Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασίλη @gvp9000
οι δοκιμές και οι πίνακες του Λώρυ αποδεικνυουν το "κωδονοειδές" (ή καμπανοειδές) σχήμα της εξέλιξης της κατανομής
πλην όμως
έχω την εντύπωση πως ο Λώρυ αναφέρεται μόνο σε συμβατικά φυσίγγια
με ειδική βυσμάτωση και γουιλι από το τζιμπουτί, ΙΣΩΣ πάμε σε διαφοροποιήσεις
και ΙΣΩΣ κρατάνε αξιοπρεπείς συγκεντρωσεις σε πιο πολλά μέτρα
 
Βασίλη @gvp9000
οι δοκιμές και οι πίνακες του Λώρυ αποδεικνυουν το "κωδονοειδές" (ή καμπανοειδές) σχήμα της εξέλιξης της κατανομής
πλην όμως
έχω την εντύπωση πως ο Λώρυ αναφέρεται μόνο σε συμβατικά φυσίγγια
με ειδική βυσμάτωση και γουιλι από το τζιμπουτί, ΙΣΩΣ πάμε σε διαφοροποιήσεις
και ΙΣΩΣ κρατάνε αξιοπρεπείς συγκεντρωσεις σε πιο πολλά μέτρα
Θα μας το πουν οι Long Range δοκιμαστές ή ιδιογομωτές.

Αυτό θέλω να μάθω. Αν ισχύει ή όχι.
Ανεξάρτητα βυσματώσεων ή αλευριών.

Βασικά έχω 2 πίνακες ποσοστών συγκέντρωσης.

Αν δεις δεν διαφέρουν πολύ (κίτρινα κελιά).
Αν είναι να τον κάνω έναν.

Τα ποσοστά θα τολμήσω να πω ότι για νορμάλ φυσίγγια (ακόμα και με αλεύρια και διαφορετικά βύσματα) θα ισχύουν.
Σίγουρα δεν θα ισχύουν για όλα τα μεγέθη και ποιότητες σκαγιών.

den.jpg
 
Κύριοι για να μιλήσουμε και λίγο πρακτικά. Αναφερομαι πάντα σε εμπορικά φυσιγγια και σε αυτά που έχω δει με τα δικά μου οπλα. Μέχρι τα 35-37 μέτρα με *** η συγκέντρωση ακολουθει σχεδόν γραμμικη πορεια. Από εκεί και πάνω είναι δυσανάλογη η διασπορά. Ανά 5 μέτρα μπορεί να "χαθεί" και ολόκληρο 20-25%. Δεν συζητώ στα 45μετρα γιατί εκεί ψάχνεις να βρεις σκάγια πλέον με το *** μιλώντας παντα. Εγώ χοντρικά σε αυτά τα ποσοστά του παρακάτω πίνακα βρίσκομαι τις περισσότερες φορές.. received_316705339152171.jpeg
 
Last edited:
Κύριοι για να μιλήσουμε και λίγο πρακτικά. Αναφερομαι πάντα σε εμπορικά φυσιγγια και σε αυτά που έχω δει με τα δικά μου οπλα. Μέχρι τα 35-37 μέτρα με *** η συγκέντρωση ακολουθει σχεδόν γραμμικη πορεια. Από εκεί και πάνω είναι δυσανάλογη η διασπορά. Ανά 5 μέτρα μπορεί να "χαθεί" και ολόκληρο 20-25%. Δεν συζητώ στα 45μετρα γιατί εκεί ψάχνεις να βρεις σκάγια πλέον με το *** μιλώντας παντα. Εγώ χοντρικά σε αυτά τα ποσοστά του παρακάτω πίνακα βρίσκομαι τις περισσότερες φορές.. View attachment 48817
α γεια σου αυτό λέμε και ξανα λέμε
 
για μακρινές αποστάσεις που λένε κάποιοι φίλοι:
αν δείτε το διάγραμμα το "μαγικό" 60% που ψάχνουμε κατ΄ ελάχιστον το βρίσκουμε μάξιμουμ στα 47 μ με φουλ τσοκ (μπλε γραμμή εσωτερικά)
εγώ λέω: με το σουπερ -ντούπερ XXfull, φρενάτο και τρυπάτο τσοκ, με βυσμάτωση ψαγμένη και γουλι σκόνη αντε να στενέψουμε τις μπλε γραμμές και να τις φέρουμε 3κλικ (3 κουτάκια στον κάθετο άξονα των 70 γιαρδων) πιο κοντά στο 100%
εμ το έρμο το 60% θα το πάρουμε στα 50 μ το πολύ
πλην όμως στα 64 μ (70 yards ) θα έχουμε ένα πτωχό 40% ή και στα 70 μ θα έχουμε ένα πενιχρότατο 25% που θα μας δώσουν κάποια πουλιά
εαν σκοπεύσουμε καλά....
πιασ' τ' αυγό και κουρευτο
 
για μακρινές αποστάσεις που λένε κάποιοι φίλοι:
αν δείτε το διάγραμμα το "μαγικό" 60% που ψάχνουμε κατ΄ ελάχιστον το βρίσκουμε μάξιμουμ στα 47 μ με φουλ τσοκ (μπλε γραμμή εσωτερικά)
εγώ λέω: με το σουπερ -ντούπερ XXfull, φρενάτο και τρυπάτο τσοκ, με βυσμάτωση ψαγμένη και γουλι σκόνη αντε να στενέψουμε τις μπλε γραμμές και να τις φέρουμε 3κλικ (3 κουτάκια στον κάθετο άξονα των 70 γιαρδων) πιο κοντά στο 100%
εμ το έρμο το 60% θα το πάρουμε στα 50 μ το πολύ
πλην όμως στα 64 μ (70 yards ) θα έχουμε ένα πτωχό 40% ή και στα 70 μ θα έχουμε ένα πενιχρότατο 25% που θα μας δώσουν κάποια πουλιά
εαν σκοπεύσουμε καλά....
πιασ' τ' αυγό και κουρευτο
Βέβαια σε κάποιες ανώτερες βλητικα κανες αυτό το πινακάκι θα είναι λίγο διαφοροποιημενο όπως και με κάποιες πιο φτωχές βλητικα. Είναι πάντως χοντρικά ένας μπούσουλας
 
για μακρινές αποστάσεις που λένε κάποιοι φίλοι:
αν δείτε το διάγραμμα το "μαγικό" 60% που ψάχνουμε κατ΄ ελάχιστον το βρίσκουμε μάξιμουμ στα 47 μ με φουλ τσοκ (μπλε γραμμή εσωτερικά)
εγώ λέω: με το σουπερ -ντούπερ XXfull, φρενάτο και τρυπάτο τσοκ, με βυσμάτωση ψαγμένη και γουλι σκόνη αντε να στενέψουμε τις μπλε γραμμές και να τις φέρουμε 3κλικ (3 κουτάκια στον κάθετο άξονα των 70 γιαρδων) πιο κοντά στο 100%
εμ το έρμο το 60% θα το πάρουμε στα 50 μ το πολύ
πλην όμως στα 64 μ (70 yards ) θα έχουμε ένα πτωχό 40% ή και στα 70 μ θα έχουμε ένα πενιχρότατο 25% που θα μας δώσουν κάποια πουλιά
εαν σκοπεύσουμε καλά....
πιασ' τ' αυγό και κουρευτο
Μάριε προσωπικά φυσιγγιο που μου δίνει 50% στον κύκλο στα 45-50 μέτρα από την κάνη και τα βρω μαζί του αβιαστα στις προσκοπευσεις και τα σκότωματα είναι και αυτό που προτιμώ και μου δίνει πουλιά και πιο κοντά και λιιιγο πιο μακριά. Από τα εμπορικά πάντως θέλει ψάξιμο για να βρεις ποια δίνουν έστω και αυτά τα ποσοστά..
 
Βέβαια σε κάποιες ανώτερες βλητικα κανες αυτό το πινακάκι θα είναι λίγο διαφοροποιημενο όπως και με κάποιες πιο φτωχές βλητικα. Είναι πάντως χοντρικά ένας μπούσουλας
Κώστα και το νούμερο σκαγιού παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα.
Χοντρό σκάγι ή καλής ποιοτητας = μεγαλύτερες συγκεντρώσεις.
Ίσως οι πίνακες να έχουν φτιαχτεί πχ για σκάγια νούμερο 5-6 μεσαίας ο πρώτος ή υψηλής σκληρότητας ο δεύτερος.

Άσε τις αποδόσεις των τσοκ.
Πόσταρα τους πίνακες για να δούμε την μείωση των συγκεντρώσεων με τα μέτρα.

Αν το έχεις αυτό το δεδομένο (και ισχύει χοντρικά) όσο και να αποδίδει η κανη-τσοκ πας στην αντίστοιχη μεγαλύτερη ή μικρότερη απόσταση και υπολογίζεις.
 
Γενικά (δεν είναι τρελό) ψάχνουμε μεγάλες συγκεντρώσεις όταν

1. Το θήραμα είναι μικρό σε μέγεθος
2. Χρειάζονται πολλά σκάγια για την καταβολή του.

Την καλή σκοπευτική ικανότητα και την διάτρηση την θεωρώ δεδομένη.
 
Μάριε όλο κουφά νούμερα βγάζω.
Δες
Στα 36,5μ με #3 36 gr γόμωση.
Καλός σκοπευτής άρα πάνω κίτρινη καμπύλη.
Διαφορά μηδενική σε πρασίνια μεταξύ 70% και 90%.
Λογικό γιατί το 70% σημαίνει 120 σκάγια στον κύκλο.
View attachment 48791
Μεταφέρω τις συγκεντρώσεις αυτές (70% και 90%) στα 45,7μ ... μακρύτερα δεν δίνει στοιχεία ο Lowry.
View attachment 48792

Γίνονται 70%=>44% (74 σκάγια) και το 90%=>56% (95 σκάγια)
Καλός σκοπευτής άρα πάλι είμαστε στην πάνω κίτρινη καμπύλη.

View attachment 48793

Διαφορά 1 παπί στα 10.
Τώρα να μην ρίξω την βόμβα του άβατάρ μου και πω ότι και στα 60μ η διαφορά θα είναι παραπλήσια.
Άρα η αρχική διαφορά του 70% με 90% στην συγκέντρωση στα 36,5μ ισοδυναμεί με 1 max 2 παπιά διαφορά στην κάρπωση στα 10 (ή καλύτερα σε αυτά που θα πάρουν 3 σκάγια) όταν κάποιος τουφεκάει με μέγιστη απόκλιση 0,5 μοιρών πάνω στο πουλί από τα 0μ μέχρι τα 60μ.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει ο πίνακας.
Στα 45,7m έχεις 60% συγκέντρωση όταν στα 36,5 έχεις 95% !!!
Υπολογίζω ότι όταν έχουμε 65-70% συγκέντρωση στα 45,7μ στα 36,5 θα πρέπει να έχουμε σχεδόν 100% !!!!
Στα 60μ τι συγκεντρώσεις έχουν οι ιδιογομωτές ?
Μήπως λαστιχίζουμε τα μέτρα ?

@ΝίκοςΠ
Νίκο έχεις στοιχεία με ίδιο φυσίγγι, όπλο και τσοκ και 2 τουφεκιές, μια στα 36,5μ και δεύτερη καπάκι στα 45-46μ να δούμε αν ισχύει ο πίνακας και με τι περίπου νούμερο σκαγιών ?
Τελος
Εσενα θα σε βαζω να μου βγαζεια τα σχεδια και τα υλικα για τις κατασκευες
:)
 
Που ειναι ο καπεταν τρατσης να τα "ακουσει" με τα αργα του φυσιγγια !! Σημερινη δοκιμη με ssb 150 του 14 στα 40 μετρα με νουμερο 3 στο ενα φυσιγγι 380 μ/δ ΔΕΝ τρυπησε το πλαστικο τραπεζι που ειχα τον στοχο επανω!! το δευτερο ιδιο στησημο λιγο πιο φωρτομενο 410 μ/δ το τραπεζι σουρωτηρι !!!!
 
Που ειναι ο καπεταν τρατσης να τα "ακουσει" με τα αργα του φυσιγγια !! Σημερινη δοκιμη με ssb 150 του 14 στα 40 μετρα με νουμερο 3 στο ενα φυσιγγι 380 μ/δ ΔΕΝ τρυπησε το πλαστικο τραπεζι που ειχα τον στοχο επανω!! το δευτερο ιδιο στησημο λιγο πιο φωρτομενο 410 μ/δ το τραπεζι σουρωτηρι !!!!
Θα βλέπει τον καπταιν Φίλιπς‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top