Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμένα πάντως η supper 90 με κανη από 1100 μια χαρά τα ρίχνει εκτός από τα 24 που και πριν είχε θέμα δεν βλέπω να αλλάξε τίποτα
Κ τα 24 θα τα ρίξει πολυ άνετα με ένα πιο κοντο η πιο μαλακό επαντατικο, δεν κάνουν οι πιεσεις την επαναταξη , η σκληρότητα του επαναντατικού την κάνει , εσυ φυσικά τα ξερεις
 
γιατι τα περι μα΄ι΄μου... με ενοχλησε......
Νίκο δεν αναφερόμουν σε εσένα (προφανώς) ... αναφερόμουν στα φυσίγγια εμπορίου που γράφουν πάνω 4 και είναι 5 ή 6 ή έχουν ανακατεμένα σκάγια.
Ίσα ίσα που όλοι εμπιστευόμαστε τις δοκιμές σου γι' αυτό τις περιμένουμε κάθε μέρα.
Αν μετράς 100 σκάγια με ηλεκτρονικό παχύμετρο νομίζω πως αυτό τα λέει όλα ...
=====================
Δείτε τώρα ... ας θεωρήσουμε ότι έχουμε ένα όπλο που "δεν κόβει"
Σκάγια μολύβδινα Νο4
v0=350m/s
Στα 40μ έχουν ενέργεια 3,4 Joule ανά σκάγι
Η μεγάλη πάπια θέλει 4 σκάγια με 2,7 Joule ανά σκάγι για να θεωρηθεί ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ.
Στα 40μ δηλαδή η πάπια αν δεχθεί 4 σκάγια θα πέσει μιας και τα σκάγια έχουν ενέργεια 3,4 Joule και η πάπια θέλει μόνο 2,7 Joule.
Στα 60μ το ίδιο όπλο με την ίδια αρχική το κάθε σκάγι του θα έχει ενέργεια 2,1 Joule. Η πάπια θέλει 2,7 Joule άρα μπορεί και να μην πέσει ...

Ένα όπλο "που κόβει" για να βγάλει στα 60μ την ίδια ενέργεια ανά σκάγι (3,4 Joule ανά σκάγι στα 40μ) με το όπλο που δεν κόβει και με το ίδιο φυσίγγι θα πρέπει με κάποιον μαγικό τρόπο να επιταχύνει τα σκάγια στα
v0=565m/s
Και δεν φτάνει μόνο αυτό ... θα πρέπει στα 60μ να έχει τέτοια κατανομή για άμεση καταβολή ...
Αυτά τα πράγματα απλά δεν γίνονται.

Το να μην μπορεί κάποιος να εκτιμήσει αποστάσεις το δέχομαι.
Το να ισχυρίζεται ότι 2 διαφορετικές κάνες με το ίδιο φυσίγγι η πρώτη σκοτώνει μέχρι τα 40 ενώ η δεύτερη σκοτώνει όπως η πρώτη μέχρι τα 60 είναι ενεργειακά αδύνατον !
Και δεν μιλάμε για τουφεκιές στο μέσο του ουρανού.
Μιλάμε για 2 αρκετά έως πολύ μακρινές τουφεκιές.

Για διαφορές στις κατανομές περιμένουμε τα αποτελέσματα του Νίκου.
 
Καλημερα και απο εδω σε ολους!!!

Βασιλη μου.....και για ολους τους φιλους. ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕΤΑΠ... με ΤΕΚΝΑ.

BERETTA - A-390 Magnum - 66 cm καννη - 18,3 αυλο -συσφιξη φουλ τσοκ 17,5.χιλιοστα

50 Μετρα φουλ τσοκ Ν2 σκαγια - 12/76 -42+2 αλευρι = 44 γραμμαρια. V1,5-418m/s -71,5 % συγκεντρωση.

BOITO - magnum-76cm καννες αχρωμιωτες - 18,3 αυλο - συσφιξη φουλ τσοκ 17,5 χιλιοστα

50 Μετρα -1η βολη - Ν2 -12/76 - 42+2 αλευρι V1,5-422m/s - 68,5% συγκεντρωση.
50 Μετρα -2η βολη Το ιδιο σεταπ.......................... V1,5-417m/s 65 % συγκεντρωση

Πυριτιδα Ας - 40 μετρα φουλ τσοκ Νουμερο σκαγιων 8,5 Τα ιδια σεταπ...με αλευρι και χωρις αλευρι.

Α390 - ΜΕ αλευρι V1,5 - 412m/s - 75% συγκεντρωση
Α390 - Χωρις αλευρι -V1,5-410m/s -61,5% συγκεντρωση

BOITO -Με αλευρι 1η βολη - V1,5-420m/s -65% συγκεντρωση
2η βολη με αλευρι ................. - V1,5 -420m/s- 59% >>>>>>>>>

BOITO - Χωρις αλευρι V1,5-424m/s - 55% συγκεντρωση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....Α390 -χαμηλοτερες ταχυτητες η καννη 66 εκατοστων...μεγαλυτερη συγκεντρωση

BOITO - Μεγαλυτερες ταχυτητες η καννη 76 εκατοστων...χαμηλοτερη συγκεντρωση.

Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο το χρωμιο με αχρωμιωτη καννη....σιγουρα παιζει ρολο η ταχυτητα.

Στις συγκριτικες δοκιμες με την ΡΕΜΙ θα ριξω περισσοτερες τουφεκιες απο 4ρεις σε καθε σεταπ και σε
καθε οπλο....και θα δουμε......τι θα δωσουν.
επιβεβαιωσες ο,τι
- η μακρυτερη κανη αυξανει την ταχυτητα
- η μικροτερη ταχυτητα αυξανει τη συγκεντρωση

δηλαδη, απο μακρυτερες κανες περνουμε μεγαλυτερες ταχυτητες και μικροτερες συγκεντρωσεις
Σε καθε εναν παραγοντα που προσθετει κατι , η βλητικη εχει αμεσως εναν αλλον που αφαιρει.
γιαυτο λεμε , τα πεντε μετρα , στη βλητικη , ειναι τεραστια αποσταση
...
μεγαλη καριολα
 
Νίκο δεν αναφερόμουν σε εσένα (προφανώς) ... αναφερόμουν στα φυσίγγια εμπορίου που γράφουν πάνω 4 και είναι 5 ή 6 ή έχουν ανακατεμένα σκάγια.
Ίσα ίσα που όλοι εμπιστευόμαστε τις δοκιμές σου γι' αυτό τις περιμένουμε κάθε μέρα.
Αν μετράς 100 σκάγια με ηλεκτρονικό παχύμετρο νομίζω πως αυτό τα λέει όλα ...
=====================
Δείτε τώρα ... ας θεωρήσουμε ότι έχουμε ένα όπλο που "δεν κόβει"
Σκάγια μολύβδινα Νο4
v0=350m/s
Στα 40μ έχουν ενέργεια 3,4 Joule ανά σκάγι
Η μεγάλη πάπια θέλει 4 σκάγια με 2,7 Joule ανά σκάγι για να θεωρηθεί ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ.
Στα 40μ δηλαδή η πάπια αν δεχθεί 4 σκάγια θα πέσει μιας και τα σκάγια έχουν ενέργεια 3,4 Joule και η πάπια θέλει μόνο 2,7 Joule.
Στα 60μ το ίδιο όπλο με την ίδια αρχική το κάθε σκάγι του θα έχει ενέργεια 2,1 Joule. Η πάπια θέλει 2,7 Joule άρα μπορεί και να μην πέσει ...

Ένα όπλο "που κόβει" για να βγάλει στα 60μ την ίδια ενέργεια ανά σκάγι (3,4 Joule ανά σκάγι στα 40μ) με το όπλο που δεν κόβει και με το ίδιο φυσίγγι θα πρέπει με κάποιον μαγικό τρόπο να επιταχύνει τα σκάγια στα
v0=565m/s
Και δεν φτάνει μόνο αυτό ... θα πρέπει στα 60μ να έχει τέτοια κατανομή για άμεση καταβολή ...
Αυτά τα πράγματα απλά δεν γίνονται.

Το να μην μπορεί κάποιος να εκτιμήσει αποστάσεις το δέχομαι.
Το να ισχυρίζεται ότι 2 διαφορετικές κάνες με το ίδιο φυσίγγι η πρώτη σκοτώνει μέχρι τα 40 ενώ η δεύτερη σκοτώνει όπως η πρώτη μέχρι τα 60 είναι ενεργειακά αδύνατον !
Και δεν μιλάμε για τουφεκιές στο μέσο του ουρανού.
Μιλάμε για 2 αρκετά έως πολύ μακρινές τουφεκιές.

Για διαφορές στις κατανομές περιμένουμε τα αποτελέσματα του Νίκου.

Καλημερα και απο εδω Βασιλη μου!!! Δεν σε παρεξηγησα.....απλα ξεκαθαρισα την θεση μου....ειμαι
ειλικρινης....και σηκωνω μυγα στο σπαθι μου...
Εαν η δοκιμη ηταν με 5ρια σκαγια....η αποτυπωση θα ηταν ''σφηγκοφωλια''.....το ιδιο σεταπ με Ν5
εχει+115 σκαγια περισσοτερα...
Την γνωμη μου για τα εμπορικα την ξερετε....
Τα ''πραγματα'' τα ξεκαρισαμε....και προχωραμε...

Καλα κανεις και μας ανοιγεις τα ματια με την ενεργεια των σκαγιων....αυτο που βλεπω εγω απο τις
δοκιμες οσο μεγαλωνουν οι αποστασεις ( μετρα ) πρεπει να μεγαλωνει και διαμετρος του σκαγιου.
Το Ν5 στα 50 μετρα ειναι ρισκο....ειδικοτερα σε λαγο και παπι....Το Ν4 Ισως το κρατησει το θηραμα.
Σας θυμιζω....το σεταπ του ΤΕΟ με Ν4+Ν1 σκαγια με αρχικη ταχυτητα V1,5-418m/s Στα 50 μετρα
το Ν4 ειχε 36 φυλλα διατρηση =4,1 χιλιοστα και το Ν1 - 60 φυλλα διατρηση = 5,8 χιλιοστα.

ΥΓ. Μεχρι την κυριακη....θεου θελοντος....και καιρου επιτρεποντος.... πιστευω να εχω ετοιμες τις δοκιμες
με την ρεμι.
 
επιβεβαιωσες ο,τι
- η μακρυτερη κανη αυξανει την ταχυτητα
- η μικροτερη ταχυτητα αυξανει τη συγκεντρωση

δηλαδη, απο μακρυτερες κανες περνουμε μεγαλυτερες ταχυτητες και μικροτερες συγκεντρωσεις
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω !!! Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα !!!
Με ελλιπή ή/και εσφαλμένα δεδομένα, είναι φυσικό να βγεί λάθος συμπέρασμα!
Λέτε "- η μικροτερη ταχυτητα αυξανει τη συγκεντρωση" ... Αυτό δεν είναι απόλυτο !!! Ενδέχεται να ισχύσει δοκιμάζοντας στην ίδια κάννη, δυο διαφορετικά φυσίγγια ... Αλλά δεν είναι η αυξημένη ταχύτητα που επηρεάζει αρνητικά τη συγκέντρωση, αλλά οι αυξημένες πιέσεις !!! Κυρίως η Pmax (στην περιοχή της θαλάμης) που δίνει το πρώτο ισχυρό σοκ στα σκάγια συμπιέζοντας τις κατώτερες στοιβάδες της στήλης, και η πίεση στο στόμιο που προκαλεί την βίαιη εκτόνωση των αερίων, που επηρεάζουν τη γόμωση μόλις εξέλθει από το στόμιο (το φαινόμενο της έκρηξης στομίου - muzzle blast αμερικανιστί)...
Χωρίς να θελω να μειώσω τις προσπάθειες του φίλου Νίκου, που σέβομαι και εκτιμώ πολύ τόσο το κουράγιο και την επιμονή του για τόσες δοκιμές, όσο και την καλή του διάθεση να τις μοιράζεται μαζί μας ... επιτρέψτε μου να πω ότι από τις παραπάνω συγκεκριμένες δοκιμές το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που προκύπτει (προσωπικά δεν θα το έλεγα ακριβώς "απόδειξη", αλλά όμως "ισχυρότατη ένδειξη") είναι ότι η κάννη του Boito είναι υποδεέστερη βλητικά από την κάννη της Beretta. Δεν ξέρω ποιος ακριβώς είναι ο λόγος, ο κώνος; η συνολική γεωμετρία;; η λείανση ;; - δεν μπορώ να πω... Αυτό που βλέπω απλά είναι ότι δεν καταφέρνει να πιάσει την απόδοση της Β390, παρά τα 10 εκ. επιπλέον μήκους.
Ήδη έγραψα πολλά ... Αν βρω χρόνο αργότερα θα εξηγήσω πιο αναλυτικά την άποψη μου ....
 
Tην βοηθεια σας παλικαρια!!! Το οπλο ( ρεμι-1100 ) το εχω στα χερια μου. Ειναι απλο οπλο...εννοω δεν
ειναι magnum...η καννη του γραφει 2 , 3/4.....εχει σταθερο τσοκαρισμα...και δεν μπορω να καταλαβω
την συσφιξη που εχει η καννη του.
Μετρωντας με το μηχανικο παχυμετρο το βγαζω 17,8 δλδ αντιστοιχια με Α390 -2** ΑΣΤΡΑ.
Μετραω σωστα η κανω λαθος ?? Επισεις καλο ειναι να ξερουμε και τι αυλο εχει.
Οποιος φιλος και συναδελφος εχει το ιδιο οπλο....ας με διαφωτισει ωστε οι δοκιμες να γινουν με
την ιδια συσφιξη.
Σκεφτηκα να δοκιμασω 3 σεταπ ενα στα 28 γραμμαρια Ν8,5 . Ενα στα 32 γραμμαρια...και ενα στα 36
γραμμαρια με Ν5 σκαγια.
Πυριτιδες Ας στα 28 γραμ. Α1 η sipe στα 32 και ΜΒ36 στα 36 γραμμαρια.
Εαν εχετε κατα νου ....κατι αλλο....περιμενω απαντησεις......
Αυτο που με ''καιει'' και θελω γρηγορη απαντηση ειναι για την συσφιξει , ωστε να αρχισω δοκιμες....
για να μην βρει η επομενη σεζον!!! ;) :)
 
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω !!! Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα !!!
Με ελλιπή ή/και εσφαλμένα δεδομένα, είναι φυσικό να βγεί λάθος συμπέρασμα!
Λέτε "- η μικροτερη ταχυτητα αυξανει τη συγκεντρωση" ... Αυτό δεν είναι απόλυτο !!! Ενδέχεται να ισχύσει δοκιμάζοντας στην ίδια κάννη, δυο διαφορετικά φυσίγγια ... Αλλά δεν είναι η αυξημένη ταχύτητα που επηρεάζει αρνητικά τη συγκέντρωση, αλλά οι αυξημένες πιέσεις !!! Κυρίως η Pmax (στην περιοχή της θαλάμης) που δίνει το πρώτο ισχυρό σοκ στα σκάγια συμπιέζοντας τις κατώτερες στοιβάδες της στήλης, και η πίεση στο στόμιο που προκαλεί την βίαιη εκτόνωση των αερίων, που επηρεάζουν τη γόμωση μόλις εξέλθει από το στόμιο (το φαινόμενο της έκρηξης στομίου - muzzle blast αμερικανιστί)...
Χωρίς να θελω να μειώσω τις προσπάθειες του φίλου Νίκου, που σέβομαι και εκτιμώ πολύ τόσο το κουράγιο και την επιμονή του για τόσες δοκιμές, όσο και την καλή του διάθεση να τις μοιράζεται μαζί μας ... επιτρέψτε μου να πω ότι από τις παραπάνω συγκεκριμένες δοκιμές το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που προκύπτει (προσωπικά δεν θα το έλεγα ακριβώς "απόδειξη", αλλά όμως "ισχυρότατη ένδειξη") είναι ότι η κάννη του Boito είναι υποδεέστερη βλητικά από την κάννη της Beretta. Δεν ξέρω ποιος ακριβώς είναι ο λόγος, ο κώνος; η συνολική γεωμετρία;; η λείανση ;; - δεν μπορώ να πω... Αυτό που βλέπω απλά είναι ότι δεν καταφέρνει να πιάσει την απόδοση της Β390, παρά τα 10 εκ. επιπλέον μήκους.
Ήδη έγραψα πολλά ... Αν βρω χρόνο αργότερα θα εξηγήσω πιο αναλυτικά την άποψη μου ....

Στελιο μου....εγω δοκιμες κανω....γνωσεις απο οπλα δεν εχω...και δεν ντεπομαι να το πω.....ουτε απο
βλητικη.....
Θα κανω δοκιμες....οτι λεω και γραφω ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ.....και τα συμπερασματα δικα σας φιλε μου καλέ !!!! :)
 
Λοιπον σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.....οπλο δεν λυνω....''χεστηκα'' για τον αυλο...ΓΙΑ
ΜΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ....μην παρεξηγηθω....''Κραταω'' αυτο που εγραψε ο Ντοκτορ....γεμιζω και ρινχω με
2** αστρα ...να μου πειτε τι θελεται ?? 35 - 40 ή 45 μετρα.
ΥΓ. Οταν θα ειναι εδω ο κατοχος του οπλου....θα λυσω μπροστα του....και θα δουμε τον αυλο.

ΜΕΤΡΑ πειτε μου....!!!
 
Λοιπον σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.....οπλο δεν λυνω....''χεστηκα'' για τον αυλο...ΓΙΑ
ΜΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ....μην παρεξηγηθω....''Κραταω'' αυτο που εγραψε ο Ντοκτορ....γεμιζω και ρινχω με
2** αστρα ...να μου πειτε τι θελεται ?? 35 - 40 ή 45 μετρα.
ΥΓ. Οταν θα ειναι εδω ο κατοχος του οπλου....θα λυσω μπροστα του....και θα δουμε τον αυλο.

ΜΕΤΡΑ πειτε μου....!!!
40 καλά είναι ...
 
Λοιπον σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.....οπλο δεν λυνω....''χεστηκα'' για τον αυλο...ΓΙΑ
ΜΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ....μην παρεξηγηθω....''Κραταω'' αυτο που εγραψε ο Ντοκτορ....γεμιζω και ρινχω με
2** αστρα ...να μου θελεται ?? 35 - 40 ή 45 μετρα.
ΥΓ. Οταν θα ειναι εδω ο κατοχος του οπλου....θα λυσω μπροστα του....και θα δουμε τον αυλο.

ΜΕΤΡΑ πειτε μου....!!!
76 Εκατοστα Βασιλη μου!!!
Φίλε Νίκο, αυλό δεν γράφουν τα αμερικάνικα όπλα. Μόνο αν τον μετρήσεις σε οπλουργό που να διαθέτει ειδικό όργανο (αυλόμετρο) (... και να ξέρει να το χρησιμοποιεί !!! :D:rolleyes: ) ... μπορείς να είσαι σίγουρος. Και (απαντώ και στο γιατρό @Dr V) μη θεωρείτε δεδομένο το 18,55 που λέγεται για τα Remington, μύθος είναι, μπορεί να είναι από 18,4 έως 18,6+ ...
Επίσης τα τσοκαρίσματα που βασικά χρησιμοποιούσαν οι αμερικάνοι, και ειδικά παλαιότερα στις κάννες με σταθερό τσοκ, ήταν IC (Improved cylnder), M (Modified) & F (Full), και συνήθως ήταν και συνάρτηση του μήκους της κάννης. Δηλαδή τις κάννες 71 και 76 εκ. (28" και 30") τις έκαναν τσοκ Full, τις 66 εκ. (26") τσοκ Μ, και τις 61 εκ. (24") τσοκ IC ... Αφού η συγκεκριμένη είναι 76 εκ. σίγουρα είναι Full τσοκ.
Αλλά υπάρχει κάτι ακόμη: Το Full τσοκ στα αμερικανικά όπλα δεν είναι 1 χιλ. σύσφιξη, όπως στα ευρωπαϊκά, αλλά στις πλείστες των περιπτώσεων γύρω στα 0,8 - 0,9 χιλ. (κάπου 0,035"). Αν λοιπόν το στόμιο, όπως μέτρησες είναι 17,8 υπολόγιζε τον αυλό γύρω στο 18,60 - 18,65.
Μάλλον θα σε μπέρδεψα περισσότερο, αντί να σε διαφωτίσω !!! .sarcastic.
 
Φίλε Νίκο, αυλό δεν γράφουν τα αμερικάνικα όπλα. Μόνο αν τον μετρήσεις σε οπλουργό που να διαθέτει ειδικό όργανο (αυλόμετρο) (... και να ξέρει να το χρησιμοποιεί !!! :D:rolleyes: ) ... μπορείς να είσαι σίγουρος. Και (απαντώ και στο γιατρό @Dr V) μη θεωρείτε δεδομένο το 18,55 που λέγεται για τα Remington, μύθος είναι, μπορεί να είναι από 18,4 έως 18,6+ ...
Επίσης τα τσοκαρίσματα που βασικά χρησιμοποιούσαν οι αμερικάνοι, και ειδικά παλαιότερα στις κάννες με σταθερό τσοκ, ήταν IC (Improved cylnder), M (Modified) & F (Full), και συνήθως ήταν και συνάρτηση του μήκους της κάννης. Δηλαδή τις κάννες 71 και 76 εκ. (28" και 30") τις έκαναν τσοκ Full, τις 66 εκ. (26") τσοκ Μ, και τις 61 εκ. (24") τσοκ IC ... Αφού η συγκεκριμένη είναι 76 εκ. σίγουρα είναι Full τσοκ.
Αλλά υπάρχει κάτι ακόμη: Το Full τσοκ στα αμερικανικά όπλα δεν είναι 1 χιλ. σύσφιξη, όπως στα ευρωπαϊκά, αλλά στις πλείστες των περιπτώσεων γύρω στα 0,8 - 0,9 χιλ. (κάπου 0,035"). Αν λοιπόν το στόμιο, όπως μέτρησες είναι 17,8 υπολόγιζε τον αυλό γύρω στο 18,60 - 18,65.
Μάλλον θα σε μπέρδεψα περισσότερο, αντί να σε διαφωτίσω !!! .sarcastic.
Επομένως σύσφιξη 8 με 9 δεκατα
 
Φίλε Νίκο, αυλό δεν γράφουν τα αμερικάνικα όπλα. Μόνο αν τον μετρήσεις σε οπλουργό που να διαθέτει ειδικό όργανο (αυλόμετρο) (... και να ξέρει να το χρησιμοποιεί !!! :D:rolleyes: ) ... μπορείς να είσαι σίγουρος. Και (απαντώ και στο γιατρό @Dr V) μη θεωρείτε δεδομένο το 18,55 που λέγεται για τα Remington, μύθος είναι, μπορεί να είναι από 18,4 έως 18,6+ ...
Επίσης τα τσοκαρίσματα που βασικά χρησιμοποιούσαν οι αμερικάνοι, και ειδικά παλαιότερα στις κάννες με σταθερό τσοκ, ήταν IC (Improved cylnder), M (Modified) & F (Full), και συνήθως ήταν και συνάρτηση του μήκους της κάννης. Δηλαδή τις κάννες 71 και 76 εκ. (28" και 30") τις έκαναν τσοκ Full, τις 66 εκ. (26") τσοκ Μ, και τις 61 εκ. (24") τσοκ IC ... Αφού η συγκεκριμένη είναι 76 εκ. σίγουρα είναι Full τσοκ.
Αλλά υπάρχει κάτι ακόμη: Το Full τσοκ στα αμερικανικά όπλα δεν είναι 1 χιλ. σύσφιξη, όπως στα ευρωπαϊκά, αλλά στις πλείστες των περιπτώσεων γύρω στα 0,8 - 0,9 χιλ. (κάπου 0,035"). Αν λοιπόν το στόμιο, όπως μέτρησες είναι 17,8 υπολόγιζε τον αυλό γύρω στο 18,60 - 18,65.
Μάλλον θα σε μπέρδεψα περισσότερο, αντί να σε διαφωτίσω !!! .sarcastic.
Γι αυτό έγραψα"υποτίθεται ότι" ;)
Η ουσία είναι πως στη "χειρότερη" μιλάμε για ένα καθαρό 2*.
Αλλιώς μόνο σφικτοτερο μπορεί να είναι...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top