Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η Remington λογικά θα είναι με 70αρα θαλάμη. Πώς θα γίνει σύγκριση;


Το καλό όπλο να υποθέσω θα σου φέρουν.
Αυτό που κατεβάζει τα γερμάνια από τα μεσούρανα ~5.000μ.
Μην σου φέρουν το ψόφιο ... :)

Κατ'αρχην....μην με ''μπερδευται'' με θαλαμες...και με αυλους.... Βασιληδες....

Ναι θα την βαλω να μου κανει ερωτικη εξομολογηση πρωτα.....και μετα θα δω εαν λεει
αληθεια....
Απο την πρωτη βολη θα δειξει....εαν ειναι ''φολα''.....θα μας το πει....εχω καποια εμπειρια απο δοκιμες....
αλλα θα ριξω και αλλα φυσεκια.....
 
Last edited:
Κατ'αρχην....μην με ''μπερδευται'' με θαλαμες...και με αυλους.... Βασιληδες....

Ναι θα την βαλω να μου κανει ερωτικη εξομολογηση πρωτα.....και μετα θα δω εαν λεει
αληθεια....
Απο την πρωτη βολη θα δειξει....εαν ειναι ''φολα''.....θα μας το πει....εχω καποια εμπειρια απο δοκιμες....
αλλα θα ριξω και αλλα φυσεκια.....
Εννοώ ότι το set up της tecna, που είναι να γίνουν οι δοκιμές είναι σε κάλυκα magnum. Δεν χωράει στη θαλάμη της Remington.
 
Δεν ξερω...θα τον ρωτησω τι θαλαμη εχει....αλλα καποτε εσφαξα ενα απο τα φυσιγγια που ριχνει
στο λαγο...νομιζω οτι ηταν 12/76 σε Ν1....Και τα σκαγια ειχαν εξογκωματα με αναγλυφες ραβδωσεις
επανω τους....δεν ξερω να το περιγραψω καλυτερα....ουτε τι μαρκα ηταν το φυσεκι θυμαμαι....
 
Δεν ξερω...θα τον ρωτησω τι θαλαμη εχει....αλλα καποτε εσφαξα ενα απο τα φυσιγγια που ριχνει
στο λαγο...νομιζω οτι ηταν 12/76 σε Ν1....Και τα σκαγια ειχαν εξογκωματα με αναγλυφες ραβδωσεις
επανω τους....δεν ξερω να το περιγραψω καλυτερα....ουτε τι μαρκα ηταν το φυσεκι θυμαμαι....
Μάλλον τα federal flight control
 
Ρίξε ρε φίλε με τη ρεμι γιατί εγω με 1100 που είχα και γουιντσιστερ 66αρι δεν είχα δει αυτες τις τρομερες μπάλα απο καποιους ντουφεκιες με διατρησεις που μόνο αυτές σκοτώνουν με αντίξοες συνθήκες κτλ σττην ουσία θεωρώ καλύτερη την ιταλιδα που κυνηγάω τα τελευταία χρόνια αν αποδειχθεί νικο απο τις δοκιμές σου σε πολλα και λίγα γρ καλύτερη η ρεμι θα ξαναπάρω μια με 71 μοντ που έχω βρει ελπιζοντας να κερδίζει την ςς γιατί κολλήματα δεν έχω
 
Ρίξε ρε φίλε με τη ρεμι γιατί εγω με 1100 που είχα και γουιντσιστερ 66αρι δεν είχα δει αυτες τις τρομερες μπάλα απο καποιους ντουφεκιες με διατρησεις που μόνο αυτές σκοτώνουν με αντίξοες συνθήκες κτλ σττην ουσία θεωρώ καλύτερη την ιταλιδα που κυνηγάω τα τελευταία χρόνια αν αποδειχθεί νικο απο τις δοκιμές σου σε πολλα και λίγα γρ καλύτερη η ρεμι θα ξαναπάρω μια με 71 μοντ που έχω βρει ελπιζοντας να κερδίζει την ςς γιατί κολλήματα δεν έχω
Εκτός από τα δίκανα μου πάντα είχα και καραμπίνα.........έχω αλλάξει beretta, breda,wintsester,lamper,benelli και διαφορές μεγάλες δεν είδα....... Τολμώ να πω ότι η Ισπανική ,φτωχουλα lamper με 61 εκατοστά κανη και 18,5 αυλό ήταν λίγο καλύτερη σε ντουφέκιες από τις άλλες......
 
Δεν ξερω...θα τον ρωτησω τι θαλαμη εχει....αλλα καποτε εσφαξα ενα απο τα φυσιγγια που ριχνει
στο λαγο...νομιζω οτι ηταν 12/76 σε Ν1....Και τα σκαγια ειχαν εξογκωματα με αναγλυφες ραβδωσεις
επανω τους....δεν ξερω να το περιγραψω καλυτερα....ουτε τι μαρκα ηταν το φυσεκι θυμαμαι....
Η κάνη της Rem θα γράφει ξεκάθαρα επάνω 3" ... Αν δεν δεις το 3" στην κάνη μην βάλεις magnum φυσίγγια σε αυτή.
Στείλε μια φωτό από αυτά που γράφει η κάνη να σου πούμε.
Κανόνισε να γίνει κανένα ατύχημα ...
 
Η κάνη της Rem θα γράφει ξεκάθαρα επάνω 3" ... Αν δεν δεις το 3" στην κάνη μην βάλεις magnum φυσίγγια σε αυτή.
Στείλε μια φωτό από αυτά που γράφει η κάνη να σου πούμε.
Κανόνισε να γίνει κανένα ατύχημα ...

Μην ανησυχεις....αν ημουν απροσεκτος......θα ειχα ανατιναχτει τοσα χρονια...με τοσες δοκιμες!!!
Νίκο 10m/sec στα 400 είναι μηδενική διαφορά, αλλά αυτό το ξέρεις ήδη ...
Πολύ καλές τουφεκιές και οι 2 στα 45μ για πραγματικό Νο3 ... και όχι μαϊμού 3 δηλαδή 5 :) ...

Λοιπον ακου για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα....γιατι τα περι μα΄ι΄μου... με ενοχλησε......

1ον οτι γραφω επανω στο χαρτι του στοχου....αυτο ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ....και δεν σηκωνει-νω αμφισβητηση.

Τα σκαγια ειναι ΠΑΝΤΑ το νουμερο που γραφω...και Παντα τσεκαρισμενα....Τα συγκεκριμενα εινα Ν3 με
διαμετρο 3,3 χιλιοστα...υπαρχουν ορισμενα με 3,2 διαμετρο ωστοσο το βαρος και η ποσοτητα ειναι ΙΔΙΑ.
48 Σκαγια στα 10 γραμμαρια.
Τα μετρα ειναι ΠΑΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ... και τον λογο του αληθες θα βαλω φωτο.

2ον Τις δοκιμες οταν τις βαζω....δεν προσπαθω να εντυπωσιασω ΚΑΝΕΝΑΝ.....το εχω δηλωσει οτι
ο μοναδικος ανταγωνιστης που εχω ειναι ο εαυτος μου.

3ον Εαν τα ''πραγματα'' ηταν διαφορετικα δεν θα εγραφα με την καθε λεπτομερεια το σεταπ
επανω στον στοχο....''μαγικα'' δεν κανω στα φυσεκια μου.....ο καθε ιδιογομωτης μπορει να φτιαξει
σε αποδοση το ιδιο....και ακομα καλυτερο.

ΥΓ. Το Boito δεν το πουλαω....ασχετα εαν δεν φτανει σε αποδοση Α390 ....Θα του ''φτιαξω'' φυσεκι
και μεχρι τα 45 μετρα θα γαζωνει.....αλλωστε αυτα ειναι τα μετρα μου....στα 50 μετρα δεν σηκωνω οπλο.
 
Έγραψες κάτι σημαντικο
Εκτός από τα δίκανα μου πάντα είχα και καραμπίνα.........έχω αλλάξει beretta, breda,wintsester,lamper,benelli και διαφορές μεγάλες δεν είδα....... Τολμώ να πω ότι η Ισπανική ,φτωχουλα lamper με 61 εκατοστά κανη και 18,5 αυλό ήταν λίγο καλύτερη σε ντουφέκιες από τις άλλες......
σημαντικό που το έχω γράψει πολλές φορες 18.5 ο ιδανικοτερος άυλος εξάλλου εκει κατεβηκε και η V3,rem που από ένα φίλο σκοπευτή που δοκιμάζει ότι νέο βγει και στο πίνακα και στο κυνήγι θεωρεί ότι το καλύτερο αυτογεμες. Βλητικα είναι το V3 καλύτερη από μια Wintsister που δουλευε ανελλιπώς εγώ παλι δεν αλλάζω άποψη εύκολα μπορει το 18.5 να είναι ο καλύτερος αυλος για των αεριων αλλα ο καλύτερος αυλος για τα αδράνειας ειναι ο 18.35 που έχει και η δικη μου βάση μελετων της beneli.Θα. μας λύσει αποριες ο νικος αν και η 1100 ειναι 18.6.
 
Έγραψες κάτι σημαντικο
σημαντικό που το έχω γράψει πολλές φορες 18.5 ο ιδανικοτερος άυλος εξάλλου εκει κατεβηκε και η V3,rem που από ένα φίλο σκοπευτή που δοκιμάζει ότι νέο βγει και στο πίνακα και στο κυνήγι θεωρεί ότι το καλύτερο αυτογεμες. Βλητικα είναι το V3 καλύτερη από μια Wintsister που δουλευε ανελλιπώς εγώ παλι δεν αλλάζω άποψη εύκολα μπορει το 18.5 να είναι ο καλύτερος αυλος για των αεριων αλλα ο καλύτερος αυλος για τα αδράνειας ειναι ο 18.35 που έχει και η δικη μου βάση μελετων της beneli.Θα. μας λύσει αποριες ο νικος αν και η 1100 ειναι 18.6.
Δηλαδή Γιάννη τα performance shop όπλα της Benelli με 18.6 αυλό είναι λάθος ;;
 
Δδε ριχνουν το ιδιο καλα τα χαμηλά γρ στο λεω εγω που ειχα φτιαξει τη σεντρο και εκανε εμπλοκες μετα και στα 30γρ τα πενφορμας φτιχνονται κυριως για να τα φορτωνεις οσο τα φορτώνεις τοσο καλύτερα σκεψου είναι πιο μάγκες αυτοι που αναβαθμιζουν και ποιο γνωστες ή αυτοί που καρασκευαζουν και εχουν μηχανηματα εκατομμυρίων ευρω και βλητικους σταθμους δικους τους δε θα μπορουσε η μπενελι να βγαλει μια με 18.6 αυλό 8 ποντους κωνο αχρωμιωτη .Πως θα τη βγάλει οταν πριν βγει η παουερ μπορ εχω διαβασει άρθρο έριξαν 10000 φυσιγγια σε δοκιμές για να καταληξουν στον καταληλοτερο αυλό γιατην αποδοση της και κατεληξαν στον 18.35 γιατί ενα οπλο πρέπει να ρίχνεις σωστά ολη τη γκάμα των φυσιγγιων τώρα αν ηθελα και εγω να ριχνω απο 40γρ και πανω μονο παπι χηνα κτλ μπορει να εκανα το ιδιο στην ςς εδω στην ελλαδα μετα με τι θα εκανα τα υπολοιπα κυνηγια ασε που θα εκανε εμπλοκες στανταρ στα λίγα γρ.
 
Και εχω ξαναγραψει το γουινστιστερ που ειχα 18.8 στα 32 γρ εχανε απο την ςς κοντα στα 30μετρ σε ταχυτητες δικα μου οπλα εγω τις δοκιμες δεν μου το πε αλλος υπαρχει η αποψη που μου ειχε πει καποιος οτι μπορει το συγκεκριμένο φυσιγγι λιγω τύπου συγκεντρωτηρα να μην εκανε σωστη εμφραξη και να εχανε σε αυτον τον μεγαλορ αυλο αλλα αν αρχισουμε να ψαχνομαστε και εκει καλυτερα να ξαναρχισω να γεμιζω πραγμα που βαρεθηκα και δε το ξανακάνω
 
Δεν το ξερω φιλε μπορει να ειναι ολα καλα αλλα για αδρανεια δε βαζω τιποτα πανω απο μπενελι με τις τουρκικες αντιγραφες δεν ασχολουμαι λογω αντιληψης και τσαμπα να ηταν δεν θα την αγόραζα .Πρσσεξε ομως μελετηθηκαν και ειναι απο κατασκευής ετσι δεν εγινε βελτιωση μετά ευτυχως να λες που εχουν βελτιωθει τα βυσματα των φυσιγγιων αλιως στη χωρα μας μονο οσοι πανε στον εβροο και ριχνουν 40+ γρ θα ειχαν διυρυμενους αυλους .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top