Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι παμε οσο παρακατω θελεις !!!
Τακη μου δεν υπαρχει οπλο που να μην σκοτωνει στα 35 - 40 μετρα....
Τα ζορια στα οπλα και στα φυσιγγια ξεκινουν απο τα 40 πραγματικα μετρα και μετα!!!
Και εκει την διαφορα την κανει το φυσιγγιο....
Δεν ξερω τι κανουν οι κωνοι....Του Βασιλη ( gvp ) η γλωσσα ''μαλλιασε'' να λεει βαλτε δοκιμες με τα ιδια
φυσιγγια τσοκ και μετρα με μαμα κωνο και μετα με φτιαγμενο...
Εχεις δει εσυ καποια τετοια δοκιμη ??? Μονο λογια ''καφενειου'' διαβαζω....Τι να πιστεψω και τι να
υποθεσω φιλε ???
Παμε παρακατω λοιπον !!! :)
Έχω βάλει εγώ κ Νίκο με το express32 και με bp f2 classic
 
Λοιπόν επειδή κάποιοι δεν έχουν δει δοκιμές πριν και μετά τον κωνο ξαναβάζω 3 προχειρες που έχω. Την κατανόηση σας οι υπόλοιποι παρακαλώ.. 1η δοκιμη φυσιγγιο bp f2 classic 34γρ νο 8 στα 35 μέτρα με ***αρι εργοστασιακό τσοκ πριν.. DSC_0595.JPGκαι μετά... DSC_0660.JPG
 
να σε ρωτήσω ποιος έκανε τους κώνους;
υπάρχει διαφορά από μάστορα σε μάστορα;
Πολύ σωστή ερώτηση...
Υπάρχει μεγάλη διαφορά από μάστορα σε μάστορα,εγώ τουλάχιστον άλλαξα 3 μάστορες μέχρι να δω πραγματική βελτίωση...
 
Λοιπόν επειδή κάποιοι δεν έχουν δει δοκιμές πριν και μετά τον κωνο ξαναβάζω 3 προχειρες που έχω. Την κατανόηση σας οι υπόλοιποι παρακαλώ.. 1η δοκιμη φυσιγγιο bp f2 classic 34γρ νο 8 στα 35 μέτρα με ***αρι εργοστασιακό τσοκ πριν.. View attachment 48630και μετά... View attachment 48631
Εγώ προτιμώ την πρώτη‼️
 
Από αυτές τις προχειρες δοκιμές αντικειμενικά παρατηρούμε αύξησεις της συγκέντρωσης χοντρικά απο 6 έως 12%. Να πω επίσης πως μετά την εργασία επιμηκυνσης κωνου φανερωθηκαν τα λάθος μέτρα του κοντακίου μου και δυσκολευομουν να πάρω πουλιά που πριν είχα εύκολα λόγω του στενοτερου μετώπου της κατανομής. Έτσι αναγκάστηκα να φτιάξω φέρω και το κοντάκι στα μέτρα μου. Επίσης μειώθηκε η ανάκρουση σε κάποιο αντιληψιμο βαθμό υποθετικά σε ένα 20% λιγότερο. Τώρα αν αξίζει ή όχι μια τέτοια μετατροπή είναι καθαρά θέμα υποκειμενικο.
 
Δε γίνεται στο ίδιο όπλο να επέμβεις τρεις φορές στο κώνο θα γίνει μπουργανα μέχρι 2 αν έχει επέμβει 3 φορές στην ίδια κανη μάλλον ο πρώτος δεν είχε κάνει κώνο απλά τη γρατζουνισε.Το καλύτερο είναι να επέμβεις σταδιακά αλλά που ο μάστορας που οι δοκιμές δηλ να προχωράς λίγο λίγο μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό,που βέβαια έχει όριο πριν αρχίσεις να χαλάς τη ντουφέκια.
 
Δε γίνεται στο ίδιο όπλο να επέμβεις τρεις φορές στο κώνο θα γίνει μπουργανα μέχρι 2 αν έχει επέμβει 3 φορές στην ίδια κανη μάλλον ο πρώτος δεν είχε κάνει κώνο απλά τη γρατζουνισε.
Αυτό που λες Γιάννη το έκαναν οι 2 πρώτοι μάστορες..
Ο τελευταίος έκανε αυτό που πρέπει...
 
Ενδιαφέρον θα ήταν στο full πριν και μετά με χοντρά καθώς και στον κύλινδρο ή ic με ψιλά.
Η λογική είναι η εξής.
Αν χάνω τον κύλινδρο ή το ic στα ψιλά και δεν αυξάνεται το Full στα χοντρά, τι νόημα έχει ;

Φυσικά και στο mod.
Ευχαριστούμε για τις φωτό Κώστα.

Έχεις καμιά φωτό με Full ;
Σε τι μήκος τους άνοιξες ;
 
Από αυτές τις προχειρες δοκιμές αντικειμενικά παρατηρούμε αύξησεις της συγκέντρωσης χοντρικά απο 6 έως 12%. Να πω επίσης πως μετά την εργασία επιμηκυνσης κωνου φανερωθηκαν τα λάθος μέτρα του κοντακίου μου και δυσκολευομουν να πάρω πουλιά που πριν είχα εύκολα λόγω του στενοτερου μετώπου της κατανομής. Έτσι αναγκάστηκα να φτιάξω φέρω και το κοντάκι στα μέτρα μου. Επίσης μειώθηκε η ανάκρουση σε κάποιο αντιληψιμο βαθμό υποθετικά σε ένα 20% λιγότερο. Τώρα αν αξίζει ή όχι μια τέτοια μετατροπή είναι καθαρά θέμα υποκειμενικο.
Την ίδια κατανομη κ καλυτερη την περνεις με μια βαδμιδα μικρότερη στο τσοκ κ ούτε κώνοι ούτε φασαρίες! Ακόμα κ εαν δεν σε ικανοποιεί το φουλ μαμά πας σε ένα εξωεργοστασιακο, ασε που υπερσυγκεντρωσεις είναι για καθιστά η πρέπει να είσαι άριστος σκοπευτής!
 
Κώνο δε κανείς για να κυνηγάς ορτύκια και μπεκάτσες .Είναι δεδομένο ότι θα σφίξει η ντουφέκια και ο κύλινδρος θα μαζέψει .Έτσι θα πας σε ένα καλό φυσίγγι διασποράς που θα το κάνει να δουλέψει και σωστότερα το 3* ή σε αγορά τσοκ αναστροφου ή bell,αν δε θέλεις το διασποράς εγώ είχα ανάστροφα τσοκ έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα και δε χρυσοπληρωσεις διασποράς φυσίγγια αμφιβόλου αποτελέσματος το τσοκ το πληρώνεις μια φορά και το έχεις για πάντα και κάνει καλύτερη δουλειά .
 
Από αυτές τις προχειρες δοκιμές αντικειμενικά παρατηρούμε αύξησεις της συγκέντρωσης χοντρικά απο 6 έως 12%. Να πω επίσης πως μετά την εργασία επιμηκυνσης κωνου φανερωθηκαν τα λάθος μέτρα του κοντακίου μου και δυσκολευομουν να πάρω πουλιά που πριν είχα εύκολα λόγω του στενοτερου μετώπου της κατανομής. Έτσι αναγκάστηκα να φτιάξω φέρω και το κοντάκι στα μέτρα μου. Επίσης μειώθηκε η ανάκρουση σε κάποιο αντιληψιμο βαθμό υποθετικά σε ένα 20% λιγότερο. Τώρα αν αξίζει ή όχι μια τέτοια μετατροπή είναι καθαρά θέμα υποκειμενικο.
Για την 391 με mobil τσοκ; ;; αυτά; ;; 18.3 αυλό; ;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top