Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασιλη εισαι πολυ μορψωμενος και δεν χωρα συζητηση σ'αυτο, αλλα καπου αδικεις τον εαυτο σου φιλε!
Εχεις δυο οπλα και μπορεις ανα πασα στιγμη να κανεις τις δοκιμες σου και να βγαλεις τα δικα σου αντικειμενικα συμπερασματα, ασε τι λεω εγω ο κυρΝικος ο Βασιλης ο ενας η ο αλλος...παρε τα οπλα σου με ιδιο τσοκαρισμα, μερικα χαρτονια και κολλες Α4 να τσεκαρεις διατρηση και θα εισαι πρωτος!!!
Παρε και 3 διαφορετικα φυσιγγια, οχι μονο τα Ρεμ που εχουν 40 ευρω το κουτι και κανε ενα τσεκαρισμα, αντε να σου παρει και 2 ωρες το ολο θεμα, αντε βαρια 3 ωρες...εγω αυτα που γραφω για το δικο μου οπλο ειναι αποτελεσμα πολλων δοκιμων συγκεντρωσης διατρησης αλλα και φιλικα τσεκαρισματα με αλλα οπλα.
Οντως ενα καλο φυσιγγι μεταρφωνει ενα οπλο και ειδικα τα γεμισμενα με αλευρι και συμφωνω απολυτα οτι ολα τα οπλα σκοτωνουν, δεν χωραει αμφιβολια καμια, επισης αυτος που ειναι πισω απο το οπλο κατεβαζει τα παπια απ το θεο με τον καταληλο συνδιασμο κανης τσοκ και φυσιγγιου!
Στο λεω ξανα ομως, κανε τα δικα σου πειραματα ( δοκιμες ) με τα δυο οπλα και βγαλε τα συμπερασματα σου, αν και επρεπε να τα ειχες κανει σαν φυσικος που εισαι, το ποσο φιλικα στα γραφω αυτα το ξερεις, δεν χωρα αμφιβολια!!
Γειά σου Άλεξ ....
Φίλε βαριέμαι την διαδικασία και τα καθαρίσματα μετά.
Αυτή είναι η απάντηση.
Έχουμε και κωρονοιο και γράφουμε αντί να τουφεκάμε.

Θα με βάλετε στο τρυπάκι όμως ... Μόλις έρθει το τσοκάκι για την μ2 θα ρίξω καμία μπαταριά και με τα 2 όπλα.

Φθηνό φυσίγγι δεν θα δοκιμάσω.
Rem,Federal,Winchester φίλε.

Πρέπει να φτιάξω και 2 μπετόβεργες με τρίποδο για να πιάνω το χαρτόνι.
Σε δουλειά με βάζεις.
 
Αλεξ......εσυ εχεις οπλο φιλε....και πολυ σοβαρο οπλο......Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω
απο τις δοκιμες σου.
Προς θεου.....δεν παω να αποδειξω οτι η ΡΕΜΙ δεν ειναι καλο οπλο....δεν συγκρινουμε οπλα.
Την θεωρια ψαχνουμε της αχρωμιωτης με την χρωμιωμενη καννη.....
Μια αχρωμιωτη καννη θελει πολλες...μα πολλες περισσοτερες εργατοωρες για να φτιαχτει
και πολυ μεγαλη διαδικασια....Αυτο το γνωριζω....
Απο την αλλη δεν μπορω να ακουω λογια καφενειου....οτι η ΡΕΜΙ 1100 κατεβαζει τα αστρα
απο τον ουρανο....
Τον ΜΥΘΟ ....του ΘΡΥΛΟΥ ( ΡΕΜΙ 1100 ) ψαχνω φιλε!!!
Χωρίς παρεξήγηση Νίκο στα χαρτιά δεν προκειτε να τον βρεις.
 
Για τους αυλους Γιαννη εχω αλλη γνωμη, οι μεγαλυτεροι αυλοι κατα τη γνωμη υπερτερουν παντου βλητικα, εχω κανει δοκικη με 4 αστρα τη Ρεμ με crio σε χαρτονι και ηταν η μερα με τη νυχτα στη συγκεντρωση, με δικανο μπαικαλ τα ιδια με φουλ τσοκ και οι δυο, καμια σχεση η δυναμη και η συγκεντρωση.
Εσυ ισως εχεις δει αλλα πραγματα, εχω αυτα εχω δει ομως και τα γραφω για να κανουμε συζητηση
Έχω ριξει απο μια νυουφεκια στα 35 μετ με μοντ εγω με την ςς το ιδιο ενας φιλος με 391 οπτιμα και αλλος με 1187 ρεμ ολοι ιδιο τσοκ ιδιο φυσιγγι 32γρ εμπορικο ειχα μεγαλυτερη πυκνοτητα στο κεντρο οχι τεραστιες διαφορε αλλα η ςς ηταν λιγο πιο σφιχτη τωρα απο μια ντουφεκια τι να πεις αλλα έτσι πηγε
 
στα χαρτιά δεν προκειτε να τον βρεις.
Μόνο στα χαρτιά θα το βρεις ...
Πουθενά αλλού.
Ούτε καν στο τεραίν ... (αν και υπέρμαχος του τεραίν).
Μόνο τα χαρτιά λένε την αλήθεια.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι το όπλο του δεν σκοτώνει.
Επίσης κανέναν ότι υστερεί βλητικά.
Όλοι λένε ότι το όπλο τους σκοτώνει καλύτερα από του άλλου.
Άμα τουφεκίσεις μαζί τους κανέναν τενεκέ τους φταίνε τα πολυκαιρισμένα φυσίγγια.
Μόνο ο τενεκές φίλε μου λέει την αλήθεια !!!
Και για το όπλο και για τα φυσίγγια.
 
Έχω ριξει απο μια νυουφεκια στα 35 μετ με μοντ εγω με την ςς το ιδιο ενας φιλος με 391 οπτιμα και αλλος με 1187 ρεμ ολοι ιδιο τσοκ ιδιο φυσιγγι 32γρ εμπορικο ειχα μεγαλυτερη πυκνοτητα στο κεντρο οχι τεραστιες διαφορε αλλα η ςς ηταν λιγο πιο σφιχτη τωρα απο μια ντουφεκια τι να πεις αλλα έτσι πηγε
Μια ισον καμια...αλλα το γραφω γιατ τριτη φορα, την ss την γουσταρω αλλα ειναι πολλα τα λεφτα...συν οτι με τις τουφεκιες που μου βγαζει η δικη μου 1100 G3 μου ειναι δυσκολο να την αφησω και να ψαχτω για αλλο οπλο.
Ισως στο μελλον να ψαχτω, αλλα και παλι αν επαιρνα αλλο οπλο θα επαιρνα ενα καλο ποζε να κανω γουστα, ετσι κι αλλιως 3 φυσιγγια δεν ριχνω σχεδον ποτε, συνηθως ενα η δυο
 
Μόνο στα χαρτιά θα το βρεις ...
Πουθενά αλλού.
Ούτε καν στο τεραίν ... (αν και υπέρμαχος του τεραίν).
Μόνο τα χαρτιά λένε την αλήθεια.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι το όπλο του δεν σκοτώνει.
Επίσης κανέναν ότι υστερεί βλητικά.
Όλοι λένε ότι το όπλο τους σκοτώνει καλύτερα από του άλλου.
Άμα τουφεκίσεις μαζί τους κανέναν τενεκέ τους φταίνε τα πολυκαιρισμένα φυσίγγια.
Μόνο ο τενεκές φίλε μου λέει την αλήθεια !!!
Και για το όπλο και για τα φυσίγγια.
[/QUOT benelli έχω τώρα και είμαι ευχαριστημένος. Αλλά όπως και να το κάνουμε τα σκοτωματα της remington δε τα έχω δει με άλλο όπλο και είμαι στο τερέν κάθε μέρα εδώ και 20 χρόνια στο βαλτο. Έχω σκοτώσει πολλές εκατοντάδες παπια για να έχω άποψη. Όσο για τα χαρτιά και τους τενεκεδες ότι και να δω πλέον δε μ αγγίζει.
 
Θα κάνω 1 πολύ απλή ερώτηση.
Όποιος απαντήσει κερδίζει χρυσούν ορολόγιον.

Η ερώτηση είναι.
Ποιος έχει δοκιμάσει 2 κάνες με μετρημένο αυλό και μετρημένο τσόκ τέτοιο ώστε να υπάρχει η ίδια ακριβώς σύσφιξη και ποιά η ΜΕΓΙΣΤΗ διαφορά στην μέση συγκέντρωση σε 10 συνεχόμενες τουφεκιές με το ίδιο φυσίγγι και με τα ίδια υλικά.

Πιό εύκολη ερώτηση.
Ποιά η ΜΕΓΙΣΤΗ διαφορά στην συγκέντρωση που έχετε βρεί με μαμά τσόκ και καλά φυσίγγια ανάμεσα σε 2 όπλα με ΣΚΛΗΡΑ σκάγια Νο5 ή μικρότερο στα 35μ.

Ακόμη πιο εύκολη.
Πότε μια κάνη θεωρείτε ότι είναι καλύτερη από μια άλλη στην συγκέντρωση στο χαρτί (αφήστε την διάτρηση) και πότε ότι είναι τεράστια η διαφορά; πχ 2% είναι καλύτερη και 20% τεράστια διαφορά.

Μην πιάσουμε το τεραίν γιατί εκεί είναι όλες φαρμακερές εξ'ορισμού και ανεξαρτήτου απόστασης.
 
benelli έχω τώρα και είμαι ευχαριστημένος. Αλλά όπως και να το κάνουμε τα σκοτωματα της remington δε τα έχω δει με άλλο όπλο και είμαι στο τερέν κάθε μέρα εδώ και 20 χρόνια στο βαλτο. Έχω σκοτώσει πολλές εκατοντάδες παπια για να έχω άποψη. Όσο για τα χαρτιά και τους τενεκεδες ότι και να δω πλέον δε μ αγγίζει.
Πως και άλλαξες την Remi ;

Αφού είσαι της δικής μου άποψης (ότι τα όπλα και τα φυσίγγια πρέπει να δοκιμάζονται σε πραγματικά θηράματα, άσχετα αν πιστεύω ότι το χαρτί λέει όλη την αλήθεια) στα πόσα μέτρα τα κατέβαζες τα πρασίνια συνεχόμενα με την Rem ; 35-40-45-50-55-μεγαλύτερη ;

Στα πόσα με το τωρινό όπλο ;

Ps
Τι φυσίγγια ρίχνεις στα παπιά με την Benelli και τι έριχνες με την Rem;
 
Χωρίς παρεξήγηση Νίκο στα χαρτιά δεν προκειτε να τον βρεις.

Δημητρη..... αυτα που λες και γραφεις λογια καφενειου ειναι....Χωρις παρεξηγηση.

Δικαιωμα σου ειναι να μην σε αγγιζει το χαρτι.....οπως και δικαιωμα του καθε ενος....να μην
θελει να βγαλει τις παρωπιδες....
 
Θα κάνω 1 πολύ απλή ερώτηση.
Όποιος απαντήσει κερδίζει χρυσούν ορολόγιον.

Η ερώτηση είναι.
Ποιος έχει δοκιμάσει 2 κάνες με μετρημένο αυλό και μετρημένο τσόκ τέτοιο ώστε να υπάρχει η ίδια ακριβώς σύσφιξη και ποιά η ΜΕΓΙΣΤΗ διαφορά στην μέση συγκέντρωση σε 10 συνεχόμενες τουφεκιές με το ίδιο φυσίγγι και με τα ίδια υλικά.

Πιό εύκολη ερώτηση.
Ποιά η ΜΕΓΙΣΤΗ διαφορά στην συγκέντρωση που έχετε βρεί με μαμά τσόκ και καλά φυσίγγια ανάμεσα σε 2 όπλα με ΣΚΛΗΡΑ σκάγια Νο5 ή μικρότερο στα 35μ.

Ακόμη πιο εύκολη.
Πότε μια κάνη θεωρείτε ότι είναι καλύτερη από μια άλλη στην συγκέντρωση στο χαρτί (αφήστε την διάτρηση) και πότε ότι είναι τεράστια η διαφορά; πχ 2% είναι καλύτερη και 20% τεράστια διαφορά.

Μην πιάσουμε το τεραίν γιατί εκεί είναι όλες φαρμακερές εξ'ορισμού και ανεξαρτήτου απόστασης.
Να το κάνουμε richard mille να 'χει ενδιαφέρον ❓
 
Πως και άλλαξες την Remi ;

Αφού είσαι της δικής μου άποψης (ότι τα όπλα και τα φυσίγγια πρέπει να δοκιμάζονται σε πραγματικά θηράματα, άσχετα αν πιστεύω ότι το χαρτί λέει όλη την αλήθεια) στα πόσα μέτρα τα κατέβαζες τα πρασίνια συνεχόμενα με την Rem ; 35-40-45-50-55-μεγαλύτερη ;

Στα πόσα με το τωρινό όπλο ;

Ps
Τι φυσίγγια ρίχνεις στα παπιά με την Benelli και τι έριχνες με την Rem;
Τη ρεμι την έδωσα σε θείο μου και την παίρνω και την κυνηγάω οπότε θέλω. Φυσίγγια δούλευα πολύ τα Lambro μπλε (τα παλιά) στα πολλά κρύα και biturbo και καφέ για πιο Light καταστάσεις. Τώρα ρίχνω δικά μου.οσο για τα μέτρα σε ημερήσιο παπί κατω από 40 δύσκολα θα ρίξεις.
 
Δημητρη..... αυτα που λες και γραφεις λογια καφενειου ειναι....Χωρις παρεξηγηση.

Δικαιωμα σου ειναι να μην σε αγγιζει το χαρτι.....οπως και δικαιωμα του καθε ενος....να μην
θελει να βγαλει τις παρωπιδες....
Φίλε Νίκο εγώ αυτά που γράφω τα βλέπω με τα μάτια μου. Τα σκοτωματα δε περιγράφονται στο καφενείο, άσε που δεν πάω κιόλας.Τα φυσίγγια μου τα δοκιμάζω και εγώ στον πίνακα (1-2 τουφεκιές) αλλα πολλές φορές στο κυνήγι δε βγάζουν αυτό που βλέπω. Γι αυτό και είπα ότι και να δω δε με συγκινεί.Τωρα για τα λόγια καφενειου και τις παρωπιδες πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...;;;
 
Ολες οι αποψεις σεβαστες για μενα.!! Εγω θεωρω το σταθερο τσοκαρισμα οτι μονο μειον εχει!!
Τα στοκ ''φτιαχνουν'' ολες τις τουφεκιες στα γουστα του καθε ενος.
Φαντασου την τουφεκια της δοκιμης με 4**** αστρα στην μπερεττα στα 30 μετρα και στα
35 με τα 3*** αστρα της δοκιμης....Το οτι σκοτωνει καλυτερα η ΡΕΜΙ ειναι ΜΥΘΟΣ.....ΟΛΑ
τα οπλα σκοτωνουν...Στα 40 μετρα η ΡΕΜΙ με την ιδια τουφεκια απο τα κενα που θα εχει
θα περναει γαιδαρος!!! Ενω με την μπερεττα και 3*** αστρα το θηραμα δεν εχει καμια τυχη!!!
Το ''μακρια''.....και αν ειναι ΜΥΘΟΣ.!!!!! Το ειδαμε και αυτο στα 50 μετρα.
Αυτη ειναι η αποψη μου.... :)
Νίκο συμφωνώ , το τσοκ σε βοηθαει πολυ να βρεις το φυσιγγι και να φτιαξεις την τουφεκια σου, για τα εμπορικα μιλαω. Στην ιδιογομωση ακομα περισσοτερο φανταζομαι. Το 80-85% των τουφεκιων μου ειναι με 4* και μαλιστα στις φασσες σε 1500μ ΟΚΤ , σφιγει 1 βαθμο λογω υψομετρου και αλλον εναν λογω . . . Percorso και δυσκολευομαι.
Μια σημαντικη νομιζω παρατηρηση: Η φημη των αμερικανικων βγηκε τις δεκαετιες κυριως '70 και '80 που η πλειοψηφια των οπλων ηταν σταθερα φουλ. Το καπως μεγαλυτερο ανοιγμα της τουφεκιας των αμερ. που δεν στενοτουφεκουσαν τοσο, εδινε αποτελεσμα. Νομιζω οτι φτιαχνονταν ετσι στην αμερικη γιατι δεν κυνηγαγε κανενας (ελαχιστοι) μικρα σε μεγεθος θηραματα τυπου τσιχλας -φασσας και δεν απαιτουνταν τοσο πυκνη τουφεκια. Πυκνοτητα αναζητησαν οι αμερικανοι τα τελευταια χρονια με την αναπτυξη του μαρκετινγκ στο κυνηγι γαλοπουλας,, που ο στοχος ειναι μονο το κεφαλι.
 
Δεν εχω Ν9 Τακη μου.....το εχω καταργησει......Ν8 στο πολυ κρυο και Ν8,5 για τους υπολοιπους
καιρους.
Τι να την κανεις βρε Τακη μου τα 25 μετρα με 4**** ??? Σε αυτα μετρα ριχνουμε μισοταπες
βρε φιλε....
Νικο εγω τους καταλαβαινω οσους θελουν 32 γρ γιατι με αυτα εχουν συνηθισει (και εγω μεσα) την εικονα δοκιμων τους. Τα 28 πολυ λιγοι και τα τελευταια χρονια τα χρησιμοποιουν . Οσο για το νουμερο , το ν9 ειναι δραστικο μεχρι 32μ και το ν8 μεχρι 40, αρα θεωρω το δικο σου ν8,5 μεχρι τα 36μ δραστικο , εξαιρετικα καταλληλο. (μην μπουμε σε κουβεντες τι εννουμε δραστικο , θα χασουμε το νοημα )
 
Αλεξ......εσυ εχεις οπλο φιλε....και πολυ σοβαρο οπλο......Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω
απο τις δοκιμες σου.
Προς θεου.....δεν παω να αποδειξω οτι η ΡΕΜΙ δεν ειναι καλο οπλο....δεν συγκρινουμε οπλα.
Την θεωρια ψαχνουμε της αχρωμιωτης με την χρωμιωμενη καννη.....
Μια αχρωμιωτη καννη θελει πολλες...μα πολλες περισσοτερες εργατοωρες για να φτιαχτει
και πολυ μεγαλη διαδικασια....Αυτο το γνωριζω....
Απο την αλλη δεν μπορω να ακουω λογια καφενειου....οτι η ΡΕΜΙ 1100 κατεβαζει τα αστρα
απο τον ουρανο....
Τον ΜΥΘΟ ....του ΘΡΥΛΟΥ ( ΡΕΜΙ 1100 ) ψαχνω φιλε!!!
Δεν υπαρχει διαφορα χρωμιομενης -αχρωμιοτης στην ΠΡΩΤΗ τουφεκια. Μολις ζεσταθουν και αρχιζουν οι "περιεργες" διαστολες αρχιζουν τα προβληματα , οχι μονο του χρωμιου , αλλα και του ειδους του ατσαλιου , κρυογενη ή οχι κλπ, . Διαφορες μετρησιμες ομως βρεθηκαν μονο σε μονοβολα και στα ραβδωτα
και πρεπει να εχουμε δυο ΙΔΙΕΣ καννες χρωμ και αχρωμ . , Νικο εξαιρετικα τα φυσιγγια σου αλλα αυτο εδω το θεμα δεν μορεις να το αποδειξεις.
 
Δεν εχω Ν9 Τακη μου.....το εχω καταργησει......Ν8 στο πολυ κρυο και Ν8,5 για τους υπολοιπους
καιρους.
Τι να την κανεις βρε Τακη μου τα 25 μετρα με 4**** ??? Σε αυτα μετρα ριχνουμε μισοταπες
βρε φιλε....
Εδώ θα διαφωνησουμε κύριε Νίκο...
Δεν τα λες και "λίγα" τα 25 μέτρα στην τσίχλα...
Και όταν έχουμε μια πυκνή κατανομή στα 25 μέτρα με 4* έχουμε τουλάχιστον άλλα 5 μέτρα δραστικό με το 4*
Εγώ τουλάχιστον πέρα απο τα μπασιματα που αναλόγως το καρτέρι χρησιμοποιώ 3* και 2* το υπόλοιπο διάστημα δουλεύω μονίμως το 4* με ωραία αποτελέσματα...
 
Last edited:
Φίλε Νίκο εγώ αυτά που γράφω τα βλέπω με τα μάτια μου. Τα σκοτωματα δε περιγράφονται στο καφενείο, άσε που δεν πάω κιόλας.Τα φυσίγγια μου τα δοκιμάζω και εγώ στον πίνακα (1-2 τουφεκιές) αλλα πολλές φορές στο κυνήγι δε βγάζουν αυτό που βλέπω. Γι αυτό και είπα ότι και να δω δε με συγκινεί.Τωρα για τα λόγια καφενειου και τις παρωπιδες πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...;;;
Μα όταν από διατριση -συγκεντρωση_κατανομη δεν υπερτερεί έναντι αλλού ,τότε η πεποίθηση ότι υπερτερεί όλων.... θεωρείται "λόγια καφενείου"
P.s παρεπιπτόντως κ ξάδερφος που αγόρασε Ρεμ 1100 μεταχειρισμένη από Παιανία(ραγισμένη στη βάση κ συγκολλημένη)...μετά από ένα σκασμό φυσιγγια...στα λαμπρό μπλε είχε καταλήξει
 
Δεν υπαρχει διαφορα χρωμιομενης -αχρωμιοτης στην ΠΡΩΤΗ τουφεκια. Μολις ζεσταθουν και αρχιζουν οι "περιεργες" διαστολες αρχιζουν τα προβληματα , οχι μονο του χρωμιου , αλλα και του ειδους του ατσαλιου , κρυογενη ή οχι κλπ, . Διαφορες μετρησιμες ομως βρεθηκαν μονο σε μονοβολα και στα ραβδωτα
Υπάρχει σχετική βιβλιογραφία;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top