Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σεβαστη η γνωμη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω, τουλαχιστον αυτα τα φυσιγγια που εμπιστευομαι ειναι στανταρ σε ολα τους και οι δοκιμες μου δεν με προδωσαν ποτε στο ταιρεν

Καλα....οτι πεις....αλλα κανε τον κοπο....και σφαξε ΕΝΑ και με ηλεκτρονικο παχυμετρο μετρα την διαμετρο
των σκαγιων.....και μετα ελα να συζητησουμε παλι.
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση σας με μεγάλο ενδοιαφερον. Ζω στο εξωτερικό, κυνηγάω στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έκανα και ελπίζω να ξανακάνω μετά την πανδημία 3 με 4 κυνηγετικά ταξίδια το χρόνο εξωτερικό, όλα καρτερισια, εκεί που η οριακή βολή είναι πολλές φορές μονόδρομος. Κανένα καφενείο δεν θα μπορέσει ποτέ να χτίσει ένα μύθο, αυτοί γράφονται στα κυνηγετικα πεδία, θετικά η αρνητικά από αυτούς που ψάχνουν να βρουν την αλήθεια, είτε μέσω σκοπευτικής βελτίωσης, είτε μέσω ιδιογομωσης, είτε μέσω ιδανικής επιλογής όπλου και τσοκ. Πολλές φορές η επιτυχία είναι αποτέλεσμα όλων των παραπάνω. Στα κυνήγια στο εξωτερικό κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες εξαλείφονται, όπως πχ της ιδιογομωσης και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να ρίχνουμε με τα ίδια φυσίγγια. Εκεί οι διάφορες στις οριακές καταβολές όπου αυτές χρειάζονται είναι μεγάλες. Έχω ανεβάσει και αρκετά βιντεάκια με τέτοιες βολές. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι σε τέτοιες συνθήκες τα αμερικανικά υπερτερούν και σε ατσάλινα και σε μολύβδινα και σε ψιλά σκάγια και σε χοντρά. Από τα όπλα που είδα εγώ προσωπικά σε δράση Ρεμί (V3 και 870) εκτός συναγωνισμού, λίγο ποιο πίσω Winchester και μετά Browning. Στα 35 μέτρα μην αναζητάτε διάφορες. Οι ακόλουθες τουφεκιές είναι από Remington V3 με τσοκ Anaconda mid Range και φυσιγγι RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι. Tα πουλια ειναι αγριοχηνες και ακομη κι απο αυτη τη πολυ μακρινη αποσταση επεσαν ξερα με σκαγι(α) στο στηθος και οχι κεφαλι η λαιμο.
Φιλε για να το λες ετσι θα ειναι τετοιο κυνηγι δεν εχω κάνει πολυ ωραιο βιντεο και εκει φαίνεται η δυναμη οντως των όπλων τη v3 δεν την ξερω σαν οπλο εχω ακουσει ομως απο φιλο σκοπευτη και κυνηγο που οτι νεο βγει το αγοραζει και το δοκιμάζει οτι γιιαυτον ειναι το καλύτερο οπλο που ειχε μεχρι τώρα δεν το ξερω δεν εχω ριξει αλλα δεν εχω και λογους αμφιβολιας ηδη εχουν μπει στη λογικη να το παρουν δυο φιλοι .
 
Καλα....οτι πεις....αλλα κανε τον κοπο....και σφαξε ΕΝΑ και με ηλεκτρονικο παχυμετρο μετρα την διαμετρο
των σκαγιων.....και μετα ελα να συζητησουμε παλι.
Μονο ενα εχω σφαξει? Χασαπικο ανοιγω με τοσα σφαξιματα... :)
 
Συμφωνω αλλα εφοσον δεν εχουμε μετρησει διατρηση ολα τα υπολοιπα ειναι θεωρητικα...ο chrony μπορει να μη μετρησε σωστα ταχυτητα, το χαρτονι δεν δειχνει ατρακτο σκαγιων αρα και δυναμη κρουσης, για να εχεις σωστη εικονα οταν κανεις δοκιμες μετρας και διατρηση φιλε.
Δυο ομοια φυσιγγια στο χαρτι 34γρ νο6 ειχαν εντελως διαφορετικη δυναμη, αγοραζα καινουριους τενεκες λαδιου περυσι και ειχα βγαλει παρα πολλα συμπερασματα, μιλαμε για πολλα χαρτονια, τενεκεδες, φυσιγγια και συγκρισεις τσοκ που εχω.
Πλεον σπανια κανω καμια δοκιμη γιατι την εχω βρει την ακρη και με τι τσοκ χρησιμοποιω αλλα και τι φυσιγγια ριχνω, ειμαι κομπλε βαλλιστικα και η μονη βελτιωση που χρειαζομαι ειναι η δικη μου σκοπευτικη ικανοτητα.
Βρε Άλεξ ,ο Νίκος σου απάντησε ότι Σε κακές τουφεκιές δεν έχει λόγο για τεστ διάτρησης κ συμφωνώ μαζί του,το ίδιο θα έκανα κ εγώ.Τεστ διατρισής θα κάνω όταν με καλύπτει οπτικά μια τουφεκιά‼️
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση σας με μεγάλο ενδοιαφερον. Ζω στο εξωτερικό, κυνηγάω στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έκανα και ελπίζω να ξανακάνω μετά την πανδημία 3 με 4 κυνηγετικά ταξίδια το χρόνο εξωτερικό, όλα καρτερισια, εκεί που η οριακή βολή είναι πολλές φορές μονόδρομος. Κανένα καφενείο δεν θα μπορέσει ποτέ να χτίσει ένα μύθο, αυτοί γράφονται στα κυνηγετικα πεδία, θετικά η αρνητικά από αυτούς που ψάχνουν να βρουν την αλήθεια, είτε μέσω σκοπευτικής βελτίωσης, είτε μέσω ιδιογομωσης, είτε μέσω ιδανικής επιλογής όπλου και τσοκ. Πολλές φορές η επιτυχία είναι αποτέλεσμα όλων των παραπάνω. Στα κυνήγια στο εξωτερικό κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες εξαλείφονται, όπως πχ της ιδιογομωσης και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να ρίχνουμε με τα ίδια φυσίγγια. Εκεί οι διάφορες στις οριακές καταβολές όπου αυτές χρειάζονται είναι μεγάλες. Έχω ανεβάσει και αρκετά βιντεάκια με τέτοιες βολές. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι σε τέτοιες συνθήκες τα αμερικανικά υπερτερούν και σε ατσάλινα και σε μολύβδινα και σε ψιλά σκάγια και σε χοντρά. Από τα όπλα που είδα εγώ προσωπικά σε δράση Ρεμί (V3 και 870) εκτός συναγωνισμού, λίγο ποιο πίσω Winchester και μετά Browning. Στα 35 μέτρα μην αναζητάτε διάφορες. Οι ακόλουθες τουφεκιές είναι από Remington V3 με τσοκ Anaconda mid Range και φυσιγγι RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι. Tα πουλια ειναι αγριοχηνες και ακομη κι απο αυτη τη πολυ μακρινη αποσταση επεσαν ξερα με σκαγι(α) στο στηθος και οχι κεφαλι η λαιμο.
Βλέπουμε πως την εντυπωσιακή μακρινή καταβολή που δυσκολευόμαστε να περιγράψουμε και θεωρείται ως κάτι υποκείμενο, άρα ειτε δεν λαμβάνεται πάντοτε υποψιν ειτε θεωρείται ως "λόγια καφενείου " πλέον υπάρχει τρόπος να την δει μέσω βίντεο ο καθένας μας.

Αλήθεια πόσα μέτρα πιστεύετε ότι ήταν οι τουφεκιές στο βίντεο;
 
Βλέπουμε πως την εντυπωσιακή μακρινή καταβολή που δυσκολευόμαστε να περιγράψουμε και θεωρείται ως κάτι υποκείμενο, άρα ειτε δεν λαμβάνεται πάντοτε υποψιν ειτε θεωρείται ως "λόγια καφενείου " πλέον υπάρχει τρόπος να την δει μέσω βίντεο ο καθένας μας.

Αλήθεια πόσα μέτρα πιστεύετε ότι ήταν οι τουφεκιές στο βίντεο;
Οι μακρινές τουφεκιές δλδ είναι προνόμιο των ρεμινγκτον❓‼️αυτό φίλε μου πέστο στους Άγγλους να γαμηθουν στο γέλιο‼️
 
Βλέπουμε πως την εντυπωσιακή μακρινή καταβολή που δυσκολευόμαστε να περιγράψουμε και θεωρείται ως κάτι υποκείμενο, άρα ειτε δεν λαμβάνεται πάντοτε υποψιν ειτε θεωρείται ως "λόγια καφενείου " πλέον υπάρχει τρόπος να την δει μέσω βίντεο ο καθένας μας.

Αλήθεια πόσα μέτρα πιστεύετε ότι ήταν οι τουφεκιές στο βίντεο;
Εγώ θα λεγα μια 80αρα
 
Βλέπουμε πως την εντυπωσιακή μακρινή καταβολή που δυσκολευόμαστε να περιγράψουμε και θεωρείται ως κάτι υποκείμενο, άρα ειτε δεν λαμβάνεται πάντοτε υποψιν ειτε θεωρείται ως "λόγια καφενείου " πλέον υπάρχει τρόπος να την δει μέσω βίντεο ο καθένας μας.

Αλήθεια πόσα μέτρα πιστεύετε ότι ήταν οι τουφεκιές στο βίντεο;
Τα μέτρα μου φαίνονται εξωπραγματικά και λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία σε τέτοια κυνήγια δεν θα σήκωνα όπλο .Εάν έβαζα στοίχημα εκεί που νομίζω ότι είναι θα έβαζα πολλά στο ότι δεν θα πέσει ,και θα τα έχανα πανηγυρικά .Άλλα θα κάνω μια μαντεψια ,λέω πως είναι πάνω από 60 μέτρα .
 
Τα μέτρα μου φαίνονται εξωπραγματικά και λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία σε τέτοια κυνήγια δεν θα σήκωνα όπλο .Εάν έβαζα στοίχημα εκεί που νομίζω ότι είναι θα έβαζα πολλά στο ότι δεν θα πέσει ,και θα τα έχανα πανηγυρικά .Άλλα θα κάνω μια μαντεψια ,λέω πως είναι πάνω από 60 μέτρα .
Λέω 60 διότι έπεσε και διότι στα 80 και πάνω μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μπορεί να πέσει χήνα ,μάλλον όμως κάνω λάθος .
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση σας με μεγάλο ενδοιαφερον. Ζω στο εξωτερικό, κυνηγάω στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έκανα και ελπίζω να ξανακάνω μετά την πανδημία 3 με 4 κυνηγετικά ταξίδια το χρόνο εξωτερικό, όλα καρτερισια, εκεί που η οριακή βολή είναι πολλές φορές μονόδρομος. Κανένα καφενείο δεν θα μπορέσει ποτέ να χτίσει ένα μύθο, αυτοί γράφονται στα κυνηγετικα πεδία, θετικά η αρνητικά από αυτούς που ψάχνουν να βρουν την αλήθεια, είτε μέσω σκοπευτικής βελτίωσης, είτε μέσω ιδιογομωσης, είτε μέσω ιδανικής επιλογής όπλου και τσοκ. Πολλές φορές η επιτυχία είναι αποτέλεσμα όλων των παραπάνω. Στα κυνήγια στο εξωτερικό κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες εξαλείφονται, όπως πχ της ιδιογομωσης και όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να ρίχνουμε με τα ίδια φυσίγγια. Εκεί οι διάφορες στις οριακές καταβολές όπου αυτές χρειάζονται είναι μεγάλες. Έχω ανεβάσει και αρκετά βιντεάκια με τέτοιες βολές. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι σε τέτοιες συνθήκες τα αμερικανικά υπερτερούν και σε ατσάλινα και σε μολύβδινα και σε ψιλά σκάγια και σε χοντρά. Από τα όπλα που είδα εγώ προσωπικά σε δράση Ρεμί (V3 και 870) εκτός συναγωνισμού, λίγο ποιο πίσω Winchester και μετά Browning. Στα 35 μέτρα μην αναζητάτε διάφορες. Οι ακόλουθες τουφεκιές είναι από Remington V3 με τσοκ Anaconda mid Range και φυσιγγι RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι. Tα πουλια ειναι αγριοχηνες και ακομη κι απο αυτη τη πολυ μακρινη αποσταση επεσαν ξερα με σκαγι(α) στο στηθος και οχι κεφαλι η λαιμο.
Μια ερώτηση μόνο: Για τι αποστάσεις μιλάς με ποσοστά επιτυχίας 80-90% σε πρασινοκέφαλα και μολύβι ...
Στα 10 δηλαδή να χάνεις 1-2.
Σε μονά πουλιά, όχι σε κοπάδια ... ή τουλάχιστον σε αυτό που σημαδεύεις.

Από χήνες δεν ξέρουμε οι περισσότεροι στην Ελλάδα ούτε και από ατσάλια.
Από μολύβι και πρασινοκέφαλα κάτι ξέρουμε.

Μια δεύτερη ερώτηση.
Η V3 και η 870 έχουν σημαντικες διαφορές στην τουφεκιά από πχ την 1100 και 1187;
 
Last edited:
Μια ερώτηση μόνο: Για τι αποστάσεις μιλάς με ποσοστά επιτυχίας 80-90% σε πρασινοκέφαλα και μολύβι ...
Στα 10 δηλαδή να χάνεις 1-2.
Σε μονά πουλιά, όχι σε κοπάδια ... ή τουλάχιστον σε αυτό που σημαδεύεις.

Από χήνες δεν ξέρουμε οι περισσότεροι στην Ελλάδα ούτε και από ατσάλια.
Από μολύβι και πρασινοκέφαλα κάτι ξέρουμε.

Μια δεύτερη ερώτηση.
Η V3 και η 870 έχουν σημαντικες διαφορές στην τουφεκιά από πχ την 1100 και 1187;
80 με 90% θεωρώ υπερβολικά υψηλό ποσοστό για τουφεκιές passing. Όσο μεγαλώνουν οι αποστάσεις μικραίνουν και τα ποσοστά επιτυχίας. Δεν είναι θέμα βλητικης απόδοσης αλλά σκοπευτικής ικανότητας. Ξέρω πχ ότι στην απόσταση που τουφεκαω χρειάζομαι μια προσκοπευση της τάξης 12 με 18 μέτρα. Ξέρω επίσης ότι το μήκος της χήνας που τουφεκαω είναι περίπου 60 εκ. Άρα ψαχνω για προσκοπευση 20 με 30 πουλια μπροστά. Οι οποίες αποτυχίες είναι καθαρά σκοπευτικές. Αν ο εγκέφαλος πχ μου υποβάλει 25 πουλια μπροστά, η μπορεί να μου το υπέδειξε λάθος και να θέλω 23 πουλια μόνο μπροστά η εγώ δεν υπολόγισα καλά. Γιαυτο μετά από κάθε Τουφεκιά που δεν στέφθηκε με επιτυχία προσπαθώ να εκτιμήσω που πήγε και να διορθώσω την επόμενη.
Όσο για τα διαφορετικά μοντέλα της Ρεμί έχω V3, 870 και 1100 στην κατοχή μου. Μιλάμε για πολύ μικρές διάφορες μια και η γεωμετρία της καννης σε αυτά τα μοντέλα είναι η ίδια. Προσωπική γνώμη πάντα η σειρά βλητικης απόδοσης όπως την ανέφερα.
 
80 με 90% θεωρώ υπερβολικά υψηλό ποσοστό για τουφεκιές passing.
Αν δηλαδή οι χήνες σου περνούσαν στα 25 μ είναι μεγάλο το ποσοστό ?
Με απλά λόγια ρωτάω το εξής ... με το καλύτερο όπλο σου και το (RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι) στα πόσα μέτρα πιστεύεις ότι σκοτώνεις σε ποσοστό 80-90% καθιστές χήνες ?

Όσο μεγαλώνουν οι αποστάσεις μικραίνουν και τα ποσοστά επιτυχίας. Δεν είναι θέμα βλητικης απόδοσης αλλά σκοπευτικής ικανότητας.
Δηλαδή ένας άριστος σκοπευτής στα 100μ θα σκοτώνει οτιδήποτε μιας και δεν υπάρχει θέμα με την βλητική απόδοση ?
Μάλλον κάτι άλλο εννοείς ...

Όσο για τα διαφορετικά μοντέλα της Ρεμί έχω V3, 870 και 1100 στην κατοχή μου. Μιλάμε για πολύ μικρές διάφορες μια και η γεωμετρία της καννης σε αυτά τα μοντέλα είναι η ίδια. Προσωπική γνώμη πάντα η σειρά βλητικης απόδοσης όπως την ανέφερα.
οκ
 
Αν δηλαδή οι χήνες σου περνούσαν στα 25 μ είναι μεγάλο το ποσοστό ?
Με απλά λόγια ρωτάω το εξής ... με το καλύτερο όπλο σου και το (RC Atomic Steel 36 gr N 1 ατσαλι) στα πόσα μέτρα πιστεύεις ότι σκοτώνεις σε ποσοστό 80-90% καθιστές χήνες ?


Δηλαδή ένας άριστος σκοπευτής στα 100μ θα σκοτώνει οτιδήποτε μιας και δεν υπάρχει θέμα με την βλητική απόδοση ?
Μάλλον κάτι άλλο εννοείς ...


οκ
Στα καθιστά στο ποσοστό που λες θα έλεγα 50 μέτρα για ατσάλινα σκάγια και χήνες.
Ένας αριστος σκοπευτής όπως πχ ο Digweed σε πιατάκια που έχει μελετήσει τις τροχιές έχει ένα στα 3 στα 110 μέτρα. Ακόμη και αυτός στα πουλιά ίσως δυσκολευτεί λίγο να υπολογίσει την ακριβή προσκοπευση που χρειάζεται γιατί τα δεδομένα αλλάζουν σε κάθε πουλί που τουφεκας, αλλά λόγω εικόνων και προπάντων δεξιότητας θα έχει ψηλά ποσοστά. Ταχύτητα πουλιού, διεύθυνση αέρα κλπ. Οι Άγγλοι λένε ότι βολή σε ψηλωμενο φασσιανο στις 100 γιαρδες είναι εφικτή αρκεί να ξέρεις να στείλεις τα σκάγια εκεί που πρέπει και να έχεις το κατάλληλο όπλο, τσοκ και φυσίγγι. Όλα αυτά για μολύβι Ν4. Το βλητικά εφικτό δεν σημαίνει αυτόματα επιτυχία, η σκοπευτική δεινότητα και οι κυνηγετικές εικόνες του οποίου χρήστη σχηματίζουν τα ποσοστά επιτυχίας
 
Στα καθιστά στο ποσοστό που λες θα έλεγα 50 μέτρα για ατσάλινα σκάγια και χήνες.
Δεν ακούγεται υπερβολικό ... δεν έχω εμπειρία με τα ατσάλινα οπότε δεν μπορώ να κρίνω.
Ένας αριστος σκοπευτής όπως πχ ο Digweed σε πιατάκια που έχει μελετήσει τις τροχιές έχει ένα στα 3 στα 110 μέτρα.
Πηγή ? όπλο, φυσίγγια, σκάγια, Νο σκαγιών ? Υπερβολικό ακούγεται ...
Οι Άγγλοι λένε ότι βολή σε ψηλωμενο φασσιανο στις 100 γιαρδες (91m) είναι εφικτή αρκεί να ξέρεις να στείλεις τα σκάγια εκεί που πρέπει και να έχεις το κατάλληλο όπλο, τσοκ και φυσίγγι. Όλα αυτά για μολύβι Ν4.
Το εφικτό δεν σημαίνει και ηθικό (τραυματισμοί), ούτε επίσης και πιθανό ...
Έχω σκοτώσει τρυγόνι στα 75m (μετρημένα) με 8άρια ... είναι πράγματι εφικτό αλλά κάτω από 5% πιθανό, άρα μη ηθικό.
Το βλητικά εφικτό δεν σημαίνει αυτόματα επιτυχία, η σκοπευτική δεινότητα και οι κυνηγετικές εικόνες του οποίου χρήστη σχηματίζουν τα ποσοστά επιτυχίας
Συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό.

Εν τέλει ποια η γνώμη σου για την δοκιμή που έγινε στην 1100 ?
 
Last edited:
Το εχω ξανα πει....το εχω ξανα γραψει. ΕΡΗΜΟΣ - ΘΑΛΑΣΣΑ - ΟΥΡΑΝΟΣ - οι αποστασεις με το
ματι δεν μπορεις να τις υπολογισεις.....Στους υπολογισμους σου εισαι 100% λαθος!!
Παρτε ενα μπαλονι....και αφηστε το να ανεβει 70 - 80 -100 -110 μετρα για να καταλαβεται γιατι μετρα
μιλαμε.
Αυτα τα μετρα θελουν ειδικα φυσιγγια.....Αυτο που βλεπω απο διαφορα βιντεο με κυνηγι παπιας η χηνας
στο εξωτερικο....εχοντας το προνομιο των ομοιωματων...κραχτες κτλ κτλ....οι βολες τους δεν ξεπερνουν
τα 50 μετρα με τιποτα. 50 ΜΕΤΡΑ στην καμερα φαινονται αν οχι διπλασια...το αλλο μισο της αποστασης
στο +. Αυτο το γνωριζω βλεποντας τα βιντεο απο την δικη μου καμερα....Οι αποστασεις στην καμερα ειναι
πλασματικες.

Τωρα οσον αφορα την ΡΕΜΙ 1100 εμενα η αποδοση της δεν μου αρεσε...ο σιδεριάς το boito εβγαλε
πολυ καλυτερες τουφεκιες στα 50 μετρα . Με V1,5-422m/s εβγαλε 68,5% με Ν4+Ν1 σκαγια....οταν η ΡΕΜΙ
στα ιδια μετρα εμεινε στο 57%......Ποναει - δεν ποναει ....τσουζει - δεν τσουζει.....αυτη ειναι η αληθεια!!!
 
Το εχω ξανα πει....το εχω ξανα γραψει. ΕΡΗΜΟΣ - ΘΑΛΑΣΣΑ - ΟΥΡΑΝΟΣ - οι αποστασεις με το
ματι δεν μπορεις να τις υπολογισεις.....Στους υπολογισμους σου εισαι 100% λαθος!!
Παρτε ενα μπαλονι....και αφηστε το να ανεβει 70 - 80 -100 -110 μετρα για να καταλαβεται γιατι μετρα
μιλαμε.
Αυτα τα μετρα θελουν ειδικα φυσιγγια.....Αυτο που βλεπω απο διαφορα βιντεο με κυνηγι παπιας η χηνας
στο εξωτερικο....εχοντας το προνομιο των ομοιωματων...κραχτες κτλ κτλ....οι βολες τους δεν ξεπερνουν
τα 50 μετρα με τιποτα. 50 ΜΕΤΡΑ στην καμερα φαινονται αν οχι διπλασια...το αλλο μισο της αποστασης
στο +. Αυτο το γνωριζω βλεποντας τα βιντεο απο την δικη μου καμερα....Οι αποστασεις στην καμερα ειναι
πλασματικες.

Τωρα οσον αφορα την ΡΕΜΙ 1100 εμενα η αποδοση της δεν μου αρεσε...ο σιδεριάς το boito εβγαλε
πολυ καλυτερες τουφεκιες στα 50 μετρα . Με V1,5-422m/s εβγαλε 68,5% με Ν4+Ν1 σκαγια....οταν η ΡΕΜΙ
στα ιδια μετρα εμεινε στο 57%......Ποναει - δεν ποναει ....τσουζει - δεν τσουζει.....αυτη ειναι η αληθεια!!!
Άστο Νίκο άστο το θέμα ....το κόβω να γίνεται του Καπιτωλίου σε λίγο....καλημέρες‼️
 
Στα καθιστά στο ποσοστό που λες θα έλεγα 50 μέτρα για ατσάλινα σκάγια και χήνες.
Ένας αριστος σκοπευτής όπως πχ ο Digweed σε πιατάκια που έχει μελετήσει τις τροχιές έχει ένα στα 3 στα 110 μέτρα. Ακόμη και αυτός στα πουλιά ίσως δυσκολευτεί λίγο να υπολογίσει την ακριβή προσκοπευση που χρειάζεται γιατί τα δεδομένα αλλάζουν σε κάθε πουλί που τουφεκας, αλλά λόγω εικόνων και προπάντων δεξιότητας θα έχει ψηλά ποσοστά. Ταχύτητα πουλιού, διεύθυνση αέρα κλπ. Οι Άγγλοι λένε ότι βολή σε ψηλωμενο φασσιανο στις 100 γιαρδες είναι εφικτή αρκεί να ξέρεις να στείλεις τα σκάγια εκεί που πρέπει και να έχεις το κατάλληλο όπλο, τσοκ και φυσίγγι. Όλα αυτά για μολύβι Ν4. Το βλητικά εφικτό δεν σημαίνει αυτόματα επιτυχία, η σκοπευτική δεινότητα και οι κυνηγετικές εικόνες του οποίου χρήστη σχηματίζουν τα ποσοστά επιτυχίας
Στα πόσα μέτρα είναι οι χήνες στα βίντεο ρε αγορίνα ; Λύσε μας την απορία .
 
Στα πόσα μέτρα είναι οι χήνες στα βίντεο ρε αγορίνα ; Λύσε μας την απορία .

Φίλε μου μετά από αυτά τα βιντεάκια είχα αρκετό κόσμο που μου έστειλε διάφορες εκτιμήσεις για τα μέτρα. Ένα μπούσουλα έχω. Αφαιρείς τα πολύ ακραία νούμερα και προσανατολίζεσαι στις περισσότερες εκτιμήσεις. Κάποιοι από τους σκοπευτικούς κύκλους μου έγραψαν ότι η εκτίμηση της απόστασης ήταν από τα πρώτα μαθήματα που έχουν κάνει. Επίσης και 'μείς στο κυνήγι χαρτογραφούμε το καρτέρι με αποστασιομετρο για να έχουμε κάποιο μέτρο σύγκρισης. Τα πλανουρια πχ που φαίνονται στην πρώτη εικόνα, είναι στα 30 μέτρα μετρημένα με αποστασιομετρο από μας. Αυτό μπορείς να το πάρεις σαν συγκριτικό. Στο δεύτερο βιντεάκι οι χήνες ήταν τόσο ψηλά που φαίνονταν σαν περιστέρια. Και στις δυο περιπτώσεις κανένας από τους συγκυνηγους μου δεν σήκωσε όπλο. Επίτρεψε μου να μην γράψω για τα εκτιμουμενα μέτρα δημόσια, πολύ ευχαρίστως δίνω τις οποίες εκτιμήσεις έχουν γίνει μέσω πμ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top