Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα το δοκιμασω Βασιλη το Σαββατο

Το Kicks και ολα τα τσοκ φρενου μειωνουν την ατρακτο και εχουν μεγαλυτερη δυναμη κρουσης, δηλαδη φτανουν πολλα περισσοτερα σκαγια ταυτοχρονα στο θηραμα σε σχεση με τα συμβατικα τσοκ, γι αυτο και οι κατανομες στο χαρτονι ειναι λιγο περιεργες οπτικα...
ας πουμε αλεξ οτι ειναι αληθεια οτι εχη μικροτερη ατρακτο το κικς,δεν καταλαβενο αυτο που λες ομως οτι στο χαρτι τα βλεπης αλιως?ο πινακας ειναι ενα αποτυπομα ολης της ντουφεκιας,η μικρη η μεγαλη ατρακτο εχη.δεν ξεχωριζει αν πανε καποια σκαγια πιο γρηγορα απο τα αλλα δηλαδη αυτο που γραφεις πιο πανω,ταυτοχρονα.οποτε γιατι στο χαρτονη ειναι η κατανομες περιεργες που γραφεις?
 
με τετοια ομαλη κατανομη παντα το kicks θα εχει μεγαλυτερη διατρηση.(εξαιρω τα φρενα κλπ). το μαμα φουλ πνιγει και συγκρουει τα σκαγια . αυτο να το περιμενεις και απο τα γαλοπουλας , μονο για καθιστα κανουν. το μονο τσοκ που κραταει κατανομη για πολυ ειναι το 3* , απο 25-40. το 1* τη χανει γρηγορα μετα τα 45 ειναι απο χρονια γνωστο στη βιβλιογραφια . απο κει και περα αναμενουμε τις δοκιμες σου. ριξε 2-3, ενα ανα δεκα μετρα μετα την παραπανω τουφεκια με το kicks για να εχεις εικονα της μεταβολης -ροης της κατανομης
Μονο 2-3 Κωνσταντινε; 1003 εχω ριξει τα τελευταια χρονια...:p
Το Kicks ειναι τσεκαρισμενο οτι κραταει κεντρο πολυ μακρια και απο δυναμη στο δικο μου οπλο εχει πολυ καλη, σε αποστασεις τελειως απαγορευτικες για νο6 εχω βρει διαμπερη τραυματα στις φασσες με απλα σκαγια οχι νικελ.
Το Σαββατο που μας περασε μια φασσα που ηταν πολυ μακρια, την τουφεκισα με νικελ νο6 και επεσε στην απενατι πλευρα μιας ρεματιας, το πιο πιθανο ειναι οτι εφταιγε η υπερδιατρηση παλι γιατι το εχω παθει πολλες φορες ακομα και με σκαγια στο στηθος.
 
Αυτές είναι σοβαρές δωκιμες από αρωστους της ιδιογομοσης φυλέ evo που θέλουν να ξέρουμε το όπλο τους τι σκοτοματα παράγει 1000 % Θέλει και λίγο να το έχεις το μικρόβιο που λένε. Διάβασα ότι σκοτώθηκε κάποιο θυραμα στα 80μ αν Θημαμαι καλά? Μπορεί να είναι ένα τιχαιο γεγονός με φυσηγγια εμπορειου. Αλλά ένα συχνό φαινόμενο με ιδιογομοση.
 
Βέβαια πάντα προσοπηκα μηλοντας εκφράζοντας την γνώμη μου και έχοντας πάρει αρκετά μεγάλα φτεροτα θυραματα σε αποστάσεις γιρο στα 100μ με το ανάλογο σκαγιο βέβαια μου φενεται πολύ παράξενο έως ακατόρθωτο πέρα από κάποιο τυχαίο γεγονός να μηλαμε για 6αρι και για 5αρι και να βάζουμε σηνεχος μπροστά τα 50μ -60 70 ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ. ΌΣΟΙ περνούν πουλιά σε αυτά τα ανορθοδοξα μέτρα για το λιοκανο τα περνούν 99.9% Με ανορθοδοξα φυσηγγια και Σηγουρα όχι με 5αρια και 6αρι.
 
ας πουμε αλεξ οτι ειναι αληθεια οτι εχη μικροτερη ατρακτο το κικς,δεν καταλαβενο αυτο που λες ομως οτι στο χαρτι τα βλεπης αλιως?ο πινακας ειναι ενα αποτυπομα ολης της ντουφεκιας,η μικρη η μεγαλη ατρακτο εχη.δεν ξεχωριζει αν πανε καποια σκαγια πιο γρηγορα απο τα αλλα δηλαδη αυτο που γραφεις πιο πανω,ταυτοχρονα.οποτε γιατι στο χαρτονη ειναι η κατανομες περιεργες που γραφεις?
Ειναι αυτο που λενε οτι η τουφεκια ειναι τρισδιαστατη και στο χαρτονι βλεπουμε μονο τις δυο διαστασεις...
Περυσι ειχαμε τουφεκισει με τον αδερφο μου μια πλακε πετρα στα 45 με 50 μετρα με percorso no6, η τουφεκια του αδερφου μου ειχε εκτος απο μεγαλυτερο κυκλο και πολυ μεγαλυτερη ουρα και η δικη μου πιο στενο κυκλο και πολυ μικροτερη ουρα.
Η διαφορα στη δυναμη κρουσης στην πετρα ηταν τεραστια, δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω, αλλα φαντασου σε μια τουφεκια το συνολο των σκαγιων να εχει μηκος 1.5 με 2 μετρα και στην αλλη 6+ μετρα, πια θα ειναι πιο δυνατη?
Οι κατανομες που λεω οτι ειναι λιγο περιεργες εννοω οτι τα τσοκ φρενου συνηθως κρατανε μικρες ομαδες σκαγιων 2-3-4 σκαγια μαζι και δεν εχουν την κατανομη αλατιερας που λεμε...οπως ειναι πχ τα brain που σπανε αυτες τις ομαδες...
Επισης τα τελευταια σκαγια της ουρας ειναι αχρηστα κατα τη γνωμη μου γιατι δεν εχουν αρκετη δυναμη και δυσκολο οταν η ουρα ειναι 6 μετρα θα βρουν το πουλι, αλλα στο χαρτι αφηνουν κι αυτα αποτυπωμα που το μετραμε στη συγκεντρωση της τουφεκιας.
Πιστευω να σε καλυψα.
 
Βέβαια πάντα προσοπηκα μηλοντας εκφράζοντας την γνώμη μου και έχοντας πάρει αρκετά μεγάλα φτεροτα θυραματα σε αποστάσεις γιρο στα 100μ με το ανάλογο σκαγιο βέβαια μου φενεται πολύ παράξενο έως ακατόρθωτο πέρα από κάποιο τυχαίο γεγονός να μηλαμε για 6αρι και για 5αρι και να βάζουμε σηνεχος μπροστά τα 50μ -60 70 ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ. ΌΣΟΙ περνούν πουλιά σε αυτά τα ανορθοδοξα μέτρα για το λιοκανο τα περνούν 99.9% Με ανορθοδοξα φυσηγγια και Σηγουρα όχι με 5αρια και 6αρι.
Μην εισαι απολυτος φιλε, η φασα δεν ειναι παπι, με 6αρια πεφτει ανετα στα 60-65 μετρα, δεν το εχω κανει μονο εγω αλλα και αλλα ατομα 50+ χρονων που εκτιμω, δεν γινεται να ειναι ολα τυχαια γεγονοτα... το πιο χοντρο που θα ριξω σε φασσα ειναι το νο5 και με καλυπτει σε αποστασεις που δεν μπορω λογω σκοπευτικης ικανοτητας να παρω επαναλαμβανομενα πουλια.
Εδω κατεβαζουν τους φασιανους απ τα 70+ μετρα με νο5 στην Αγγλια και δεν θα πεσει η φασσα?
 
Εδω κατεβαζουν τους φασιανους απ τα 70+ μετρα με νο5 στην Αγγλια και δεν θα πεσει η φασσα?
Ο Ελληνας ραμπο των δασων θα βαλει στις φασσες απο 36 εως 46 γραμμαρια και θα παρει μαζι του ολα τα after market τσοκ Αμερικης για την
καραμπινα του.Ο Αγγλος θα παρει το δικανο με 76αρες κανες στανταρ τσοκ,32γρ μαλλινη και την τραγιασκα του.Εμεις μια ζωη θα κοιταμε προς
την δυση και αυτοι τα ποδια τους.
 
Μην εισαι απολυτος φιλε, η φασα δεν ειναι παπι, με 6αρια πεφτει ανετα στα 60-65 μετρα, δεν το εχω κανει μονο εγω αλλα και αλλα ατομα 50+ χρονων που εκτιμω, δεν γινεται να ειναι ολα τυχαια γεγονοτα... το πιο χοντρο που θα ριξω σε φασσα ειναι το νο5 και με καλυπτει σε αποστασεις που δεν μπορω λογω σκοπευτικης ικανοτητας να παρω επαναλαμβανομενα πουλια.
Εδω κατεβαζουν τους φασιανους απ τα 70+ μετρα με νο5 στην Αγγλια και δεν θα πεσει η φασσα?
Οχι βρε Αλεξ. Προς θεού. Προσοπικα μηλοντας με τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει.
 
Μονο 2-3 Κωνσταντινε; 1003 εχω ριξει τα τελευταια χρονια...:p
Το Kicks ειναι τσεκαρισμενο οτι κραταει κεντρο πολυ μακρια και απο δυναμη στο δικο μου οπλο εχει πολυ καλη, σε αποστασεις τελειως απαγορευτικες για νο6 εχω βρει διαμπερη τραυματα στις φασσες με απλα σκαγια οχι νικελ.
Το Σαββατο που μας περασε μια φασσα που ηταν πολυ μακρια, την τουφεκισα με νικελ νο6 και επεσε στην απενατι πλευρα μιας ρεματιας, το πιο πιθανο ειναι οτι εφταιγε η υπερδιατρηση παλι γιατι το εχω παθει πολλες φορες ακομα και με σκαγια στο στηθος.
με τα νικελ δεν την αποκλειω καθολου την υπεδιατρηση, ποσο μαλλον που βλεπω να χρησιμοποιεις "νορμαλ" γομωσεις,......οι οποιες ως γνωστον καινε....αλλα ποιος τις βαζει πανω στο πουλι οεοοοοο;;;;;;;;;;;
 
Μια γαλοπούλα ζωντανή στα 50-60μ μου φαίνεται ενδιαφέρουσα δοκιμή :cool:
Έχω ρίξει εγώ σε ζωντανή γαλοπουλα που ετρεχε μαλιστα .my man.με την 1100 με το τρουγλο στο xf καμία 25 30 μέτρα πατσαβούρα έπεσε απλά ειχε το κλασικό τρέμουλο... φυσσιγγια δεν θυμαμαι η λαμπρο καφέ η μπλέ 7αρια που εριχνα τότε.

Είχα ρίξει σε καμια δεκαρια εκεινη την μέρα γιατί είχαν σηκωσει μπαϊράκι και θα τις χαναμε με τον παππου εκτός χωραφιου.
Όλες στα πέντε με δεκαπεντε μέτρα μια μονο "μακρινή".
 
Ο Ελληνας ραμπο των δασων θα βαλει στις φασσες απο 36 εως 46 γραμμαρια και θα παρει μαζι του ολα τα after market τσοκ Αμερικης για την
καραμπινα του.Ο Αγγλος θα παρει το δικανο με 76αρες κανες στανταρ τσοκ,32γρ μαλλινη και την τραγιασκα του.Εμεις μια ζωη θα κοιταμε προς
την δυση και αυτοι τα ποδια τους.
Να ηξερες τι ειπες τωρα..η μαλλον ξερεις..εμεις πολλες φορες δεν ξερουμε πως κ προς τα που να βαδιζουμε..
Απαιτουμαι (εγω και ο Νικολης.sarcastic.) κυνηγετικη περιγραφη των παραδοσιακων μακρυκαννων πλαγιοκαννων της Αγγλιας...pray to God.
Να ανοιξω αναλογο θεμα....my man.
 
Έχω ρίξει εγώ σε ζωντανή γαλοπουλα που ετρεχε μαλιστα .my man.με την 1100 με το τρουγλο στο xf καμία 25 30 μέτρα πατσαβούρα έπεσε απλά ειχε το κλασικό τρέμουλο... φυσσιγγια δεν θυμαμαι η λαμπρο καφέ η μπλέ 7αρια που εριχνα τότε.

Είχα ρίξει σε καμια δεκαρια εκεινη την μέρα γιατί είχαν σηκωσει μπαϊράκι και θα τις χαναμε με τον παππου εκτός χωραφιου.
Όλες στα πέντε με δεκαπεντε μέτρα μια μονο "μακρινή".
Εσύ έβγαλες γούστα ρε φίλε .sarcastic.

Επισης τα τελευταια σκαγια της ουρας ειναι αχρηστα κατα τη γνωμη μου γιατι δεν εχουν αρκετη δυναμη και δυσκολο οταν η ουρα ειναι 6 μετρα θα βρουν το πουλι, αλλα στο χαρτι αφηνουν κι αυτα αποτυπωμα που το μετραμε στη συγκεντρωση της τουφεκιας.
Αυτό δεν ισχύει alex, η διαφορά με το φρενάτο είναι ότι στην πραγματικότητα μπορεί να χάσεις θήραμα από τα κενά λόγω μεγάλης ατράκτου (λόγω των κενών) .... αλλά μπορεί να πάρεις κιόλας σε μεγάλες προσκοπεύσεις ;)
Φέτος το δεύτερο το είδα σε αρκετές περιπτώσεις που από βιασύνη βγήκα μπροστά και η ουρά έδωσε τη λύση. Για μένα και τα δύο είδη τσοκ (φρενάτα ή μη) έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις πιο γουστάρεις να χρησιμοποιείς :)
 
Εσύ έβγαλες γούστα ρε φίλε .sarcastic.


Αυτό δεν ισχύει alex, η διαφορά με το φρενάτο είναι ότι στην πραγματικότητα μπορεί να χάσεις θήραμα από τα κενά λόγω μεγάλης ατράκτου (λόγω των κενών) .... αλλά μπορεί να πάρεις κιόλας σε μεγάλες προσκοπεύσεις ;)
Φέτος το δεύτερο το είδα σε αρκετές περιπτώσεις που από βιασύνη βγήκα μπροστά και η ουρά έδωσε τη λύση. Για μένα και τα δύο είδη τσοκ (φρενάτα ή μη) έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις πιο γουστάρεις να χρησιμοποιείς :)
Μπορει να μην ισχυει Κωστα για να το λες κατι θα ξερεις, η υπεροχη ομως των φρενατων στη δυναμη ειναι μεγαλη.
Πηγα και σημερα να δοκιμασω το μαμα φουλ με το Kicks σε μεγαλυτερες αποστασεις απο τα 36 μετρα και εριξα 4 φυσιγγια νο5 σε τενεκε στα 47 μετρα.
Το μαμα φουλ εβαλε αρκετα λιγοτερα σκαγια και τις δυο φορες και ειχε 6 με 8 τρυπες ενω το kicks εκτος απο περισσοτερα σκαγια ειχε κανει 20+ τρυπες και τις δυο φορες, εριξα και ενα μονοβολο με το φουλ ετσι για την αλητεια στον τενεκε στα 105 μετρα , το lambro palla 32gr ηταν.
 
μονοβολο με το φουλ ετσι για την αλητεια στον τενεκε στα 105 μετρα , το lambro palla 32gr ηταν.
To μονοβολο το εριξες με φουλ για καλυτερη συγκεντρωση???Η παραμορφωση(σιδερωμα) του μονοβολου με 1* ειναι τοσο ασχημη
που πλεον δεν εχει σωστη πορεια το βλημα.Οι δε πιεσεις στην κανη ειναι επικινδυνες.Προσεχε Αλεξ γιατι δεν αργει να γινει κατι..........
 
μου αρέσουν οι αλητείες...
Πάντως εγώ είχα δει μειωμένη διάτρηση στο paternmaster σε σχεση με το απλό σε sx3 me f2 no.8 34gr. 30m.
Για το anaconda λες η για την σειρα code black?
To μονοβολο το εριξες με φουλ για καλυτερη συγκεντρωση???Η παραμορφωση(σιδερωμα) του μονοβολου με 1* ειναι τοσο ασχημη
που πλεον δεν εχει σωστη πορεια το βλημα.Οι δε πιεσεις στην κανη ειναι επικινδυνες.Προσεχε Αλεξ γιατι δεν αργει να γινει κατι..........
Μια χαρα πορεια ειχε φιλε και πολυ ωραιο σφυριγμα, δυο τσοκ ειχα μαζι το Kicks και f του οπλου και γι αυτο το εριξα με το f, βασικα δυο εριξα ενα στα 115 μετρα που αστοχησα και το δευτερο στα 105 που πετυχα τον τενεκε.
Τα συγκεκριμενα μονοβολα Αλεξ μπορεις να τα ριξεις με φουλ τσοκ και γι αυτο τα εριξα, τωρα τι πιεσεις ειχε η κανη δεν το ξερω αλλα ουτε κλωτσημα πολυ καταλαβα ουτε κατι αλλο περιεργο.
 
Για το anaconda λες η για την σειρα code black?

Μια χαρα πορεια ειχε φιλε και πολυ ωραιο σφυριγμα, δυο τσοκ ειχα μαζι το Kicks και f του οπλου και γι αυτο το εριξα με το f, βασικα δυο εριξα ενα στα 115 μετρα που αστοχησα και το δευτερο στα 105 που πετυχα τον τενεκε.
Τα συγκεκριμενα μονοβολα Αλεξ μπορεις να τα ριξεις με φουλ τσοκ και γι αυτο τα εριξα, τωρα τι πιεσεις ειχε η κανη δεν το ξερω αλλα ουτε κλωτσημα πολυ καταλαβα ουτε κατι αλλο περιεργο.
To πισυευω αυτο που λες,μονο ο σαλεπιτζης lambro θα μπορουσε να γραφει τετοιες μαλακιες στα κουτια του.
Το συγκεκριμενο μονοβολο εχει πανω κατω στεφανη που σιδερωνει στην κανη και οχι ολος ο κορμος του.
Αυτο δεν σημαινει απολυτος τιποτα....Αν μπορεις να βρεις ντενεκε στα 105-110 μετρα με ριγα λειοκανου
τοτε πρεπει να σκεφτεις σοβαρα τους ολυμπιακους αγωνες του Τοκιο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top