Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο Thomas εχει πινακες με το τι αποδιδει το καθε τσοκ σε αποστασεις απο 9 εως 36.5μ.Ο Φωτης που μπορει και ανεβαζει φωτο ισως μπορεσει να το κανει αλλιως θα πρεπει να γραψω κατεβατα.Εκει ομως αναφερεται οτι ο βαθμος τσοκαρισματος ειναι απλα μια παραδοχη και οχι κατι απολυτο.Αν δηλ το τριαρι σου στα 36μ αποδιδει 65-70% απλα δεν ειναι τριαρι οτι και να γραφει και οπως και να ειναι κατασκευασμενο.Μπορει να το θεωρεις καλυτερο η χειροτερο αλλα δεν ειναι τριαρι.Το ζητουμενο στην τυποποιηση της ονοματολογιας ηταν τι θα κανει στα 36.5μ και αυτο που θελανε ηταν τα***** 40%,τα **** 55%,τα*** 60% τα ** 65% και το * 70% Το πως θα το πετυχεναν ηταν δουλεια του κατασκευαστη.Δεν ειναι η τελικη στενωση ο μονος τροπος.
 
Παιδιά όταν υπάρχουν industry standards ή απλά standards για τις συγκεντρώσεις ανά στένωση και ανά απόσταση είναι τρελό να μιλάμε για κάνες θαύματα.
Αν μια κάνη με κύλινδρο στα 35μ βάζει όλα τα σκάγια σε έναν κύκλο 20εκ κάποιος θα την χαρακτήριζε κάνη θαύμα ... εγώ απλά μια άχρηστη κάνη για κυνήγι.
Πρέπει να ορίσουμε ξανά τι σημαίνει "βλητική υπεροχή στις κάνες".
Δυστυχώς όταν κάποιος αποφασίζει να αγοράσει ένα όπλο δεν έχει την δυνατότητα να πάρει 100 διαφορετικά όπλα (ενδεχομένως 5 ίδια όπλα από κάθε τύπο) να τα δοκιμάσει στις αποστάσεις που θέλει με τα φυσίγγια που θέλει και να κρατήσει αυτό που του αρμόζει περισσότερο.
Διαφορές σε αυλούς και τσόκ υπάρχουν ακόμα και μεταξύ 2 κανών του ίδιου τύπου όπλου.
0,1mm μεγαλύτερος αυλός και 0,1 στενότερο τσόκ ... να μια μικρή κάνη θαύμα που τουφεκάει λίγο καλύτερα από μια όμοια.
Βιδώνεις στην χειρότερη 1 τσόκ πιο στενό και έχεις τις ίδιες περίπου κατανομές.

Δεν είδα (σε βίντεο) :) τα πανάκριβα αγγλικά δίκαννα ή τις ακριβές σειρές της beretta, perazzi κτλ να φτιάχνουν κατανομές 20εκ στα 35μ.
Αντίθετα είδα νορμάλ κατανομές.
Τα όπλα αυτά των 10-50.000€ δεν σκοτώνουν και σκοτώνουν τα όπλα του χιλιάρικου?

Και για να απαντήσω στον Νίκο παραπάνω.
Έτσι είναι Νίκο και είναι λογικό.
Τσόκ, ταχύτητα, ποιότητα σκαγιών, υλικά βυσμάτωσης αλλάζουν τα πάντα αλλά το πόσο δεν ξέρω, ίσως και δραματικά.
Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστές όπλων τσεκάρουν τις αποδόσεις των κανών πάντα με πολύ καλά φυσίγγια !!!

Δες στο 11:50-12:50

Ψάξτε επίσης για κατανομές των perazzi ... έχει πολύ ενδιαφέρον. (Αν βρείτε καμία ....)
οι αγγλοι παραγγελναν στον οπλουργο, πχ "65% left, 55% right" τιποτα αλλο.
Αυτος καταλαβαινε : : η συγκεντρωση αυτη ηταν στις 40 γιαρδες (36,5 μ), σε κυκλο 30 ιντσες(76εκ), με φυσιγγι 28γρ ν6 (7 δικο μας ), ολα αυτα στανταρ και αυτονοητα.
 
οι αγγλοι παραγγελναν στον οπλουργο, πχ "65% left, 55% right" τιποτα αλλο.
Αυτος καταλαβαινε : : η συγκεντρωση αυτη ηταν στις 40 γιαρδες (36,5 μ), σε κυκλο 30 ιντσες(76εκ), με φυσιγγι 28γρ ν6 (7 δικο μας ), ολα αυτα στανταρ και αυτονοητα.
Οι σημερινοί Άγγλοι γράψανε στα μπολς τους τους παλιούς κ τουφεκανε χωρίς ταβάνι....
 
Είναι η καβλα της μακρινής τουφεκιας αυτό μας μπριζωνει όλους τώρα θυμάμαι έναν οπλουργο που μου λέγε το ανοιχτό ντουφέκι σκοτωνει εγω το στενότερο τσοκ που βάζω ειναι το 4αρι με καλά φυσίγγια και είμαι πάντα κερδισμένος αυτη ηταν η κουβεντα του.
 
Είναι η καβλα της μακρινής τουφεκιας αυτό μας μπριζωνει όλους τώρα θυμάμαι έναν οπλουργο που μου λέγε το ανοιχτό ντουφέκι σκοτωνει εγω το στενότερο τσοκ που βάζω ειναι το 4αρι με καλά φυσίγγια και είμαι πάντα κερδισμένος αυτη ηταν η κουβεντα του.

Ολα σχετικα ειναι Γιαννη . Δεν πας στην φασσα η στο παπι μερα με 4**** αστρα οσο καλο φυσεκι και να εχεις....
ισως να το κανουν....εγω δεν θα το εκανα φιλε .
 
Η συζητηση ειναι πολυ χρησιμη, βγαλαμε συμπερασματα , αλλα να μην ξεχναμε οτι ψαχνομαστε στα ορια και δεν αφορουν ολα αυτα
το 96,2 % των κυνηγετικων εξορμησεων.
(προγ Αρτεμις 3,8% φασσα, 3,8 % υδροβια = 7,6% - τις μισες τουφ. πρωινο, κουρνες κλπ που ειναι κοντινες = 3,8%)
Μην νοιωθει λοιπον καμμια ανασφαλεια κανενας για το οπλο του , σε αυτο το 96,2 % των περιπτωσεων , ΟΛΑ σκοτωνουν.
 
Ενδιαφέροντα στοιχεία.
Θα ψάξω και εγώ το βράδυ.
Η στένωση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά όχι μόνο αυτή, συμφωνώ.

Το μεγάλο λάθος που έκανα είναι να κυνηγάω με XF και F την μισή μου ζωή.
Μόλις έβαλα το MOD στην 1187 είδα το φως το αληθινό !!!
Δεν κυνηγάω συχνά παπιά ... αλλά φάσες, λαγό, γουρούνια, όλα MOD !!! (δεν μιλάμε για τσίχλες, τρυγόνια, ορτύκια και μπεκάτσα...)
Στα παπιά και στα μέρη που συνήθως κυνηγάω , χρειάζεται XF ίσως και XXXF.
Σε κάποια άλλα μέρη το MOD μπορεί να είναι και υπερβολή.

Τα πάντα εξαρτώνται από την απόσταση.

Μεγάλα παπιά με φυσίγγια εμπορίου δεν θεωρώ ότι μπορώ να κατεβάζω άνετα σε αποστάσεις άνω των 45μ με ότι όπλο φυσίγγι και τσοκ έχω ρίξει (και δεν έχω ρίξει μόνο με τα δικά μου όπλα).
Και μιλάμε για ακριβά αμερικάνικα φυσίγγια εμπορίου πάντα.

Ούτε έχω δει κανέναν να κατεβάζει επαναλαμβανόμενα σε μεγαλύτερες αποστάσεις από την παραπάνω με ότι φυσίγγι και όπλο να έχει.
Ο ξάδερφός μου έχει μια 1100 76cm Full σταθερό magnum.

Έχω δει πάρα πολύ μακρινές τουφεκιές ... 1 στις 10 όμως.

PS
Ο ξάδερφος είναι αυτός που βάζει τρίτο φυσίγγι 2άρι στις πέρδικες ... ;)
 
Ενδιαφέροντα στοιχεία.
Θα ψάξω και εγώ το βράδυ.
Η στένωση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά όχι μόνο αυτή, συμφωνώ.

Το μεγάλο λάθος που έκανα είναι να κυνηγάω με XF και F την μισή μου ζωή.
Μόλις έβαλα το MOD στην 1187 είδα το φως το αληθινό !!!
Δεν κυνηγάω συχνά παπιά ... αλλά φάσες, λαγό, γουρούνια, όλα MOD !!! (δεν μιλάμε για τσίχλες, τρυγόνια, ορτύκια και μπεκάτσα...)
Στα παπιά και στα μέρη που συνήθως κυνηγάω , χρειάζεται XF ίσως και XXXF.
Σε κάποια άλλα μέρη το MOD μπορεί να είναι και υπερβολή.

Τα πάντα εξαρτώνται από την απόσταση.

Μεγάλα παπιά με φυσίγγια εμπορίου δεν θεωρώ ότι μπορώ να κατεβάζω άνετα σε αποστάσεις άνω των 45μ με ότι όπλο φυσίγγι και τσοκ έχω ρίξει (και δεν έχω ρίξει μόνο με τα δικά μου όπλα).
Και μιλάμε για ακριβά αμερικάνικα φυσίγγια εμπορίου πάντα.

Ούτε έχω δει κανέναν να κατεβάζει επαναλαμβανόμενα σε μεγαλύτερες αποστάσεις από την παραπάνω με ότι φυσίγγι και όπλο να έχει.
Ο ξάδερφός μου έχει μια 1100 76cm Full σταθερό magnum.

Έχω δει πάρα πολύ μακρινές τουφεκιές ... 1 στις 10 όμως.

PS
Ο ξάδερφος είναι αυτός που βάζει τρίτο φυσίγγι 2άρι στις πέρδικες ... ;)
Να προσέχει αυτούς που περιμένουν στα ριζά του βουνού ,τις πέρδικες στο πιατο...
 
Διατρηση δεν εχει μετρηθει, οπως επισης και διατρηση κεντρου και περιφερειας που ειναι πολυ σημαντικοι παραγοντες!!!
Γεια σου Άλεξ,
πάρα πολύ σημαντικοί αλλά ...
όλα τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη με την ίδια ταχύτητα !!!
Γιατί κάποια χάνουν πολύ γρηγορότερα ταχύτητα από τα άλλα ?

1. Έχουν παραμορφωθεί
2. Έχουν αποσπαστεί από την κεντρική πυκνή μάζα των σκαγιών πιο νωρίς από τα υπόλοιπα ...

Δεν υπάρχουν άλλοι παράγοντες ... ή είναι μηδαμινής αξίας (ή δεν γνωρίζω άλλους τουλάχιστον εγώ).

Πολύ σημαντικό να μετράς κεντρική και περιφερειακή διάτρηση αλλά δεν είναι απαραίτητο όταν ξέρεις ότι χρησιμοποιείς άριστα υλικά και γνωρίζεις την αρχική ταχύτητα.
Αυτή είναι η θεωρητική μου γνώμη :)

Ένα φυσίγγι με πολύ καλές κατανομές και μεγάλες αρχικές ο μόνος λόγος που δεν θα σκοτώσει μακρυά είναι γιατί δεν πέτυχες το θήραμα. (εκτός των περιπτώσεων διαμπερών τραυμάτων)
Ένα φυσίγγι με κακές κατανομές και μεγάλες τελικές ταχύτητες θα σκοτώσει από τύχη.
Ένα φυσίγγι με κακές κατανομές και μικρές τελικές ταχύτητες δεν σκοτώνει καλά μακρυά και σκοτώνει από τύχη.
Ένα φυσίγγι με καλές κατανομές και μικρές τελικές ταχύτητες δεν σκοτώνει καλά μακρυά όταν χρειάζεσαι ενέργεια κρούσης.
 
Γεια σου Άλεξ,
πάρα πολύ σημαντικοί αλλά ...
όλα τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη με την ίδια ταχύτητα !!!
Γιατί κάποια χάνουν πολύ γρηγορότερα ταχύτητα από τα άλλα ?

1. Έχουν παραμορφωθεί
2. Έχουν αποσπαστεί από την κεντρική πυκνή μάζα των σκαγιών πιο νωρίς από τα υπόλοιπα ...

Δεν υπάρχουν άλλοι παράγοντες ... ή είναι μηδαμινής αξίας (ή δεν γνωρίζω άλλους τουλάχιστον εγώ).

Πολύ σημαντικό να μετράς κεντρική και περιφερειακή διάτρηση αλλά δεν είναι απαραίτητο όταν ξέρεις ότι χρησιμοποιείς άριστα υλικά και γνωρίζεις την αρχική ταχύτητα.
Αυτή είναι η θεωρητική μου γνώμη :)

Ένα φυσίγγι με πολύ καλές κατανομές και μεγάλες αρχικές ο μόνος λόγος που δεν θα σκοτώσει μακρυά είναι γιατί δεν πέτυχες το θήραμα. (εκτός των περιπτώσεων διαμπερών τραυμάτων)
Ένα φυσίγγι με κακές κατανομές και μεγάλες τελικές ταχύτητες θα σκοτώσει από τύχη.
Ένα φυσίγγι με κακές κατανομές και μικρές τελικές ταχύτητες δεν σκοτώνει καλά μακρυά και σκοτώνει από τύχη.
Ένα φυσίγγι με καλές κατανομές και μικρές τελικές ταχύτητες δεν σκοτώνει καλά μακρυά όταν χρειάζεσαι ενέργεια κρούσης.
Ε ρε patriot τα είπες όλα‼️
 
Έχει κανένας αξιόπιστα δεδομένα σε πίνακες ή άλλη μορφή για τα τσοκ σε συνάρτηση με την συγκέντρωση;
Πχ 0.5mm στένωση, Νο5, 40m, 70% σε κύκλο 75cm.
Θέλω διάφορες αποστάσεις ...

Τονίζω το αξιόπιστα δεδομένα ... από κάποιο οργανισμό ή την SAAMI κτλ
 

Attachments

  • Screenshot_2018-06-12-21-10-05.png
    Screenshot_2018-06-12-21-10-05.png
    227,4 KB · Προβολές: 57
Γεια σου Άλεξ,
πάρα πολύ σημαντικοί αλλά ...
όλα τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη με την ίδια ταχύτητα !!!
Γιατί κάποια χάνουν πολύ γρηγορότερα ταχύτητα από τα άλλα ?

1. Έχουν παραμορφωθεί
2. Έχουν αποσπαστεί από την κεντρική πυκνή μάζα των σκαγιών πιο νωρίς από τα υπόλοιπα ...

Δεν υπάρχουν άλλοι παράγοντες ... ή είναι μηδαμινής αξίας (ή δεν γνωρίζω άλλους τουλάχιστον εγώ).

Πολύ σημαντικό να μετράς κεντρική και περιφερειακή διάτρηση αλλά δεν είναι απαραίτητο όταν ξέρεις ότι χρησιμοποιείς άριστα υλικά και γνωρίζεις την αρχική ταχύτητα.
Αυτή είναι η θεωρητική μου γνώμη :)

Ένα φυσίγγι με πολύ καλές κατανομές και μεγάλες αρχικές ο μόνος λόγος που δεν θα σκοτώσει μακρυά είναι γιατί δεν πέτυχες το θήραμα. (εκτός των περιπτώσεων διαμπερών τραυμάτων)
Ένα φυσίγγι με κακές κατανομές και μεγάλες τελικές ταχύτητες θα σκοτώσει από τύχη.
Ένα φυσίγγι με κακές κατανομές και μικρές τελικές ταχύτητες δεν σκοτώνει καλά μακρυά και σκοτώνει από τύχη.
Ένα φυσίγγι με καλές κατανομές και μικρές τελικές ταχύτητες δεν σκοτώνει καλά μακρυά όταν χρειάζεσαι ενέργεια κρούσης.
Συμφωνω αλλα εφοσον δεν εχουμε μετρησει διατρηση ολα τα υπολοιπα ειναι θεωρητικα...ο chrony μπορει να μη μετρησε σωστα ταχυτητα, το χαρτονι δεν δειχνει ατρακτο σκαγιων αρα και δυναμη κρουσης, για να εχεις σωστη εικονα οταν κανεις δοκιμες μετρας και διατρηση φιλε.
Δυο ομοια φυσιγγια στο χαρτι 34γρ νο6 ειχαν εντελως διαφορετικη δυναμη, αγοραζα καινουριους τενεκες λαδιου περυσι και ειχα βγαλει παρα πολλα συμπερασματα, μιλαμε για πολλα χαρτονια, τενεκεδες, φυσιγγια και συγκρισεις τσοκ που εχω.
Πλεον σπανια κανω καμια δοκιμη γιατι την εχω βρει την ακρη και με τι τσοκ χρησιμοποιω αλλα και τι φυσιγγια ριχνω, ειμαι κομπλε βαλλιστικα και η μονη βελτιωση που χρειαζομαι ειναι η δικη μου σκοπευτικη ικανοτητα.
 
Απ' ότι σου δείχνει το συγκεκριμένο παχύμετρο, πρόσθεσε 0.07 με 0.1χιλ. επιπλέον (σ' αυτές τις διαμέτρους).
Για ακριβέστερες μετρήσεις χρειάζεται εσωτερικό μικρόμετρο ή αυλόμετρο (ή έστω παχύμετρο με τις πίσω ¨"δαγκάνες" στρογγυλεμένες).
Βρήκα και αυτό σε κάτι παλιά αρχεία ... φαίνεται να συμπίπτουν (για Rem)

Untitled 1.jpg
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση σας με μεγάλο ενδοιαφερον. Ζω στο εξωτερικό, κυνηγάω στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έκανα και ελπίζω να ξανακάνω μετά την πανδημία 3 με 4 κυνηγετικά ταξίδια το χρόνο εξωτερικό, όλα καρτερισια, εκεί που η οριακή βολή είναι πολλές φορές μονόδρομος. Κανένα καφενείο δεν θα μπορέσει ποτέ να χτίσει ένα μύθο, αυτοί γράφονται στα κυνηγετικα πεδία, θετικά η αρνητικά από αυτούς που ψάχνουν να βρουν την αλήθεια, είτε μέσω σκοπευτικής βελτίωσης, είτε μέσω ιδιογομωσης, είτε μέσω ιδανικής επιλογής όπλου και τσοκ. Πολλές φορές η επιτυχία είναι αποτέλεσμα όλων των παραπάνω. Στα κυνήγια στο εξωτερικό κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες εξαλείφονται, όπως πχ της ιδιογομωσης και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να ρίχνουμε με τα ίδια φυσίγγια. Εκεί οι διάφορες στις οριακές καταβολές όπου αυτές χρειάζονται είναι μεγάλες. Έχω ανεβάσει και αρκετά βιντεάκια με τέτοιες βολές. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι σε τέτοιες συνθήκες τα αμερικανικά υπερτερούν και σε ατσάλινα και σε μολύβδινα και σε ψιλά σκάγια και σε χοντρά. Από τα όπλα που είδα εγώ προσωπικά σε δράση Ρεμί (V3 και 870) εκτός συναγωνισμού, λίγο ποιο πίσω Winchester και μετά Browning. Στα 35 μέτρα μην αναζητάτε διάφορες. Οι ακόλουθες τουφεκιές είναι από Remington V3 με τσοκ Anaconda mid Range και φυσιγγι RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι. Tα πουλια ειναι αγριοχηνες και ακομη κι απο αυτη τη πολυ μακρινη αποσταση επεσαν ξερα με σκαγι(α) στο στηθος και οχι κεφαλι η λαιμο.
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση σας με μεγάλο ενδοιαφερον. Ζω στο εξωτερικό, κυνηγάω στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έκανα και ελπίζω να ξανακάνω μετά την πανδημία 3 με 4 κυνηγετικά ταξίδια το χρόνο εξωτερικό, όλα καρτερισια, εκεί που η οριακή βολή είναι πολλές φορές μονόδρομος. Κανένα καφενείο δεν θα μπορέσει ποτέ να χτίσει ένα μύθο, αυτοί γράφονται στα κυνηγετικα πεδία, θετικά η αρνητικά από αυτούς που ψάχνουν να βρουν την αλήθεια, είτε μέσω σκοπευτικής βελτίωσης, είτε μέσω ιδιογομωσης, είτε μέσω ιδανικής επιλογής όπλου και τσοκ. Πολλές φορές η επιτυχία είναι αποτέλεσμα όλων των παραπάνω. Στα κυνήγια στο εξωτερικό κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες εξαλείφονται, όπως πχ της ιδιογομωσης και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να ρίχνουμε με τα ίδια φυσίγγια. Εκεί οι διάφορες στις οριακές καταβολές όπου αυτές χρειάζονται είναι μεγάλες. Έχω ανεβάσει και αρκετά βιντεάκια με τέτοιες βολές. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι σε τέτοιες συνθήκες τα αμερικανικά υπερτερούν και σε ατσάλινα και σε μολύβδινα και σε ψιλά σκάγια και σε χοντρά. Από τα όπλα που είδα εγώ προσωπικά σε δράση Ρεμί (V3 και 870) εκτός συναγωνισμού, λίγο ποιο πίσω Winchester και μετά Browning. Στα 35 μέτρα μην αναζητάτε διάφορες. Οι ακόλουθες τουφεκιές είναι από Remington V3 με τσοκ Anaconda mid Range και φυσιγγι RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι. Tα πουλια ειναι αγριοχηνες και ακομη κι απο αυτη τη πολυ μακρινη αποσταση επεσαν ξερα με σκαγι(α) στο στηθος και οχι κεφαλι η λαιμο.
Περιμενα ποσες μερες να γραψεις που εχεις πολλες εμπειριες!
Πω ρε φιλε!! Πεφτουν οντως απο το θεο... .yel.
 
Συμφωνω αλλα εφοσον δεν εχουμε μετρησει διατρηση ολα τα υπολοιπα ειναι θεωρητικα...ο chrony μπορει να μη μετρησε σωστα ταχυτητα, το χαρτονι δεν δειχνει ατρακτο σκαγιων αρα και δυναμη κρουσης, για να εχεις σωστη εικονα οταν κανεις δοκιμες μετρας και διατρηση φιλε.
Δυο ομοια φυσιγγια στο χαρτι 34γρ νο6 ειχαν εντελως διαφορετικη δυναμη, αγοραζα καινουριους τενεκες λαδιου περυσι και ειχα βγαλει παρα πολλα συμπερασματα, μιλαμε για πολλα χαρτονια, τενεκεδες, φυσιγγια και συγκρισεις τσοκ που εχω.
Πλεον σπανια κανω καμια δοκιμη γιατι την εχω βρει την ακρη και με τι τσοκ χρησιμοποιω αλλα και τι φυσιγγια ριχνω, ειμαι κομπλε βαλλιστικα και η μονη βελτιωση που χρειαζομαι ειναι η δικη μου σκοπευτικη ικανοτητα.

Αλεξ με εμπορικα φυσιγγια που η διαμετρος των σκαγιων ειναι αχταρμας....οι διακυμανσεις σε πυριτιδα
παιζουν....το υψος του καλυκα δεν ποτε το ιδιο και ουσιαστικα ουτε η αποδοση σταθερη...ΜΗΝ περιμενεις
να βρεις ''ακρη'' και να εχεις ΣΩΣΤΑ αποτελεσματα διατρησης.
Επισεις για να εχεις ΣΩΣΤΗ μετρηση διατρησης μονο σε κολλες Α4 με συγκεκριμενη πυκνοτητα πρεπει
να μετρας....οι ντενεκεδες....τα χαρτονια...και σε οτιδηποτε αλλο πανε περιπατο....Τσαμπα ο κοπος...
και τα λεφτα που χαλας φιλε!!!
 
Ολα σχετικα ειναι Γιαννη . Δεν πας στην φασσα η στο παπι μερα με 4**** αστρα οσο καλο φυσεκι και να εχεις....
ισως να το κανουν....εγω δεν θα το εκανα φιλε .
Ουτε εγω ριχνω με 4 στη φασα ριχνω με 3αρι και στο παπι που εχω μερικα χρονακια να παω εριχνα με φουλ
 
Αλεξ με εμπορικα φυσιγγια που η διαμετρος των σκαγιων ειναι αχταρμας....οι διακυμανσεις σε πυριτιδα
παιζουν....το υψος του καλυκα δεν ποτε το ιδιο και ουσιαστικα ουτε η αποδοση σταθερη...ΜΗΝ περιμενεις
να βρεις ''ακρη'' και να εχεις ΣΩΣΤΑ αποτελεσματα διατρησης.
Επισεις για να εχεις ΣΩΣΤΗ μετρηση διατρησης μονο σε κολλες Α4 με συγκεκριμενη πυκνοτητα πρεπει
να μετρας....οι ντενεκεδες....τα χαρτονια...και σε οτιδηποτε αλλο πανε περιπατο....Τσαμπα ο κοπος...
και τα λεφτα που χαλας φιλε!!!
Σεβαστη η γνωμη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω, τουλαχιστον αυτα τα φυσιγγια που εμπιστευομαι ειναι στανταρ σε ολα τους και οι δοκιμες μου δεν με προδωσαν ποτε στο ταιρεν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top