Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστώ Θεόδωρε!
Έπρεπε να τις κάνω αυτές τις δοκιμές για δική μου γνώση πρώτα απ΄όλα! Και γιατί να μην τα μοιραστώ μαζί σας αφού ξέρω το πόσο δύσκολο είναι να βρεις αυτά τα διαφορετικά τσοκ!! Και πόσο δύσκολο να μαζέψεις τα τουφέκια από τον καθένα! Δεν αναφέρω μάρκες, απλά είναι όλα ποιοτικά!
 
Χθεσινή δοκιμή nsi uno prima.blaser f16 μαμά flush τσοκ 4 άστρα..
3Uft1kc.jpg
 
Last edited:
Με πολύ κόπο μάζεψα αυτά τα 5 τουφέκια για δοκιμή. Σε βολές για πολύ κοντινές αποστάσεις, είναι όλα ποιοτικά και εκτός ενός αχρωμίωτα. 2 από αυτά γαλλικά έχουν κάννες ραγέ 70 και 61εκ. 18,5 αυλό, το άλλο είναι αφεντικό ρωσικό Τούλα 68εκ κάννη 18,5 αυλό, και τα άλλα 2 ιταλικά σκοπευτικά, το ένα με 65εκ κάννη 18,5 αυλό άτυπο Τούλα και το άλλο 70εκ κάννη 18,4 αυλό με τσοκ BRAIN BELL. Όλες οι βολές έγιναν με το ίδιο φυσίγγιο ιδιογόμωσης με μάλλινη τάπα Νο 8 32γρ. και στις ίδιες αποστάσεις 15/20 και 25 μέτρων.Σε λαμαρίνα 1χ1. Τα συμπεράσματα για κάθε κάννη-τσοκ στο τέλος.
Κάννη 70εκ 18,5 ραγέ 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη ραγέ 61εκ 18,5 15 / 20 / 25 μέτρα <αχρωμίοτη>






κάννη 70εκ 18,4 brain bell 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη 68εκ. 18,5 tula 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη 65εκ. 18,5 άτυπο tula 15 / 20 / 25 μέτρα






Συμπέρασμα μετά από χρόνια κυνηγιού με τα συγκεκριμένα τσοκ κάννες. Ναι οι κάννες ραγέ ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα από όλα τα τσοκ και κρατάνε την τουφεκιά το πολύ μέχρι τα 20-25 μέτρα. Αλλά χάνουν πολύ γρήγορα την δύναμη τους και είναι πάρα πολύ επιλεκτικά στα φυσίγγιά τους, να σημειώσω ότι με τα φυσίγγια της δοκιμής έδωσαν τις μικρότερες αρχικές 30 μέτρα ανά δευτερόλεπτο λιγότερο από όλες τις άλλες και η ταχύτητα τους μετρήθηκε στο στόμιο ενώ στις άλλες στο 1 μέτρο από το στόμιο. Είναι εξαιρετικές για πολύ κοντινές αποστάσεις, 5-15 μέτρων! Τα άλλα τσοκ είναι πάνω κάτω τα ίδια με περίπου 1-2 μέτρα διαφορά! Ίσως τα καλύτερα τσοκαρίσματα για τουφεκιές από 12-25 ίσως και 30 μέτρων.Ακόμα και αυτά τα 2 εκατοστά διαφοράς της μιας κάννης με την άλλη αλλάζουν και την ταχύτητα των σκαγιών κατά 3-5μ/δ.
Μετά από χρόνια κυνηγιού πέρδικας και μπεκάτσας θα έλεγα ότι η κάννη ραγέ θα την χρησιμοποιούσα μόνο στα πολύ σφικτά μέρη, ενώ τα τσοκ τύπου τούλα σχεδόν σε όλα τα κοντινά και μεσαία κυνήγια.

Να έρθω να κάνουμε δοκιμές στο λιθόστρωτο που εχει απλωσιά ?.very funny.
 
Με πολύ κόπο μάζεψα αυτά τα 5 τουφέκια για δοκιμή. Σε βολές για πολύ κοντινές αποστάσεις, είναι όλα ποιοτικά και εκτός ενός αχρωμίωτα. 2 από αυτά γαλλικά έχουν κάννες ραγέ 70 και 61εκ. 18,5 αυλό, το άλλο είναι αφεντικό ρωσικό Τούλα 68εκ κάννη 18,5 αυλό, και τα άλλα 2 ιταλικά σκοπευτικά, το ένα με 65εκ κάννη 18,5 αυλό άτυπο Τούλα και το άλλο 70εκ κάννη 18,4 αυλό με τσοκ BRAIN BELL. Όλες οι βολές έγιναν με το ίδιο φυσίγγιο ιδιογόμωσης με μάλλινη τάπα Νο 8 32γρ. και στις ίδιες αποστάσεις 15/20 και 25 μέτρων.Σε λαμαρίνα 1χ1. Τα συμπεράσματα για κάθε κάννη-τσοκ στο τέλος.
Κάννη 70εκ 18,5 ραγέ 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη ραγέ 61εκ 18,5 15 / 20 / 25 μέτρα <αχρωμίοτη>






κάννη 70εκ 18,4 brain bell 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη 68εκ. 18,5 tula 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη 65εκ. 18,5 άτυπο tula 15 / 20 / 25 μέτρα






Συμπέρασμα μετά από χρόνια κυνηγιού με τα συγκεκριμένα τσοκ κάννες. Ναι οι κάννες ραγέ ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα από όλα τα τσοκ και κρατάνε την τουφεκιά το πολύ μέχρι τα 20-25 μέτρα. Αλλά χάνουν πολύ γρήγορα την δύναμη τους και είναι πάρα πολύ επιλεκτικά στα φυσίγγιά τους, να σημειώσω ότι με τα φυσίγγια της δοκιμής έδωσαν τις μικρότερες αρχικές 30 μέτρα ανά δευτερόλεπτο λιγότερο από όλες τις άλλες και η ταχύτητα τους μετρήθηκε στο στόμιο ενώ στις άλλες στο 1 μέτρο από το στόμιο. Είναι εξαιρετικές για πολύ κοντινές αποστάσεις, 5-15 μέτρων! Τα άλλα τσοκ είναι πάνω κάτω τα ίδια με περίπου 1-2 μέτρα διαφορά! Ίσως τα καλύτερα τσοκαρίσματα για τουφεκιές από 12-25 ίσως και 30 μέτρων.Ακόμα και αυτά τα 2 εκατοστά διαφοράς της μιας κάννης με την άλλη αλλάζουν και την ταχύτητα των σκαγιών κατά 3-5μ/δ.
Μετά από χρόνια κυνηγιού πέρδικας και μπεκάτσας θα έλεγα ότι η κάννη ραγέ θα την χρησιμοποιούσα μόνο στα πολύ σφικτά μέρη, ενώ τα τσοκ τύπου τούλα σχεδόν σε όλα τα κοντινά και μεσαία κυνήγια.
πολυ ενδιαφέρουσες οι δοκιμές σου για να κατανοήσουμε πως δουλεύει το κάθε τσοκ..μπραβο για το χρόνο που αφιέρωσες και τις μοιράστηκες σε μαζί μας.το brain μου άρεσε πιο πολύ από όλα.και στο Tula 68εκ 18,5 πολύ ωραίες..άπολυτα εύστοχες οι παρατηρήσεις σου κατά την γνώμη μου..
 
Last edited:
πολυ ενδιαφέρουσες οι δοκιμές σου για να κατανοήσουμε πως δουλεύει το κάθε τσοκ..μπραβο για το χρόνο που αφιέρωσες και τις μοιράστηκες σε μαζί μας.το brain μου άρεσε πιο πολύ από όλα.και στο Tula 68εκ 18,5 πολύ ωραίες..άπολυτα εύστοχες οι παρατηρήσεις σου κατά την γνώμη μου..
Ναι και εμένα μπορώ να πω ότι το Brain Bell μου άρεσε περισσότερο απ'όλα, ένα τσοκ που πραγματικά αξίζει για αυτό το οποίο έχει κατασκευαστεί! Δεν είχα να δοκιμάσω τσοκ διασπορέα <με ραβδώσεις> μέσα, αλλά θα πώ από δύο φίλους που το είχαν και το είχα δοκιμάσει πριν μερικά χρόνια ότι κάνει την ίδια τουφεκιά με τις ραγέ κάννες και έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δεν χάνει σε δύναμη όσο οι ραγέ κάννες! Επίσης να πω αυτό που μου είπαν και οι δύο με τα τσοκ ραγέ διασποράς, είναι ότι του μεν το τσοκ με τις τουφεκιές έσφιγγε! Και του άλλου του ξέσφιγγε μέχρι που το έχασε σε μια τουφεκιά! Δεν το είχα ποτέ μου οπότε δεν ξέρω αν ευσταθούν αυτά..
 
Ωρε μαναμου σε ΒΒ τι θα κάμει!!!!!.well done..well done.
εε μην ριχνετε λίγα γραμμάρια ρε δεν σκωτώνουν. Θελει απο 36 και πάνω για μακρυα και ιδιαίτερα στα κρύα. Στα πολλά γρ πάνε αγκαλίτσα τα σκάγια και ζεσταίνονται.yel.ha haaa
 
Το ψύχος ανέκαθεν ήθελε ΜΠΑΡΟΥΤΙ κ όχι γραμμαρια....
Αυτα ρε Τζωνι πες τα σε εκεινους που δεν ακούνε. Τους τα λες και σε ρωτανε κιολας. Που τα βρικεις αυτα και τα λες; .hair.

Παρένθεση. Ειχα μια κουβεντα.
- Ο παγος δεν θελει πολλα γρ.
- Ε τοτε ριξε 28
-Γεμιζω σε αυτα τα γρ περιπου. Να σου πω ποιο χτυπαει καλυτερα ενα 34γρ νο 3 η ενα 56 γρ νο 10;
-Το 3αρι χτυπαει μακρυτετα αλλα το 10αρι θα ειναι πιο δυνατο σε σκωτωμα.
- Γιατι, επειδη ειναι περισσοτερα γρ θα πανε αγκαλιτσα τα σκαγια να ζεσταινονται;
-( Και το θεικο) Που τα διαβαζεις και τα λες αυτα ρε τολη;

:confused: Δεκτες ολες οι γνωμες, αρκει να υπαρχουν επιχειρηματα. Ακου το 3αρι θα παει μακρυτερα αλλα 10 αρι θα σκωτωσει δυνατοτερα λογω + γρ επειδη ετσι ακουσαν στο καφενειο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top