Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το τσοκ,το φυσίγγι και το οπλο δεν μας γράφεις.
Ωραία κατανομή.
Το οπλο ειναι benelli crio,το τσοκ και το φυσιγγι θα μας το πει ο Τασος.Και εννοειται το φυσιγγι ειναι χειροποιητο,τα εχουμε καλα με την ιδιογομωση και ο Τασος ειναι δασκαλος σ αυτα,πολυ ψαγμενος!!!
 
Παντως πανω στις δοκιμες του Γιωργου, θα παω να κανω κ εγω αργοτερα σημερα 5* vs 4* Carlson's vs Spreader στα 20 κ 30 μετρα.
οι φωτο μετα την δοκιμη
Ρε τόλη, αφού θα πας και έχεις το spreader κάνε αν μπορείς και δύο τουφεκιές με χοντρά 5άρια ή 4άρια ή 6άρια, στα 30 μέτρα με τον κύλινδρο και με το spreader να δούμε τι κάνει στα χοντρά. Αν έχεις χοντρά και αν μπορείς φυσικά :)
 
Ρε τόλη, αφού θα πας και έχεις το spreader κάνε αν μπορείς και δύο τουφεκιές με χοντρά 5άρια ή 4άρια ή 6άρια, στα 30 μέτρα με τον κύλινδρο και με το spreader να δούμε τι κάνει στα χοντρά. Αν έχεις χοντρά και αν μπορείς φυσικά :)
Γιωργο δυστυχως οταν ειδα το μηνυμα ημουν ειδη στο βουνο, την επομενη φορα.
 
οι δοκιμες εγιναν μεταξυ spreader κ 4* carlson ..... γιατι αντι για το 5* μαμα .... πηρα το 4* μαζι (να τι κανουν τα βραδυνα τσιπουρα .sarcastic.)

οι δοκιμες εγιναν με 10αρι 32 γρμ στα 20 -30-35 μετρα, τωρα βεβαια δεν πολυφαινονται οι τρυπες ....αλλα το spreader βγαζει λιγο ποιο ανοιχτη συγκεντρωση απο το 4* carlson μεχρι τα 30 (οριακα για το spreader , με το 4* carlson επεφτε το τσιχλακι) , στα 35 μ και τα 2 τσοκακια ειχαν "ψοφησει" μονο τυχερες βολες.











 
Last edited:
Εγω εχω το skeet της beretta.. οχι spreader... οποτε δεν ξερω τι κανει κυνηγετικα το spreader...
Το skeet ομως ειναι εξαιρετικο... και μακρυα...
Επειδη ημασταν μαζι στις δοκιμες με το Γιωργο παρατηρησα κατι που με εκανε να προβληματιστω σε οτι αφορα τα δυο chokes των δοκιμων...
1. Δεν ειδα στον πινακα τρελες διαφορες μεταξυ τους (Μπορω να πω οτι το cylinder μου αρεσε περισσοτερο)
2. Το Spreader εχανε δυναμη σε σχεση με το cylinder (Πολυ σημαντικο για μενα) και το εξηγω αμεσως...
Συμφωνα με τη φυσικη ειναι φυσιολογικο οτι οταν στενευει το choke αυξανεται η ταχυτητα των αεριων και επακολουθα και των σκαγιων με αποτελεσμα να φθανουν στο στοχο πιο δυνατα...
Το cylinder αφηνε μεγαλυτερο αποτυπωμα σκαγιων στον πινακα και ακουγαμε τη δυναμη των σκαγιων πραγμα που δεν συνεβαινε στο Spreader...
Γιατι λοιπον συμφωνα με τα "λεγομενα" του πινακα να προτιμησω το Spreader???
Προτιμω αναμεσα στα δυο το cylinder για τις αποστασεις των δοκιμων.
 
Αντώνη πέρα από το αποτύπωμα μια δοκιμή σε κάποιο περιοδικό θα βόλευε να βλέπαμε τη διατρηση. Αν ευκαιρισω αύριο θα κάνω μια δοκιμή
 
Εγω εχω το skeet της beretta.. οχι spreader... οποτε δεν ξερω τι κανει κυνηγετικα το spreader...
Κατασκευαστικα και τα δύο είναι τύπου χωνιου η αντιστροφης καμπανας.
Δεν γνωρίζω ομως αν έχουν το ίδιο μήκος κωνου και την ίδια διάμετρο στομιου.
 
Για την ιστορία... Πριν από 9-10 περίπου χρόνια (δεν ενθυμούμαι ακριβώς) το spreader προτάθηκε από δάσκαλο σκοποβολής κ διοργανωτή κυν. εκδρομών σε 4-5 συναδέλφους. Μέσα από εύφημες μνείες κι δοξασμούς (ευτυχώς χωρίς κοκκαλωμένα πουλιά) δοκιμάστηκε σε χάρτινο στόχο με φτωχά αποτελέσματα αλλά κ στο κυνήγι με εκ´ διαμέτρου αντίθετα-εξαιρετικά αποτελέσματα. Από τα 5 μέχρι τα 15-20 μ κυριολεκτικά γαζώνει ότι κινείται.
Μην το δοκιμάζετε σε χαρτιά γιατι το αδικείτε κι αν το κάνετε φροντίστε να τα βρέχετε πρινrespect.
 
Αντώνη και στις τρεις περιπτώσεις εννοείς το εργοστασιακό ***** ; Μπορείς να μου θυμίσεις όπλο-αυλό;
Χρηστο του Γιωργου εινα τα τσοκακια.. Δεν θυμαμαι αυλο στου Γιωργου... Εγω το skeet στην xtreme που ανεφερα ειναι με αυλο 18.6
 
Χρηστο του Γιωργου εινα τα τσοκακια.. Δεν θυμαμαι αυλο στου Γιωργου... Εγω το skeet στην xtreme που ανεφερα ειναι με αυλο 18.6

Οκ. Ξαναδιάβασα το αρχικό μήνυμα και τώρα κατάλαβα ότι αναφερόσουν στις δοκιμές του Γιώργου.
 
Από τα 5 μέχρι τα 15-20 μ κυριολεκτικά γαζώνει ότι κινείται.
Αυτή είναι η απόσταση που φτιάχτηκε για να έχει καλά αποτελέσματα στο σκητ.
Προσωπικα αμφισβητησα ότι μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα πέραν των τριάντα μέτρων και οι δοκιμές στον πίνακα αυτό έδειξαν.Τυχαία πουλιά πέραν των τριάντα μέτρων και με σκέτο κυλινδρο μπορείς να πάρεις αλλά είναι κυρίως θέμα τύχης.
 
Last edited:
δοκιμάστηκε σε χάρτινο στόχο με φτωχά αποτελέσματα αλλά κ στο κυνήγι με εκ´ διαμέτρου αντίθετα-εξαιρετικά αποτελέσματα.
Θα συμφωνήσω για τα καλά αποτελέσματα αρκεί οι τουφεκιες μας να είναι στις αποστασεις που ανέφερες. Το ερώτημα σε μένα είναι γιατί κάποιοι υπερβαλουν στις αποστασεις και η μονη εξήγηση είναι ότι στο κυνήγι είναι δύσκολο να υπολογίσουμε την απόσταση ιδιαίτερα αν το πουλί έχει φόντο τον ουρανό. Αυτό συνήθως μας οδηγεί σε υπερεκτιμηση της απόστασης που βρίσκεται ο στόχος.
Με δύο λόγια όταν ο ουρανός είναι καθαρός, μια τσιχλα ρουαγιαλ στα τριάντα μέτρα από πάνω μας οι περισσότεροι θα ορκιζονταν ότι πέρασε <<στον ουρανό >>.Παρόλα αυτά πέφτει με 4* με καλό φυσίγγι και σωστή προσκόπευση. .
Γιαυτό ο πίνακας είναι πιο αξιόπιστος μιας και μετράς στο έδαφος την απόσταση με ακρίβεια.
Σιγουρα θα έχει τύχη σε όλους να μας φωνάζουν για μια τσιχλα που περνάει από πάνω μας και να μην ρίχνουμε γιατί θεωρούμε την τουφεκια αδύνατον να γίνει. Και ο φίλος που την έβλεπε από πλάγια και με μέτρο σύγκρισης τα γύρω δένδρα να απορεί γιατί δεν ρίξαμε.
Το γεγονός οτι η τσιχλα φαίνεται μικρότερη σε μέγεθος με φόντο τον ουρανό, εξηγείται με τα φαινόμενα της Οπτικής από τη Φυσική.
 
Last edited:
...Σιγουρα θα έχει τύχη σε όλους να μας φωνάζουν για μια τσιχλα που περνάει από πάνω μας και να μην ρίχνουμε γιατί θεωρούμε την τουφεκια αδύνατο να γίνει...

Στα υδρόβια με άλλους (συν)κυνηγούς, μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: jnp
Για την ιστορία... Πριν από 9-10 περίπου χρόνια (δεν ενθυμούμαι ακριβώς) το spreader προτάθηκε από δάσκαλο σκοποβολής κ διοργανωτή κυν. εκδρομών σε 4-5 συναδέλφους. Μέσα από εύφημες μνείες κι δοξασμούς (ευτυχώς χωρίς κοκκαλωμένα πουλιά) δοκιμάστηκε σε χάρτινο στόχο με φτωχά αποτελέσματα αλλά κ στο κυνήγι με εκ´ διαμέτρου αντίθετα-εξαιρετικά αποτελέσματα. Από τα 5 μέχρι τα 15-20 μ κυριολεκτικά γαζώνει ότι κινείται.
Μην το δοκιμάζετε σε χαρτιά γιατι το αδικείτε κι αν το κάνετε φροντίστε να τα βρέχετε πρινrespect.

Νομιζω οι συχνες και επαναλαμβανομενες επιτυχιες σε οποιοδηποτε τσοκ μας οδηγουν σε τετοιους δοξασμους. Ο κατασκευαστης ονομαζει το τσοκ του spreader, diffusion η short range για καποιο συγκεκριμενο λογο που γνωριζει αυτος και εγγυειται καλη αποδοση μεχρι καποια συγκεκριμενα μετρα. Επειδη πηραμε και μακρυνα πουλια δεν σημαινει οτι τα τσοκ εγιναν ξαφνικα και long range.
 
Να πω και εγώ την άποψή μου περί spreader που το αγόρασα προ 5 ετίας περίπου μετά από όσα είχα διαβάσει από άνθρωπο του χώρου της σκοποβολής. Το έβαλα πάνω στην κάνη 3 φορές, δεν με έπεισε για το ότι μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από το βελτιωμένο κύλινδρο που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε οπότε δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε. Από τότε έχω μόνιμα πάνω το 4άρι εκτός από κανα δυο φορές που είχα ξεχάσει να βγάλω το φουλ μετά από δοκιμές στον πίνακα.
 
Συνονόματε Τασο το spreader δεν ειναι η δουλεια του να κάνει κάτι παραπάνω από τον βελτιωμένο κύλινδρο. Εχει κατασκευαστεί για κοντινές βολες, φερμας, είναι ελεγχόμενος διασπορεας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top