Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Alex πως σου φάνηκε σαν συμπεριφορά το φυσίγγι σε σχέση με το speed??
και τα δύο χαρτιά ήταν 64*65??
Οχι Κωστα με τον γοριλα ειναι 90×100, μου φανηκε φοβερο φυσιγγι φιλε, μπορω να το συγκρινω με του Ρουμελ το 34αρι με psb1 που ειναι κι αυτο δυνατο και συγκεντρωτικο!
Ηθελα να τα συγκρινω διπλα διπλα αλλα 3 κουτια που ειχα παρει τα χαλασα ολα, πιστευω οτι ειναι πιο συγκεντρωτικο το gorilla απ το speed, μολις στανιαρω απ το κρυωμα θα συγκρινω speed και gorilla και θα τα δουμε.
Επειδη σου αρεσουν τα λιγα γραμμαρια κανε μια δοκιμη το 34 που λεω του Ρουμελ και θα παθεις πλακα, επρεπε να κρατησω μερικα να εκανα δοκιμη και να σου εστελνα και σενα.
 
Ήταν να πάρω μαζί με τα άλλα που πήρα από τον Ανδρέα να δοκιμάσω αλλά τελικά το άφησα γιατί ήθελα να τσεκάρω 28-30-32 γρ....θα γίνει στη νέα χρονιά σίγουρα που θα ξαναπάρουμε εφόδια :D
Είχα ρίξει 2 speed και 2 γοριλλα τον Οκτώβριο σε χαρτί και μου φάνηκαν και εμένα πιο συγκεντρωτικά τα γοριλλα, το είχα γράψει κιόλας αλλά δεν είχα ανεβάσει τα χαρτιά γιατί είχα φάει βροχή.
Τα λίγα γραμμάρια από πέρυσι τα τιμώ στα κυνήγια μου και φέτος το 34αρι με κάλυψε σχεδόν σε όλες τις μέρες.
36αρια πρέπει να έριξα το πολύ 6-7 φέτος :eek:
 
johnnyp μηπως ειναι πανω απο 82% και 51%?
Ποσα σκαγια εχει το 34αρι νο6? Στα 36 μετρα ειναι 64×65 το χαρτονακι, 296 με 300 ξερω οτι εχει το 6αρι
Τακη σ'ευχαριστω και θα δω του χρονου τι θα κανω.
Ευρι προσπαθω ο καημενος οσο μπορω...
Α ...ότι βλέπω γράφω...ας έβαζες 1επι1 κ ας εσφαζες κ ένα φυσίγγι....με 311 σκάγια το εβαλα
 
το τσοκ ηταν χθεσινο δώρο (Βαλεντίνου και ετσι..)???
καθότι ΧΧΧ
Δωρο στον εαυτο μου ηταν φιλε, απλα ηρθε χθες μπας και το καψουρευτω...
Α ...ότι βλέπω γράφω...ας έβαζες 1επι1 κ ας εσφαζες κ ένα φυσίγγι....με 311 σκάγια το εβαλα
Ολα καλα Γιαννη, gorilla ειχε σφαξει ο dim63 και ειχε 300 σκαγια
 
Σίγουρα στα 36 ξεπερνά τα 80% πως το λένε το καινούριο τσοκ?
Comp n choke γαλοπουλας .670 συσφιξη, ειναι παρα πολυ σφιχτο 1.65 αλλα δεν ειδα να μου χαλαει τα σκαγια.
Πρεπει να το δοκιμασω και με πιο χοντρα σκαγια να δω τι ψαρια πιανει...
 
Παιδιά σήμερα έκανα τη δοκιμή με τα φυσίγγια π σας είπα χθες. Οι βολές έγιναν με τσοκ μαμά κ από τα 35m με θερμοκρασία 7oC κ υγρασία 65%...
1) Roumeliotis 32gr No:9 - choke 3* Σκάγια 220

2) Roumeliotis 30gr No:9 -choke 3* Σκάγια 172

Έπειτα βίδωσα τα 2* πάλι στα 35m κ εκεί τα φυσίγγια σοβάρεψαν κ μου άρεσαν περισσότερο.....αν και εδώ στη δεύτερη δοκιμή μου έχει φύγει η τουφεκιά ένα τακ επάνω αν μπορείτε να διακρίνετε..
1) Roumeliotis 32gr No:9 choke 2* Σκάγια 275
2) Roumeliotis 30gr No:9 choke 2* Σκάγια 210

Πάντος πιστεύω πως σε αυτές τις κατανομές παίζει ρόλο ο αυλός μου 18,8......
Αν τα ρίξω κάποια στιγμή με τη Fabarm π έχει αυλό 18,3 θα τα πάει κι άλλο καλύτερα. Πάντος το 32άρι είχε κρότο αλλά με νορμάλ λάκτισμα.
Το δε 30άρι είχε μιδενικό λάκτισμα κ λίγο ξηρό ήχο αλλά ταχύτατο!! Πάντος αρκετά καλά κ τα δύο τους με βάση την τιμή τους.
Είμαι σίγουρος πως με ζεστό καιρό πάνε ακόμη καλύτερα.....
 
Last edited by a moderator:
Πολλά κενά ,, θες τσοκ :)

ο αυλός σου μια χαρά είναι τα τσοκ είναι χάλια όπως και στα Browning
Κι εγώ μαζί σου Παύλο.....Μια L4S Left χρειάζομαι......my man. .sarcastic.
Δν νομίζω να πάρω τσοκ γιατί σκέφτομαι να την πουλήσω στν ξαδελφό μου που είναι κ νέος κυνηγός κ του αρέσει η SX3 κ εγώ να συνεχίσω την παράδοση μετά τν πατέρα μου σε fabarm....Left κιόλας!! .big smile.
Θα δούμε όμως....
 
1) Roumeliotis 32gr No:9 - choke 3* Σκάγια 220. Περίπου 34-35%
2) Roumeliotis 30gr No:9 -choke 3* Σκάγια 172. Περιπου 28-29%
1) Roumeliotis 32gr No:9 choke 2* Σκάγια 275. Περίπου 42-43%
2) Roumeliotis 30gr No:9 choke 2* Σκάγια 210. Περίπου 34-35%
Κώστα μήπως φοράς τσοκ για ατσάλινα ;
 
1) Roumeliotis 32gr No:9 - choke 3* Σκάγια 220. Περίπου 34-35%
2) Roumeliotis 30gr No:9 -choke 3* Σκάγια 172. Περιπου 28-29%
1) Roumeliotis 32gr No:9 choke 2* Σκάγια 275. Περίπου 42-43%
2) Roumeliotis 30gr No:9 choke 2* Σκάγια 210. Περίπου 34-35%
Κώστα μήπως φοράς τσοκ για ατσάλινα ;
Νίκο τα εργοστασιακά τσοκ έχω τα οποία τα δίνει κ για ατσάλινα ασχέτως αν δν έχω ρίξει ατσάλινα ακόμη
Σκεφτόμουν για ένα μόνιμο τσοκ επάνω κ κατά προτήμηση αυτό

Αλλά θα δω.......
Με άλλα φυσίγγια 30gr σε No:9 έχω βγάλει πολύ πιο καλύτερες κατανομές.
 
Νίκο τα εργοστασιακά τσοκ έχω τα οποία τα δίνει κ για ατσάλινα ασχέτως αν δν έχω ρίξει ατσάλινα ακόμη
Σκεφτόμουν για ένα μόνιμο τσοκ επάνω κ κατά προτήμηση αυτό

Αλλά θα δω.......
Με άλλα φυσίγγια 30gr σε No:9 έχω βγάλει πολύ πιο καλύτερες κατανομές.
Δοκίμασε μερικά φυσίγγια στον πίνακα να σιγουρευτείς, ίσως το παραπάνω φυσίγγι να μην σου ταιριάζει.
Αν καταλήξεις ότι όλα τα φυσίγγια σου στα θηράματα που κυνηγάς δίνουν χαμηλά ποσοστά συγκέντρωσης τότε θα μπεις σε έξοδα.
 
Νίκο τα εργοστασιακά τσοκ έχω τα οποία τα δίνει κ για ατσάλινα ασχέτως αν δν έχω ρίξει ατσάλινα ακόμη
Σκεφτόμουν για ένα μόνιμο τσοκ επάνω κ κατά προτήμηση αυτό

Αλλά θα δω.......
Με άλλα φυσίγγια 30gr σε No:9 έχω βγάλει πολύ πιο καλύτερες κατανομές.
Κώστα επειδή έχω το ίδιο όπλο σε Browning πάρε ένα Patternmaster Anaconda Mid Range και καθάρισες.
 
Δοκίμασε μερικά φυσίγγια στον πίνακα να σιγουρευτείς, ίσως το παραπάνω φυσίγγι να μην σου ταιριάζει.
Αν καταλήξεις ότι όλα τα φυσίγγια σου στα θηράματα που κυνηγάς δίνουν χαμηλά ποσοστά συγκέντρωσης τότε θα μπεις σε έξοδα.
Νίκο π.χ. τα J&B fast 30gr π δούλεψα φέτο σε τρυγόνι κ τσίχλα σε Νο:8 & 9 έχουν άκρως καλύτερη συγκέντρωση...όπως κ το Tordo 30....ηλικρινά μ μπείκαν φιτιλιές τώρα γιατί άλλα περίμενα κ άλλα είδα. Θα πάρω 5-6 διαφορετικά ελληνικά 30gr στο ίδιο νούμερο κ θα τα στήσω στα 35m......αν δν πάθω δν θα μάθω. Ψάχνω να καταλήξω σε ένα καλό κ οικονομικό τσιχλοφύσιγγο.
Να μου/μας λυθεί κ η απορία κιόλας.
 
Κώστα επειδή έχω το ίδιο όπλο σε Browning πάρε ένα Patternmaster Anaconda Mid Range και καθάρισες.
Σταύρο πόσο το έχεις πάρει...;
Εντωματαξύ υπάρχει κ η περίπτωση να το πάρει ο ξαδελφός μου το όπλο κ εγώ να πάω στην L4S LEFT αφού είμαι κ αριστερός
Θα δώ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top