Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αποφασισα να κάνω κάποιες δοκιμές με την bellmonte 2 και απλα φθηνα πυρομαχικά που μπορουν να χρησιμοποιηθούν στο κυνηγι του αγριοχοιρου.

Αποφασισα να ρίξω απο διαφορετικές αποστάσεις των 30,42,55 και 70 πραγματικών μέτρων (χρήση μετροταινίας).

Τα πυρομαχικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν τα μονοβολα 12/70 sport της bonaghi με βλημα brenekke στα 28γρ και το τσόκ που τα έριξε είναι το μαμα 3άρι. Σαν αίσθηση ήταν καταπληκτικό. Λακτισμα αεροβόλου, και με εξαιρετικα γρήγορη ταχυτητα σαν αίσθηση. Τα συγκεκριμένα τα αγορασα ''χύμα'' με κόστος 0.60 ευρώ ανα φυσίγγιο και καθαρά απο περιέργεια.Οι αποστασεις που τα εριξα ήταν τα 30,55 και 70 μετρα ενώ θα δοκιμαστουν ακόμη και στα 80,90 και 100 καθώς είναι εξαιρετικά ευθύβολα! Επίσης ρίχτηκε ένα S&B 12/70 12βολο στην απόσταση των 42 μέτρων με τσοκ 2* μαμα.Το συγκεκριμένο φυσίγγιο επαλήθευσε την εικόνα του φορτωμένου με πυρίτιδα φυσιγγίου που διέκρινα στον διαφανο του κάλυκα. Ο κρότος του ξεπέρασε και το πιο ισχυρο magnum φυσιγγι που έχω ρίξει ποτέ, ενώ το λάκτισμα του έιναι '' Αντρίκιο''. Τέλος, στην ίδια απόσταση των 42 μέτρων ρίχτηκε πάλι με 2* ένα Super kill 35gr no 5.

Τα 30 μετρα σαν αποσταση απο το στόχο.
Τα 55 μετρα.
Τα 70 μετρα.
Το γκρουπαρισμα στο στοχο.
Φαινεται ξεκαθαρα η ακριβεια ανα απόσταση.
Δρεμια. 12βολο στα 42 μετρα.
Εριξα και ενα 5αρακι για σβήσιμο.buy.


Το καλύτερο στις δοκιμές είναι ότι βλέπεις τις δυνατότητες του όπλου σου και γεμίζεις αυτοπεποίθηση. Το καλυτερο οπλο στο κυνηγι!.pop.


Να αναμένετε το δευτερο μερος απο τον φαρμακοχερη!.ha ha ha.
ρε φιλεμου καστορα αυτο που ζωγραφισες για γουρουνι δεν μου κανηηη πρως πρωβατινα το κωβοοοοο.my man..yelling.
 
Άστα τα δράμια και τα μονόβολα ρε και ρίξε κανένα πενταρο-τεσσάρι με το ερπετό.....buy. :D
Πάντως ωραία η συγκέντρωση των μονόβολων.
Και από δικές μου δοκιμές τα σκοπευτικά μονόβολα είναι πολύ ευθύβολα και με ανεπαίσθητο λάκτισμα.
Θα ριξω γιωργη. Ειχα ανεβασει και μια με labro καφε φιλε, δεν ξερω αν την ειδες. Το φιδισιο θα δοκιμαστει στα 35 και 40 και ισως 45 αν δω οτι με παιρνει.
Σχετικα με τα μονοβολα,το θεμα είναι κατα πόσο τσακιζουν κοκκαλα σε αυτες τις αποστασεις..xm..xm.
 
ρε φιλεμου καστορα αυτο που ζωγραφισες για γουρουνι δεν μου κανηηη πρως πρωβατινα το κωβοοοοο.my man..yelling.

Αυτό θα έλεγα και εγώ...μάλλον προβατίνα ονειρεύεται ο Αποστόλης!! .sarcastic.
Κύριοι η προβατινα ειναι η μονη σταθερα μετα το τελος του κυνηγιου ;)

Δεν επαιρνα εγω στα καλλιτεχνικα 20 για να μου βγαλετε εσεις το καπρι προβατινα!
 
Σχετικα με τα μονοβολα,το θεμα είναι κατα πόσο τσακιζουν κοκκαλα σε αυτες τις αποστασεις..xm..xm.
Τσακιζουν και παρατσακιζουν ανετα..εχω παρει γουρουνι κοντα στα 90 μετρα αποσταση με χτυπημα στα πλευρα του εσπασε δυο πλευρα και περασε στα πνευμονια του..το μονοβολο επειδη εχει αρκετη κινητικη ενεργεια την κραταει και σε αυτες τις αποστασεις πληροφοριακα μονοβολο ιδιογομωση το brenneke classic 31.5
 
Θα ριξω γιωργη. Ειχα ανεβασει και μια με labro καφε φιλε, δεν ξερω αν την ειδες. Το φιδισιο θα δοκιμαστει στα 35 και 40 και ισως 45 αν δω οτι με παιρνει.
Σχετικα με τα μονοβολα,το θεμα είναι κατα πόσο τσακιζουν κοκκαλα σε αυτες τις αποστασεις..xm..xm.
Γιατί να μην τσακίζουν ;;; Επειδή είναι 28 γρ. ;;; Και τα Remington τύπου foster (rifled slugs) 28 γρ. είναι (και πιο μαλακά από τα brenneke)!!! ;)
 
Μιλτο και Στελιο αναφερομουν στο συγκεκριμενο μονοβολο, δεδομενου οτι εχει φτιαχτεί για σκοποβολη και οχι για κυνηγι. Δε ξερω κατα ποσο θα επηρεαστεί απο δυσκολους καιρους στο βουνο.
Επειδη ειναι για σκοποβολη αν ειναι καλα στημενο κυνηγας ανετα..σκεψου οτι κυνηγας και με 20αρη γουρουνι..το θεμα με αυτα ειναι να παρει το ζωο σε καιριο σημειο για να πεσει αλλιως θα παει πιο μακρια και τοτε θα ψοφησει..παλιοτερα ειχα πειραματιστει και γεμισα μολυβδιμη μπιλια 26 γρ και σε πληροφορω οτι πηγε ανελπιστα καλα στις δοκιμες μου
 
Θα ριξω γιωργη. Ειχα ανεβασει και μια με labro καφε φιλε, δεν ξερω αν την ειδες. Το φιδισιο θα δοκιμαστει στα 35 και 40 και ισως 45 αν δω οτι με παιρνει.
Σχετικα με τα μονοβολα,το θεμα είναι κατα πόσο τσακιζουν κοκκαλα σε αυτες τις αποστασεις..xm..xm.

Αν ειναι brenekke 32αρη μην το φοβασε........
Εχει πιασει κορυφη χρονια τωρα........!!!!!
 
Κύριοι η προβατινα ειναι η μονη σταθερα μετα το τελος του κυνηγιου ;)

Δεν επαιρνα εγω στα καλλιτεχνικα 20 για να μου βγαλετε εσεις το καπρι προβατινα!


Θελετε να τον βαλω να φτιαξη μια προβατινα να δουμε τη θα βγει...????
 
Αν ειναι brenekke 32αρη μην το φοβασε........
Εχει πιασει κορυφη χρονια τωρα........!!!!!
100 και βαλε χρονια ιστοριας δεν τα λες και λιγα και δεν ειναι τυχαιο που παραμενει σχεδον το ιδιο σχημα απο οταν βγηκε στην παραγωγη..προσωπικα δεν το αλλαζω με κανενα αλλο..εχουν πεσει πολλα κορμια με αυτο!
 
100 και βαλε χρονια ιστοριας δεν τα λες και λιγα και δεν ειναι τυχαιο που παραμενει σχεδον το ιδιο σχημα απο οταν βγηκε στην παραγωγη..προσωπικα δεν το αλλαζω με κανενα αλλο..εχουν πεσει πολλα κορμια με αυτο!

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να το βρουμε ευκολα πλεων.......καποια λιγα μαγαζια που το ειχαν ....τελος.......
Μηλτο.....εχω κατι στο μιαλο μου....θα σε παρω κανα μεσημερι να σου πω......
 
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να το βρουμε ευκολα πλεων.......καποια λιγα μαγαζια που το ειχαν ....τελος.......
Μηλτο.....εχω κατι στο μιαλο μου....θα σε παρω κανα μεσημερι να σου πω......
Το ξερω φιλε εσυ νομιζω μου το ειχες πει κιολας..αν ηξερα οτι θα γινει δυσευρετο θα χα κανει καλη καβατζα απο αυτα..βεβαια θα ψαχτω και για αλλα μονοβολα αν μου κανουν αλλα να πω την αληθεια την εμπιστοσυνη που εδινα στο μπρενεκε δεν θα την εχουν
 
Πολυ καλη αποδοση Αποστολη.Σου φευγουν ομως λιιιιιγο χαμηλα.Τα δραμια πολυ χαμηλα αλλα και τα μολυβια λιγο.Πιθανος να "φταιει" το πατημα της σκανδαλης λογο στημενης βολης και στην αυθορμητη στο κυνηγι να εισαι εντελως οκ αλλα για μενα κανε μερικες δοκιμες ακομα.
 
Πολυ καλη αποδοση Αποστολη.Σου φευγουν ομως λιιιιιγο χαμηλα.Τα δραμια πολυ χαμηλα αλλα και τα μολυβια λιγο.Πιθανος να "φταιει" το πατημα της σκανδαλης λογο στημενης βολης και στην αυθορμητη στο κυνηγι να εισαι εντελως οκ αλλα για μενα κανε μερικες δοκιμες ακομα.
Πολυ σωστά. Μπορεί το γκρουπαρισμα για το ευρος των αποστασεων να ειναι καλό, γενικα ομως οι βολες ειναι λιγο χαμηλα. Δε μπορώ να εξηγησω το γιατι. Ισως σφιγγομαι οταν πατω την σκανδαλη ασυναισθητα. Ισως ειμαι συνηθισμενος απο τη βαρια σκανδαλη του baikal και παταω με δυναμη...
Δε μπορω να καταλαβω. Ειδικα τα σκαγια φευγουν αρκετα χαμηλα.
Ολες τις βολές τις εριξα με επωμιση και χωρις να στηριζω πουθενα το τουφεκι
 
Πολυ σωστά. Μπορεί το γκρουπαρισμα για το ευρος των αποστασεων να ειναι καλό, γενικα ομως οι βολες ειναι λιγο χαμηλα. Δε μπορώ να εξηγησω το γιατι. Ισως σφιγγομαι οταν πατω την σκανδαλη ασυναισθητα. Ισως ειμαι συνηθισμενος απο τη βαρια σκανδαλη του baikal και παταω με δυναμη...
Δε μπορω να καταλαβω. Ειδικα τα σκαγια φευγουν αρκετα χαμηλα.
Ολες τις βολές τις εριξα με επωμιση και χωρις να στηριζω πουθενα το τουφεκι
Δοκιμασε και μια "ψηλοτερη" φλατζα να δεις.Δεν εχεις να χασεις τιποτα.Αν η σκανδαλη σου δεν ειναι βαρια προφανως δεν φταιει αυτη.Κατα τα αλλα οπως ειπα και πριν το οπλο σου αδποδιδει παρα πολυ καλα και γκρουπαρει ωραια!
 
Δοκιμασε και μια "ψηλοτερη" φλατζα να δεις.Δεν εχεις να χασεις τιποτα.Αν η σκανδαλη σου δεν ειναι βαρια προφανως δεν φταιει αυτη.Κατα τα αλλα οπως ειπα και πριν το οπλο σου αδποδιδει παρα πολυ καλα και γκρουπαρει ωραια!
Δημήτρη έχω βάλει την ''ψηλότερη'' φλάτζα, εχω ανεβασει το χτενι και έχω μακρύνει και το κοντάκι κατα 35 χιλιοστά..
Πιστευω πως αν θελω ακόμα καλύτερες βολές, θα πρέπει να φτιάξω κοντάκι ραμμένο επάνω μου. Σημασιά για μένα έχει πως το όπλο είναι ''κυνηγετικα'' σωστό, και όχι στραβό όπως μου το έβγαλε η αντιπροσωπία για να γλιτώσει την αλλαγη της κάννης καθώς η ρήγα είναι στραβή (μικρό το κακκό)
 
Φίλε μου το εργοστασιακό τσοκ βγάζει πολύ ωραία τουφεκιά!
Κάνε όταν μπορέσεις κάποιες δοκιμές και με τα άλλα.
Για παράδειγμα με το δυάρι στα 36 ή και στα 40 μέτρα.
Με το Brain να έχεις υπόψιν σου ότι για την συγκεκριμένη σύσφιξη τα 30 μέτρα είναι οριακά.



Breda 930 l. Μαμισιο 2*.40 μέτρα. Euromix 8-9.
 
Δημήτρη το Euromix μη το ξαναβάλεις στο όπλο σου είναι χάλια φυσίγγι,,,το είδα χθες σε δοκιμές που κάναμε με 930 και fabarm,,,αδικείται η εικόνα του όπλου σου φίλε μου,,,κάνε δοκιμές με άλλα φυσίγγια εκτός lambro
 
Δημήτρη το Euromix μη το ξαναβάλεις στο όπλο σου είναι χάλια φυσίγγι,,,το είδα χθες σε δοκιμές που κάναμε με 930 και fabarm,,,αδικείται η εικόνα του όπλου σου φίλε μου,,,κάνε δοκιμές με άλλα φυσίγγια εκτός lambro
Αυτό βλέπω και εγώ Παύλο.. Τι φυσιγγια μου προτείνεις για την Breda?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top