Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πρόκειται για ένα φυσίγγι των 5€ το κουτί, ενός τοπικού βιοτέχνη. Δεν θα το βγάλουμε και remi ;) Ωστόσο κοίτα τουφεκιά που έβγαλε με το μαμίσιο το Inv+ που τα έχουμε για "πέταμα". Πραγματικά σουρωτήρι στα 40 μέτρα. Είναι εξαιρετικό φυσιγγάκι και πολύ γρήγορο. Τις κουρούνες το καλοκαίρι τις ξέραινε.[/QUOTE]

Μα δεν είπα ποτέ ότι ειναι ρεμινγκτον φίλε Γιωργο:)
Όπως κ το Ρίο δεν ειναι ρεμιγκτον..
Απλά μίλησα για μια εντελώς μα εντελώς απλή σύγκριση.
Κ μια διάφορα ανάμεσα σε δυο φυσιγγια.Χωρις αυτό να σημαίνει ότι το ωμέγα δεν ειναι καλό..Εξάλλου έχω πει ότι τα φυσιγγια τα δοκιμάζω πάντα πανω στο θηραμα;)
 
Ωραίες τουφεκιές Γιώργο.
Ειδικά αυτή που γράφεις -> Optima Plus Trulock IM / 40m /Φυσίγγι 31γρ Ωμέγα Κουτουμάνος / Ν.8 μου άρεσε πάρα πολύ.
Και το ατσάλινο πήγε πολύ καλά.
 
Ωραιος ο Γιωργος, οταν βρω λιγο χρονο θα σου βγαλω ποσοστα σε UfO κ Trulock στα 8αρακια...;) Θελω να δω... Ο TRulock ωραιες τουφεκιες βγαζει, ο UFO επισης...
 
δηλαδή Τασο υπαρχει περπτωση φυσιγγι αστερι στο χαρτονι να μην αποδιδει στο κυνυγι ? η στο σκοπευτηριο ?
Η λογική απαντηση Δημήτρη ειναι ΟΧΙ φυσικά.
Αλλα όπως ξέρεις η βλητική ειναι παράξενο πράγμα.
Επίσης δεν γνωρίζω αν η καιρικές συνθήκες επηρεάζουν την κατανομή κ συγκέντρωση ενός φυσιγγίου.Δηλαδη αν δούμε μια ωραία κατανομή σε ένα φυσιγγι στον πίνακα τον οκτωμβρη πχ την ιδια θα δούμε κ μέσα στο καταχείμωνο? ?Βαλε μέσα της διατρησης και τα ρέστα..
 
Η λογική απαντηση Δημήτρη ειναι ΟΧΙ φυσικά.
Αλλα όπως ξέρεις η βλητική ειναι παράξενο πράγμα.
Επίσης δεν γνωρίζω αν η καιρικές συνθήκες επηρεάζουν την κατανομή κ συγκέντρωση ενός φυσιγγίου.Δηλαδη αν δούμε μια ωραία κατανομή σε ένα φυσιγγι στον πίνακα τον οκτωμβρη πχ την ιδια θα δούμε κ μέσα στο καταχείμωνο? ?Βαλε μέσα της διατρησης και τα ρέστα..
9 στις 10 αποτυχημένες βολες οφείλονται στο ότι τα σκαγια ΔΕΝ πηγαν στο πουλι , 1 οφείλεται στο ότι δεν το κατεβαλαν , σε μικρα θηράματα δεν υπαρχει πρόβλημα δυναμης της βολης αλλα ανεπαρκεια συγκέντρωσης , δεν εχουμε δηλαδή ταυτοχρονο πολλαπλο τραυμα ώστε να εχουμε ακαριαιο πληγμα , είναι το λεγομενο φαινομενο LIGHT MODIFIED
 
Πρόταση μου, στα 32γρ να μην πέφτεις κάτω από 4 ειδικά για σούρουπο και νωρίς το πρωί.
Ωραία κατανομή βγάζει η Fabarm.
Ποια Rotweill είναι αυτά στα 32γρ; Ωραία τουφεκιά.
 
Αουτς ... αλλά αν είναι σαν τα magnum τα 36, αξίζουν :)
Δυο κουτιά όμως 30€ και αν κουνηθούν τα παπιά ... κάηκες :(
 
Γιώργο ευχαριστούμε για τις δοκιμές. Και σε μένα άρεσαν τα Rotweill.
Γιώργο με το Βrowning μήπως ψηλοντουφεκάς ή έτσι μου φάνηκε;
 
όντως τα Rottweill βγάζουν την πιο ομαλή κατανομή.
Μήπως στο σούρουπο που τα παπιά μπαίνουν χαμηλά, βοηθάει να ανοίξει την ούτως η άλλος σφιχτή κατανομή των ατσάλινων, ένα τσοκάκι διασποράς?
 
Δυο κουτιά όμως 30€ και αν κουνηθούν τα παπιά ... κάηκες :(
Ας κουνηθούν τα παπιά και χαλάλι....sarcastic.
Γιώργο με το Βrowning μήπως ψηλοντουφεκάς ή έτσι μου φάνηκε;
Μπορεί και να έχεις δίκιο Χρήστο.Δεν το έχω ψάξει καθόλου με τα κοντάκια των όπλων μου.Κακώς βέβαια....xm.
Μήπως στο σούρουπο που τα παπιά μπαίνουν χαμηλά, βοηθάει να ανοίξει την ούτως η άλλος σφιχτή κατανομή των ατσάλινων, ένα τσοκάκι διασποράς?
Δεν ξέρω αν τα τσοκάκια διασποράς μπορούν να ρίξουν ατσάλινα....xm.

Ξέχασα να αναφέρω ότι από θέμα ανάκρουσης πιο δυνατά μου φάνηκαν με την σειρά -> Lambro Biturbo(λογικό βέβαια 36γρ είναι),B&P,NSI και πιο μαλακά τα Rottweil.
 
μην κανεις φιλε κανα αστειο και πας για κυνυγι με αυτά τα τσοκαρισματα και αυτές τις κατανομες , παντα χωρις παρεξηγηση , για ατσαλι ειδικα παρα πολύ σκορπιες τουφεκιες , θα πεσει λεμε για πολύ τρεξιμο
 
μην κανεις φιλε κανα αστειο και πας για κυνυγι με αυτά τα τσοκαρισματα και αυτές τις κατανομες , παντα χωρις παρεξηγηση , για ατσαλι ειδικα παρα πολύ σκορπιες τουφεκιες , θα πεσει λεμε για πολύ τρεξιμο

Δημήτρη εγώ τα παπιά τα κυνηγάω στο απογευματινό και οι τουφεκιές μου είναι κατά 90% έως τα 30-33 μέτρα.
Εννοείτε ότι στο ημερήσιο τα τσόκ θα είναι πιο κλειστά και τα νούμερα των σκαγιών πιο χοντρά.;)
 
Granular 1,55×32.με 688καιz2m21 να την καλμαρη λιγο.το βαζω στα μπασιματα και οχι μονο αυτο το σεταπ. Εχει πολυ δύναμη.το βαραω με μπερετα α400 σουπερ μαγκουμ.και την maxus.με νοτιαδεσ δίνει ρεστα.πολυ καλο τσιχλοφυσηγγο
 
Γιωργο, ευχαριστουμε για τις δοκιμες... Εμενα ρε παιδια για να πω την πικρη μου αληθεια μου φανηκαν λιγο ανοιχτες για ατσαλινα... Ισως φταινε κ οι θερμοκρασιες αλλα σιγουρα θα εσφιγγα κ αλλο το τσοκ... Απο τα φυσιγγια που δοκιαμσ ο Γιωργος μονο το Nsi εχω ριξει και το BIturbo 36 σε ν.2... Το Nsi πιο μαλακο αλλα οχι για μεγαλες αποστασεις γιατι απλα πεταει πουπουλα στον αερα, το Biturbo πιο δυαντο κ με συνταγη ψαγμενη για μενα που θα τα εβγαζε περα στο κρυο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top