Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια ακομη....παραγγελια του Φιλου του Λαμπη....με ΜΒ36....Με το σεταπ οπως ακριβως το ηθελε !!!

View attachment 48908

View attachment 48909
View attachment 48910

Παλικαρια....Τι κάννες - και πρασινα αλογα.....
Για μενα το φυσιγγιο κανει την διαφορά....!!!
Εάν θέλεις δοκίμασε το στα ίδια μέτρα τσοκ κλπ με την beretta να πάρουμε μια εικοναεικοναΠ
 
Αυτή η τουφεκιά είναι άραγε άριστη, καλή, μέτρια, κακή ή απαράδεκτη για πέρδικα και λαγό με 4άρια στα 35μ με 3* ?
Τι άλλο θα επιθυμούσατε να έχει ή να μην έχει ?

View attachment 48917
Τι είπαμε βρεεε δεν σηκώνουμε όπλο στα 35μ στην ΠΕΡΔΙΚΑ θα βγάλω το μαυρομανικο εεε :cool:
 
Αυτή η τουφεκιά είναι άραγε άριστη, καλή, μέτρια, κακή ή απαράδεκτη για πέρδικα και λαγό με 4άρια στα 35μ με 3* ?
Τι άλλο θα επιθυμούσατε να έχει ή να μην έχει ?

View attachment 48917
Μονο κ μονο τις "τσάμπες" των 2 σκαγιων σε ζευγαρια που βλεπω περιφεριακα, θα την πρωτημουσα...τα δε κεντρα του, ειναι ικανοποιητικά για μ'ένα...τη θεωρώ αρκετα καλή.
 
Εγώ γενικώς δεν σηκώνω όπλο στην πέρδικα.
Επειδή είμαστε ή θα γίνουμε λόρδοι πες φασιανό :)
Για περδικα με 4ρια κανας τσαντάκιας Λαγας ρίχνει.. δεν κάνει για περδικα γιατί αν ρίξεις πριν τα 30μ θα πάει μπάλα...
Για τον κύριο Λαγό είναι μάνα γιατί αν είναι πλαγιά γεμίζει από τα αυτιά εως τα νύχια σκάγια αρα περνει άριστα..
Αν ο λαγος βλέπεις ουρά παλι είναι άριστη γιατί έχει πολλά σκάγια στο κέντρο και το 4n είναι το καλύτερο για τον λαγό...
Ένα άλλο καλό που έχει είναι και τα 40μ για λαγό επόμενος ένα τέτοιο φυσίγγι είναι καλή επιλογή...
 
Έμαθα σήμερα στο Βερολίνο, συζητώντας μ΄έναν παλιό γνωστό ιδιογομωτή, πως ο κρατικός οργανισμός DEVA (Γερμανικό ινστιτούτο έρευνας και δοκιμών για κυνηγετικά και αθλητικά όπλα) προσφέρει μετρήσεις ταχύτητας και πιέσεων στα φυσίγγια ιδιογομωτών. Προϋποθέσεις:
  1. ο ιδιογομωτής έχει ισχύουσα άδεια ιδιογομωτή
  2. στέλνει το λιγότερο 7 φυσίγγια για κάθε συνταγή (το ένα το σφάζουν!)
  3. προπληρώνει τα παράβολα - ανάμεσα σε 30€ και 150€. Οι τιμές εξαρτώνται αν είσαι μέλος στην DEVA ή σε κάποιους συλλόγους (δες εικονίδιο παρακάτω).
Εδώ ένα πρωτόκολο (του 2013, τα σημερινά είναι ίδια):

NN_protokollDEVA_HansInDerLuft.jpg
Πυρίτιδα VihtaVuori N320, 1,815gram, Lyman Slug 34gram, κυάθιο Claybuster 1114-12. Αριστερά οι ταχύτητες V2,5 και οι αντίστοιχες πιέσεις, όπου φαίνεται ξεκάθαρα πως το φυσίγγι έχει μέγιστη πίεση "εργασίας" τα 740bar - υπολογισμένα από την μέση πίεση 379bar πολλαπλασιαμένα με τον παράγοντα ασφαλείας 2.
Και ο "τιμοκατάλογος" της DEVA ( Η στήλη IV δείχνει τις τιμές των μη-μελών της DEVA):
2022-05-20 18_00_02-DEUTSCHE VERSUCHS- UND PRÜF-ANSTALT.png
Αυτά προς το παρόν topic.
 
Last edited:
Μονο κ μονο τις "τσάμπες" των 2 σκαγιων σε ζευγαρια που βλεπω περιφεριακα, θα την πρωτημουσα....τη θεωρώ αρκετα καλή.
και εγω αυτες κοιταξα Κωστή...τις τσαμπες...ειναι καλη και για μενα...επισης, ημουν ετοιμος να ρωτησω το Βασιλη αν εχει φωτο και τα περιφερειακα τα υπολοιπα...διοτι απο τις βολες που εχω κανει 1/10 παει κεντρο..δεν το χω ρε παιδι μου...ειμαι λιγο τουφεκαλευρης....big smile.
 
Αυτή η τουφεκιά είναι άραγε άριστη, καλή, μέτρια, κακή ή απαράδεκτη για πέρδικα και λαγό με 4άρια στα 35μ με 3* ?
Τι άλλο θα επιθυμούσατε να έχει ή να μην έχει ?

View attachment 48917
Είναι η αποτύπωση του τελευταίου φυσιγγιού του Νίκου.

Για λαγό
Benelli Rafaelo deluxe @ 35m
Φυσίγγι Rottweil # 4 - 36 gr - βύσμα Ζ2Μ18 - πυρίτιδα 688 - MB36 - 1,8gr
Θήραμα = Λαγός - αντιστοιχεί σε 22 cm διάμετρο
Συγκέντρωση = 118/208 = 56,7 %
Ονομαστικό τσόκ = 1/2 | Πραγματική απόδοση τσοκ = 1/4
Λόγος ισοκατανομής = 118/71 = 1,66
Αριθμός κενών 22 cm = 0
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 61 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (5 πλήγματα) = 98,64 %

Για πέρδικα όλα ίδια εκτός
Θήραμα = Πέρδικα - αντιστοιχεί σε 13,5 cm διάμετρο
Αριθμός κενών 22 cm = 5
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 61 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 82,55 %

Άρα λαγός δεν γλυτώνει μέσα στον κύκλο και υπάρχουν 90 σκάγια εκτός κύκλου.
Για πέρδικα δεν πας με 4άρια αλλά ακόμα και να πήγαινες έχεις 82% πιθανότητα να την χτυπήσουν 3 σκάγια μέσα σε κύκλο 61 εκ.
Σε 5άρια θα έχεις προφανώς μεγαλύτερη.
Είναι ένα πολύ καλό φυσίγγι, αποτελεσματικό σε λαγό και πέρδικα (θεωρώ επαρκή διάτρηση) το οποίο συγχωρεί σφάλματα σκόπευσης.

Αποδίδει για -1 τσοκ και αυτό με χαλάει λιγάκι αλλά είδατε ότι και οι μικρές συγκεντρώσεις σκοτώνουν αν υπάρχει περίσσευμα ισχύος.

Μου έχει τύχει όμως με πχ 3* τσοκ ένα φυσίγγι να αποδίδει για 4* και το ίδιο φυσίγγι με 2* να αποδίδει για 1*.
Άρα και το -1 είναι σχετικό ...

Τα τσαμπιά δεν παίζουν ρόλο για εμένα ... δεν είναι συσσωματώσεις ... !!!
 
Ο λαγός δεν παρεξηγεί ‼️οι πέρδικες είναι παρεξηγιαρες‼️
Ο λαγός θα πάρει σίγουρα 5 σκάγια οπουδήποτε μέσα στον κύκλο των 61 εκατοστών με αυτή την τουφεκιά ...
Άρα θα πέσει αν υπάρχει διάτρηση.
Γι αυτό είπα ότι είναι ένα πολύ καλό φυσίγγι μιας και σκοτώνει σίγουρα το θήραμα για το οποίο προορίζεται αν είσαι περίπου πάνω του.
Δεν χρειάζονται 15 σκάγια για να πέσει ο λαγός ούτε χρειάζεται να τον σκοτώσεις 2 φορές περισσότερο.
Επίσης ο λαγός χρειάζεται 100 σκάγια στον κύκλο και αυτή η σχετικά "χαμηλής συγκέντρωσης" τουφεκιά βάζει 20 περισσότερα.
Με 7 σκάγια περισσότερα έφτανε το ονομαστικό 60% για 3*.

Και για να μην παρεξηγηθώ ... αν με ρωτήσετε ... τα προηγούμενα φυσίγγια του 85% με 3* είναι μάπα ?
Είναι ένα μικρό βλητικό θαύμα όταν βαράς 85% και 90% με 3* και αυτό είναι κατόρθωμα του Νίκου.

Είναι ειδικά φυσίγγια για ειδικές περιστάσεις και μεγάλες αποστάσεις αν είσαι πάνω στο θήραμα
ΑΛΛΑ !!!!!!!
σε φυσίγγια μεγάλων αποστάσεων 3 τινά συμβαίνουν ...
1. Η διάμετρος σκοπ. ικανότητας πάντα αυξάνει
2. Η συγκέντρωση πάντα μικραίνει
3. Πάντα υπάρχει πιθανότητα ο λαγός να πρέπει να τουφεκιστεί σε μικρότερη απόσταση αλλιώς θα χαθεί ...
 
Last edited:
ο λαγος οταν ειναι κοντα τα σκυλια και ξεδιπλωνει την κορμαρα του μπορεις να σημαδεψεις καλα και να εχεις πιθανοτητα να ριξεις πανω του...εννοω να παει η στενη τουφεκια πανω του, και αυτο με προυποθεσεις, να ειναι η βολη πλαγια ή αντικριστα απεναντι....οταν ειναι μακρια απο τα σκυλια και ερχεται με το πασο του ΔΕΝ σημαδευεται...η κουκιδα ειναι 4 φορες μεγαλυτερη σε σχεση με το σωμα του λαγου που βλεπεις...ειδικα σε βολες μπροστα ο λαγος μπορει να ειναι 5 κιλα και εσυ να βλεπεις ενα πραγμα σαν ποντικο...για αυτο το λογο επιμενω οτι εγω προσωπικα δεν θελω τοσο κλειστες τουφεκιες...
 
Εάν θέλεις δοκίμασε το στα ίδια μέτρα τσοκ κλπ με την beretta να πάρουμε μια εικοναεικοναΠ

Βαγγελα μου συγνωμη.....αλλα την μπερετα δεν την λερωνω για τετοια τουφεκια .....να ηταν καποια
αλλη αξιολογη....να την λερωσω και να την καθαρισω 10 φορες!!!
Το εχω ξανα πει.... και το ξανα λεω.....Τουφεκιά που στα 35 μετρα με 3* δεν εχει τουλαχιστον ενα
65% μεσα στον κυκλο παντα....για μενα ειναι για τα σκουπιδια!!!
Δεν εχεις υπογραψει συμβολαιο με τον λαγο....ωστε να σου βγει μεχρι τα 35 μετρα....και αν σου βγει στα
40 ( ? ) τι θα κανεις ??
Καλα δεν λεω για 45....εκει τον κρατας μονο απο τυχη....και γιατι εχεις 4 νουμερο σκαγια!!!
Αν την ριξω αυριο αυτην την τουφεκια στα 45 μετρα....τι ποσοστο συγκεντρωσης πιστευεις οτι θα εχει ??

Ενω αυτη η τουφεκια....και ας εχει Ν5....με την ταχυτητα που εβγαλε ( = διατρηση ) και την συγκεντρωση
ο λαγος δεν εχει καμια τυχη μεχρι και τα 50 μετρα... με το ιδιο τσοκ .

Ευχομαι.....να μην παρεξηγηθω απο κανεναν φιλο η συναδελφο....αλλα ετσι το βλεπω εγω..... και
ετσι κυνηγαω.


εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-10-884.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top