Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το έχω ξαναγράψει η διαφορά που είδα εγώ με το δικό μου όπλο και ενός φίλου που είχε κάνει κώνο είχαμε 40 το ελάχιστο έως 50 σκάγια διαφορά και να σημειώσω εδώ ότι το δικό μου όπλο ήταν από τα πλέον πιο σφιχτά εργοστασιακά που έχω δει, με άλλα όπλα ήταν πολύ πιο μεγαλύτερη.
Μετα τον κώνο αν προσέξετε τα περιφερειακά σκάγια έχουν την ίδια δύναμη με τα κεντρικά αυτό Μπορείς να το δεις εύκολα στον πίνακα, τον μεταλλικό βέβαια. Η σφαιρικότητα των σκαγιών δεν έχει καμία σχέση με πριν.

Να προσθέσω ότι η σύγκριση έγινε με δύο όπλα πριν και μετά τον κώνο.
Γιατί να σημειώσω εδώ ότι υπάρχουν διαφορές από ημέρα σε ημέρα στην τουφέκια οπότε δεν θα δεις ποτέ την ίδια τoυφέκια.

Φιλικά πάντα Τάσος.
 
Το έχω ξαναγράψει η διαφορά που είδα εγώ με το δικό μου όπλο και ενός φίλου που είχε κάνει κώνο είχαμε 40 το ελάχιστο έως 50 σκάγια διαφορά και να σημειώσω εδώ ότι το δικό μου όπλο ήταν από τα πλέον πιο σφιχτά εργοστασιακά που έχω δει, με άλλα όπλα ήταν πολύ πιο μεγαλύτερη.
Μετα τον κώνο αν προσέξετε τα περιφερειακά σκάγια έχουν την ίδια δύναμη με τα κεντρικά αυτό Μπορείς να το δεις εύκολα στον πίνακα, τον μεταλλικό βέβαια. Η σφαιρικότητα των σκαγιών δεν έχει καμία σχέση με πριν.

Να προσθέσω ότι η σύγκριση έγινε με δύο όπλα πριν και μετά τον κώνο.
Γιατί να σημειώσω εδώ ότι υπάρχουν διαφορές από ημέρα σε ημέρα στην τουφέκια οπότε δεν θα δεις ποτέ την ίδια τoυφέκια.

Φιλικά πάντα Τάσος.
Την εχω ξανακανει την ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα ,ποσο δηλαδη πειραζετε το τουφεκι ; Ποσο ανοιγει η διαμετρος του κονου και ποσο το μηκος του ;;;
 
Την εχω ξανακανει την ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα ,ποσο δηλαδη πειραζετε το τουφεκι ; Ποσο ανοιγει η διαμετρος του κονου και ποσο το μηκος του ;;;
Αν σου πο εγω τη εχω κανει στο δυκομου θα παθης κριση .big smile. .very funny.
 
Την εχω ξανακανει την ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα ,ποσο δηλαδη πειραζετε το τουφεκι ; Ποσο ανοιγει η διαμετρος του κονου και ποσο το μηκος του ;;;
Ο κώνος επιμηκύνεται τόσο ώστε να επιτευχθεί μικρότερη γωνία διέλευσης της δέσμης των σκαγιων....το ποσό είναι αυτό❓Χου νοουζ νατ ιβεν δε μάστορα‼️
 
Η διάμετρος του κωνου δεν αλλάζει, από την βάση του κωνου ( πολύ καλύτερα από την μέση) ,μειώνεται η γωνία και ο κώνος επιμηκυνεται όσο επιθυμείς ή όσο μπορεί να κόψει ο τεχνίτης, όσο μικρότερη ή γωνία ως προς τον άξονα της κάνης, τόσο πιο μακρύς ο κώνος. Όπως σε όλα τα πράγματα ,οι ακραίες περιπτώσεις, πολύ κοντός ή πολύ μακρύς, έχουν περισσότερα μείον παρά συν, οι 2° θεωρούνται το όριο, μικρότερη γωνία δημιουργεί κάτι σαν κωνικο αυλό, που ρίχνει αρκετά τις ταχύτητες.
 
Την εχω ξανακανει την ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα ,ποσο δηλαδη πειραζετε το τουφεκι ; Ποσο ανοιγει η διαμετρος του κονου και ποσο το μηκος του ;;;
5 cm μήκος, τα υπόλοιπα είναι του οπλουργού (Κούρκουλος) δεν μπορώ εγώ να τα μετρήσω.
 
Απόσταση 36, 50 μέτρα,τσοκ 3* . Σκάγια 211 από 294 συγκέντρωση 71,50%. Στροφείο Παπαϊωάννου το μπρούτζινο το οποίο από ότι βλέπω (σε αρχικό στάδιο ακόμη) μου ανεβάζει την συγκέντρωση περίπου κατα5% στα σεταπ που δοκιμασα....... Θα δείξει.....
Photo Marker_May162022_211803.jpg
 
Ο κώνος κύριοι δε πάει με το μήκος πάει με το τι κοπτικό και πόσων μοιρών είναι, και αν χρησιμοποιεί ο μάστορας ένα κοπτικό για να βγάλει το κώνο και όχι 2 η 3 και από πού τον πιάνει από τα 20 mm από τα 19.5 από τα 19mm και βγαίνει το ότι έχει τόσο μήκος με μαθηματικό τύπο.Αυτος που χρησιμοποιεί στάνταρ κοπτικό εννοείται όσο πιο στενός ο αυλός τόσο πιο μακρύς θα βγαίνει ο κώνος που θα φτιάχνει γιατί τα ξεκινήματα είναι στάνταρ . Πολύ σημαντικό είναι η σωστή λείανση σημαντικότατο.Συνηθως οι περισσότεροι τον πιάνουν περίπου από το μέσον και πίσω δε ξέρω το λόγο.Παλαιοτερα που είχα ψαχτει και βρει αλεζουαρ για να φτιάξω κώνο όπως τον ήθελα εγώ είχα σκοπό να τον πιάσω από τα 20mm και να τον τρέξω με λίγες μοίρες αλλά δεν το έπραξα εντέλει για δικούς μου λόγους .Αλλά κάποια στιγμή θα γίνει και αν κρατήσω το super pose θα φτιάξω τη μια κανη μόνο .
 
Ακρηβος αυτο.τον εχω κανει 16 ποντους .big smile. το μερκελ ειναι 14 νομηζω.big smile.
Δεν νωμιζω να εχει τοσο διαφορα ρε Γιαννη αν ηταν ετσι τι τους δυσκολευει δηλαδη να το κανουν ολλοι οι κατασκευαστες αυτο!! Εμενα παντος τα μπαικαλ μια χαρα σκοτωνουν προβληματα δεν εχω !
 
Δεν νωμιζω να εχει τοσο διαφορα ρε Γιαννη αν ηταν ετσι τι τους δυσκολευει δηλαδη να το κανουν ολλοι οι κατασκευαστες αυτο!! Εμενα παντος τα μπαικαλ μια χαρα σκοτωνουν προβληματα δεν εχω !
Όλοι το κάνουν πλέον.... σχεδόν... Δεν είναι κάτι μυστικο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top