Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εφ οσον δεν υπαρχει συγκριτικο,προ και μετα παρεμβασεων,δε μπορουμε να πουμε τιποτα...
Οι τουφεκιες ειναι ανοιχτοτερες απο αυτο που επρεπε να ειναι...
Μπορει πιο πριν να ηταν χειροτερες!
ανοιχτοτερες μονο??????εδω μιλαμε για σουρωτηρι γιαννη.
 
παιδια αυτες οι τουφεκιες μου θυμιζουν την sx2 οταν ειχε στραβωσει η κανη.....πολλα κενα και σκαγια αλλου για αλλου....πανο βαλε ενα λεηζερακι και δες λιγο την κανη κατι δεν παει καλα και αμα ειναι θεμα κανης δεν βοηθαει ουτε ο κωνος!!!!
 
λοιπον ακουστε τωρα.σημερα ηρθε σκοπευτηριο ενας ανθρωπος με μια α400 xtrema της προσφορας με 76 π.καννη.ειμαι ο πρωτος που δεν μ αρεσει η 400.μετα απ αυτα που ειδα σημερα αλλαξα γνωμη.πιστολε απιστευτο και το βασικοτερο ολων.ο ανθρωπος εριχνε cheddite 28αρια 8 νουμερο τα οποια τα πηρε απο το σκοπευτηριο,εριχνε με το 4 αστρα μαμα.οτι πιατακι εβρισκε μεχρι τα 40 μετρα δεν το εσπαγε απλα αλλα το σκονιζε.τι να λεμε τωρα
 
δεν θελω να πιστευω οτι τα οπλα προσφορας εχουν θεματακια ειδικα στην κανη.....μετα την τελευταια φολα που εφαγα αλλα ευτυχως διορθωθηκε ακομα και σε καινουργιο οπλο θα εχω μαζι μου λεηζερακι να τσεκαρω κανη καλα για τα υπολοιπα μερη του οπλου δεν χρειαζεται να πω για σχολαστικο ξεσκονισμα....λεφτα δινουμε γαμω την τρελα μου.....
 
δεν θελω να πιστευω οτι τα οπλα προσφορας εχουν θεματακια ειδικα στην κανη.....μετα την τελευταια φολα που εφαγα αλλα ευτυχως διορθωθηκε ακομα και σε καινουργιο οπλο θα εχω μαζι μου λεηζερακι να τσεκαρω κανη καλα για τα υπολοιπα μερη του οπλου δεν χρειαζεται να πω για σχολαστικο ξεσκονισμα....λεφτα δινουμε γαμω την τρελα μου.....
Άμα θες φίλε περιέγραψε λίγο πως γίνεται το τσεκάρισμα με το λέιζερ, ευχαριστώ.
 
Πραγματικα ρε γμτ μόνο με του κένταυρου σου χει βγαλει καλες σχετικα τουφεκιες, αλλα στο κυνηγι μπορει να δεις αλλα πραγματα τι να πω, οσο αφορά για κωνους κλπ εγω δε θα πειραζα το οπλο, βεβαια οπως ειπε κι ο Γιαννης μπορει οι τουφεκιες να ηταν ανοιχτοτερες πριν την επεμβαση. Μην απογοητευεσαι φιλε μου βγαλε απο το μυαλο σου την εικονα απο τους πινακες και βγες στο κυνηγι με ψυχολογια μονο εκει θα δεις τι γινεται. Αν δεις κι εκει οτι δεν παει τοτε θα δεις τι θα κανεις...Δεν ειναι λιγες οι φορες που τουφεκιες που δε σου γεμιζουν το ματι στο χαρτι στο κυνηγι κανουν παπαδες...
 
Πραγματικα ρε γμτ μόνο με του κένταυρου σου χει βγαλει καλες σχετικα τουφεκιες, αλλα στο κυνηγι μπορει να δεις αλλα πραγματα τι να πω, οσο αφορά για κωνους κλπ εγω δε θα πειραζα το οπλο, βεβαια οπως ειπε κι ο Γιαννης μπορει οι τουφεκιες να ηταν ανοιχτοτερες πριν την επεμβαση. Μην απογοητευεσαι φιλε μου βγαλε απο το μυαλο σου την εικονα απο τους πινακες και βγες στο κυνηγι με ψυχολογια μονο εκει θα δεις τι γινεται. Αν δεις κι εκει οτι δεν παει τοτε θα δεις τι θα κανεις...Δεν ειναι λιγες οι φορες που τουφεκιες που δε σου γεμιζουν το ματι στο χαρτι στο κυνηγι κανουν παπαδες...
τασο δεν υπαρχει ψυχολογια με αυτα που βλεπεις σε αυτα τα χαρτια....κατι τρεχει και θελει ψαξιμο πριν την εναρξη.......ουτε αυτες οι τουφεκιες θα κανουν παπαδες στο κυνηγι....ναι συμφωνω οτι το χαρτι δεν ειναι ο απολυτος κριτης αλλα ειναι ενας βασικος παραγοντας για να βγαλεις συμπερασμα....εγω απο τα χαρτια διορθωσα το προβλημα του οπλου
 
Προβληματιστηκα γιατι δεν πιστευω πως μια ασχημη εικονα στο χαρτι θα ειναι καλη στο κυνηγι.. Εχω ξενερωσει αλλα αυτο που μπορω να κανω ειναι θα παω στο σκοπευτηριο να ξανα ριξω και να τα δει και καποιος πιο εμπειρος απο κοντα..
 
Πανο καταρχην μην τρελαινεσαι φιλε... Δεν ειναι καιρος για δοκιμες αυτος, ειναι λογικο να σκορπιζουν τα φυσιγγια με τη ζεστη...
Επειδη το ματι ξεγελα λοιπον, κ ειδικα αν δεν εχεις μαθει να μετρας, εγω πηρα την τουφεκια με τα 36γρ wincheseter n4 ( πηρα αυτη γιατι μολις γυρισα απο μπανιο κ βαριομουν να μετρησω πιο πολλα σκαγια) και μετρησα τα σκαγια... Το χαρτι σου ειναι 80χ100, αρα εγω εχω υπερβαλει λιγο στον κυκλο των 76 εκατοστων κ επρεπε να ειναι λιγο μικροτερος...



Μεσα στον κυκλο οπως ειναι τωρα εχει 127 σκαγια απο τα 208 περιπου της γομωσης... Εγω αφαιρω κ 7 σκαγια λογω του οτι εκανα λιγο μεγαλυτερο τον κυκλο, αρα εχουμε χοντρικα 120 απο τα 208 που αντιστοιχει σε συγκεντρωση 57 % στα 45 μετρα με φουλ...
Ενα "σωστο" βαση θεωριας φουλ πρεπει να δινει συγκεντρωση 50% περιπου στα 45 μετρα, αρα εισαι κ λιγο πανω απο το μεσο ορο... ;)
Αν τωρα αφησεις τα μαματα τσοκ που στη δικη μου Benelli δεν ηταν αποδοτικα, κ δουλεψεις με καποια αλλα τσοκ που ταιριαζουν στο οπλο σου (ποια ειναι αυτα δεν ξερω, καθε κανη ειναι μοναδικη, θελει δοκιμουλες) τοτε θα παρεις αλλο ενα 10% περιπου...
Ξαναδοκιμασε φθινοπωρο, να μην εχει αυτα τα 35αρια κ τα ξαναλεμε...
Κ πανω απο ολα μετρατε... Με το ματι, ειδικα αν δεν ειναι προπονημενο, δεν βγαζεις συμπερασμα...;)
 
Last edited:
τασο δεν υπαρχει ψυχολογια με αυτα που βλεπεις σε αυτα τα χαρτια....κατι τρεχει και θελει ψαξιμο πριν την εναρξη.......ουτε αυτες οι τουφεκιες θα κανουν παπαδες στο κυνηγι....ναι συμφωνω οτι το χαρτι δεν ειναι ο απολυτος κριτης αλλα ειναι ενας βασικος παραγοντας για να βγαλεις συμπερασμα....εγω απο τα χαρτια διορθωσα το προβλημα του οπλου
Συμφωνω φιλε οτι σε ξενερωνει η εικονα αλλα τωρα τι να κανει ο ανθρωπος ρε γμτ...δοκιμασε τσοκ μαμα, δοκιμασε after market, εχει κανει επεμβαση στο οπλο, πως θα φτιαξει το θεματακι αυτο; Πρεπει για να πουμε οτι π.χ η επεμβαση δεν πετυχε να ειχε φωτο το πριν και το μετα.
 
Πανο καταρχην μην τρελαινεσαι φιλε... Δεν ειναι καιρος για δοκιμες αυτος, ειναι λογικο να σκορπιζουν τα φυσιγγια με τη ζεστη...
Επειδη το ματι ξεγελα λοιπον, κ ειδικα αν δεν εχεις μαθει να μετρας, εγω πηρα την τουφεκια με τα 36γρ wincheseter n4 ( πηρα αυτη γιατι μολις γυρισα απο μπανιο κ βαριομουν να μετρησω πιο πολλα σκαγια) και μετρησα τα σκαγια... Το χαρτι σου ειναι 80χ100, αρα εγω εχω υπερβαλει λιγο στον κυκλο των 76 εκατοστων κ επρεπε να ειναι λιγο μικροτερος...



Μεσα στον κυκλο οπως ειναι τωρα εχει 127 σκαγια απο τα 208 περιπου της γομωσης... Εγω αφαιρω κ 7 σκαγια λογω του οτι εκανα λιγο μεγαλυτερο τον κυκλο, αρα εχουμε χοντρικα 120 απο τα 208 που αντιστοιχει σε συγκεντρωση 57 % στα 45 μετρα με φουλ...
Ενα σωστο φουλ πρεπει να δινει συγκεντρωση 50% περιπου στα 45 μετρα, αρα εισαι κ λιγο πανω απο το μεσο ορο... ;)
Αν τωρα αφησεις τα μαματα τσοκ που στη δικη μου Benelli δεν ηταν αποδοτικα, κ δουλεψεις με καποια αλλα τσοκ που ταιριαζουν στο οπλο σου (ποια ειναι αυτα δεν ξερω, καθε κανη ειναι μοναδικη, θελει δοκιμουλες) τοτε θα παρεις αλλο ενα 10% περιπου...
Ξαναδοκιμασε φθινοπωρο, να μην εχει αυτα τα 35αρια κ τα ξαναλεμε...
Κ πανω απο ολα μετρατε... Με το ματι, ειδικα αν δεν ειναι προπονημενο, δεν βγαζεις συμπερασμα...;)
Ουπςςς ομολογώ οτι εγραψες τωρα Αρη! Εδω φαινεται μια χαρά!
 
Κ μεχρι πριν λιγα χρονια, μερικοι κ ακομα, λεγαμε οτι το φουλ σκοτωνει στα 35 μετρα κ αυτο ειναι κ το οριο του λειοκανου... Τωρα ξαφνικα πηγαμε στα 45 μετρα κ εγινε της μοδας κ βλεπουμε οτι η κατανομη δεν επαρκει?... Εχετε πολλες εικονε στο μυαλο σας με συμβατικα φυσιγγια κ τσοκ στα 45 μετρα?
Εγω παντως δεν εχω, σιγα σιγα αποκτω... γι αυτο κ καθομαι κ μετραω στα σκαγια... ;):)
Πανο αν εχεις διαθεση μετρα τα σκαγια χοντρικα στα χαρτια σου, σημειωσε τα νουμερα κ το ξανασυζηταμε.... Με το ματι δεν, ειδικα αν δεν ειναι προπονημενο...
Απλα πηρα μια τυχαια τουφεκια εγω, αν το κανεις με ολες θα δεις αν το οπλο σου αποδιδει σωστα, λιγο πανω, η λιγο κατω απο το μεσο ορο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top