Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν έχω ιδέα....μια φορά κ έναν καιρό πέταγα χρήμα σε πανάκριβα φυσίγγια ,που κοβουν "μακριά"...άλλωστε πάνω από 30 μέτρα δεν βαράω τίποτα‼️
Σωστος.....εγω μονο τα 53γρ. ειχα αγορασει παλια ...τα εδιναν με το τεμαχιο.....και εριχνα σε φασες....
 
Και ποιος σου ειπε οτι την ''ξερω'' σαν πυριτιδα....πρωτη φορα την επιασα στα χερια μου.....μετα την
1η τουφεκια καταλαβα οτι ηθελε αλλο καψουλι.....την δοσολογια ομως την πηρα απο τον πινακα
της ΜΑΧΑΜ....δεν την εβγαλα απο το κεφαλι μου....αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι...σιγα σιγα
και οταν ασχοληθω μαζι της....θα την ''βρω''....ετσι πιστευω... :)
Νικο εσυ παρε τηλ το δικοιτη του παιδιου να του δωσει αδεια να φερει το 1100 θα σκασουμε !!!
 
Εσυ εισαι τρελος ρε φιλε για φασσα??? Ουτε καν περκορσο ακριβοτατα αχαχαχαχαχααχ
Μου ειχε παραχωρησει ο πατερας μου την Bronwing auto5 Magnum....και επειδη δεν ηξερα να αλλαζω τα δαχτυλιδια εριχνα μονο με μαγκνουμ.....τα remi και τα rottweill.....ερεε το χρημα.big smile..big smile.
 
Μάλλον κανένας δεν τολμάει να κάνει πρόβλεψη, εγώ όμως θα το επιχειρήσω.
1. Διαφορές στις ταχύτητες μέχρι 30m/s στα 400 (με το ίδιο μήκος κάνης).
2. Διαφορές στην συγκέντρωση μέχρι 10-15% αν ριχτεί 1 ίδιο φυσίγγι ή μέχρι 7-10 % στον μέσο όρο αν ριχτούν τουλάχιστον 3.
Πρέπει να μετρηθεί το τσόκ με παχύμετρο για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Αν ο αυλός είναι 1 δέκατο ανοιχτότερος και το τσόκ 1 δέκατο σφιχτότερο είναι σχεδόν 2 δέκατα διαφορά.
Αυλό δεν μπορούμε να μετρήσουμε οπότε θα πάμε λιγάκι στα τυφλά και θα πάρουμε τα εργοστασιακά.
3. Διαφορές στην διάτρηση πολύ μικρές με μέγιστο το 5-10%.

Οι Remingtonάκηδες τι λένε;
Κανένα προγνωστικό;
Ίδια φυσίγγια 2 τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες κανών.

Μπράβο στον Νίκο προκαταβολικά για τον κόπο του.

Το ενδιαφέρον θα το έχουν τα πολλά γραμμάρια.
 
Last edited:
Μάλλον κανένας δεν τολμάει να κάνει πρόβλεψη, εγώ όμως θα το επιχειρήσω.
1. Διαφορές στις ταχύτητες μέχρι 30m/s στα 400 (με το ίδιο μήκος κάνης).
2. Διαφορές στην συγκέντρωση μέχρι 10-15% αν ριχτεί 1 ίδιο φυσίγγι ή μέχρι 7-10 % στον μέσο όρο αν ριχτούν τουλάχιστον 3.
Πρέπει να μετρηθεί το τσόκ με παχύμετρο για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Αν ο αυλός είναι 1 δέκατο ανοιχτότερος και το τσόκ 1 δέκατο σφιχτότερο είναι σχεδόν 2 δέκατα διαφορά.
Αυλό δεν μπορούμε να μετρήσουμε οπότε θα πάμε λιγάκι στα τυφλά και θα πάρουμε τα εργοστασιακά.
3. Διαφορές στην διάτρηση πολύ μικρές με μέγιστο το 5-10%.

Οι Remingtonάκηδες τι λένε;
Κανένα προγνωστικό;
Ίδια φυσίγγια 2 τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες κανών.

Μπράβο στον Νίκο προκαταβολικά για τον κόπο του.

Το ενδιαφέρον θα το έχουν τα πολλά γραμμάρια.

Καλημερα και απο εδω σε ολους!!!

Βασιλη μου.....και για ολους τους φιλους. ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕΤΑΠ... με ΤΕΚΝΑ.

BERETTA - A-390 Magnum - 66 cm καννη - 18,3 αυλο -συσφιξη φουλ τσοκ 17,5.χιλιοστα

50 Μετρα φουλ τσοκ Ν2 σκαγια - 12/76 -42+2 αλευρι = 44 γραμμαρια. V1,5-418m/s -71,5 % συγκεντρωση.

BOITO - magnum-76cm καννες αχρωμιωτες - 18,3 αυλο - συσφιξη φουλ τσοκ 17,5 χιλιοστα

50 Μετρα -1η βολη - Ν2 -12/76 - 42+2 αλευρι V1,5-422m/s - 68,5% συγκεντρωση.
50 Μετρα -2η βολη Το ιδιο σεταπ.......................... V1,5-417m/s 65 % συγκεντρωση

Πυριτιδα Ας - 40 μετρα φουλ τσοκ Νουμερο σκαγιων 8,5 Τα ιδια σεταπ...με αλευρι και χωρις αλευρι.

Α390 - ΜΕ αλευρι V1,5 - 412m/s - 75% συγκεντρωση
Α390 - Χωρις αλευρι -V1,5-410m/s -61,5% συγκεντρωση

BOITO -Με αλευρι 1η βολη - V1,5-420m/s -65% συγκεντρωση
2η βολη με αλευρι ................. - V1,5 -420m/s- 59% >>>>>>>>>

BOITO - Χωρις αλευρι V1,5-424m/s - 55% συγκεντρωση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....Α390 -χαμηλοτερες ταχυτητες η καννη 66 εκατοστων...μεγαλυτερη συγκεντρωση

BOITO - Μεγαλυτερες ταχυτητες η καννη 76 εκατοστων...χαμηλοτερη συγκεντρωση.

Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο το χρωμιο με αχρωμιωτη καννη....σιγουρα παιζει ρολο η ταχυτητα.

Στις συγκριτικες δοκιμες με την ΡΕΜΙ θα ριξω περισσοτερες τουφεκιες απο 4ρεις σε καθε σεταπ και σε
καθε οπλο....και θα δουμε......τι θα δωσουν.
 
Καλημερα και απο εδω σε ολους!!!

Βασιλη μου.....και για ολους τους φιλους. ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕΤΑΠ... με ΤΕΚΝΑ.

BERETTA - A-390 Magnum - 66 cm καννη - 18,3 αυλο -συσφιξη φουλ τσοκ 17,5.χιλιοστα

50 Μετρα φουλ τσοκ Ν2 σκαγια - 12/76 -42+2 αλευρι = 44 γραμμαρια. V1,5-418m/s -71,5 % συγκεντρωση.

BOITO - magnum-76cm καννες αχρωμιωτες - 18,3 αυλο - συσφιξη φουλ τσοκ 17,5 χιλιοστα

50 Μετρα -1η βολη - Ν2 -12/76 - 42+2 αλευρι V1,5-422m/s - 68,5% συγκεντρωση.
50 Μετρα -2η βολη Το ιδιο σεταπ.......................... V1,5-417m/s 65 % συγκεντρωση

Πυριτιδα Ας - 40 μετρα φουλ τσοκ Νουμερο σκαγιων 8,5 Τα ιδια σεταπ...με αλευρι και χωρις αλευρι.

Α390 - ΜΕ αλευρι V1,5 - 412m/s - 75% συγκεντρωση
Α390 - Χωρις αλευρι -V1,5-410m/s -61,5% συγκεντρωση

BOITO -Με αλευρι 1η βολη - V1,5-420m/s -65% συγκεντρωση
2η βολη με αλευρι ................. - V1,5 -420m/s- 59% >>>>>>>>>

BOITO - Χωρις αλευρι V1,5-424m/s - 55% συγκεντρωση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....Α390 -χαμηλοτερες ταχυτητες η καννη 66 εκατοστων...μεγαλυτερη συγκεντρωση

BOITO - Μεγαλυτερες ταχυτητες η καννη 76 εκατοστων...χαμηλοτερη συγκεντρωση.

Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο το χρωμιο με αχρωμιωτη καννη....σιγουρα παιζει ρολο η ταχυτητα.

Στις συγκριτικες δοκιμες με την ΡΕΜΙ θα ριξω περισσοτερες τουφεκιες απο 4ρεις σε καθε σεταπ και σε
καθε οπλο....και θα δουμε......τι θα δωσουν.
Επομένως καλυτεροτερα ....μια ταχύτητα μικρότερη αν....αυξάνει τη γόμωση σε συγκεντρωση‼️καλημέρες κόσμε‼️
 
Επομένως καλυτεροτερα ....μια ταχύτητα μικρότερη αν....αυξάνει τη γόμωση σε συγκεντρωση‼️καλημέρες κόσμε‼️
Επίσης...αλεύρι ξεαλευρι....τέτοιες συγκεντρώσεις στα 50 με 8/10 τσοκ... φυσιγγι εμπορίου απ' όσο ξέρω δεν στις δίνει....με εξαίρεση..το μητρομανιουμ...αλλά εκεί μιλάμε ...για "μαυραγοριτικο"φυσεκιο.-
 
Επομένως καλυτεροτερα ....μια ταχύτητα μικρότερη αν....αυξάνει τη γόμωση σε συγκεντρωση‼️καλημέρες κόσμε‼️

Καλημερα Τζονι . Οι πολυ χαμηλες ταχυτητες μπορει να εχουν καλη συγκεντρωση....αλλα χανουν σε
διατρηση.....και εκει εχεις ΡΙΣΚΟ....να χασεις το θηραμα.
Θεωρω οτι μια ταχυτητα ΠΑΝΤΑ για ΧΟΝΤΡΑ σκαγια με V1,5- 390m/s και πανω, μεχρι και τα 50 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
ΜΕΤΡΑ το θηραμα δεν εχει καμια τυχη....αρκει να στειλεις τα σκαγια επανω του.
Τα ποσοστα συγκεντρωσης σε αυτα τα μετρα και με ταχυτητα V1,5-400m/s ειναι ικανοποιητικα....και
ενας μετριος σκοπευτης.....δυσκολα χανει το θηραμα.

Επεσες πανω στην ''περιπτωση'' φιλε....οι σημερινες δοκιμες εχουν ενα αργο σεταπ με ΑΟ και ενα
νορμαλ σε ταχυτητες με Τεκνα!!!

ΥΓ. Οταν μπορεσω θα ανεβασουμε φωτο παιδες !!! :)
 
Καλημερα Τζονι . Οι πολυ χαμηλες ταχυτητες μπορει να εχουν καλη συγκεντρωση....αλλα χανουν σε
διατρηση.....και εκει εχεις ΡΙΣΚΟ....να χασεις το θηραμα.
Θεωρω οτι μια ταχυτητα ΠΑΝΤΑ για ΧΟΝΤΡΑ σκαγια με V1,5- 390m/s και πανω, μεχρι και τα 50 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
ΜΕΤΡΑ το θηραμα δεν εχει καμια τυχη....αρκει να στειλεις τα σκαγια επανω του.
Τα ποσοστα συγκεντρωσης σε αυτα τα μετρα και με ταχυτητα V1,5-400m/s ειναι ικανοποιητικα....και
ενας μετριος σκοπευτης.....δυσκολα χανει το θηραμα.

Επεσες πανω στην ''περιπτωση'' φιλε....οι σημερινες δοκιμες εχουν ενα αργο σεταπ με ΑΟ και ενα
νορμαλ σε ταχυτητες με Τεκνα!!!

ΥΓ. Οταν μπορεσω θα ανεβασουμε φωτο παιδες !!! :)
Επίσης φίλε Νίκο,μη ξεχνάς ότι οι ταχύτητες που δίνουν τα εμπορικά... μετριούνται στο στόμιο κ όχι στο 1 1/2 μέτρο, τουτέστιν, τα δικά σου είναι δίχρονα γκαζιαρικα φυσεκλικια‼️
 
Επίσης φίλε Νίκο,μη ξεχνάς ότι οι ταχύτητες που δίνουν τα εμπορικά... μετριούνται στο στόμιο κ όχι στο 1 1/2 μέτρο, τουτέστιν, τα δικά σου είναι δίχρονα γκαζιαρικα φυσεκλικια‼️

Δεν ξερω να σου απαντησω....αλλα ειναι μαλακια να μετρανε στο στομιο....για μενα το ΣΩΣΤΟ ειναι
το V1,5 φιλε!!!
 
Καλημερα και απο εδω σε ολους!!!

Βασιλη μου.....και για ολους τους φιλους. ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕΤΑΠ... με ΤΕΚΝΑ.

BERETTA - A-390 Magnum - 66 cm καννη - 18,3 αυλο -συσφιξη φουλ τσοκ 17,5.χιλιοστα

50 Μετρα φουλ τσοκ Ν2 σκαγια - 12/76 -42+2 αλευρι = 44 γραμμαρια. V1,5-418m/s -71,5 % συγκεντρωση.

BOITO - magnum-76cm καννες αχρωμιωτες - 18,3 αυλο - συσφιξη φουλ τσοκ 17,5 χιλιοστα

50 Μετρα -1η βολη - Ν2 -12/76 - 42+2 αλευρι V1,5-422m/s - 68,5% συγκεντρωση.
50 Μετρα -2η βολη Το ιδιο σεταπ.......................... V1,5-417m/s 65 % συγκεντρωση

Πυριτιδα Ας - 40 μετρα φουλ τσοκ Νουμερο σκαγιων 8,5 Τα ιδια σεταπ...με αλευρι και χωρις αλευρι.

Α390 - ΜΕ αλευρι V1,5 - 412m/s - 75% συγκεντρωση
Α390 - Χωρις αλευρι -V1,5-410m/s -61,5% συγκεντρωση

BOITO -Με αλευρι 1η βολη - V1,5-420m/s -65% συγκεντρωση
2η βολη με αλευρι ................. - V1,5 -420m/s- 59% >>>>>>>>>

BOITO - Χωρις αλευρι V1,5-424m/s - 55% συγκεντρωση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....Α390 -χαμηλοτερες ταχυτητες η καννη 66 εκατοστων...μεγαλυτερη συγκεντρωση

BOITO - Μεγαλυτερες ταχυτητες η καννη 76 εκατοστων...χαμηλοτερη συγκεντρωση.

Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο το χρωμιο με αχρωμιωτη καννη....σιγουρα παιζει ρολο η ταχυτητα.

Στις συγκριτικες δοκιμες με την ΡΕΜΙ θα ριξω περισσοτερες τουφεκιες απο 4ρεις σε καθε σεταπ και σε
καθε οπλο....και θα δουμε......τι θα δωσουν.
Για τα Rem ήταν η πρόβλεψη που έκανα.

Αλλά και το boito πολλοί το εκθείαζαν για μακρινές τουφεκιές.
Η μάχη θα γίνει με τις Rem .... ΡΙΞΕ ΝΙΚΟΛΑΑΑΑ

Πούλα το boito ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top