Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βαγγελη ξερω οτι μπορεις....Και κανε το....Φυσιγγιο ιδιογομωσης πρεπει να βγαζει 75% σε
αυτα τα με 3* αστρα....φιλαρα μου !!!

ΥΓ. Ασε ΟΛΑ τα στροφεια στην ακρη....Παρε ενα Ι2ς να ''σωθεις'' φιλε !!!
Με αλευρι το 75% το περνάς πολύ εύκολα...... Δεν είναι αυτό το ζητούμενο....... Ούτε επιθυμιτη αυτή η συγκέντρωση...... Εδώ απλά τσεκαρω διαφορετικά στροφεία...... Η συγκέντρωση που αναφέρεις δεν .μου αρέσει στο κυνήγι...... Θέλω μεταξύ 60,έως 68% με καλή κατανομή και σωστή ταχύτητα....... Φτιάξε αυτά τα σεταπ όπως είναι με Ι2s να δούμε τι θα μας δώσει.......χωρίς αλευρια!!!!!!
 
Ολοι ενωεις τις εταιριες Αρη ; Τοτε γιατι οι συναδελφοι τρεχουν να κανουν κωνους ;;;
Οι εταιρείες εννοώ ναι... Κώνους μόνο στις benelli κάνουν οι περισσότεροι, σε Winchester κ σε παλιότερα μοντέλα γενικά...
αμφισβήτηση για την βελτίωση που προσφέρει ο κώνος γενικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει, αμφισβήτηση για την επιμήκυνση του από οπλουργους καλώς κ υπάρχει...
 
Θα είχε ενδιαφέρον αυτά η δοκιμή 36,50 μέτρα από το στόμιο της κάνης 3* μαμά......

Βαγγελη ξερω οτι μπορεις....Και κανε το....Φυσιγγιο ιδιογομωσης πρεπει να βγαζει 75% σε
αυτα τα με 3* αστρα....φιλαρα μου !!!

ΥΓ. Ασε ΟΛΑ τα στροφεια στην ακρη....Παρε ενα Ι2ς να ''σωθεις'' φιλε !!!
 
Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
Το ότι κανένας δεν μιλάει και δεν παρουσιάζει ποσοστά πάνω από 80% με εμπορικά δείχνει ότι η Browning προφανώς ξέρει τι λέει.
Μόνο για αυξήσεις συγκεντρώσεων που τις πετυχαίνουμε με άλλο φυσίγγι και τσοκ έχω δει μέχρι τώρα και όχι στο full.
Ούτε πιστεύω ότι οι κώνοι γίνονται για να βαράμε μακρύτερα τσίχλες.
Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι το full είναι γενικά αναίσθητο από τον κώνο και τον αυλό (βλέπε Browning).
Την "δύναμη" των περιφερειακών σκαγιών ας την αφήσουμε για αργότερα γιατί είναι άλλο κεφάλαιο, θεωρώ απλό αλλά όχι απλοϊκό.
 
Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
Το ότι κανένας δεν μιλάει και δεν παρουσιάζει ποσοστά πάνω από 80% με εμπορικά δείχνει ότι η Browning προφανώς ξέρει τι λέει.
Μόνο για αυξήσεις συγκεντρώσεων που τις πετυχαίνουμε με άλλο φυσίγγι και τσοκ έχω δει μέχρι τώρα και όχι στο full.
Ούτε πιστεύω ότι οι κώνοι γίνονται για να βαράμε μακρύτερα τσίχλες.
Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι το full είναι γενικά αναίσθητο από τον κώνο και τον αυλό (βλέπε Browning).
Την "δύναμη" των περιφερειακών σκαγιών ας την αφήσουμε για αργότερα γιατί είναι άλλο κεφάλαιο, θεωρώ απλό αλλά όχι απλοϊκό.
Μαλλιασε η γλώσσα σου να τα γραφεις.. Δεν βαρεθηκες;... .RESPECT.
 
Θέλω μεταξύ 60,έως 68% με καλή κατανομή και σωστή ταχύτητα
Άψογος, Βαγγέλη αυτή η συγκέντρωση (0,64%), με 6αρια νίκελ 36γρ, και χωρίς σκάγια απροστάτευτα που η υπερβολική παραμόρφωση τα κάνει άχρηστα, είναι για μένα το τέλειο περδικοφυσιγγο για κάθε καιρό, και ταχύτητα γύρω στα 395 μ/δ. Εσύ για τι το προοριζεις ;
 
Μαλλιασε η γλώσσα σου να τα γραφεις.. Δεν βαρεθηκες;... .RESPECT.
Άσε μπας και μάθουμε από σπόντα καμιά αλήθεια. .pray to God.
Ποιος ξέρει, μπορεί να αλλάξω άποψη.
Έχει πλάκα η συζήτηση και ενδιαφέρον.
Για τι να μιλήσουμε ? Για το πόσα τρυγόνια θα επιτραπούν του χρόνου ?
Στο εξωτερικό σκοτώνονται επίσης για τα ίδια θέματα.
Πιέζω, πιέζω, σε λίγο πολύ φοβάμαι ότι θα παρουσιαστεί καμιά τουφεκιά στα 25μ για 35μ ... αχαχα
Κώνοι τέλος μέχρι την παρουσίαση στοιχείων από τον Μάριο.

Κάτσε να κόψω το Rottweil μόλις φάω.
Προδοτικό αυτό ή αντιστασιακό ?
 
Άψογος, Βαγγέλη αυτή η συγκέντρωση (0,64%), με 6αρια νίκελ 36γρ, και χωρίς σκάγια απροστάτευτα που η υπερβολική παραμόρφωση τα κάνει άχρηστα, είναι για μένα το τέλειο περδικοφυσιγγο για κάθε καιρό, και ταχύτητα γύρω στα 395 μ/δ. Εσύ για τι το προοριζεις ;
Κι εγώ επί το πλείστον πέρδικα κυνηγάω ,όσο μπορώ ακόμη, αλλά νομίζω ότι κι οι φάσες δεν θα παρεξηγηθουν......
 
Έχει πλάκα η συζήτηση και ενδιαφέρον.
Βασίλη, έχει πράγματι ενδιαφέρον, και ενώ τις υπερβολές, τύπου κώνος πάνω από 5, 6 εκατοστά, τις θεωρώ αντιπαραγωγικες, και μπορώ να εξηγήσω το γιατί, έχω καταλήξει στον ιδανικό κώνο, και για ελάχιστη παραμόρφωση και για αυξημένη ταχύτητα, μόνο που θα τα πετυχαίνει αυτά όταν οι κάλυκες έχουν από 2 έως 4 χιλιοστά μεγαλύτερο μήκος από την θαλαμη.
 
Με αλευρι το 75% το περνάς πολύ εύκολα...... Δεν είναι αυτό το ζητούμενο....... Ούτε επιθυμιτη αυτή η συγκέντρωση...... Εδώ απλά τσεκαρω διαφορετικά στροφεία...... Η συγκέντρωση που αναφέρεις δεν .μου αρέσει στο κυνήγι...... Θέλω μεταξύ 60,έως 68% με καλή κατανομή και σωστή ταχύτητα....... Φτιάξε αυτά τα σεταπ όπως είναι με Ι2s να δούμε τι θα μας δώσει.......χωρίς αλευρια!!!!!!
Άψογος, Βαγγέλη αυτή η συγκέντρωση (0,64%), με 6αρια νίκελ 36γρ, και χωρίς σκάγια απροστάτευτα που η υπερβολική παραμόρφωση τα κάνει άχρηστα, είναι για μένα το τέλειο περδικοφυσιγγο για κάθε καιρό, και ταχύτητα γύρω στα 395 μ/δ. Εσύ για τι το προοριζεις ;
πως φαίνονται οι έμπειροι κυνηγοί
.shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands.
60 με 70 % και γύρω στα 380 μ/δ ν0 με ν10 στα 320 μ/δ = ΑΡΙΣΤΑ φυσίγγια για ΓΕΝΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ όπως το ξέρουμε εν Ελλάδι
από τρυγόνι μέχρι φάσσα κι από τσίχλα μέχρι πέρδικα
ΙΔΑΝΙΚΑ στις συνήθεις αποστάσεις που τουφεκάμε: 20 με 35 μ

σας το έχω ξαναπεί
ας παίρνω εγώ ΟΛΑ τα θηράματα που τουφεκάω ΜΕ ΣΚΑΓΙΑ μέχρι τα 32-33 μ και τα άλλα χάρισμά σας, ακόμα και τα π@π@κι@!

την αναζήτηση των υπερσυγκεντρώσεων την κάνω για άλλους λόγους, ΟΧΙ επειδή τα χρειάζομαι πραγματικά
όσο δηλαδή χρειάζομαι τα 1-2 φυσίγγια τύπου ΝΟ ΛΙΜΙΤΣ που κουβαλάω στο γιλέκο σε κάθε εξόρμηση και που μπορεί να περάσει η χρονιά χωρίς να ρίξω ούτε ένα

ο @tratsis είχε ανεβάσει ένα λινκ από άρθρο του @leo, προτείνω να το διαβάσετε, ειδικά οι νέοι επισκέπτες που μπαίνετε και διαβάζετε κι εντυπωσιαζόσαστε

* για γουρούνια δεν το συζητάω, άλλο θήραμα, άλλα βλήματα, ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ....
 
Με αλευρι το 75% το περνάς πολύ εύκολα...... Δεν είναι αυτό το ζητούμενο....... Ούτε επιθυμιτη αυτή η συγκέντρωση...... Εδώ απλά τσεκαρω διαφορετικά στροφεία...... Η συγκέντρωση που αναφέρεις δεν .μου αρέσει στο κυνήγι...... Θέλω μεταξύ 60,έως 68% με καλή κατανομή και σωστή ταχύτητα....... Φτιάξε αυτά τα σεταπ όπως είναι με Ι2s να δούμε τι θα μας δώσει.......χωρίς αλευρια!!!!!!

Τοτε τι νοημα εχει η δοκιμη Βαγγελη μου ??
1ον. Δουλευουμε αλλα σεταπ...
2ον. Εχουμε διαφορετικο τροπο κλεισιματος
3ον. Διαφορετικα εργαλεια
4ον,Εντελως διαφορετικο σκεπτικο.... χωρις να σημαινει οτι το δικο μου ειναι καλυτερο !!!

Σου ειπα για το στροφειο απλα για να μην ''ψαχνεσαι'' φιλε....!!!

Δες μια δοκιμη μου με Ν6 στα ιδια μετρα και τσοκ....και εντελως διαφορετικο σεταπ...
Το δικο μου σκεπτικο λεει....Οταν εχω μια συγκεντρωτικη τουφεκια ανοιγω τσοκ...φιλε!!!

εικόνα_Viber_2022-02-06_13-12-17-958.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-06_13-12-31-252.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-06_13-12-43-417.jpg
 
Τοτε τι νοημα εχει η δοκιμη Βαγγελη μου ??
1ον. Δουλευουμε αλλα σεταπ...
2ον. Εχουμε διαφορετικο τροπο κλεισιματος
3ον. Διαφορετικα εργαλεια
4ον,Εντελως διαφορετικο σκεπτικο.... χωρις να σημαινει οτι το δικο μου ειναι καλυτερο !!!

Σου ειπα για το στροφειο απλα για να μην ''ψαχνεσαι'' φιλε....!!!

Δες μια δοκιμη μου με Ν6 στα ιδια μετρα και τσοκ....και εντελως διαφορετικο σεταπ...
Το δικο μου σκεπτικο λεει....Οταν εχω μια συγκεντρωτικη τουφεκια ανοιγω τσοκ...φιλε!!!

View attachment 48782
View attachment 48784
Νίκο με κύλινδρο αυτό πόση συγκέντρωση υπολογίζεις να βγάζει περίπου ?
 
πως φαίνονται οι έμπειροι κυνηγοί
.shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands.
60 με 70 % και γύρω στα 380 μ/δ ν0 με ν10 στα 320 μ/δ = ΑΡΙΣΤΑ φυσίγγια για ΓΕΝΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ όπως το ξέρουμε εν Ελλάδι
από τρυγόνι μέχρι φάσσα κι από τσίχλα μέχρι πέρδικα
ΙΔΑΝΙΚΑ στις συνήθεις αποστάσεις που τουφεκάμε: 20 με 35 μ

σας το έχω ξαναπεί
ας παίρνω εγώ ΟΛΑ τα θηράματα που τουφεκάω ΜΕ ΣΚΑΓΙΑ μέχρι τα 32-33 μ και τα άλλα χάρισμά σας, ακόμα και τα π@π@κι@!

την αναζήτηση των υπερσυγκεντρώσεων την κάνω για άλλους λόγους, ΟΧΙ επειδή τα χρειάζομαι πραγματικά
όσο δηλαδή χρειάζομαι τα 1-2 φυσίγγια τύπου ΝΟ ΛΙΜΙΤΣ που κουβαλάω στο γιλέκο σε κάθε εξόρμηση και που μπορεί να περάσει η χρονιά χωρίς να ρίξω ούτε ένα

ο @tratsis είχε ανεβάσει ένα λινκ από άρθρο του @leo, προτείνω να το διαβάσετε, ειδικά οι νέοι επισκέπτες που μπαίνετε και διαβάζετε κι εντυπωσιαζόσαστε

* για γουρούνια δεν το συζητάω, άλλο θήραμα, άλλα βλήματα, ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ....
Μάριε όλο κουφά νούμερα βγάζω.
Δες
Στα 36,5μ με #3 36 gr γόμωση.
Καλός σκοπευτής άρα πάνω κίτρινη καμπύλη.
Διαφορά μηδενική σε πρασίνια μεταξύ 70% και 90%.
Λογικό γιατί το 70% σημαίνει 120 σκάγια στον κύκλο.
1652824000363.png
Μεταφέρω τις συγκεντρώσεις αυτές (70% και 90%) στα 45,7μ ... μακρύτερα δεν δίνει στοιχεία ο Lowry.
1652824240752.png

Γίνονται 70%=>44% (74 σκάγια) και το 90%=>56% (95 σκάγια)
Καλός σκοπευτής άρα πάλι είμαστε στην πάνω κίτρινη καμπύλη.

1652824320121.png

Διαφορά 1 παπί στα 10.
Τώρα να μην ρίξω την βόμβα του άβατάρ μου και πω ότι και στα 60μ η διαφορά θα είναι παραπλήσια.
Άρα η αρχική διαφορά του 70% με 90% στην συγκέντρωση στα 36,5μ ισοδυναμεί με 1 max 2 παπιά διαφορά στην κάρπωση στα 10 (ή καλύτερα σε αυτά που θα πάρουν 3 σκάγια) όταν κάποιος τουφεκάει με μέγιστη απόκλιση 0,5 μοιρών πάνω στο πουλί από τα 0μ μέχρι τα 60μ.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει ο πίνακας.
Στα 45,7m έχεις 60% συγκέντρωση όταν στα 36,5 έχεις 95% !!!
Υπολογίζω ότι όταν έχουμε 65-70% συγκέντρωση στα 45,7μ στα 36,5 θα πρέπει να έχουμε σχεδόν 100% !!!!
Στα 60μ τι συγκεντρώσεις έχουν οι ιδιογομωτές ?
Μήπως λαστιχίζουμε τα μέτρα ?

@ΝίκοςΠ
Νίκο έχεις στοιχεία με ίδιο φυσίγγι, όπλο και τσοκ και 2 τουφεκιές, μια στα 36,5μ και δεύτερη καπάκι στα 45-46μ να δούμε αν ισχύει ο πίνακας και με τι περίπου νούμερο σκαγιών ?
 
Τοτε τι νοημα εχει η δοκιμη Βαγγελη μου ??
1ον. Δουλευουμε αλλα σεταπ...
2ον. Εχουμε διαφορετικο τροπο κλεισιματος
3ον. Διαφορετικα εργαλεια
4ον,Εντελως διαφορετικο σκεπτικο.... χωρις να σημαινει οτι το δικο μου ειναι καλυτερο !!!

Σου ειπα για το στροφειο απλα για να μην ''ψαχνεσαι'' φιλε....!!!

Δες μια δοκιμη μου με Ν6 στα ιδια μετρα και τσοκ....και εντελως διαφορετικο σεταπ...
Το δικο μου σκεπτικο λεει....Οταν εχω μια συγκεντρωτικη τουφεκια ανοιγω τσοκ...φιλε!!!

View attachment 48782
View attachment 48784
View attachment 48785
Νίκο με αυτό το βύσμα, δεν φεύγει το αλεύρι προς τα κάτω, προς την πυρίτιδα;
 
@ΝίκοςΠ
Νίκο έχεις στοιχεία με ίδιο φυσίγγι, όπλο και τσοκ και 2 τουφεκιές, μια στα 36,5μ και δεύτερη καπάκι στα 45-46μ να δούμε αν ισχύει ο πίνακας και με τι περίπου νούμερο σκαγιών?


Οχι Βασιλη μου δεν εχω....Και δεν εχω γιατι εχω αλλο ''σκεπτικο''....Και το δικο μου σκεπτικο ειναι.
Σε συγκεντρωτικο φυσιγγιο για κατω απο 35 μετρα ανοιγω τσοκ....Στα 45+ μετρα δουλευω φουλ τσοκ...
Επισεις στα 45+ μετρα δεν θα παω με 34 γραμμαρια σκαγια ...Θα παω με 36 γραμμαρια ( το λιγοτερο _)
εως και 50 γραμμαρια αναλογα το θηραμα...
Οσο μεγαλυτερο Νο σκαγιου σε διαμετρο...ανεβαινω και σε γραμμαρια
Μεχρι 44 γραμμαρια ασχετα με το Νο....κλεινω σε 12/70 καλυκα...
Απο 44+ παω σε 12/76 καλυκα..
Αυτο το σκεπτικο εχω...και ετσι βαδιζω...Σαφως μπορει να μην ειναι και το καλυτερο....αλλα ετσι σκεπτομαι
και κυνηγαω!!

ΥΓ. Ειμαι πολυ ''μπλεγμενος'' αυτην την εβδομαδα....Εχω το αυτ/το για βαψιμο...Μολις λασκαρω θα σου
κανω οτι δοκιμη θελεις φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top