Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τον Οκτωβρη δοκιμασα σε απογευματινα τσιχλας σε οπλο με καννη Remington και αυλο 18.55 εναλλαξ το Seminole Spreader και το Anaconda Short Range. Ανα απογευμα τουφεκιζα 3 με 5 πουλια που περνουσαν σχεδον βραδυ και πολυ γρηγορα απο μια συγκεκριμενη πορεια παντα. Οι τουφεκιες σταθερα απο 10 εως 25 μετρα. Μια μερα εβαζα το ενα μια το αλλο. Και τα δυο τσοκ εχουν αρνητικη συσφιξη. Το αποτελεσμα ηταν ακριβως το ιδιο και με τα δυο τσοκ, δεν καταλαβα την παραμικρη διαφορα. Και τα δυο πολυ θανατηφορα σε αυτες τις κοντινες αποστασεις, σε δυσκολα πουλια διορθωνοντας το οποιο σκοπευτικο μου λαθος.
 
tasosmp το αναφέρω απλά γιατί για το συγκεκριμένο τσοκάκι είχε γίνει αρκετός ντόρος τότε σε αντίστοιχο φόρουμ για το τί μπορεί να κάνει σε κοντινές μακρινές και δε συμμαζεύεται αποστάσεις. Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να κάνει για τη δουλειά που αναφέρεις πιο πάνω.
 
Βρε παιδιά αν ήταν με ένα τσοκ να ρίχναμε από 15 έως 40 μετρα .... Εεεε θα είχαν κλείσει όλοι οι άλλοι makers. Είναι απλά ενα καλό τσοκ διασποράς π κρατα κ λιγο παραπάνω κέντρο. Εγώ πχ στα ορτύκια κ στις μαύρες βάζω το spreader κ μεσοταπα.... Κ θερίζει.... Αλλά ίσως έκανα το ίδιο με 3* και με διασποράς.
 
Γι αυτο κ εγω στα παπια που θα παω θα βαλω Spreader 4αρια και θα ριχνω σε αποστασεις UFO !!! .very happy.

Χαχαχα, πολυ καλο!!! Εγω λεω να βιδωσω το UFO για all purpose hunting. Οχι τιποτα αλλο, αλλα η ειμαι πανω στο πουλι η οχι. Αν θα παρω βεβαια κανενα κοντινο και αν το παρω σε τι κατασταση θα ειναι, αλλο θεμα!!!.sarcastic.
 
Κουιζ:)
Τι θα συμβεί αν τουφεκισουμε ένα πράσινο με ν9 32γρ στα 40μ με φουλ και υποτίθεται οτι έχουμε ευστόχησει?
Α)Θα φύγει σιγουρα.
Β)θα το ξεπουπουλιασουμε.
Γ)Μπορεί να πέσει με ένα σκάγι στο κεφάλι η φτερουγα
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Κοίτα να μας αρχίσεις τίποτα παραμύθια για ακαριαια σκοτωματα στα 60+μέτρα ναχουμε να λέμε μέχρι το Πάσχα respect.
Οχι τιποτα αλλο, αλλα και οι συγκυνηγοι του Τολι θα σταματησουν να πηγαινουν μαζι του κυνηγι οταν θα τον ρωτησουν με τι τσοκ τουφεκαει τοσο μακρια και αυτος θα τους πει με spreader!!!! Ποσο μαλιστα οταν του κοιταξουν το τσοκ και βεβαιωθουν οτι πραγματι ειναι ετσι!! .sarcastic.
 
Οχι τιποτα αλλο, αλλα και οι συγκυνηγοι του Τολι θα σταματησουν να πηγαινουν μαζι του κυνηγι οταν θα τον ρωτησουν με τι τσοκ τουφεκαει τοσο μακρια και αυτος θα τους πει με spreader!!!! Ποσο μαλιστα οταν του κοιταξουν το τσοκ και βεβαιωθουν οτι πραγματι ειναι ετσι!! .sarcastic.
και ομως Παυλο εχω παρει πολλα πρασινα με το spreader στα απογευματινα με 6αρι!!!
 
Κουιζ:)
Τι θα συμβεί αν τουφεκισουμε ένα πράσινο με ν9 32γρ στα 40μ με φουλ και υποτίθεται οτι έχουμε ευστόχησει?
Α)Θα φύγει σιγουρα.
Β)θα το ξεπουπουλιασουμε.
Γ)Μπορεί να πέσει με ένα σκάγι στο κεφάλι η φτερουγα
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
πιστευω οτι απο το ΣΟΚ θα πεσει. Θα φαει ισα με 30 σκαγια μπορει κ παραπανω , επισης σιγουρα θα εχει λαιμο-κεφαλι κ φτερα.
Θυμαμαι πριν 3 χρονια Ρουμανια μας τελειωσαν τα φυσσιγγια λιγο πριν το σουροπο και ειχα μεινει με σκαρτα 2 κουτια 7αρια 33γρμ που τα ειχα για να ριχνω στο νερο στα τραυματισμενα ..... εεεε μπορω να πω οτι ανελπιστα πηρα πουλια ... και οχι λιγα :D
 
Κουιζ:)
Τι θα συμβεί αν τουφεκισουμε ένα πράσινο με ν9 32γρ στα 40μ με φουλ και υποτίθεται οτι έχουμε ευστόχησει?
Α)Θα φύγει σιγουρα.
Β)θα το ξεπουπουλιασουμε.
Γ)Μπορεί να πέσει με ένα σκάγι στο κεφάλι η φτερουγα
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Α, αμφιβαλω στα 40 μετρα οτι το 9αρι μπορει να τρυπησει κοκκαλο απο φτερουγα η κεφαλι
 
Α, αμφιβαλω στα 40 μετρα οτι το 9αρι μπορει να τρυπησει κοκκαλο απο φτερουγα η κεφαλι
φτερουγα ισως οχι κεφαλι ναι ομως ..... εχω κανει δοκιμη σε φιλο μ κατα λαθος κ περασε τζακετ , μπλουζα , θερμοεσωρουχο και λιγο κωλομαγουλο .sarcastic.
 
Τολι για Ν9 μιλαει ο Τασος
βρε παυλο ειναι ΠΟΛΛΑ τα σκαγαι που θα φαει!!! βεβαια τα 40 ειναι Too much αλλα αν λεγαμε 30-35 πιστευω σιγουρα! ολοι εχουμε κατεβασει με 9αρι φασσες σε αυτα τα μετρα ... και με 3* ή 4* επανω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top