Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η επινικέλωση ή η επιχάλκωση λοιπόν έχει κάποιο νόημα μόνο σε σκληρά σκάγια. Σε μαλακά ή ημίσκληρα δεν προσφέρει τίποτα, παρά μόνο ... εμφάνιση ... γυαλάδα ... και το αντίστοιχο "καπέλο" στην τιμή ...
Με αυτή την φράση τα είπες όλα Στελιο..well done.
 
Σπύρο, παρόλο που εκτιμώ τον Χατζιώτη, ως συγγραφέα σε θέματα όπλων και κυνηγίου, επί του προκειμένου διαφωνώ κάθετα. Έχω παρατηρήσει, και από άλλα γραπτά του, ότι στο θέμα των σκαγιών είναι οπαδός των μαλακών ή των ημίσκληρων για το κυνήγι, και είναι προσκολλημένος στο γνωστό μύθο ότι τα σκληρά σκάγια προκαλούν δήθεν ... "διαμπερή" τραύματα που τραυματίζουν ... αλλά "δεν σκοτώνουν άμεσα" το θήραμα, ενώ τα μαλακά παραμορφώνονται δήθεν με την πρόσκρουση στο σώμα του θηράματος και προκαλούν ευρύτερο τραύμα, ή μεταφέρουν όλη την ενέργειά τους στο θήραμα, κλπ. κλπ.
Το βασικό αίτιο που προκαλεί την παραμόρφωση των σκαγιών (και ειδικά στα σύγχρονα φυσίγγια με "συγκεντρωτήρα" - βύσμα με προστατευτικό κυάθιο) είναι η συμπίεση που δέχονται οι κατώτερες στιβάδες σκαγιών της γόμωσης, κατά την πυροδότηση και την επιτάχυνση εντός της κάννης, από τη μια μεριά από την πίεση των αερίων κι από την άλλη από την αδράνεια της μάζας της γόμωσης. Για τη μείωση λοιπόν του φαινομένου της παραμόρφωσης των σκαγιών οι λύσεις είναι δεδομένες: σκληρά σκάγια, buffer, προοδευτικές πυρίτιδες ανάλογες του βάρους της γόμωσης.
Η επιμετάλλωση από μόνη της δεν προσφέρει τίποτα. Το στρώμα νικελίου ή χαλκού στην επιφάνεια του σκαγιού είναι τόσο λεπτό, που μπορεί μεν να αυξάνει κάπως την επιφανειακή σκληρότητα, να το κάνει πιο "ολισθηρό", ίσως να αποτρέπει και τις συσσωματώσεις, αλλά δεν έχει καμιά συνεισφορά στην αντοχή στη συμπίεση, στην παρεμπόδιση της παραμόρφωσης των σκαγιών λόγω συμπίεσης. Αυτή (η αντοχή στην συμπίεση)
εξαρτάται αποκλειστικά από τη σκληρότητα του μολύβδινου πυρήνα, δηλαδή από το ποσοστό αντιμονίου.
Η επινικέλωση ή η επιχάλκωση λοιπόν έχει κάποιο νόημα μόνο σε σκληρά σκάγια. Σε μαλακά ή ημίσκληρα δεν προσφέρει τίποτα, παρά μόνο ... εμφάνιση ... γυαλάδα ... και το αντίστοιχο "καπέλο" στην τιμή ...
Συνφωνω με το Στέλιο, να πω ότι δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο αλλά από ότι γράφει ο Σπύρος, τα σκαγια τα παρουσιάζει σαν να είναι μονοβολο που όταν εισχωρει παραμορφωνεται και επιφέρει πιο μεγάλο σοκ στο θυραμα όμως δεν νομίζω να συμβαίνει το ίδιο και με τα σκαγια.
 
Εγω παντως εχω βρει παρτιδες σκαγιων σε αγορα υλικων για ιδιογομωση που η επινικελωση ξεφτιζε κ απο μεσα τα σκαγια ηταν σαν κρατηρες... .kkk.
Για να πω την αληθεια μου δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος οτι κανουν παντα καλυτερη δουλεια, ενδεχωμενος αν ολα εχουν γινει σωστα να κανουν...
Εγω με τη δικη μου λογικη θα επελεγα ημισκληρα καλης ποιοτητας σκαγια σε επιμεταλλωση και να εξηγησω το γιατι... Τα αντιμονιουχα εχουν μικροτερο ειδικο βαρος λογω της αυξησης της περιεκτικοτητας σε αντιμονιο... Αντιθετα τα ημισκληρα εχουν μεγαλυτερο ειδικο βαρος , θα εχουν κ μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια, και αν συνδυαστουν με μια ποιοτικη επιμεταλλωση και αντιασταθμισουν λιγο τις παραμορφωσεις που δεχονται κατα την πυροδοτηση, η αν προσεχθει ιδιαιτερα η "εκκινηση" του φυσιγγιου θα μπορουσαν να ειναι πολυ αποτελεσματικα...
Τα αντιμονιουχα για μενα δειχνουν τα ωφελη τους οταν συνδυαστουν με ενα νουμερο πιο χοντρα σκαγια...
 
Μια και λέμε για σκαγια διάβασα σε γνωστό περιοδικό πρόσφατα οτι το ιδανικο φυσίγγι για τσίχλες(εκτός τον άλλον).. πρεπει να εχει σκαγια υψηλής σκληρότητας με 5% αντιμονιο....xm.
Μα δεν ειναι υπερβολή?
 
συμφωνω και εγω με τον στελιο. πιστευω οτι η επιμεταλωση εχει νοημα μονο σε ηδη σκληρα σκαγια και μονο οταν γινεται με ποιοτικα υλικα. τα ποιο ακαριαια σκοτωματα στον λαγο τα εχω δει απο επιχαλκωμενα + μπαφερ + αναμικτα σκαγια = ρεμινγκτον ντουμπλεξ. επισης η φεντεραλ ισχυριζεται οτι με το prairie storm που περιεχει 70% επιχαλκωμενα και 30% επινικελωμενα στην ουσια εχεις ενα φυσιγγι που λογω επιχαλκωμενων και συγκεντρωτηρα FLITECONTROL κραταει κεντρο για μακρινες αποστασεις και με την ειδικη επινικελωση ανοιγει λιγο την ντουφεκια για μεσαιες αποστασεις. βεβαια ολα αυτα στην θεωρια γιατι ποιος δοκιμαζει φυσιγγια που κανουν 40-50 ευρω το κουτι στον πινακα?
 
....
Εγω με τη δικη μου λογικη θα επελεγα ημισκληρα καλης ποιοτητας σκαγια σε επιμεταλλωση και να εξηγησω το γιατι... Τα αντιμονιουχα εχουν μικροτερο ειδικο βαρος λογω της αυξησης της περιεκτικοτητας σε αντιμονιο... Αντιθετα τα ημισκληρα εχουν μεγαλυτερο ειδικο βαρος , θα εχουν κ μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια, και αν συνδυαστουν με μια ποιοτικη επιμεταλλωση και αντιασταθμισουν λιγο τις παραμορφωσεις που δεχονται κατα την πυροδοτηση, η αν προσεχθει ιδιαιτερα η "εκκινηση" του φυσιγγιου θα μπορουσαν να ειναι πολυ αποτελεσματικα...
Τα αντιμονιουχα για μενα δειχνουν τα ωφελη τους οταν συνδυαστουν με ενα νουμερο πιο χοντρα σκαγια...
Άρι, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω εν μέρει με την τοποθέτησή σου. Η διαφορά ειδικού βάρους μεταξύ σκαγιών με διαφορετικές περιεκτικότητες σε αντιμόνιο, ας πούμε 2% και 5%, είναι αρκετά μικρή.
Είχαμε συζητήσει κάτι ανάλογο πριν κανα μήνα, σε μια συζήτηση σχετικά με τα LAMBRO SERIES 5:
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-36#post-41720
Επομένως πολύ μικρή θα είναι και η απώλεια κινητικής ενέργειας.
Δεν δικαιολογείται (δεν είναι απαραίτητη) λοιπόν η χρήση πιο χοντρών κατά ένα νούμερο σκαγιών, γιατί έτσι έχουμε μεν αυξημένη κινητική ενέργεια, που μπορεί και να μη χρειάζεται, αλλά χάνουμε σημαντικά σε αριθμό σκαγιών, δηλ. σε πυκνότητα κατανομής. Για να πάρουμε μια ιδέα, έκανα τους ανάλογους υπολογισμούς για παράδειγμα σε μια γόμωση 36 γραμ. Νο.6 (αμερικάνικο) με 2% και με 5% αντιμόνιο, και η διαφορά σε αριθμό σκαγιών είναι μόλις 5-6 σκάγια (280 και 286), ενώ αν πάμε σε Νο.5 έχουμε περίπου 230 σκάγια, δηλ. κατά 50 λιγότερα.
 
Αφου υπαρχει φυσιγγιο στην αγορα που κυκλοφορει και σε νορμαλ (2% αντιμονιo) και σε 5% θα ηταν ενδοιαφερον να ακουσουμε αποψεις απο αυτους που εχουν ριξει και τα δυο. Ο λογος ειναι για το Lambro Sporting και Lambro Series 5 στο ιδιο νουμερο σκαγια.
 
Oντως Στελιο, η διαφορα αυτη ειναι αμελητεα... Καπου ειχα δει εναν πινακα, θα ψαξω στο σπιτι μηπως τον βρω, που ειχε την συγκριση διαφορα μεταξυ απλων, αντιμονιουχων κ κ καποιου αλλου μεταλλου σε χοντρα σκαγια, κ θυμομουν οτι η διαφορα τους σε ειδικο βαρος ηταν μεγαλυτερη κ οχι τοσο αμελητεα... Ισως να μην θυμαμαι κ καλα, θα το δω το απογευμα....
 
Εγω παντως εχω βρει παρτιδες σκαγιων σε αγορα υλικων για ιδιογομωση που η επινικελωση ξεφτιζε κ απο μεσα τα σκαγια ηταν σαν κρατηρες... .kkk.
Για να πω την αληθεια μου δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος οτι κανουν παντα καλυτερη δουλεια, ενδεχωμενος αν ολα εχουν γινει σωστα να κανουν...
Εγω με τη δικη μου λογικη θα επελεγα ημισκληρα καλης ποιοτητας σκαγια σε επιμεταλλωση και να εξηγησω το γιατι... Τα αντιμονιουχα εχουν μικροτερο ειδικο βαρος λογω της αυξησης της περιεκτικοτητας σε αντιμονιο... Αντιθετα τα ημισκληρα εχουν μεγαλυτερο ειδικο βαρος , θα εχουν κ μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια, και αν συνδυαστουν με μια ποιοτικη επιμεταλλωση και αντιασταθμισουν λιγο τις παραμορφωσεις που δεχονται κατα την πυροδοτηση, η αν προσεχθει ιδιαιτερα η "εκκινηση" του φυσιγγιου θα μπορουσαν να ειναι πολυ αποτελεσματικα...
Τα αντιμονιουχα για μενα δειχνουν τα ωφελη τους οταν συνδυαστουν με ενα νουμερο πιο χοντρα σκαγια...
Άρι κάπου είχα διαβάσει ότι η σωστή επιμεταλωση γίνεται μόνο με ηλεκτρολυση ,και ότι κάποιοι απλά μόνο κάνουν ένα μπάνιο ας το πούμε τα σκάγια για πάρουν το χρώμα μόνο που είναι πολύ επιφανειακο χωρίς κανένα ωφέλος βλητικα. Πέρσι με παρακαλεσε φίλος και του πήρα επιχαλκωμενα, είχε βρει το φυσίγγι του στην πέρδικα τα full double του Στοκα όταν δεν τα έβρισκε παρακαλεσε κάποιο ιδιογομωτη φίλο του και του έφτιαξε τα ίδια είχαν όμως θέμα με τα σκαγια κακής ποιότητας όπως λες. Τους πήρα αυτά και από ότι βλέπω τώρα γιατί δεν το χα προσεξει βλέπω 4 με 5 % αντιμόνιο.

http://www.lawrencebrandshot.com/product/copper-plated-lead-shot/


Και εδώ εξηγεί κάτι για την ποιότητα των επινικελωμενων και αν καταλαβαίνω καλά προς το τέλος κάτι λέει για τα σκληρά και ημισκληρα και τις διαφορές τους .




http://www.ballisticproducts.com/Nickel-Plated-Lead-Shot-5-11-lbs/productinfo/NP05/
 
Last edited:
είχε βρει το φυσίγγι του στην πέρδικα τα full double του Στοκα

post image


Καταπληκτικό φυσίγγι οντως Κωνσταντινε.Το ένα κ μοναδικό που μου έμεινε το κράτησα για την συλλογή μου..Και εγω σε περδικες το έριχνα αλλά δυστυχώς όλα τα καλά έχουν και ένα τέλος κάποτε..
 

post image


Καταπληκτικό φυσίγγι οντως Κωνσταντινε.Το ένα κ μοναδικό που μου έμεινε το κράτησα για την συλλογή μου..Και εγω σε περδικες το έριχνα αλλά δυστυχώς όλα τα καλά έχουν και ένα τέλος κάποτε..
Ωραίος Τάσο, να πω την αλήθεια δεν το χω δοκιμάσει(και ουτε πρόκειται :()αλλά ο φίλος μου δεν το άλλαζε με τίποτα είχε πάρει ποσότητα θυμάμαι, επιχαλκωμενα δεν έχω ρίξει στην πέρδικα ,τι εντυπώσεις ειχες.
 
Ωραίος Τάσο, να πω την αλήθεια δεν το χω δοκιμάσει(και ουτε πρόκειται :()αλλά ο φίλος μου δεν το άλλαζε με τίποτα είχε πάρει ποσότητα θυμάμαι, επιχαλκωμενα δεν έχω ρίξει στην πέρδικα ,τι εντυπώσεις ειχες.
Τα full double 6+7 είχαν 20γρ 6αρια επιχαλκωμενα και 18γρ 7αρια ημισκληρα μολυβδινα.συνολο 38γρ..
Απο αλλά επιχαλκωμενα εχω ριξει όπως είπα τα τοτε viri gold 36gr με πολυ καλά αποτελέσματα.Δεν μπορω να πω οτι ειχαν επιδόσεις πέραν του κανονικού αλλα σε όσες περδικες βρήκα μεσα σκαγια ηταν παραμορφωμένα ελάχιστα.
Και επειδή απο χρονια μαδάω ο ίδιος τα θηραματα (πολλές φορές βρίσκουμε κ σκαγια μεσα στα έντερα κλπ)εχω δει σκάγια μολυβδινα στην κυριολεξία να ειναι λιώμα..
Μπορεί όμως ένα ηταν και τυχαίο αυτό..Μπορεί πχ τα μολυβδινα να ειχαν βρει κόκαλα κ τα επιχαλκωμενα όχι..
 
Ξέχασα να πω οτι φιλος μου είπε εξαιρετικά λόγια για τα fob UHV 35γρ επιχαλκωμενα σε κυνηγι περδικας.Με μια m2 τα έριξε..
Και καλά το φυσίγγι αυτό διαφημίζετε σαν το ταχύτερο στον κόσμο..
 
Άρι κάπου είχα διαβάσει ότι η σωστή επιμεταλωση γίνεται μόνο με ηλεκτρολυση ,και ότι κάποιοι απλά μόνο κάνουν ένα μπάνιο ας το πούμε τα σκάγια για πάρουν το χρώμα μόνο που είναι πολύ επιφανειακο χωρίς κανένα ωφέλος βλητικα. Πέρσι με παρακαλεσε φίλος και του πήρα επιχαλκωμενα, είχε βρει το φυσίγγι του στην πέρδικα τα full double του Στοκα όταν δεν τα έβρισκε παρακαλεσε κάποιο ιδιογομωτη φίλο του και του έφτιαξε τα ίδια είχαν όμως θέμα με τα σκαγια κακής ποιότητας όπως λες. Τους πήρα αυτά και από ότι βλέπω τώρα γιατί δεν το χα προσεξει βλέπω 4 με 5 % αντιμόνιο.

http://www.lawrencebrandshot.com/product/copper-plated-lead-shot/


Και εδώ εξηγεί κάτι για την ποιότητα των επινικελωμενων και αν καταλαβαίνω καλά προς το τέλος κάτι λέει για τα σκληρά και ημισκληρα και τις διαφορές τους .




http://www.ballisticproducts.com/Nickel-Plated-Lead-Shot-5-11-lbs/productinfo/NP05/
Σε νουμερο 5 να φερεις τα δικα μου....sarcastic..very funny.
 
Αφου υπαρχει φυσιγγιο στην αγορα που κυκλοφορει και σε νορμαλ (2% αντιμονιo) και σε 5% θα ηταν ενδοιαφερον να ακουσουμε αποψεις απο αυτους που εχουν ριξει και τα δυο. Ο λογος ειναι για το Lambro Sporting και Lambro Series 5 στο ιδιο νουμερο σκαγια.
Ακόμα καλύτερα θα ήταν κάποιος ιδιογομωτής μας, να έφτιαχνε τρεις τύπους φυσιγγίων με την ίδια ακριβώς συνταγή και με μόνη διαφορά στα σκάγια, να έφτιαχνε δηλ.
α. ένα τύπο με μολύβδινα ημίσκληρα
β. ένα με αντιμονιούχα 5%
γ. ένα με επιμεταλλωμένα
και να γινόνταν δοκιμή συγκέντρωσης-κατανομής, διάτρησης άλλα και συμπεριφοράς στο πραγματικό κυνήγι.
 
Ακόμα καλύτερα θα ήταν κάποιος ιδιογομωτής μας, να έφτιαχνε τρεις τύπους φυσιγγίων με την ίδια ακριβώς συνταγή και με μόνη διαφορά στα σκάγια, να έφτιαχνε δηλ.
α. ένα τύπο με μολύβδινα ημίσκληρα
β. ένα με αντιμονιούχα 5%
γ. ένα με επιμεταλλωμένα
και να γινόνταν δοκιμή συγκέντρωσης-κατανομής, διάτρησης άλλα και συμπεριφοράς στο πραγματικό κυνήγι.
Το ειχα σαν σκεψη στο μυαλο μου καθως και αλλες αλλα σκεψεις μεινανε.Ολες οι περικοπες γινανε πανω στο χομπι μας και τα "παρελκομενα" του οποτε θα εχουμε την χαρα στο μελλον...
 
Ακόμα καλύτερα θα ήταν κάποιος ιδιογομωτής μας, να έφτιαχνε τρεις τύπους φυσιγγίων με την ίδια ακριβώς συνταγή και με μόνη διαφορά στα σκάγια, να έφτιαχνε δηλ.
α. ένα τύπο με μολύβδινα ημίσκληρα
β. ένα με αντιμονιούχα 5%
γ. ένα με επιμεταλλωμένα
και να γινόνταν δοκιμή συγκέντρωσης-κατανομής, διάτρησης άλλα και συμπεριφοράς στο πραγματικό κυνήγι.
Το ειχα κανη εγω η διαφορά ειναι αμελητέα αναμεσα στα μολυβδινα και στα επιμεταλλωμενα.μετα αντιμονιουχα δεν εκανα.την διαφορά την μεγαλη την κανει μονο το buffer
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top