Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στελιο ωραίες τουφεκιες!!
Τελικά από ότι είδα κ στις φωτο πράγματι το αντιμονιο δίνει πυκνή τουφεκιά.Το ίδιο λένε κ για τα επιχαλκωμενα κ επινικελωμενα σκάγια.
 
Παύλε, το ποσοστό το έβγαλες στο σύνολο του πίνακα ή σε κύκλο 75 εκατ.; Γιατί αν είναι στο σύνολο του πίνακα, εγώ τα σκάγια τα έβγαλα 250. ;)
Όσο για το σύνολο των σκαγιών του φυσιγγίου, επειδή έχω κάμει πάρα πολλές δοκιμές με το LAMBRO SPORTING, εξαρτάται ποιο είναι, το παλιό με Prima V και βύσμα GT ή το νέο με 206 και βύσμα GIOVANNI. Στο παλιό έβρισκα συνήθως 408-410 σκάγια (14,7 σκ/γρ), ενώ πέρυσι στο νέο έβρισκα 380 (περίπου 13,6 σκ/γρ)! Οπότε, το ποσοστό (αν μιλάμε για το σύνολο του πίνακα) θα είναι είτε 250/410= 61%, είτε 250/380= 65% !!! :)
Να βάλω και 2 δικές μου τουφεκιές, περυσινές με το νέο.
IMG502_A1_A.jpg

IMG506_A1_A.jpg

Να βάλω και μια με το Lambro Series 5 (5% αντιμόνιο), για σύγκριση με την πρώτη φωτο (ίδιο τσοκ κ ίδια απόσταση)
IMG512_A1_A.jpg
Στελιο για το συνολο του πινακα μιλουσα και μπορει να ειμαι λαθος στο μετρημα οπως και στον υπολογισμο του συνολου των σκαγιων. Αν ειναι ετσι οπως τα υπολογισες δεν μπορει να εχουμε μεγαλυτερη απαιτηση για Ν8 στα 42 μετρα εκτος κι αν ο Γιωργος ριξει με ü4 την επομενη;)
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί η lambro το series 5 στο site της το έχει αποκλειστικά για σκοπευτηριο κ όχι για κυνηγι μιας κ βγενει σε 7,5 κ 9,5ν.και με άριστα υλικά.
Ίσως γιατί δίνει σφιχτότερες συγκεντρώσεις από το άλλο 28αρι της που το δίνει κ για κυνηγετική χρηση.xm.:confused:
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί η lambro το series 5 στο site της το έχει αποκλειστικά για σκοπευτηριο κ όχι για κυνηγι μιας κ βγενει σε 7,5 κ 9,5ν.και με άριστα υλικά.
Ίσως γιατί δίνει σφιχτότερες συγκεντρώσεις από το άλλο 28αρι της που το δίνει κ για κυνηγετική χρηση.xm.:confused:

Εγω απορω πως δεν βγαξει κανενα απο τα υψηλης αποδοσης φυσιγγια με 5% αντιμονιο.
 
Και αυτή η απορία είναι ολοσωστη:)
Ίσως γιατί θα εκτοξευτούν οι τιμες στα υψη κ φοβατε μήπως δεν έχουν απήχηση από το κοινό..ΥΓ
Κυνηγετικό με 5% αντιμονιο έχει η alfa game στα 33γρ κ ήθελα πολύ να το ρίξω..Γενικά δεν τα προτιμάν οι Έλληνες κατασκευαστές κ δεν ξέρω γιατι
 
Μάλλον δεν θα υπάρχουν πιο χοντρά σκάγια με αντιμόνιο. Εταιρία σαν και αυτή δεν μπορεί να στηριχθεί σε μια συγκυριακή εμφάνιση τέτοιων σκαγιών και προφανώς δεν υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που να εγγυάται την κατασκευή τους σε βάθος χρόνου. Η ζήτηση που έχουν στα σκοπευτικά νούμερα είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη από τα κυνηγητικά.
 
Παύλε, το ποσοστό το έβγαλες στο σύνολο του πίνακα ή σε κύκλο 75 εκατ.; Γιατί αν είναι στο σύνολο του πίνακα, εγώ τα σκάγια τα έβγαλα 250. ;)
Όσο για το σύνολο των σκαγιών του φυσιγγίου, επειδή έχω κάμει πάρα πολλές δοκιμές με το LAMBRO SPORTING, εξαρτάται ποιο είναι, το παλιό με Prima V και βύσμα GT ή το νέο με 206 και βύσμα GIOVANNI. Στο παλιό έβρισκα συνήθως 408-410 σκάγια (14,7 σκ/γρ), ενώ πέρυσι στο νέο έβρισκα 380 (περίπου 13,6 σκ/γρ)! Οπότε, το ποσοστό (αν μιλάμε για το σύνολο του πίνακα) θα είναι είτε 250/410= 61%, είτε 250/380= 65% !!! :)
Να βάλω και 2 δικές μου τουφεκιές, περυσινές με το νέο.
IMG502_A1_A.jpg

IMG506_A1_A.jpg

Να βάλω και μια με το Lambro Series 5 (5% αντιμόνιο), για σύγκριση με την πρώτη φωτο (ίδιο τσοκ κ ίδια απόσταση)
IMG512_A1_A.jpg
Πολυ ωραιες τουφεκιες ολες.Πυκνο κεντρο οντως τα 5 αλλα για μπασιματα τσιχλας σε ν 7,5 και τσοκ ** για το καρτερι εκει που τις περιμενω και ειναι ψηλωμενες θα ναι μανουλα...
 
Με το Select Sporting II.
Να σου πω την αλήθεια Γιάννη, εμένα δεν μου πολυαρέσει. Θα μου πεις τι περιμένεις να δεις με 28γρ στα 42 μέτρα με ένα φθηνό φυσίγγι του εμπορίου. Έλα όμως που αν έχεις καλομάθει στην Optima (18,6) , στα υπόλοιπα κάτι σου φταίει... .xm. Γιατί ενώ δεν μου έχει φύγει η τουφεκιά αριστερά, αυτό φαίνεται από το γενικό αποτύπωμα, στην αριστερή μεριά έχουν συγκεντρωθεί τα περισσότερα σκάγια;
Γιώργο, για 42 μέτρα με 28γρ. Νο 8, μια χαρά ντουφεκιά είναι, έτσι όπως τη βλέπω με το ''μάτι'' αν είσαι κέντρο έχεις άλλα 5-6 μέτρα ακόμη ωφέλιμης ντουφεκιάς. Μήπως είχες πλάγιο άνεμο την ώρα της δοκιμής και σε συνδυασμό με την απόσταση, έκτρεψε λίγο τη ντουφεκιά σου προς τα αριστερά?
Μπορεί να είναι και από τον συγκεντρωτήρα (αν δεν άνοιξαν ομοιόμορφα τα πέταλα του), μπορεί και τυχαίο γεγονός.
Συμφωνώ.well done., μπορεί και αυτό.
Παύλε, το ποσοστό το έβγαλες στο σύνολο του πίνακα ή σε κύκλο 75 εκατ.; Γιατί αν είναι στο σύνολο του πίνακα, εγώ τα σκάγια τα έβγαλα 250. ;)
Όσο για το σύνολο των σκαγιών του φυσιγγίου, επειδή έχω κάμει πάρα πολλές δοκιμές με το LAMBRO SPORTING, εξαρτάται ποιο είναι, το παλιό με Prima V και βύσμα GT ή το νέο με 206 και βύσμα GIOVANNI. Στο παλιό έβρισκα συνήθως 408-410 σκάγια (14,7 σκ/γρ), ενώ πέρυσι στο νέο έβρισκα 380 (περίπου 13,6 σκ/γρ)! Οπότε, το ποσοστό (αν μιλάμε για το σύνολο του πίνακα) θα είναι είτε 250/410= 61%, είτε 250/380= 65% !!! :)
Να βάλω και 2 δικές μου τουφεκιές, περυσινές με το νέο.
IMG502_A1_A.jpg

IMG506_A1_A.jpg

Να βάλω και μια με το Lambro Series 5 (5% αντιμόνιο), για σύγκριση με την πρώτη φωτο (ίδιο τσοκ κ ίδια απόσταση)
IMG512_A1_A.jpg
Στέλιο, πολύ μεγάλη διαφορά μου φαίνεται για να οφείλεται μόνο στα σκάγια με 5% αντιμόνιο, τα υπόλοιπα υλικά (συγκεντρωτήρας, μπαρούτι, αναλογίες) είναι ίδια?
Μάλλον δεν θα υπάρχουν πιο χοντρά σκάγια με αντιμόνιο.
Κάπου είχα διαβάσει ότι από Νο 6 και κάτω, τα σκάγια, έχουν μεγαλύτερη πρόσμιξη αντιμονίου (νομίζω 4% και πάνω) γιατί προορίζονται για πιο μεγάλα και ''σκληρά'' θηράματα.
 
πολύ μεγάλη διαφορά μου φαίνεται για να οφείλεται μόνο στα σκάγια με 5% αντιμόνιο,
Πιτσιρικάς δεν γνώριζα κ πίστευα ότι τα σκάγια με 5%αντιμονιο δεν τα ρίχνουν όλα τα όπλα λόγο σκληρότητας.smashfrak..Και είχα ρωτήσει στο κυνηγός κ φύση κ μου απαντησε τότε (Παναγιώτης τριβέλας) Ότι φυσικά κ μπορώ να ρίχνω φυσίγγια με αντιμονιο κ ότι αποδίδουν σφιχτότερες συγκεντρώσεις.μπορει να παίζουν ρόλο κ τα υλικά δεν ξέρω.
 
Last edited:
Μήπως είχες πλάγιο άνεμο την ώρα της δοκιμής και σε συνδυασμό με την απόσταση, έκτρεψε λίγο τη ντουφεκιά σου προς τα αριστερά?
Να σου πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι, αλλά αν ήταν έντονος άνεμος θα το θυμόμουν.
 
Να σου πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι, αλλά αν ήταν έντονος άνεμος θα το θυμόμουν.
Μη νομίζεις ότι χρειάζεται και πολύ έντονος άνεμος για να φύγει λίγο η ντουφεκιά με Νο 8 στα 40 μέτρα.
Το Νο 8 είναι ελαφρύ σχετικά σκάγιο.
Εξάλλου, στη δικιά σου ντουφεκιά η εκτροπή ίσα που διακρίνεται και δε χαλάει την αποτελεσματικότητα της ντουφεκιάς
 
Στέλιο, πολύ μεγάλη διαφορά μου φαίνεται για να οφείλεται μόνο στα σκάγια με 5% αντιμόνιο, τα υπόλοιπα υλικά (συγκεντρωτήρας, μπαρούτι, αναλογίες) είναι ίδια?

Σπυρο, η μπαρουτι στο 5 Series ειναι η 206 SV, στο απλο Sporting η PRIMA V.
 
Σπυρο, η μπαρουτι στο 5 Series ειναι η 206 SV, στο απλο Sporting η PRIMA V.
Παύλο, ο Στέλιος γράφει ότι το νέο SPORTING που δοκίμασε, έχει και αυτό μπαρούτη 206.
Το είδα και εγώ μετά το μήνυμά μου,
απλά η διαφορά συγκέντρωσης μου φάνηκε μεγάλη για να οφείλεται μόνο στα σκάγια.
 
ανατολικοι

Σαραντο απο προσωπικες κυνηγετικες εμπειριες θεωρω τον ανατολικο ανεμο οτι χειροτερο για αποδοση φυσιγγιων ανεξαρτητου οπλου και μαρκας φυσιγγιων. Εχεις τιποτα δοκιμες σε τετοιες συνθηκες?
 
13 σκαγια το γραμμαριο και 2,4 χιλ διαμετρο εχει το ιταλικο 7 1/2 , οσο αφορα το βαρος επιτρεπεται από τους κανονισμούς 0.5 γρ +- στο συνολικο βαρος του φορτιου , στα 36 μετρα τετοιο ποσοστο σου εχει δωσει άλλο φυσιγγι Σαραντο ?
 
δηλαδή για πες μας σε κρυο τι αλλαζει ρε μαστορα ? τι σε συγκεντρωση , τι σε καατνομη , τι σε ταχυτητα και σε ζεστη τι γινεται ?
 
όμως μαστορα το hot core όπως το λενε οι αμερικανοι το εντονο κεντρο δεν κανει καλο , μηπως η ισοκατανομή σε ολο τον κυκλο είναι καλυτερη η τελικα στο κυνυγι θελουμε τα εντονα κεντρα ?
 
Στέλιο, πολύ μεγάλη διαφορά μου φαίνεται για να οφείλεται μόνο στα σκάγια με 5% αντιμόνιο, τα υπόλοιπα υλικά (συγκεντρωτήρας, μπαρούτι, αναλογίες) είναι ίδια?
Παύλο, ο Στέλιος γράφει ότι το νέο SPORTING που δοκίμασε, έχει και αυτό μπαρούτη 206.
Το είδα και εγώ μετά το μήνυμά μου,
απλά η διαφορά συγκέντρωσης μου φάνηκε μεγάλη για να οφείλεται μόνο στα σκάγια.
Να απαντήσω, έστω και καθυστερημένα! Σπύρο, πράγματι τα υπόλοιπα υλικά ήταν ίδια: καψούλι 686, μπαρούτι 206, συγκεντρωτήρας GIOVANNI. Οι μόνες διαφορές ήταν:
1) στο μέταλλο του κάλυκα: απλό 12 χιλ. στο Sporting - νίκελ 16 χιλ. στο Series 5.
2) στο βάρος της πυρίτιδας 1,36 και 1,39 γρ. αντίστοιχα (η αλήθεια είναι όμως, ότι άνοιξα ένα μόνο φυσίγγι από το καθένα, κι έτσι δεν ξέρω τι διακυμάνσεις είχαν (αν είχαν) στην πυρίτιδα.
Επίσης τα σκάγια, λόγω κάποιας μικροδιαφοράς είτε στο μέγεθος, είτε στην πυκνότητα εξαιτίας του αντιμονίου, βγήκαν συνολικά 380 στο Sporting, και 410 στο Series 5. (Δεν τα μέτρησα με παχύμετρο, σπανίως το κάνω και μόνο αν διακρίνω εμφανή ανομοιομορφία μεγέθους. Συνήθως μετρώ 100 ή 200 ή όλα τα σκάγια, τα ζυγίζω και βγάζω τον αριθμό σκαγιών ανά γραμμάριο. Στα συγκεκριμένα: sporting=13,6 σκ/γρ - series 5=14,7 σκ/γρ.)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top