Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικο τη γιαβτις δωκιμες με τη ρεμη τι εχεις φτιαξει??? Εχεις βγαλει μεγαλη γκαμα ???

Δεν χρειαζεται μεγαλη γκαμα.....Δυο σεταπ με χοντρα σκαγια....και Δυο ακομα με ψιλα σκαγια ειναι
αρκετα νομιζω.....Οτι ειναι να δειξουν τα οπλα....θα το δειξουν....Ετσι πιστευω....
Ας πουν την γνωμη τους και οι αλλοι φιλοι.....
 
Ενταξει Νικο δε θα συγκρινουμε και το boitο με τη 1100 ειπαμε απλα εμενα το δικο μου βγαζειν πολυ καλες τουφεκιες με τα εμπορικα απλα

Καλες τουφεκιες σου βγαζει η ρεμι ???
Γιατι με το boito.....κατι δεν ''παει'' καλα...
 
Καλες τουφεκιες σου βγαζει η ρεμι ???
Γιατι με το boito.....κατι δεν ''παει'' καλα...
Νικο αν δε το δω με τα ματια μου η να το πει καπιος που εχω σε εκτιμηση οπως εσυ και καπια αλλα παιδια που εχουν ρεμη ο @Alex76 για παραδειγμα και τωρα ο αρης που θα τη δουλεψει δε μπωρω να πω τπτ ρεμι εδω δραμα ξερω πολυ κοσμο αλλα ενας εχει μονο γουρουνας και λεει πετυχε στο σειμιο που πρεπει και τελος μη λες για μαρκες και ο αλλος εχει μια 1187 την πουλαει 800€ για να παρει benelli τι να σου πω αν βρω μια και εχει παραπανω δυναμη με τα ιδια φυσεκια θα αλλαξω οπλο φιλε πραγματικα
 
Οι αμερικανοι με τις φυσηγγαρες γτ δε λενε για τετια χαζα???? Δωκιμαστε το οπλο σας με διαφορα φυσιγγια λενε οπιο σας κανει τη δουλεια που θελετε παρτε εκοινο εδω εχουμε φυσιγγια με τρομερες διαφορες απο παρτιδα σε παρτιδα και αλλα που ριχνουν πιο χαμηλα η πιο ψιλα ναι υπαρχει και αυτο τωρα στο ονομα θα κολησουμε
 
Last edited:

Καλες τουφεκιες σου βγαζει η ρεμι ???
Γιατι με το boito.....κατι δεν ''παει'' καλα...
Νικο ακουσε τωρα ερωτηση παλια επερνα ενα φυσεκι δηλιτιριο ξερεις τι θα πει ραουντ απ 37 γρμ με mb36 ονομα δε λεω τσακισα πολλυ φασσα σε μεγαλες αποστασεις κι ομως οταν το εριξα σγο χαρτι λεω μπα κατι φε παει καλα για πες τη γνωμη σου τι εγινε εδω και να σουπω την αληθει με το κωλο χαρτο δε τα ξαναπηρα ακου τωρα εεε!
 
Νικο αν δε το δω με τα ματια μου η να το πει καπιος που εχω σε εκτιμηση οπως εσυ και καπια αλλα παιδια που εχουν ρεμη ο @Alex76 για παραδειγμα και τωρα ο αρης που θα τη δουλεψει δε μπωρω να πω τπτ ρεμι εδω δραμα ξερω πολυ κοσμο αλλα ενας εχει μονο γουρουνας και λεει πετυχε στο σειμιο που πρεπει και τελος μη λες για μαρκες και ο αλλος εχει μια 1187 την πουλαει 800€ για να παρει benelli τι να σου πω αν βρω μια και εχει παραπανω δυναμη με τα ιδια φυσεκια θα αλλαξω οπλο φιλε πραγματικα

Μην βιαζεσαι....να βγαλεις συμπερασμα.....εχω δοκιμασμενα σεταπ με την Α 390.....τα ιδια θα δοκιμασω
και με την ρεμι....ΠΧ στην σελιδα 577 απαντηση 11535 εχει φωτο ενα σεταπ με Ας και Ν8,5 σκαγια και
αρχικη V1,5 -412 στα 40 μετρα που δοκιμασα για τον φιλο τον Κωνσταντινο ....εαν λοιπον η ρεμι στα
ιδια μετρα και φουλ τσοκ μαμα...μου δωσει καλυτερη τουφεκια....τοτε δεν μπορεις να πεις οτι δεν
βγαζει καλυτερες τουφεκιες......τα πραγματα ειναι απλα.....οτι πει το χαρτι ( στοχος ) φιλε!!!
 
Μην βιαζεσαι....να βγαλεις συμπερασμα.....εχω δοκιμασμενα σεταπ με την Α 390.....τα ιδια θα δοκιμασω
και με την ρεμι....ΠΧ στην σελιδα 577 απαντηση 11535 εχει φωτο ενα σεταπ με Ας και Ν8,5 σκαγια και
αρχικη V1,5 -412 στα 40 μετρα που δοκιμασα για τον φιλο τον Κωνσταντινο ....εαν λοιπον η ρεμι στα
ιδια μετρα και φουλ τσοκ μαμα...μου δωσει καλυτερη τουφεκια....τοτε δεν μπορεις να πεις οτι δεν
βγαζει καλυτερες τουφεκιες......τα πραγματα ειναι απλα.....οτι πει το χαρτι ( στοχος ) φιλε!!!
Νικο κατσε δεν ειπα κατι συγκεκριμενο ειπα περιμενω τι θα πειτε φιλε
 
Η ssb μόνο με πολύ γρήγορα κάψουλια κάτι πάει να πει... Γενικά κ μένα στις δοκιμές δεν με ενέπνευσε να την ψάξω ίδιαιτερα...

ΔΕΝ το ηξερα Αρη.....ηταν πρωτη επαφη μαζι της....και ''φυλαχτικα''....Τωρα το ξερω....αλλα και με το
CX2000 kαι στο 2,15Χ37+2....ΔΕΝ μου εδειξε κατι περισσοτερο απο τις αλλες μπαρουτες...
Θα ερθει η ''ωρα'' της....και θα πει τι ψαρια πιανει.... ;)
 
Πάντως, η αντίσταση του αέρα και συνεπώς η επιβράδυνση ενός σφαιριδίου, δεν είναι γραμμική.
The drag force F depends on velocity, Reynolds number, and the
Mach number. For spherical pellets, the drag force is given by (2)
where CðM; ReÞ is the drag coefficient which depends on Re and M.
The drag coefficient is the most difficult quantity to deal with in
exterior ballistics and, as a result, requires the most explanation.
Φαίνεται καθαρά στα παρακάτω γραφήματα η διαφορά του συντελεστή οπισθέλκουσας (drag coefficient) στο φάσμα ταχυτήτων μεταξύ 0,7 και 1,2 Mach.
1612717386247.png
Fig. 2. Drag coefficient versus Mach number for Reynolds number 10,000 (left) and for 9/16 inch spheres (right) (data points are from Refs. [9] and [18]).

Ίσως, στην πράξη, τα σκάγια να χάνουν αυτήν την ταχύτητα πολύ νωρίς και έτσι η επιβράδυνση να είναι αυτή των κάτω των 0,7 Mach.

@Μονήρης τσέκαρε και εσύ σε παρακαλώ ... δεν νομίζω ότι κάνω λάθος ...
Θα το κοιτάξω Βασίλη, αλλά αργότερα. Τώρα είμαι σε άλλη διεργασία. :)
 
Νικο κατσε δεν ειπα κατι συγκεκριμενο ειπα περιμενω τι θα πειτε φιλε

ΟΚ....δοκιμες ομως ( παντα κατα την γνωμη μου ) στα 50 μετρα σε 12/76 και χοντρα σκαγια θελει πανω απο
42 γραμ. σκαγια....45 - 48 - 50 - για να πεις οτι δεν εχει τυχη το θηραμα.... με 37 γραμμαρια και 200
σκαγια....εγω νιωθω ''ξεβρακωτος'' με 65% και 70 % μεσα στον κυκλο.....ειναι λιγα τα σκαγια. :)
 
ΟΚ....δοκιμες ομως ( παντα κατα την γνωμη μου ) στα 50 μετρα σε 12/76 και χοντρα σκαγια θελει πανω απο
42 γραμ. σκαγια....45 - 48 - 50 - για να πεις οτι δεν εχει τυχη το θηραμα.... με 37 γραμμαρια και 200
σκαγια....εγω νιωθω ''ξεβρακωτος'' με 65% και 70 % μεσα στον κυκλο.....ειναι λιγα τα σκαγια. :)
Σε κατι - 14 με υγρασια ομιχλη σκετη κλασανε ομως νικο αν εριχνα εμπορικα με τοσα γρμ αστο φιλε κλαμα σκετο
 
Εγω που να τα βρω φιλε μου ομως ???
Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο......το εχω ξανα πει.....εχω εναν πολυ καλο φιλο...μελλος του σαιτ....
ξεκινησε με μια ρελιαστρα χειρος....και εβγαλε αγγέλους φυσεκια....μου κρεμασε πολλες φορες το
σαγονι.....και με αφησε με το στομα ανοιχτο.... ;) :)

ΥΓ. Ξεκινα....ποτε δεν ειναι αργά.....;)
 
Τα ρεμινγκτον νιτρο μαγκ ρε νικο ειναι πιο αργα αλλα δε κιοτευουν πουθενα ρε συ τα χεις δωκιμασει πως ειναι δυνατον?

ΔΕΝ τα ξερω τα εμπορικα....απλα πραγματα....εχω μαυρα μεσανυχτα φιλε....δεν ξερω τι κυκλοφορει
στην αγορα...
 
Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο......το εχω ξανα πει.....εχω εναν πολυ καλο φιλο...μελλος του σαιτ....
ξεκινησε με μια ρελιαστρα χειρος....και εβγαλε αγγέλους φυσεκια....μου κρεμασε πολλες φορες το
σαγονι.....και με αφησε με το στομα ανοιχτο.... ;) :)

ΥΓ. Ξεκινα....ποτε δεν ειναι αργά.....;)
Γτ μονο να ξεκινισουμε για μετα δε κανει η ρελιαστρα χειρος εχω ριξει καγι τερατα απο ρελιαστρα χειρος αστο φιλε τι εχει δλδ για πιο μετα δε κανει τινπροβλημα εχει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top