Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
και μενα μου εκαναν εντυπωση οι φωτο με τα ατσαλια που ανεβασε ο φιλος , πρωτη φορα ειδα τετοια διασπορα με ατσαλι
 
Άρα κύριοι τον κύλινδρο μάλλον πρέπει να τον αφήσω στην άκρη...
Για τουφεκιές μέχρι τα 30-35 μέτρα να πάω καλύτερα σε βελτιωμένο κύλινδρο;
 
Άρα κύριοι τον κύλινδρο μάλλον πρέπει να τον αφήσω στην άκρη...
Για τουφεκιές μέχρι τα 30-35 μέτρα να πάω καλύτερα σε βελτιωμένο κύλινδρο;
Από ότι φάνηκε στα χαρτιά μάλλον στα 3*.Κάνε καμμια δοκιμή με τριαρι στα τριάντα μέτρα.
 
Άρα κύριοι τον κύλινδρο μάλλον πρέπει να τον αφήσω στην άκρη...
Για τουφεκιές μέχρι τα 30-35 μέτρα να πάω καλύτερα σε βελτιωμένο κύλινδρο;
Κατά την γνώμη μου, με τίποτα πιο σφικτό από 4*.
Θα ήθελα ωστόσο από όσους θεωρούν τις τουφεκιές ανοιχτές, να μας βάλουν το αποτύπωμα ενός πράσινου μέσα στο χαρτί του Γιώργου για να καταλάβουμε πως θα γλιτώσει από τα 3άρια σκάγια που βλέπουμε.
 
Και εγώ πιστεύω ότι πιο κλειστό από **** θα ήταν υπερβολικό για τις αποστάσεις που ρίχνω.
Νομίζω 5* και 4* στο δίκαννο στο απογευματινό και 4* 3* στο ημερήσιο είναι το ιδανικό.
 
Κατά την γνώμη μου, με τίποτα πιο σφικτό από 4*.
Θα ήθελα ωστόσο από όσους θεωρούν τις τουφεκιές ανοιχτές, να μας βάλουν το αποτύπωμα ενός πράσινου μέσα στο χαρτί του Γιώργου για να καταλάβουμε πως θα γλιτώσει από τα 3άρια σκάγια που βλέπουμε.
Μην ξεχνας οτι το χαρτι δινει δυο διαστασεις στην τουφεκια.Στην πραξη τα σκαγια ειναι πιο λιγα λογω μηκους δεσμης.Μπορει ομως να βαλει ν4 σκαγια αυξανοντας τον αριθμο τους,ετσι κιαλλοιως κοντινες τουφεκιες ειναι.
 
Γιάννη αυτά τα λέει η θεωρία. Ένα παπί στο σούρουπο έρχεται ψάχνοντας μέρος να κάτσει, η ταχύτητα που πετάει είναι μικρή και συνήθως η τουφεκιά είναι κοντά γιατί πιο μακριά δεν το καλοβλέπεις. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι η αρχή με το τέλος της στήλης έχουν τόσο μεγάλη διαφορά χρόνου ώστε να δικαιολογήσουν αποτυχία.
 
Θα ήθελα ωστόσο από όσους θεωρούν τις τουφεκιές ανοιχτές, να μας βάλουν το αποτύπωμα ενός πράσινου μέσα στο χαρτί του Γιώργου για να καταλάβουμε πως θα γλιτώσει από τα 3άρια σκάγια που βλέπουμε.

Γιάννη αυτά τα λέει η θεωρία. Ένα παπί στο σούρουπο έρχεται ψάχνοντας μέρος να κάτσει, η ταχύτητα που πετάει είναι μικρή και συνήθως η τουφεκιά είναι κοντά γιατί πιο μακριά δεν το καλοβλέπεις. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι η αρχή με το τέλος της στήλης έχουν τόσο μεγάλη διαφορά χρόνου ώστε να δικαιολογήσουν αποτυχία.
Καλησπέρα. Κι εγώ δεν έχω καμία εμπειρία στα παπιά - απολύτως καμία - αλλά τείνω να συμφωνήσω με το Γιώργο (Altair).
Μπαίνω στον πειρασμό να κάμω 2-3 παρατηρήσεις πάνω στις δοκιμές του (άλλου) Γιώργου.
Πρώτον, δεν πρόσεξα να αναφέρει το μέγεθος των χαρτιών, αλλά πιστεύω ότι είναι μικρότερα από 1Χ1 μ. Με βάση σύγκρισης τα κουτάκια σφαιρακιών αεροβόλου (διάμετρος περίπου 6,5 cm), υπολογίζω το πλάτος του χαρτιού στα 75-80 cm. (Γιώργο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!)
Δεύτερον, λόγω των διαφορετικών νούμερων σκαγιών, θεωρώ το Biturbo ως το "αδικημένο" των δοκιμών, και αντιθέτως το Rottweil ως ... "αρκετά ευνοημένο". Από ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα τον αριθμό σκαγιών ανά ουγγιά: για το Νο 2 = 125, για το Νο 3 = 155 & για το Νο 4 = 190. Δηλ. στο περίπου, το Biturbo (36 gr) έχει 158, τα NSI και B&P (32 γρ) έχουν 174 ενώ το Rottweil (32 gr) έχει 213 !!!
Και τελικά, κατά την προσωπική μου ταπεινή γνώμη, λαμβάνοντας υπόψιν και τα παραπάνω, καλύτερη τουφεκιά είναι αυτή του Β&Ρ με το Browning. Μπορεί να φαίνεται στο μάτι κάπως αραιή, αλλά θεωρώ ότι τα σκάγια είναι πιο ομαλά (πιο ισομερώς, αν μπορεί να το πει κανείς έτσι) κατανεμημένα.
 
Στέλιο το χαρτί είναι 1Χ1 στο περίπου με μικρές διαφορές.Δηλαδή το ένα είναι 98cm X 1m το άλλο είναι 99cm X1m κ.τ.λ
Όταν τα έκοβα μετρούσα με το μέτρο αλλά ξέφευγα λίγο μιας και το έκανα βιαστικά.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με την άποψη σου με τα νούμερα των σκαγίων και τα γραμμάρια,σίγουρα κάποια φυσίγγια ευνοούνται και κάποια όχι.
Κατά την γνώμη και βλέποντας τις κατανομές ξανά και ξανά,τα Rottweil στα 28μ και το B&P στα 32 ήταν οι πιο ωραίες τουφεκιές.
 
Γερασιμε, θα γινουν και αλλες δοκιμες, εννοειται. Απλα η χτεσινη ηταν η πρωτη εντυπωση. Δοκιμες τοσο μακρινης τουφεκιας θα κανω, απλα θελω να πετυχω μερα χωρις κοσμο στο σκοπευτηριο ωστε να εχω χρονο. Επρεπε να το ειχα παρει νωριτερα, να εχω ριξει περισσοτερες πουλες. Η επομενη δοκιμη παντως θα γινει στα 28γρ, αναμεσα σε αυτο και το 4,LM

Αυτο που επισης σχολιασαμε ολοι χτες ηταν το σχεδον ανυπαρκτο βαρος του τσοκακιου να ξερεις.
Βικτωρα βαλε φωτο να δουμε κατανομες και ποσοστα συγκεντρωσης
 
Επιτηδες μου το κανει, τον ξερω .sarcastic.

Χωρις πλακα ομως, παρολο που δεν εχω ακομα ολοκληρωμενη αποψη (πως θα μπορουσα αλλωστε με 5-10 τουφεκιες στο κυνηγι) το U2 με εχει αφησει πολυ ευχαριστημενο. 3 εχω ριξει, και οι 3 δεν καταλαβαν απο που τους ηρθε :)
 
Μιλαμε για συννεφακι. Και στο λεω ειλικρινα, δεν το βλεπω συχνα στα πουλια που ριχνω, ειδικα σε αυτες τις αποστασεις που ριχνω φετος.
Θελει παντως παρατηρηση και να τυχω σε περασματα, να δοκιμασω και πιο πολλα γραμμαρια, καθως προς το παρον μονο τα 28γρ ριχνω.

Πρεπει να το δοκιμασω και με μαλλινοταπα οπως καταλαβαινεις ;)
 




Με μια μικρη επιφυλαξη ομως, γιατι δεν θυμαμαι ποια ειναι ποια. Αυτα παθαινεις αμα δεν κρατας σημειωσεις.

Δοκιμαστηκαν 2 φυσιγγια με 28γρ, ενα με 32, και ενα με 31.

Οι αποτυπωσεις ειναι απο το τσοκακι που λεμε, ομως δεν θυμαμαι αν ειναι φυσιγγι των 32 γρ ή ενα απο τα σκοπευτικα. Η αποσταση ειναι περιπου 36-37 μετρα.

Το σημερινο φυσιγγι ηταν απομειναρι αυτης της δοκιμης, γεμισμενο με AS. Τα αλλα 3 ηταν, ενα με F2x28 στα 28γρ, ενα με C7 στα 31, και ενα με PSB1 στα 32
 




Με μια μικρη επιφυλαξη ομως, γιατι δεν θυμαμαι ποια ειναι ποια. Αυτα παθαινεις αμα δεν κρατας σημειωσεις.

Δοκιμαστηκαν 2 φυσιγγια με 28γρ, ενα με 32, και ενα με 31.

Οι αποτυπωσεις ειναι απο το τσοκακι που λεμε, ομως δεν θυμαμαι αν ειναι φυσιγγι των 32 γρ ή ενα απο τα σκοπευτικα. Η αποσταση ειναι περιπου 36-37 μετρα.

Το σημερινο φυσιγγι ηταν απομειναρι αυτης της δοκιμης, γεμισμενο με AS. Τα αλλα 3 ηταν, ενα με F2x28 στα 28γρ, ενα με C7 στα 31, και ενα με PSB1 στα 32
Η πρώτη εικόνα δίνει ωραία σφιχτη τουφεκιά για αυτήν την απόσταση.
Η δεύτερη άνοιξε αρκετά.
 
Αυτο λεω πως δεν εχω κρατησει σημειωσεις. Δεν θυμαμαι ποια ειναι αυτη που ειναι ωραια και σφιχτη, ενω η ανοιχτη πιθανοτατα να ειναι με Piston Skeet. Θυμαμαι οτι το συζητουσαμε με τον Ευριπιδη οπως δοκιμαζαμε, αλλα οταν δεν κρατας σημειωσεις πως και τι, οι δοκιμες γινονται περισσοτερο για προσωπικη χρηση, και οχι για δημοσιευση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top