Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σωστή επισήμανση...από τις δικές μου δοκιμές ρίχνοντας φυσίγγια 70χιλ με όπλα 2 3/4" και 3" για έχω παρατηρήσει ότι η 3αρα θαλάμη υπερτερεί σε συγκέντρωση σε όλα τα βάρη γομώσεων με διαφορά. Μπράβο στο Νίκο για το χρόνο που διέθεσε για τις δοκιμές
Σε αντίθεση με τα λεγόμενα της browning
 
Γενικά μιλώντας, οι πιέσεις στην άκρη της κάννης είναι στο 1/4 με 1/3 των πιέσεων της θαλάμης.
Άρα, μάλλον, δεν υπάρχει επιβράδυνση.
Είχα διαβάσει κάποτε ότι στο 22άρι (22 Long Rifle) είχαν μετρήσει μείωση των ταχυτήτων από μακριές κάννες.

View attachment 22809

Το οτι υπαρχει επιταχυνση στην γομωση μας αυτο ειναι δεδομενο..
Ομως...η επηταχυνση μας ειναι αναλογη και εξαρτάτε απο τα παραγωμενα αερια τον ρυθμο καυσης αυτων και το βαρος γομωσης
Οταν το δευτερο μησο της καμπυλης εχει ηπια καθοδικη κληση εκει εκμεταλεβωμαστε τα αερια στο να σπρωχνουν για περησσοτερο χρονο την γομωση μας.....
Αυτο βεβαια μεχρι η πιεση να φτασει σε τετοιο βαθμο που η επιταχυνση μας να την ξεπερασει ....
Αυτο εγω το λεω σημειο "0"
Για το σηγκεκρημενο σεταπ π.χ. θελω 68- 71 εκ. Κανη.
Ουτε περισσότερο ουτε λιγοτερο......
Απο εκει και περα οση κανη μας εχει απομεινει δρα σαν τρηβες και κατα καποιο λογο μας ειναι "αχρηστη" βλητικα
Παραδειγμα...
σπρωχνουμε ενα αμαξη....
Το αμαξι ξεκηνα να επιταχύνει
Μετα απο καποια μετρα το αμαξη μας φευγει μπροστα και κανεις δεν μπορει να το ακολουθηση σπρωχνοντας....
Και οχι γιατι πηρε μπρος ....αλλα γιατι εμεις κουραστικαμε να σπρωχνουμε και σταματησαμε σιγα σιγα να του ασκουμε δυναμη
Το σημειο οπου "αφησαμε " το αμαξι ειναι και το σημειο που μας ενδιαφερει.
Το σημειο 0 λοιπον διαφερει απο σεταπ σε σεταπ ακομα και απο οπλο σε οπλο με ιδιο φυσιγγη....

Και κατι αλλο....
Σε καμοια περηπτωση δεν μπορεις να μετρισης ταχυτητα και να συγκρηνεις δυο ανομοια οπλα σε σχεση με το μηκος της κανης τους....
Μονο σε ενα οπλο που εχει 61 -66 εκ κανη και περνει προεκτασεις τσοκ 10-20 εκ.
μπορεις να μετρησεις αν το μηκος της κανης εχει διαφορες.

Και μια προσωπηκη εκτημηση....(βλητικα παντα)
Μεγαλα μηκη κανων θελουν υπερπροοδευτικες μπαρουτες εως προοδευτικες σε φωρτωμενα σεταπ με οχι απαραιτητα στο οριο τους σε σκαγια με ρηθμηση της καμπυλης καυσης να μη δηνη παραπανω απο 800-900 bar
Μηλαω παντα για απαιτητικα κυνηγια που οι ντουφεκιες μετα τα ορια του λειοκανου ειναι συχνες.
Αυτα σε συνδιασμο με πολλη καλης ποιοτητας υλικα κανουν την διαφορα και σου αφηνουν ενα χαμογελο για αρκετη ωρα στον κυνηγοτοπο....

Ενοητε παντα αυτες οι διαφορες αρχηζουν και "φαινονται" οσο περνανε τα μετρα.....
 
Το οτι υπαρχει επιταχυνση στην γομωση μας αυτο ειναι δεδομενο..
Ομως...η επηταχυνση μας ειναι αναλογη και εξαρτάτε απο τα παραγωμενα αερια τον ρυθμο καυσης αυτων και το βαρος γομωσης
Οταν το δευτερο μησο της καμπυλης εχει ηπια καθοδικη κληση εκει εκμεταλεβωμαστε τα αερια στο να σπρωχνουν για περησσοτερο χρονο την γομωση μας.....
Αυτο βεβαια μεχρι η πιεση να φτασει σε τετοιο βαθμο που η επιταχυνση μας να την ξεπερασει ....
Αυτο εγω το λεω σημειο "0"
Για το σηγκεκρημενο σεταπ π.χ. θελω 68- 71 εκ. Κανη.
Ουτε περισσότερο ουτε λιγοτερο......
Απο εκει και περα οση κανη μας εχει απομεινει δρα σαν τρηβες και κατα καποιο λογο μας ειναι "αχρηστη" βλητικα
Παραδειγμα...
σπρωχνουμε ενα αμαξη....
Το αμαξι ξεκηνα να επιταχύνει
Μετα απο καποια μετρα το αμαξη μας φευγει μπροστα και κανεις δεν μπορει να το ακολουθηση σπρωχνοντας....
Και οχι γιατι πηρε μπρος ....αλλα γιατι εμεις κουραστικαμε να σπρωχνουμε και σταματησαμε σιγα σιγα να του ασκουμε δυναμη
Το σημειο οπου "αφησαμε " το αμαξι ειναι και το σημειο που μας ενδιαφερει.
Το σημειο 0 λοιπον διαφερει απο σεταπ σε σεταπ ακομα και απο οπλο σε οπλο με ιδιο φυσιγγη....

Και κατι αλλο....
Σε καμοια περηπτωση δεν μπορεις να μετρισης ταχυτητα και να συγκρηνεις δυο ανομοια οπλα σε σχεση με το μηκος της κανης τους....
Μονο σε ενα οπλο που εχει 61 -66 εκ κανη και περνει προεκτασεις τσοκ 10-20 εκ.
μπορεις να μετρησεις αν το μηκος της κανης εχει διαφορες.

Και μια προσωπηκη εκτημηση....(βλητικα παντα)
Μεγαλα μηκη κανων θελουν υπερπροοδευτικες μπαρουτες εως προοδευτικες σε φωρτωμενα σεταπ με οχι απαραιτητα στο οριο τους σε σκαγια με ρηθμηση της καμπυλης καυσης να μη δηνη παραπανω απο 800-900 bar
Μηλαω παντα για απαιτητικα κυνηγια που οι ντουφεκιες μετα τα ορια του λειοκανου ειναι συχνες.
Αυτα σε συνδιασμο με πολλη καλης ποιοτητας υλικα κανουν την διαφορα και σου αφηνουν ενα χαμογελο για αρκετη ωρα στον κυνηγοτοπο....

Ενοητε παντα αυτες οι διαφορες αρχηζουν και "φαινονται" οσο περνανε τα μετρα.....
Εφόσον τα 5 επιπλέον εκατοστά δεν είναι παρά τριβές όπως αναφέρεις ,τότε πως έχουμε μικρή αύξηση ταχύτητας στις 76αρες κανες?
 
Παλικαρια.... Λοιπον -Δοκιμες στα 30 μετρα με Α390 -3*** ΑΣΤΡΑ και ΡΕΜΙ 1100.

Η πρωτη τουφεκια της ΡΕΜΙ μου ''εφυγε''.....πηγε οπου εκεινη γουσταρε...οποτε και δεν την μετρησα.

Το σεταπ με ΣΙΠΕ στα 32 γραμμαρια με Ηλιοπολο 22 - Ν8,5 και κλεισμενο 68,4 -56,5 χιλιοστα.

ΦΩΤΟ θα βαλει ο καλος μου φιλος ο ΑΛΕΞ....ΚΑΙ τον ευχαριστω πολυ!!! :)

ΥΓ. Παιδες τα συμπερασματα δικα σας....:)
 
Καλησπερα παιδες....φωτο ΝικουΠ....Beretta A390 3* & Remington 1100 MOD στα 30μετρα
 

Attachments

  • IMG-e6205996659ffb0e76ccf3e65d69e5ef-V.jpg
    IMG-e6205996659ffb0e76ccf3e65d69e5ef-V.jpg
    243,8 KB · Προβολές: 91
  • IMG-f5399bff07b34f1f04f8263d6098edfa-V.jpg
    IMG-f5399bff07b34f1f04f8263d6098edfa-V.jpg
    210,5 KB · Προβολές: 92
  • IMG-7124d94d137e67ff08f83617f6e4758a-V.jpg
    IMG-7124d94d137e67ff08f83617f6e4758a-V.jpg
    194,9 KB · Προβολές: 91
  • IMG-e026e4a19d1a608ea2968928ed60f523-V.jpg
    IMG-e026e4a19d1a608ea2968928ed60f523-V.jpg
    206,4 KB · Προβολές: 91
Ευχαριστουμε Νικο.....Θελω να κανω και μια επισημανση....επειδη οι φωτο μπαινουν μονο ανα 5αδες δεν βαζω φωτογραφια του ταχογραφου για να μπορουμε να συγκρινουμε πιο ευκολα τις φωτογραφιες και εφοσον την ταχυτητα την γραφει σε καθε χαρτι ο Νικος!
 
εχω 40 χρονια beretta & Benelli και οι τουφεκιες που βλεπω με την 390 ειναι τυπικες για 30μ 3* . σφιχτα κεντρα και αραιοτερη περιφερεια , με μια καποια ανισοκατανομη.
Η Ρεμι με εξαιρετικη κατανομη -αλατιερα χωρις πυκνοτητα στο κεντρο.(ο λογος που εχει τη φημη οτι σκοτωνει καλυτερα)
Συμπερασμα: Λιγοι αριστοι σκοπευτες σε μακρυνες βολες θα βοηθουνταν πολυ απο τη Μπερεττα , η υπολοιποι ομως σε κοντινες -μακρυνες απο τη Ρεμι
 
σημερινη δοκιμη στο σχιστο. 32 μετρα φυσεκι oscar 28gr 7αρι αυλος 18,4 gemini mod/kicks high flyer xfView attachment 22834kicksView attachment 22835gemini
καλο το gemini, απο το kicks περιμενα περισσοτερα (μεγαλυτερη συγκεντρωση ), Δεν ειναι στημενο αυτο το φυσιγγι για xf και με ψιλα σκαγια δεν παει. Ριξε ενα ν5 με το κικς 33-34 γρ, μπορει να λεω και βλακειες γιατι κικς δεν εχω , αλλα βλεπω εδω μεσα.
 
καλο το gemini, απο το kicks περιμενα περισσοτερα (μεγαλυτερη συγκεντρωση ), Δεν ειναι στημενο αυτο το φυσιγγι για xf και με ψιλα σκαγια δεν παει. Ριξε ενα ν5 με το κικς 33-34 γρ, μπορει να λεω και βλακειες γιατι κικς δεν εχω , αλλα βλεπω εδω μεσα.
Το kicks δινει αναγραφομενη συσφιξη για ατσαλινα σκαγια οποτε με μολυβδινα ειναι 1μιση με 2 νουμερα πιο ανοικτο
 
εχω 40 χρονια beretta & Benelli και οι τουφεκιες που βλεπω με την 390 ειναι τυπικες για 30μ 3* . σφιχτα κεντρα και αραιοτερη περιφερεια , με μια καποια ανισοκατανομη.
Η Ρεμι με εξαιρετικη κατανομη -αλατιερα χωρις πυκνοτητα στο κεντρο.(ο λογος που εχει τη φημη οτι σκοτωνει καλυτερα)
Συμπερασμα: Λιγοι αριστοι σκοπευτες σε μακρυνες βολες θα βοηθουνταν πολυ απο τη Μπερεττα , η υπολοιποι ομως σε κοντινες -μακρυνες απο τη Ρεμι
ω ρε μάνα μου το μυδράλιο 10% κάτω και σήμερα, έτσι να σκορπάει λιγάκι να βοηθάει σκοπευτικά τους όρτσα
εμείς βολευόμαστε και με τα στενοτούφεκα
 
Last edited:
Με τι γρ ρίχνεται αν επιτρέπεται γιατί αν ριχνεται πανω απο 45 γρ εχει λογικη οι μεγαλοι αυλοι βοηθάνε καλυτερα να εχεις καλυτερη ντουφεκια για αυτα τα κυνηγια φτιαχνονται και τα πενφορμανς καποιων εταιριών οταν αρχίζει να δουλευει πολυ το μαγκνουμ.
Στο βάλτο ατσάλινα 35/40 γρ mg αλά υπάρχουν και εκεί άτομα που ρίχνουν μολιβενια 45+ στη ζούλα ωπος και στην Ελλάδα
 
ω ρε μάνα μου το μυδράλιο 10% κάτω και σήμερα, έτσι να σκορπάει λιγάκι να βοηθάει σκοπευτικά τους όρτσα
εμείς βολευόμαστε και με τα στενοτούφεκα
Για την ακριβεια εχει ανοιχτοτερη οφελιμη τουφεκια και μελετιμενο κοντακι σε αυτα δε μπορουμε να πουμε τπτ
 
ω ρε μάνα μου το μυδράλιο 10% κάτω και σήμερα, έτσι να σκορπάει λιγάκι να βοηθάει σκοπευτικά τους όρτσα
εμείς βολευόμαστε και με τα στενοτούφεκα
Και ποιος λεει οτι ενα οπλο που στενοντουφεκαη μπορι να το εκμεταλευτη ο μεσος κυνηγος ξερεις ποσα τετοια οπλα εχου φυγει αδιαβαστα απο κυνηγους γιατι δεν (σκωτονουν)....ειναι πολυ λιγοι η κυνηγοι που εκμεταλευονται αυτες της κανες
 
Για την ακριβεια εχει ανοιχτοτερη οφελιμη τουφεκια και μελετιμενο κοντακι σε αυτα δε μπορουμε να πουμε τπτ
Εσυ θα μαθεις απ εξω ολο το γενεαλογικο δεντρο του Federico da Montefeltro και με τον κηδεμονα σου!.yel..yel..yel.
Μας εχεις τετραγωνισει τη στρογγυλη τυροπιτα!!! .yel..yel..yel.

Θελω να μου εξηγησεις το μελετημενο κοντακι btw:cool:
 
Εσυ θα μαθεις απ εξω ολο το γενεαλογικο δεντρο του Federico da Montefeltro και με τον κηδεμονα σου!.yel..yel..yel.
Μας εχεις τετραγωνισει τη στρογγυλη τυροπιτα!!! .yel..yel..yel.

Θελω να μου εξηγησεις το μελετημενο κοντακι btw:cool:
Δε το μελετισα εγω αψαχαχαχαχαχαχ μου αρεσουν οι ραφαελλο αχαχαχαχχα και πιτες με κοτοπουλο η κιμα αχαχαχα
 
Και ποιος λεει οτι ενα οπλο που στενοντουφεκαη μπορι να το εκμεταλευτη ο μεσος κυνηγος ξερεις ποσα τετοια οπλα εχου φυγει αδιαβαστα απο κυνηγους γιατι δεν (σκωτονουν)....ειναι πολυ λιγοι η κυνηγοι που εκμεταλευονται αυτες της κανες
Ενταξει, βαζεις ενα Brain choke και εστρωσε, κατι αλλο???? :cool: :cool: :cool:
Οσο παμε βλεπω και μεγαλυτερη επινοητικοτητα σε δικαιολογιες:cool::cool::cool:

Ειναι καποιοι απλοι ανθρωποι, κοινοι θνητοι οπως ολοι, που λενε τοσα χρονια, οτι ολα σκοτωνουν.... Επαιρναν απαντηση, ναι αλλα πως σκοτωνουν εχει διαφορα.....
Μετα τους ελεγαν, ναι αλλα σκορπαει το 18.3 της Μπερετα ή της Μπενελι.... Και στην πραξη αυτο δεν αποδεικνυεται.... Ναι αλλα τα αλλα εχουν πιο ωφελιμη τουφεκια......
Μετα στενοτουφεκουσαν τελικα αυτα περισσοτερο, ενω οι κατοχοι τους λοιδωρουνταν οτι τα οπλα τους κανουν μονο για ορτυκια και τραβιολες.........
Μετα ειναι και τα "μελετημενα" αμερικανικα κοντακια....... Ε γτ δε φτιαχνεις ενα στα μετρα σου ρε αδερφε?????

Στο δια ταυτα.
Παρα πολυ ωραιες οι τουφεκιες της Ρεμι. Σας τσιγκλαω λιγο να σας πειραξω για χαβαλε (και λιγο περισσοτερο τον @Tolis SBE1 .love.)
Γιναμε σοφοτεροι?????
Βλεπουμε δυο οπλα που ριχνουν πολυ καλες θανατηφορες τουφεκιες..... Εχει νοημα ολο αυτο τοσα χρονια οτι τα μεν γαμανε και δερνουν και τα αλλα ειναι για οικολογους???????
Εκει θελω να καταληξω...........
 
Ενταξει, βαζεις ενα Brain choke και εστρωσε, κατι αλλο???? :cool: :cool: :cool:
Οσο παμε βλεπω και μεγαλυτερη επινοητικοτητα σε δικαιολογιες:cool::cool::cool:

Ειναι καποιοι απλοι ανθρωποι, κοινοι θνητοι οπως ολοι, που λενε τοσα χρονια, οτι ολα σκοτωνουν.... Επαιρναν απαντηση, ναι αλλα πως σκοτωνουν εχει διαφορα.....
Μετα τους ελεγαν, ναι αλλα σκορπαει το 18.3 της Μπερετα ή της Μπενελι.... Και στην πραξη αυτο δεν αποδεικνυεται.... Ναι αλλα τα αλλα εχουν πιο ωφελιμη τουφεκια......
Μετα στενοτουφεκουσαν τελικα αυτα περισσοτερο, ενω οι κατοχοι τους λοιδωρουνταν οτι τα οπλα τους κανουν μονο για ορτυκια και τραβιολες.........
Μετα ειναι και τα "μελετημενα" αμερικανικα κοντακια....... Ε γτ δε φτιαχνεις ενα στα μετρα σου ρε αδερφε?????

Στο δια ταυτα.
Παρα πολυ ωραιες οι τουφεκιες της Ρεμι. Σας τσιγκλαω λιγο να σας πειραξω για χαβαλε (και λιγο περισσοτερο τον @Tolis SBE1 .love.)
Γιναμε σοφοτεροι?????
Βλεπουμε δυο οπλα που ριχνουν πολυ καλες θανατηφορες τουφεκιες..... Εχει νοημα ολο αυτο τοσα χρονια οτι τα μεν γαμανε και δερνουν και τα αλλα ειναι για οικολογους???????
Εκει θελω να καταληξω...........
Και τι θα λεμε ρε μεγαλε τωρα αν συμφωνισουμε με αυτα που λες αχαχαχααχα εψω παρει.κοντακι και κανη ρεμη ασεμε τωρα τα προσαρμοζω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top