Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πιστευω πρεπει να εχουν ιδια θαλαμη, ιδια συσφιξη και να τσεκαρουμε βεβαια και σε τι κατασταση βρισκεται η κανη καθε οπλου, μπορει πχ η μια να εχει οξειδωσεις...η καποιο αλλο θεμα...
Επισης θα πρεπει να δοκιμασουμε και μερικα διαφορετικα κυαθια για να εχουμε ασφαλες συμπερασμα, επισης στη συγκεκριμενη δοκιμη θα προτιμουσα κανη μαγκνουμ με τσοκ για να βγαλω συμπερασμα και οχι σταθερο τσοκ.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
Τσεκάρουμε διάτρηση. Βασικό.
Βλέπουμε πόσες σελίδες πέρασε το τελευταίο σκάγιο αλλά και ένας αριθμός πχ 10 και 5.
Βλέπουμε διάτρηση στο κέντρο και στην περιφέρεια.
Αποφεύγουμε να βάλουμε αλεύρι για να φανεί καλύτερα η ύπαρξη τυχών ψαλίδας.
Δοκιμάζουμε βάση σύσφιξης στα αντιστοιχα μετρα.πχ για το 3 στα 40μ.
Ρίχνουμε με διαφορετικά βύσματα ,γομωσεις και νο σκαγιων.
 
Τεο μιλας γενικοτερα για ρεμικτον πιστευω....και οχι για το συγκεκριμενο οπλο 1100....ή
κανω λαθος ??
Γενικά μιλάω αλά έχω και μια κανη 1100 πάνω σε Benelli και ξέρω ακριβώς η ίδια 76 φουλ με 70 θαλάμη και ξέρω τι κάνει σε σχέση με τη μαμα
 
Θα σου φερω εγω τη δικη μου κυρΝικο οταν τελειωσει η καραντινα να κανεις οσες δοκιμες θες, 66εκ κανη εχει να δουμε πως ριχνει κι αυτη η νεροσωληνα...ωραιες οι δοκιμες σου οπως παντα!!!
Το δικο σου δε μετραει φιλε
 
Θα επρεπε Βασιλη να κρατας μια πισινη πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα και επισης να προβληματιστεις λιγο που η μια κανη ειναι μαγκνουμ ενω η αλλη οχι...το ποστ του @Caesar πιο πανω μηπως το διαβασες?
Αν ηταν και τα δυο οπλα μαγκνουμ θα ηταν δικαιη η συγκριση, τωρα ειναι λιγο μπερδεμα η δοκιμη πιστευω, συν οτι η δοκιμη ειναι με μπερετα και οχι με μπενελι...μπενελι το εχω ξαναπει οτι η ss αξιζει με χιλια αλλα εχει και 2000+
Επικρατούσε η θεωρία,με της ευλογίες της brow ότι οι 70αρες... υπερτερούν σε σχέση με των 3"όταν βάλλονται οι ανωτέρω...70
 
Γενικά μιλάω αλά έχω και μια κανη 1100 πάνω σε Benelli και ξέρω ακριβώς η ίδια 76 φουλ με 70 θαλάμη και ξέρω τι κάνει σε σχέση με τη μαμα

Δεν σε καταλαβα....Εχεις καννη απο 1100 σαν αυτη με τις δοκιμες ?? Και η μαμα ποια ειναι ??
Και κατι ακομα....αυτη που εχεις βγαζει καλυτερες τουφεκιες απο την καννη των δοκιμων μου ???
 
Ειχα καποτε και γω οπλο με κανη καλυτερη απο αλλες ιδιες και πιστευω οτι υπαρχουν οπως του @Alex76 αν και ενα ψεματακι το λεει 66 ειναι ρε φιλε τι 76 ψευδονυμο αχαχαχαχαχαχαχαχααχ το θεμα με την κανη που ειχα ειναι οτι το καταλαβα οταν την εδωσα φτουυυυυυυ!!!!!
 
Τσεκάρουμε διάτρηση. Βασικό.
Βλέπουμε πόσες σελίδες πέρασε το τελευταίο σκάγιο αλλά και ένας αριθμός πχ 10 και 5.
Βλέπουμε διάτρηση στο κέντρο και στην περιφέρεια.
Αποφεύγουμε να βάλουμε αλεύρι για να φανεί καλύτερα η ύπαρξη τυχών ψαλίδας.
Δοκιμάζουμε βάση σύσφιξης στα αντιστοιχα μετρα.πχ για το 3 στα 40μ.
Ρίχνουμε με διαφορετικά βύσματα ,γομωσεις και νο σκαγιων.
O πιό ασφαλής δρόμος για να είσαι κατά 90+% σίγουρος ότι το φυσίγγι σου πιάνει σε επιδόσεις
κάποιο πανάκριβο εμπορικό .
 
Δεν σε καταλαβα....Εχεις καννη απο 1100 σαν αυτη με τις δοκιμες ?? Και η μαμα ποια ειναι ??
Και κατι ακομα....αυτη που εχεις βγαζει καλυτερες τουφεκιες απο την καννη των δοκιμων μου ???
Ίδια κανη ακριβώς αλά είναι απάνω σε Benelli η μαμά είναι η κανη που είχε πρώτα
Μερα με νύχτα είναι Νίκο η δικιά μου στα 40 Mt θα έβγαζε 80% at least την έχω δοκιμάσει με πολλά όπλα πάντα εδηνε παραπάνω
 
O πιό ασφαλής δρόμος για να είσαι κατά 90+% σίγουρος ότι το φυσίγγι σου πιάνει σε επιδόσεις
κάποιο πανάκριβο εμπορικό .
Εκτός από τα νίτρο μαγκ...ποιο άλλο πανάκριβο εμπορικό υπάρχει...με επιδόσεις όπως το πρώτο???κ που να υπάρχει στο ελαντα❓❓❓
 
Εκτός από τα νίτρο μαγκ...ποιο άλλο πανάκριβο εμπορικό υπάρχει...με επιδόσεις όπως το πρώτο???κ που να υπάρχει στο ελαντα❓❓❓
Όταν κάποιος δίδει 20 ευρώ για 25 φυσίγγια ιταλικά κλπ με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα τα θεωρώ πανάκριβα .
Δεν θα γράψω μάρκες κλπ
 
Ίδια κανη ακριβώς αλά είναι απάνω σε Benelli η μαμά είναι η κανη που είχε πρώτα
Μερα με νύχτα είναι Νίκο η δικιά μου στα 40 Mt θα έβγαζε 80% at least την έχω δοκιμάσει με πολλά όπλα πάντα εδηνε παραπάνω
Αποκλειετε εδω ο αλλος αντιμπενελακιας ενωητε ειπε οτι οταν βαζεις μια κανη ρεμη σε μπενελλι αυτη χανει τις δυνατοτητες της αχαχαχαχαχαχαχαχαχα πλακα κανω ο αλλος το ενωουσε
 
Ίδια κανη ακριβώς αλά είναι απάνω σε Benelli η μαμά είναι η κανη που είχε πρώτα
Μερα με νύχτα είναι Νίκο η δικιά μου στα 40 Mt θα έβγαζε 80% at least την έχω δοκιμάσει με πολλά όπλα πάντα εδηνε παραπάνω

Να σου την γνωμη μου. Το οπλο που εκανα εγω τις δοκιμες ειναι ενα οπλο μεχρι τα 45 μετρα.
Τα 40 μετρα τα εχει ανετα.... τα 45 μετρα.....αναλογα το σεταπ....Στα 50 μετρα κλανει πατατες....
με οτι φυσιγγιο και να τους βαλεις μεσα....Αυτο ειδα....και αυτη ειναι η γνωμη μου Τεο !!!
 
Όλα τα ακούσαμε ... φίλοι μου.
Οι rem κατεβάζουν τα παπιά από τον θεό.
Οι rem έχουν τις σφιχτότερες κατανομές.
Οι rem δεν έχουν τις σφιχτότερες κατανομές αλλά τις πιο ομοιόμορφες.
Οι rem έχουν πυκνότερη περιφέρεια γι αυτό σκοτώνουν.
Όπλα με πυκνότερη κατανομή δεν σκοτώνουν.
Όπλα με ανοιχτότερες κατανομές σκοτώνουν καλύτερα.
Ότι να ναι ....
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω αυτά που πίστευα.
1. Δεν υπάρχει υπερόπλο. Αντίθετα υπάρχουν υπερφυσίγγια.
2. Οι ταχύτητες και οι συγκεντρώσεις σκοτώνουν μακριά.
3. Η πυκνότητα των σκαγιών σκοτώνει μακρυά.
4. Κάθε όπλο με το ίδιο φυσίγγι μπορεί να έχει διακυμάνσεις 10-15% στην συγκέντρωση.
5. Δύο όπλα που βγάζουν τις ίδιες πάνω κάτω ταχύτητες και έχουν τις ίδιες πάνω κάτω κατανομές τότε σκοτώνουν το ίδιο αρκεί να στείλεις τα σκάγια στο θήραμα.
6. Ένα καλό φυσίγγι παραμένει καλό σε οποιοδήποτε όπλο, ένα μέτριο μπορεί να πηγαίνει καλά σε κάποιες κάνες και ένα μάπα θα είναι μόνιμα πάτος.
7. Η ιδιογόμωση έχει πολλά πλεονεκτήματα.
8. Δεν υπάρχουν κάνες που να βγάζουν τις ίδιες τουφεκιές. Θα τολμούσα (με επιφύλαξη) όμως να πω ότι με μετρημένο αυλό και τσόκ και την ίδια σύσφιξη (ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ) δεν θα βρείτε διαφορά στην συγκέντρωση πάνω από 10-15% ακόμα και αν δοκιμάσετε όλες τις κάνες που κυκλοφορούν στην αγορά.
9. Κάνες ίδιου μήκους βγάζουν ίδιες πάνω κάτω ταχύτητες. Άρα έχουν και περίπου τις ίδιες διατρήσεις.
10. Άκουσα επίσης ότι υπάρχουν διαφορές από κάνη σε κάνη. Μπορεί να υπάρχουν σε 1 στις 1.000 ή στις 10.000. Λάθη κατεργασίας, στραβώματα κτλ.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο όσο λέγεται.

Αυτά πιστεύω εγώ.
Μόλις δω με τα μάτια μου κάτι διαφορετικό θα το μάθετε πρώτοι.
 
Νίκο μου όταν θα πας στο βάλτο με Remington τότε θα καταλάβεις γιατί κανες μηλαμε τα έχω δοκιμάσει ολλα και δεν είμαι ο μόνος
Καλά τα χαρτιά αλλά στο τερέν θα δεις αλά πράγματα εγώ που σου το λέω έχω πετάξει δύο όπλα έτσι μια 303 και μια super 90 έχουν πέραση από τα χέρια μου 50 και τώρα κατέχω κάνα 10αρια σαν την remi καμία στα χωντρα κυνήγια μετά ακολουθεί η Mossberg
Τεό πως εξηγείς ότι τα ιταλικά πουλάνε στην Αμερική αν δεν σκοτώνουν στον βάλτο ;
Και μάλιστα αφού είναι πολύ ακριβότερα από τα αμερικάνικα. (Κατατόπισέ μας για τις τιμές ...)
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι Αμερικάνοι τα αγοράζουν για θηράματα τύπου τσίχλας.

Είναι μια εύλογη απορία.

Επίσης τι θηράματα, σε τι αποστάσεις, με τι νο σκάγια και τι τσοκ κυνηγάς εσύ στον βαλτο ;
Ρωτάω γιατί εντύπωσή μου (και νομίζω και άλλων) από τα βίντεο που βλέπω είναι ότι τουφεκάτε πχ πρασινοκέφαλα στα 25μ με νο6 και 4*.
Προφανώς από τα λεγόμενά σου δεν είναι έτσι ... άρα πως είναι ;

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ.
Δεν λέω ότι οι rem είναι υποδεέστερες των ιταλικών κτλ, εξάλλου έχω rem, λέω ότι στο χαρτί τουλάχιστον δεν είναι ημέρα με την νύχτα.
Από θέμα διάτρησης, με ίδιες αρχικές η πυκνότερη κατανομή για εμένα "τρυπάει" κατά μέσο όρο βαθύτερα ...
 
Όλα τα ακούσαμε ... φίλοι μου.
Οι rem κατεβάζουν τα παπιά από τον θεό.
Οι rem έχουν τις σφιχτότερες κατανομές.
Οι rem δεν έχουν τις σφιχτότερες κατανομές αλλά τις πιο ομοιόμορφες.
Οι rem έχουν πυκνότερη περιφέρεια γι αυτό σκοτώνουν.
Όπλα με πυκνότερη κατανομή δεν σκοτώνουν.
Όπλα με ανοιχτότερες κατανομές σκοτώνουν καλύτερα.
Ότι να ναι ....
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω αυτά που πίστευα.
1. Δεν υπάρχει υπερόπλο. Αντίθετα υπάρχουν υπερφυσίγγια.
2. Οι ταχύτητες και οι συγκεντρώσεις σκοτώνουν μακριά.
3. Η πυκνότητα των σκαγιών σκοτώνει μακρυά.
4. Κάθε όπλο με το ίδιο φυσίγγι μπορεί να έχει διακυμάνσεις 10-15% στην συγκέντρωση.
5. Δύο όπλα που βγάζουν τις ίδιες πάνω κάτω ταχύτητες και έχουν τις ίδιες πάνω κάτω κατανομές τότε σκοτώνουν το ίδιο αρκεί να στείλεις τα σκάγια στο θήραμα.
6. Ένα καλό φυσίγγι παραμένει καλό σε οποιοδήποτε όπλο, ένα μέτριο μπορεί να πηγαίνει καλά σε κάποιες κάνες και ένα μάπα θα είναι μόνιμα πάτος.
7. Η ιδιογόμωση έχει πολλά πλεονεκτήματα.
8. Δεν υπάρχουν κάνες που να βγάζουν τις ίδιες τουφεκιές. Θα τολμούσα (με επιφύλαξη) όμως να πω ότι με μετρημένο αυλό και τσόκ και την ίδια σύσφιξη (ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ) δεν θα βρείτε διαφορά στην συγκέντρωση πάνω από 10-15% ακόμα και αν δοκιμάσετε όλες τις κάνες που κυκλοφορούν στην αγορά.
9. Κάνες ίδιου μήκους βγάζουν ίδιες πάνω κάτω ταχύτητες. Άρα έχουν και περίπου τις ίδιες διατρήσεις.
10. Άκουσα επίσης ότι υπάρχουν διαφορές από κάνη σε κάνη. Μπορεί να υπάρχουν σε 1 στις 1.000 ή στις 10.000. Λάθη κατεργασίας, στραβώματα κτλ.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο όσο λέγεται.

Αυτά πιστεύω εγώ.
Μόλις δω με τα μάτια μου κάτι διαφορετικό θα το μάθετε πρώτοι.
Βασιλη εισαι πολυ μορψωμενος και δεν χωρα συζητηση σ'αυτο, αλλα καπου αδικεις τον εαυτο σου φιλε!
Εχεις δυο οπλα και μπορεις ανα πασα στιγμη να κανεις τις δοκιμες σου και να βγαλεις τα δικα σου αντικειμενικα συμπερασματα, ασε τι λεω εγω ο κυρΝικος ο Βασιλης ο ενας η ο αλλος...παρε τα οπλα σου με ιδιο τσοκαρισμα, μερικα χαρτονια και κολλες Α4 να τσεκαρεις διατρηση και θα εισαι πρωτος!!!
Παρε και 3 διαφορετικα φυσιγγια, οχι μονο τα Ρεμ που εχουν 40 ευρω το κουτι και κανε ενα τσεκαρισμα, αντε να σου παρει και 2 ωρες το ολο θεμα, αντε βαρια 3 ωρες...εγω αυτα που γραφω για το δικο μου οπλο ειναι αποτελεσμα πολλων δοκιμων συγκεντρωσης διατρησης αλλα και φιλικα τσεκαρισματα με αλλα οπλα.
Οντως ενα καλο φυσιγγι μεταρφωνει ενα οπλο και ειδικα τα γεμισμενα με αλευρι και συμφωνω απολυτα οτι ολα τα οπλα σκοτωνουν, δεν χωραει αμφιβολια καμια, επισης αυτος που ειναι πισω απο το οπλο κατεβαζει τα παπια απ το θεο με τον καταληλο συνδιασμο κανης τσοκ και φυσιγγιου!
Στο λεω ξανα ομως, κανε τα δικα σου πειραματα ( δοκιμες ) με τα δυο οπλα και βγαλε τα συμπερασματα σου, αν και επρεπε να τα ειχες κανει σαν φυσικος που εισαι, το ποσο φιλικα στα γραφω αυτα το ξερεις, δεν χωρα αμφιβολια!!
 
Τα όπλα με τους μεγαλους αυλους υπερτερουν στα πολλά γρ και στην περιφέρεια δεν υπερτερούν στα κέντρα στα κεντρα υπερτερούν οι στενοτεροι αυλοι αυτό δίνει μπονους στη ρεμ και στους περισσότερους κυνηγους που ειναι στο μέσο ορο σκοπευτικα οποιος βρίσκεται πάνω απ το μεσο ορο μπορεί να παρει πουλια πολυ μακρυτερα με ένα φτωχό μπαικαλ 18.2 με το φυσιγγι των λιγων γρ αλλά επειδή ολα φτιάχνονται για το μέσο ορο εχει δημιουργήσει και δικαιως η ρεμ τον μύθο προσωπικά επειδή ειχα 1100 δεν μου εδινε μακρυτερα σκοτωματα ούτε καλυτερα απο την ςς και ηταν 71μοντ σε συγκριση με την ςς με μοντ βεβαια τοτε εριχνα ιδιγομωση μονο 32 και 36 γρ αυστηρά τωρα αν καποιες ταπες πανε καλύτερα σε καποιες κανες είναι λογικο αλλα αν προσθέσουμε ολα τα πράγματα που επηρεζουν μια τουφεκια δε θα βγει ποτε άκρη .Η διαφορά αχρωμιωτης χρωμιομενης δε φαινεται με μια ντουφεκια ισως θα μπορουσαμε να δουμε αν υπάρχει αμα τις καιγαμε με καιμια 50αρια ντουφεκιες τη καθε μια να υπερθεμανθει η κανη και τοτε ριχναμε σε στόχο να δουμε τελικα κατα ποσο η μεγαλυτερη ελαστικότητα λογω μη χρωμιου και η καλύτερη επεξεργασια αν οντως στο ζορι λόγο πολύ μεγαλης θερμοκρασίας αποδίδει καλύτερα γιατί τετοιες δοκιμες εχουν κάνει η αμερικανοι με την 1100 και σε πολυ ψυχος και καμενη απο νυουφεκιες και την εβαζαν διπλα μεσα στο νερο και καπνιζε αλλα δεν ειχαν και μια αλλη διπλα χρωμιωμενη για να δουμε σύγκριση.Μπαινω στη πριζα απο σεμπτεβρη εχει ενας φιλο 1187 να χαλασω φυσιγγια να τη κανω τη δοκιμη 1187 εναντιον ςς και επειδη εχω στο χωριο επαγγελματικο καταψυκτη θα τις αφησω και μεσα ολο το βραδυ και θα ριξω το πρωι με τις κατεψυγμενες καλα να μαστε μονο.
 
Τα όπλα με τους μεγαλους αυλους υπερτερουν στα πολλά γρ και στην περιφέρεια δεν υπερτερούν στα κέντρα στα κεντρα υπερτερούν οι στενοτεροι αυλοι αυτό δίνει μπονους στη ρεμ και στους περισσότερους κυνηγους που ειναι στο μέσο ορο σκοπευτικα οποιος βρίσκεται πάνω απ το μεσο ορο μπορεί να παρει πουλια πολυ μακρυτερα με ένα φτωχό μπαικαλ 18.2 με το φυσιγγι των λιγων γρ αλλά επειδή ολα φτιάχνονται για το μέσο ορο εχει δημιουργήσει και δικαιως η ρεμ τον μύθο προσωπικά επειδή ειχα 1100 δεν μου εδινε μακρυτερα σκοτωματα ούτε καλυτερα απο την ςς και ηταν 71μοντ σε συγκριση με την ςς με μοντ βεβαια τοτε εριχνα ιδιγομωση μονο 32 και 36 γρ αυστηρά τωρα αν καποιες ταπες πανε καλύτερα σε καποιες κανες είναι λογικο αλλα αν προσθέσουμε ολα τα πράγματα που επηρεζουν μια τουφεκια δε θα βγει ποτε άκρη .Η διαφορά αχρωμιωτης χρωμιομενης δε φαινεται με μια ντουφεκια ισως θα μπορουσαμε να δουμε αν υπάρχει αμα τις καιγαμε με καιμια 50αρια ντουφεκιες τη καθε μια να υπερθεμανθει η κανη και τοτε ριχναμε σε στόχο να δουμε τελικα κατα ποσο η μεγαλυτερη ελαστικότητα λογω μη χρωμιου και η καλύτερη επεξεργασια αν οντως στο ζορι λόγο πολύ μεγαλης θερμοκρασίας αποδίδει καλύτερα γιατί τετοιες δοκιμες εχουν κάνει η αμερικανοι με την 1100 και σε πολυ ψυχος και καμενη απο νυουφεκιες και την εβαζαν διπλα μεσα στο νερο και καπνιζε αλλα δεν ειχαν και μια αλλη διπλα χρωμιωμενη για να δουμε σύγκριση.Μπαινω στη πριζα απο σεμπτεβρη εχει ενας φιλο 1187 να χαλασω φυσιγγια να τη κανω τη δοκιμη 1187 εναντιον ςς και επειδη εχω στο χωριο επαγγελματικο καταψυκτη θα τις αφησω και μεσα ολο το βραδυ και θα ριξω το πρωι με τις κατεψυγμενες καλα να μαστε μονο.
Για τους αυλους Γιαννη εχω αλλη γνωμη, οι μεγαλυτεροι αυλοι κατα τη γνωμη υπερτερουν παντου βλητικα, εχω κανει δοκικη με 4 αστρα τη Ρεμ με crio σε χαρτονι και ηταν η μερα με τη νυχτα στη συγκεντρωση, με δικανο μπαικαλ τα ιδια με φουλ τσοκ και οι δυο, καμια σχεση η δυναμη και η συγκεντρωση.
Εσυ ισως εχεις δει αλλα πραγματα, εχω αυτα εχω δει ομως και τα γραφω για να κανουμε συζητηση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top