Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
προσωπικα θα προτιμουσα οπλο με 70αρα θαλαμη ...μαγκνουμ αντε να εριξα καμια 40αρια....στα 20 χρονια....αυτο το σκαλακι ...της θαλαμης 76αρας σε σαιτ της browning εγραφε οτι εχει επιπτωση στη τουφεκια...και αν εχει η 76αρα...φαντασου ποσο θα εχει να ριχνεις απλο φυσιγγι σε 89αρα!
 
Δυο δοκημες με τη greystone
Tordo 30gr n8 27 mt 4 astra

Και με ιδιογομοσης s4 33gr n5 50 mt 2astra

Τα χαρτια ειναι 100×70
Θεόδωρε πραγματικά το όπλο βγάζει κατανομές μπάλα,κακώς έφυγε από τα χέρια σου!!!πάντως ρώτησε τον φίλο σου άμα το πουλάει το παίρνω εγώ .lazy.
 
Αφού τα κοτσύφια δεν μας έκαναν την τιμη το έριξα στο χαρτι .. 3 δοκιμές σε αγοραστά φυσιγγια με την m2 66εκ κάνη 18.4 αυλός και τσοκ kicks smoke mod
Θερμοκρασία 6 βαθμοί υγρασία στο 67% ΥΓ Εκτός από το τορντο οι άλλες δεν μου πολύ αρέσουν..
Πρώτη δοκιμή στα 25 μέτρα με gorilla tordo no 8 1/2 (1•1)

B&P MB long range 36gr no5 40m (χαρτι 1·60)

Lambro biturbo 36gr no7 40m μου έφυγε λίγο πάνω..
 
το καφέ το ρίχνω σε νο6 καλοκαίρι σε φασσα με φοβερά σκωτοματα το biturbo σε πέρδικα εξίσου καλό.. παλιά ήταν πιο "δυνατά" και κλοτσαγαν πολύ ήταν πολύ πατημένο το βύσμα και είχαν και κεντρική σύντηξη όποτε οι πιέσεις ήταν λίγο ανεβασμένες.. σε πολύ κρύο όμως θέριζαν.. αυτά που κυκλοφορούν τώρα μου αρέσουν πιο πολύ.. είναι λίγο πιο μαλακά..
 
Ετσι για το καλο του χρονου, μιας και δεν βγηκα για κυνηγι....
Και με αφορμη να βγαλω τα σκυλια, ειπα να βγαλω και κανενα συμπέρασμα για το τελευταία αποκτηθέντα τσοκακι μου.
Ολες οι δοκιμες εγιναν με το ιδιο τσοκ-οπλο-φυσιγγιο.Τσοκ Brain BL οπλο SX3 και φυσιγγιο tordo 30γρ νο9
πρώτη δοκιμή στα 10 μετρα σε χαρτόνι 60Χ60 για να δω απ'τα ποσα μετρα ανοίγει η τουφεκια !!!

δευτερη στα 15 μετρα σε χαρτονι 75Χ75 ειναι και τα μετρα που αρχίζουν και η απαιτήσεις μου !!!

τριτη δοκιμη στα 20 μετρα...95Χ95 το χαρτονι, σταθερή άνοδο ανα 5 μετρα στην δοκιμη . . . .

τέταρτη σε χαρτόνι 110Χ110 στα 25 μετρα οπου θεωρώ οτι εκει τελειώνουν και οι απαιτησεις μου απο αυτο το τσοκ-φυσιγγι.

και πέμπτη και τελευταία στα 30 μετρα σε χαρτονι 150Χ150

Πιστευω οτι στην ζωνη των 15-25 μετρων ειναι σκουπα.....κατι που μου έλειπε με το 4* μαμα.(σφιχτότερα κεντρα με αραιή περιφέρεια)
μετα ομως τα 25 μετρα το θεωρω αδυναμο.... με το συγκεκριμένο φυσιγγι 30γρ. νο9 το διαπιστωσα και στο κυνηγι τσιχλας χθες.
Νομιζω ομως οτι με ενα καλο 32γρ νο9 παντα εμποριου... θα μας καλυψη και στα 30μετρα αλλα μεχρι εκει....
Σεβαστες και δικε σας γνωμες και αποψεις. . . .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top