κατανομη....και
παραλληλα να πεσει το θηραμα!!!
Τωρα το ποσα Ν4 η Ν6 σκαγια θα παρει...δεν μας απασχολει...
Και βεβαια εχεις την δυνατοτητα να ξερεις ποσα και απο ποιο Νο πηρε τα περισσοτερα.
Εαν ειναι 35 μετρα...θα παρει και απο τα δυο νουμερα....οσο μεγαλωνει η αποσταση εκει επικρατουν
τα Ν4 σκαγια!!!
Και παντα βεβαια αυτο εξαρταται απο τα ποσα σκαγια και απο το καθε νουμερο εχει η γομωση.
 
Last edited:
Ναι Τακη μου ....την παραδεχτηκα.....
Αλλα ακου να σου πω....Βαλε ΟΠΟΙΟ εμπορικο φυσιγγιο θελεις.....και αν παρεις τετοια τουφεκια...εγω θα
βαλω ''χαλκά'' στην μυτη !!!
Τα φυσιγγια κανουν την διαφορα φιλε !!!
Εδώ θα διαφωνήσουμε...
Όταν μια κάννη αποδίδει σφιχτά,αποδίδει σφιχτά με όλα τα φυσίγγια και σίγουρα με ιδιογομωση θα δείξει τα μέγιστα...
Ρίξε με την συγκεκριμένη κάννη φυσίγγι εμπορίου και θα δεις πως πάλι η κατανομή θα είναι σφιχτή αρκετά...
Η διαφορά η μεγάλη βρίσκεται στην υγρασία,εκεί αυτή η κάννη θα σκορπίσει πολύ λιγότερο σε σχέση με.μια κάννη σκορποσκαγια...
 
Εδώ θα διαφωνήσουμε...
Όταν μια κάννη αποδίδει σφιχτά,αποδίδει σφιχτά με όλα τα φυσίγγια και σίγουρα με ιδιογομωση θα δείξει τα μέγιστα...
Ρίξε με την συγκεκριμένη κάννη φυσίγγι εμπορίου και θα δεις πως πάλι η κατανομή θα είναι σφιχτή αρκετά...
Η διαφορά η μεγάλη βρίσκεται στην υγρασία,εκεί αυτή η κάννη θα σκορπίσει πολύ λιγότερο σε σχέση με.μια κάννη σκορποσκαγια...

Το αρκετα σφιχτη με εμπορικο....θελω να μου το σπασεις σε ''ψιλα'' και να μου δωσεις ποσοστα...

Επισεις ποιο εμπορικο πιστευεις οτι θα βγαλει τα σημερινα ποσοστα συγκεντωσης με το ιδια ποιοτητα
και Νο σκαγιων ??
Γραψτο μου να το αγορασω....και να σταματησω την ιδιογομωση φιλε !!! :)
 
Το αρκετα σφιχτη με εμπορικο....θελω να μου το σπασεις σε ''ψιλα'' και να μου δωσεις ποσοστα...

Επισεις ποιο εμπορικο πιστευεις οτι θα βγαλει τα σημερινα ποσοστα συγκεντωσης με το ιδια ποιοτητα
και Νο σκαγιων ??
Γραψτο μου να το αγορασω....και να σταματησω την ιδιογομωση φιλε !!! :)
Μάλλον δεν διαβασες καλά τι σου γράφω και λες τα δικά σου...
Σου έγραψα πως μια σφιχτή κάννη με όλα τα φυσίγγια θα είναι σφιχτή και με ιδιογομωση θα αποδώσει τα μέγιστα...
Εσύ έχεις την εντύπωση πως αν έρθει στα χέρια σου μια κάννη που σκορποσκαγιαζει θα της φτιάξεις την κατανομή όπως αυτής της crio που κάνεις δοκιμές??
Εάν έχεις λοιπόν Express 32 Δορκάς δοκίμασε σε ν9 και τα ξανά λέμε...
 
Μάλλον δεν διαβασες καλά τι σου γράφω και λες τα δικά σου...
Σου έγραψα πως μια σφιχτή κάννη με όλα τα φυσίγγια θα είναι σφιχτή και με ιδιογομωση θα αποδώσει τα μέγιστα...
Εσύ έχεις την εντύπωση πως αν έρθει στα χέρια σου μια κάννη που σκορποσκαγιαζει θα της φτιάξεις την κατανομή όπως αυτής της crio που κάνεις δοκιμές??
Εάν έχεις λοιπόν Express 32 Δορκάς δοκίμασε σε ν9 και τα ξανά λέμε...

Ασε εχω σφαξει αρκετα της Δορκας....δεν θελω αλλα...
Αλλη εταιρεια πες μου και φυσιγγια με χοντρα σκαγια !!!
Εαν εχεις καμια σκορποσκαγιαστρα στειλτην να δουμε αν μπορεσω να της βγαλω τουφεκια....
Μονο ετσι θα μαθουμε και θα ξερουμε !!!
 
Ασε εχω σφαξει αρκετα της Δορκας....δεν θελω αλλα...
Αλλη εταιρεια πες μου και φυσιγγια με χοντρα σκαγια !!!
Εαν εχεις καμια σκορποσκαγιαστρα στειλτην να δουμε αν μπορεσω να της βγαλω τουφεκια....
Μονο ετσι θα μαθουμε και θα ξερουμε !!!
Σκορποσκαγιες κάννες έχουν περάσει από τα χέρια μου.πολλες...
Πίστεψέ με καμμία από αυτές δεν βελτιώθηκε με φυσίγγια ιδιογομωσης..
Για μένα αυτές οι κάννες μονο με σκάλισμα βελτιώνονται...
 
Σκορποσκαγιες κάννες έχουν περάσει από τα χέρια μου.πολλες...
Πίστεψέ με καμμία από αυτές δεν βελτιώθηκε με φυσίγγια ιδιογομωσης..
Για μένα αυτές οι κάννες μονο με σκάλισμα βελτιώνονται...

Τακη μου...με ξερεις.....Απο σκαλισματα δεν ξερω....
Ξερω λιγο απο ιδιογομωση...
Επισεις εκατσε Ελαττωματικο οπλο σε φιλο απο την μανα του το οπλο διαλεγε σκαγια..
Το οπλο γυρισε στην εταιρεια φτιαχτηκε ο κωνος....και δουλεψε σωστα.
Δεν πιστευω οτι υπαρχουν οπλα που δεν βγαζουν συγκεντρωσεις με φυσιγγια ιδιογομωσης!!!
Εδω ο ''σιδεριάς'' το ΒΟΙΤΟ σχεδον επιασε την μπερετα....
Σαφως το φυσιγγιο κανει την διαφορα !!!
Ολες οι εταιρειες καλες καννες εχουν...Πες μου ΜΙΑ που δεν εχει ...!!!
 
να ρωτησω κατι ρε παιδες;....τα αναμικτα (π.χ ενα colombo 4*6 σαν αυτο που εδωσα στο βασιλη σημερα) πως θα τα μετρησεις;...εννοω θα χρειαστει να τα ξεχωρισεις ενα ενα ;...πως θα βγαλεις ποσοστο συγκεντρωσης στο χαρτι;...θα γινει αναλογικα σε σχεση με τα 6αρια και ξεχωριστα για τα 4αρια σκαγια ή θα παει μια και εξω, δηλαδη ποσα απο τα συνολικα σκαγια που εχει το φυσιγγι, πηγαν στον κυκλο;;..αλλα και πως να ξεχωρισεις ποια στον κυκλο ειναι 4αρια και ποια 6αρια..βλακεια ειπα
Καλή ερώτηση αλλά θα έλεγα συνολικά.

Αριθμός σκαγιών στον κύκλο/Συνολικό αριθμό σκαγιών.
 
Τακη μου...με ξερεις.....Απο σκαλισματα δεν ξερω....
Ξερω λιγο απο ιδιογομωση...
Επισεις εκατσε Ελαττωματικο οπλο σε φιλο απο την μανα του το οπλο διαλεγε σκαγια..
Το οπλο γυρισε στην εταιρεια φτιαχτηκε ο κωνος....και δουλεψε σωστα.
Δεν πιστευω οτι υπαρχουν οπλα που δεν βγαζουν συγκεντρωσεις με φυσιγγια ιδιογομωσης!!!
Εδω ο ''σιδεριάς'' το ΒΟΙΤΟ σχεδον επιασε την μπερετα....
Σαφως το φυσιγγιο κανει την διαφορα !!!
Ολες οι εταιρειες καλες καννες εχουν...Πες μου ΜΙΑ που δεν εχει ...!!!
Όλα καλά...
Πάμε παρακάτω...
 
Όλα καλά...
Πάμε παρακάτω...

Ναι παμε οσο παρακατω θελεις !!!
Τακη μου δεν υπαρχει οπλο που να μην σκοτωνει στα 35 - 40 μετρα....
Τα ζορια στα οπλα και στα φυσιγγια ξεκινουν απο τα 40 πραγματικα μετρα και μετα!!!
Και εκει την διαφορα την κανει το φυσιγγιο....
Δεν ξερω τι κανουν οι κωνοι....Του Βασιλη ( gvp ) η γλωσσα ''μαλλιασε'' να λεει βαλτε δοκιμες με τα ιδια
φυσιγγια τσοκ και μετρα με μαμα κωνο και μετα με φτιαγμενο...
Εχεις δει εσυ καποια τετοια δοκιμη ??? Μονο λογια ''καφενειου'' διαβαζω....Τι να πιστεψω και τι να
υποθεσω φιλε ???
Παμε παρακατω λοιπον !!! :)
 
Ναι παμε οσο παρακατω θελεις !!!
Τακη μου δεν υπαρχει οπλο που να μην σκοτωνει στα 35 - 40 μετρα....
Τα ζορια στα οπλα και στα φυσιγγια ξεκινουν απο τα 40 πραγματικα μετρα και μετα!!!
Και εκει την διαφορα την κανει το φυσιγγιο....
Δεν ξερω τι κανουν οι κωνοι....Του Βασιλη ( gvp ) η γλωσσα ''μαλλιασε'' να λεει βαλτε δοκιμες με τα ιδια
φυσιγγια τσοκ και μετρα με μαμα κωνο και μετα με φτιαγμενο...
Εχεις δει εσυ καποια τετοια δοκιμη ??? Μονο λογια ''καφενειου'' διαβαζω....Τι να πιστεψω και τι να
υποθεσω φιλε ???
Παμε παρακατω λοιπον !!! :)
Όχι έχω δει τέτοια δοκιμή,έχω κάνει πολλές τέτοιες δοκιμές πριν και μετά και έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου πλέον...
 
Ενα διασπορας, για παλια δικαννα με 65mm θαλαμες, με χαμηλες πιεσεις, για κοντινες βολες...

View attachment 48426View attachment 48427View attachment 48428View attachment 48432

Ειναι η 1η δοκιμη του setup....με χαλάνε λιγο τα κενα οπου προερχονται απο τον αποκεντρωτηρα
(λουκουμάς που λέγαμε) θα τα εξαλειψω αυτα τα κενα, βαζοντας σκαγια πανω στον αποκεντρωτηρα κ κλεινωντας με τζαμακι.
Το ποσταρισα, για να μου πειτε τις γνωμες σας για τυχων διωρθώσεις....ολες οι γνωμες δεκτες...

Υ.Γ. Σε οσους αρεσει η συγκεκριμενη αποτυπωση το setup εχει ως εξης...

Καλυκας Cheddite 12/65.00mm
U.E.E. Sipe 1.50×30 Φούστα Θώδη + Diana 20 No10 αποκεντρωτήρας Ηλιόπουλος ΡΕΛΙ στα 59.3mm...K.X 6mm.
Κωστή απαραιτήτως εξάλειψε τον λουκουμά
 
Καλημέρα.. Εχτές κάναμε την βολτα μας στο σχιστο με πολύ ωραία παρέα, ρίξαμε τις πουλες μας, γελάσαμε με την ψυχή μας και μας δόθηκε και η ευκαιρία για 3 δοκιμουλες με τα 28αρια του ρουμελιωτη στα 35 μέτρα όλα νο 8.5. Με τη δική μου την 391 δοκίμασα τον πιστον σκητ του Ανδρέα με το μαμά 3αρι (***). Kαι το sporting το κλασσικό με το kicks LF πάλι στα ίδια μέτρα. Ο φιλαράκος με την φρανκι δοκίμασε το sporting το συγκεντρωτικο του Ανδρέα με το μαμά ic (****) σε νο 8.5 στα 35 μέτρα για να δούμε αν έχει αυτά τα μέτρα ο συνδυασμός για το κυνηγι. Υγ: Η 1η τουφεκιά είναι με πιστον σκητ και οι υπόλοιπες 2 με το κλασσικό sporting του Αντρέα. View attachment 48470View attachment 48471View attachment 48472
από τις τρεις καλύτερη η φράνκι
με 4* σφιχτή κατανομή 3* με 2*
ποιά φράνκι; αφίνιτυ;
 
να ρωτησω κατι ρε παιδες;....τα αναμικτα (π.χ ενα colombo 4*6 σαν αυτο που εδωσα στο βασιλη σημερα) πως θα τα μετρησεις;...εννοω θα χρειαστει να τα ξεχωρισεις ενα ενα ;...πως θα βγαλεις ποσοστο συγκεντρωσης στο χαρτι;...θα γινει αναλογικα σε σχεση με τα 6αρια και ξεχωριστα για τα 4αρια σκαγια ή θα παει μια και εξω, δηλαδη ποσα απο τα συνολικα σκαγια που εχει το φυσιγγι, πηγαν στον κυκλο;;..αλλα και πως να ξεχωρισεις ποια στον κυκλο ειναι 4αρια και ποια 6αρια..βλακεια ειπα
Ανδρέα
όταν γέμιζα διπλά νούμερα
μέτραγα τα σκάγια κάθε νούμερου και τα άθροιζα
πχ. 100 +150 = 250
επί του αθροίσματος γίνονταν ο υπολογισμός της συγκέντρωσης και της κατανομής
στο χαρτί σημείωνα με διαφορετικού χρώματος μαρκαδόρου κάθε Νούμερο (διακρίνονται οι οπές)
το δράμα ήταν στον έλεγχο της διάτρησης
τα 4Χ6 ή τα 2Χ4 ελέγχονται εύκολα
το δράμα είναι στα 7Χ9 και στα 8Χ10
 
έχεις καμια φωτο να ανεβάσεις;
Όχι φίλε δεν έχω,όσες δοκιμές έχω κάνει και δεν είναι λίγες,τις έχω κανει παρέα με φίλους και συγκρίσεις με μεγάλη έμφαση πριν τον κωνο και μετά τον κώνο.
Για μένα είναι ξεκάθαρο πλέον πως μια κάννη με ανοιχτές κατανομές μετά την επιμήκυνση μεταμορφώνεται...
Επίσης οι πολύ μεγάλες διαφορές που έχω δει είναι σε πολύ χάλια κάννες,εκεί φαίνεται η μεγάλη διαφορά μετά την επιμήκυνση...
 
Όχι φίλε δεν έχω,όσες δοκιμές έχω κάνει και δεν είναι λίγες,τις έχω κανει παρέα με φίλους και συγκρίσεις με μεγάλη έμφαση πριν τον κωνο και μετά τον κώνο.
Για μένα είναι ξεκάθαρο πλέον πως μια κάννη με ανοιχτές κατανομές μετά την επιμήκυνση μεταμορφώνεται...
Επίσης οι πολύ μεγάλες διαφορές που έχω δει είναι σε πολύ χάλια κάννες,εκεί φαίνεται η μεγάλη διαφορά μετά την επιμήκυνση...
να σε ρωτήσω ποιος έκανε τους κώνους;
υπάρχει διαφορά από μάστορα σε μάστορα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top