Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μα όταν από διατριση -συγκεντρωση_κατανομη δεν υπερτερεί έναντι αλλού ,τότε η πεποίθηση ότι υπερτερεί όλων.... θεωρείται "λόγια καφενείου"
P.s παρεπιπτόντως κ ξάδερφος που αγόρασε Ρεμ 1100 μεταχειρισμένη από Παιανία(ραγισμένη στη βάση κ συγκολλημένη)...μετά από ένα σκασμό φυσιγγια...στα λαμπρό μπλε είχε καταλήξει
Διατρηση Γιαννη δεν εχει μετρηθει, οπως επισης και διατρηση κεντρου και περιφερειας που ειναι πολυ σημαντικοι παραγοντες!!!
 
Δεν υπαρχει διαφορα χρωμιομενης -αχρωμιοτης στην ΠΡΩΤΗ τουφεκια. Μολις ζεσταθουν και αρχιζουν οι "περιεργες" διαστολες αρχιζουν τα προβληματα , οχι μονο του χρωμιου , αλλα και του ειδους του ατσαλιου , κρυογενη ή οχι κλπ, . Διαφορες μετρησιμες ομως βρεθηκαν μονο σε μονοβολα και στα ραβδωτα
και πρεπει να εχουμε δυο ΙΔΙΕΣ καννες χρωμ και αχρωμ . , Νικο εξαιρετικα τα φυσιγγια σου αλλα αυτο εδω το θεμα δεν μορεις να το αποδειξεις.

Καλημερα Κωστή μου !!! Δεν εχω γνωσεις απο οπλα....το εχω ξανα πει...και το ξανα λεω....Αλλα
ακουγα τα διάφορα για την ΡΕΜΙ 1100.....την ειχαν φτασει στον ΘΕΟ με τα λογια τους και τα κατορθωματα
τους στο κυνηγι !!! Ουτε λιγο ουτε πολυ καταβαζαν τα παπια απο τα μεσουρανα!!!!
Καποτε στον κυνηγοτοπο..... μετα απο κυνηγι λαγου ρωτησα εναν που ειχε ΡΕΜΙ 1100....τι φυσιγγια ρινχεις ??
Η απαντηση του με ''ξερανε''..... και σκατα να του βαλω.....τουφεκια μαγκιορα θα μου βγαλει...
Αμ δεν το ειδα πουθενα αυτο στις δοκιμες μου....Ειδα ενα οπλο που με το ζορι επιανε ενα 50%
της τουφεκιας στα 50 μετρα με φυσιγγια ιδιογομωσης....ποσο μαλλον με εμποριου....που πιστευω οτι
θα ηταν κατω απο το 40%..
Και με 40% συγκεντρωση μονο απο τυχη παιρνεις θηραμα....αυτο πιστευω εγω....ισως να κανω λαθος.
Τωρα εαν τα 50 μετρα θεωρουνται ''μεσουρανα΄΄.....αυτο το αφηνω στην κριση σου!!!
Εγω ειδα ενα οπλο που τα 45 μετρα τα ''εχει''....αναλογα το σεταπ....και τα 50 μετρα μονο με λαμπαδα
στην Παναγιά....αυτα ειναι τα δικα μου κριτηρια....και σε οποιον αρεσουν....Ο καθε ενας μας εχει τα
δικα του......Τωρα ο καθε ενας ας πιστευει οτι θελει.....Δικαιωμα του ειναι!!!

ΥΓ. Δεν θα ασχοληθω αλλο με αυτο το οπλο...Τα δικα μου συμπερασματα εβγαλα....και αυτο μου φτανει φιλε!!!
 
Φίλε Νίκο εγώ αυτά που γράφω τα βλέπω με τα μάτια μου. Τα σκοτωματα δε περιγράφονται στο καφενείο, άσε που δεν πάω κιόλας.Τα φυσίγγια μου τα δοκιμάζω και εγώ στον πίνακα (1-2 τουφεκιές) αλλα πολλές φορές στο κυνήγι δε βγάζουν αυτό που βλέπω. Γι αυτό και είπα ότι και να δω δε με συγκινεί.Τωρα για τα λόγια καφενειου και τις παρωπιδες πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...;;;

Φιλε Δημητρη ξεκινω απο το τελος...Λογια καφενειου ειναι αυτο που εγραψε ποιο πανω ο φιλος
johnny brow.!!!
Oσον αφορα τις παρωπιδες το λεω για αυτους που δεν πιστευουν στο χαρτι και στο τι λεει ο
ταχογραφος....δλδ δεν πιστευουν στις δοκιμες...δικαιωμα τους ειναι....
Τωρα εαν τα φυσιγγια σου δεν βγαζουν στον κυνηγοτοπο αυτο που βλεπεις στο χαρτι....δωσε μου ΕΝΑ
ΔΥΟ απο τα σεταπ που ριχνεις.....να στα ''μετρησω'' και να σου πω γιατι συμβαινει αυτο.
Προσωπικα...μονο το χαρτι.....τον ταχογραφο....και βιβλιο διατρησης πιστευω...ολα τα αλλα για μενα
ειναι λογια καφενειου.
 
Που υπερέχει βαλλιστικά η Supersport συγκριτικά με άλλες Benelli;
Προσωπική μου γνώμη από 2 super sport δικές μου,πουθενά δεν υπερέχει βαλλιστικά..
Όπως έχω γράψει και παλιότερα η μία από τις δύο σε πίνακα μου έκανε σκορποσκαγια,την δεύτερη δεν την δοκίμασα...
Στα θηράματα όμως όλα καλά...
 
Εδώ θα διαφωνησουμε κύριε Νίκο...
Δεν τα λες και "λίγα" τα 25 μέτρα στην τσίχλα...
Και όταν έχουμε μια πυκνή κατανομή στα 25 μέτρα με 4* έχουμε τουλάχιστον άλλα 5 μέτρα δραστικό με το 4*
Εγώ τουλάχιστον πέρα απο τα μπασιματα που αναλόγως το καρτέρι χρησιμοποιώ 3* και 2* το υπόλοιπο διάστημα δουλεύω μονίμως το 4* με ωραία αποτελέσματα...

Τακη μου . Στα 25 μετρα με 4**** δουλευω μισοταπες. Το κανω αυτο γιατι στα δικα μου φυσιγγια στα
20 μετρα με διαμαντε μισοταπα εχω 93% συγκεντρωση και στα 25 μετρα 82% οπως καταλαβαινεις
εαν βαλω ''κανονικο'' βυσμα σε αυτα τα μετρα ....το θηραμα θα το μαζευω με το στιποχαρτο.
Καπου υπαρχουν φωτο με αυτα τα φυσιγγια....δεν θυμαμαι σε ποιο ΘΕΜΑ ειναι αλλα υπαρχουν φιλε!!!
 
Διατρηση Γιαννη δεν εχει μετρηθει, οπως επισης και διατρηση κεντρου και περιφερειας που ειναι πολυ σημαντικοι παραγοντες!!!

Φιλαρα ακου!!! Πως να μετρησω διατρηση σε ενα ''σκορποχωρι'' ?? Οταν με ζορι εχω 100 σκαγια μεσα
στον κυκλο....που να βαλω το βιβλιο ωστε να το βρει εστω και ΕΝΑ σκαγι ?? Στο κεντρο η στην περιφερεια ??
Περα απο αυτο.....Εχεις κανει δοκιμες και ξερεις.....ασχετος δεν εισαι !!!!
Στα 50 μετρα το Ν4 με διαμετρο 3,10 και ταχυτητα V1,5-424m/s εχει διατρηση 44 φυλλα σχολικου βιβλιου.
Στα ιδια μετρα το ιδιο σκαγι με V1,5 -418m/s εχει 36 φυλλα διατρηση.
Το σεταπ που δοκιμασα η ΡΕΜΙ εδωσε σε τρεις τουφεκιες V1,5- 401 - 402 -404 m/s με διαμετρο
σκαγιου 3χιλιοστα ας ειχε 25-30 φυλλα.....και τι εγινε ?? Τι να το κανω και αν εχει διατρηση....απο την
στιγμη που τα ποσοστα της ειναι στο 35- 40% περιπου σε εμπορικο φυσιγγιο.....και μονο απο τυχη θα παρεις θηραμα σε αυτα μετρα ???

ΥΓ. Η διατρηση παει συμφωνα με την διαμετρο και την ταχυτητα ( ενεργεια ) του σκαγιου ...και αυτο
το ξερεις!!!!
 
Στο γενικα ναι μεσα εισαι!!

Φιλαρα ακου!!! Πως να μετρησω διατρηση σε ενα ''σκορποχωρι'' ?? Οταν με ζορι εχω 100 σκαγια μεσα
στον κυκλο....που να βαλω το βιβλιο ωστε να το βρει εστω και ΕΝΑ σκαγι ?? Στο κεντρο η στην περιφερεια ??
Περα απο αυτο.....Εχεις κανει δοκιμες και ξερεις.....ασχετος δεν εισαι !!!!
Στα 50 μετρα το Ν4 με διαμετρο 3,10 και ταχυτητα V1,5-424m/s εχει διατρηση 44 φυλλα σχολικου βιβλιου.
Στα ιδια μετρα το ιδιο σκαγι με V1,5 -418m/s εχει 36 φυλλα διατρηση.
Το σεταπ που δοκιμασα η ΡΕΜΙ εδωσε σε τρεις τουφεκιες V1,5- 401 - 402 -404 m/s με διαμετρο
σκαγιου 3χιλιοστα ας ειχε 25-30 φυλλα.....και τι εγινε ?? Τι να το κανω και αν εχει διατρηση....απο την
στιγμη που τα ποσοστα της ειναι στο 35- 40% περιπου σε εμπορικο φυσιγγιο.....και μονο απο τυχη θα παρεις θηραμα σε αυτα μετρα ???

ΥΓ. Η διατρηση παει συμφωνα με την διαμετρο και την ταχυτητα ( ενεργεια ) του σκαγιου ...και αυτο
το ξερεις!!!!
Πολύ σωστά‼️
 
Προσωπική μου γνώμη από 2 super sport δικές μου,πουθενά δεν υπερέχει βαλλιστικά..
Όπως έχω γράψει και παλιότερα η μία από τις δύο σε πίνακα μου έκανε σκορποσκαγια,την δεύτερη δεν την δοκίμασα...
Στα θηράματα όμως όλα καλά...
Φιλε γιαυτο τα συζηταμε για να διαπιστώσουμε τι γινεται ειχα και μπενελι σεντρο και μπεκατσια την πρωτη και ντουφεκουσα με ολες και με ενα φιλο μαζι που ειχε την πρωτη μ1 μπενελι επανειλημενως σε καρτερια τσιχλας βλεπαμε οτι το οπλο και σκοτωματα το ςς και σε βεληνεκες ηταν καλύτερο με διαφορα και εκανα και κωνο στη σεντρο της εβαλα επανω μπριλει τσοκ γιτι ηταν και ελαφρια μηπως και πλησιασει την ςς ουτε για αστεια δεν την εφτανε μιλαμε για δικα μου οπλα τα εβλεπα στο τερεν και τα ειχα και με φτιαγμενα κοντακια βελτιωση καλη ειχε η μπεκατσια οταν της βιδωνα επανω τα τσοκ της ςς αλλα και παλι δεν την έφτανε.Αυτες ειναι οι παρατηρησεις οι δικές μου
 
Βάζω τις σωστές διαμέτρους από την 1187 μήπως βγάλουμε άκρη με τον αυλό.
Λογικά είναι 18,4-18,5.
0,1mm από όσα έχω διαβάσει είναι οι ανοχές όλων των αυλών οπότε μην ψάχνετε ακρίβεια 0,01mm.

Την προηγούμενη φορά μου χάλασε το παχύμετρο ... :)
Το παχύμετρο είναι διακριβωμένο με πλακίδια αναφοράς ...

IMG_20210214_124020.jpg IMG_20210214_124610.jpg IMG_20210214_123857.jpg IMG_20210214_123800.jpg
 
Φιλαρα ακου!!! Πως να μετρησω διατρηση σε ενα ''σκορποχωρι'' ?? Οταν με ζορι εχω 100 σκαγια μεσα
στον κυκλο....που να βαλω το βιβλιο ωστε να το βρει εστω και ΕΝΑ σκαγι ?? Στο κεντρο η στην περιφερεια ??
Περα απο αυτο.....Εχεις κανει δοκιμες και ξερεις.....ασχετος δεν εισαι !!!!
Στα 50 μετρα το Ν4 με διαμετρο 3,10 και ταχυτητα V1,5-424m/s εχει διατρηση 44 φυλλα σχολικου βιβλιου.
Στα ιδια μετρα το ιδιο σκαγι με V1,5 -418m/s εχει 36 φυλλα διατρηση.
Το σεταπ που δοκιμασα η ΡΕΜΙ εδωσε σε τρεις τουφεκιες V1,5- 401 - 402 -404 m/s με διαμετρο
σκαγιου 3χιλιοστα ας ειχε 25-30 φυλλα.....και τι εγινε ?? Τι να το κανω και αν εχει διατρηση....απο την
στιγμη που τα ποσοστα της ειναι στο 35- 40% περιπου σε εμπορικο φυσιγγιο.....και μονο απο τυχη θα παρεις θηραμα σε αυτα μετρα ???

ΥΓ. Η διατρηση παει συμφωνα με την διαμετρο και την ταχυτητα ( ενεργεια ) του σκαγιου ...και αυτο
το ξερεις!!!!
Δηλαδη οταν σε μια δοκιμη υπαρχει διαφορα 10 η 20 σκαγια δεν μπορουμε να μετρησουμε διατρηση?
Στο πει και πιο παλια θα στο πω και αλλη μια, μην εισαι τοσο απολυτος σε καποια θεματα...τα φαινομενα απατουν καμια φορα...
Δοκιμασες ενα οπλο και καταριφθηκε ο μυθος...θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη.
Και για το δικο μου οπλο ελεγες οτι οι τουφεκιες ειναι αποτελεσμα του Κικς αλλα ειναι στα ιδια με το φουλ του οπλου, αρα ειναι η κανη του οπλου πολυ καλη και οχι το τσοκ.
Τι μπορει να κανει η νεροσωληνα μου και που κοβει με εμπορικα φυσιγγια που ειναι για πεταμα το ξερω πολυ καλα, αν γεμισω κι ολας θα ανεβουν αρκετα τα μετρα 100% αλλα δεν θελω να μπλεξω μ'αυτα λογω χρονου.
 
Απ' ότι σου δείχνει το συγκεκριμένο παχύμετρο, πρόσθεσε 0.07 με 0.1χιλ. επιπλέον (σ' αυτές τις διαμέτρους).
Για ακριβέστερες μετρήσεις χρειάζεται εσωτερικό μικρόμετρο ή αυλόμετρο (ή έστω παχύμετρο με τις πίσω ¨"δαγκάνες" στρογγυλεμένες).
 
Δηλαδη οταν σε μια δοκιμη υπαρχει διαφορα 10 η 20 σκαγια δεν μπορουμε να μετρησουμε διατρηση?
Στο πει και πιο παλια θα στο πω και αλλη μια, μην εισαι τοσο απολυτος σε καποια θεματα...τα φαινομενα απατουν καμια φορα...
Δοκιμασες ενα οπλο και καταριφθηκε ο μυθος...θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη.
Και για το δικο μου οπλο ελεγες οτι οι τουφεκιες ειναι αποτελεσμα του Κικς αλλα ειναι στα ιδια με το φουλ του οπλου, αρα ειναι η κανη του οπλου πολυ καλη και οχι το τσοκ.
Τι μπορει να κανει η νεροσωληνα μου και που κοβει με εμπορικα φυσιγγια που ειναι για πεταμα το ξερω πολυ καλα, αν γεμισω κι ολας θα ανεβουν αρκετα τα μετρα 100% αλλα δεν θελω να μπλεξω μ'αυτα λογω χρονου.

Αλεξ ειμαι απολυτος σε αυτα που δοκιμαζω....σε αυτα που δεν δοκιμαζω ....δεν εχω αποψη.
Δεν πηγα να γκρεμησω κανενα ΜΥΘΟ....ο καθε ενας μας εβγαλε τα συμερασμα τα του......Το δικο μου
συμπερασμα το εγραψα ποιο πανω.... και στο ξανα λεω...ΜΥΘΟΣ ειναι οτι βγαζει καλυτερες τουφεκιες
απο άλλα οπλα.....Μιλαω για συγκεκριμενο οπλο ΡΕΜΙ 1100....και ΟΧΙ για ολες της ΡΕΜΙ .!!!!
 
Έχει κανένας αξιόπιστα δεδομένα σε πίνακες ή άλλη μορφή για τα τσοκ σε συνάρτηση με την συγκέντρωση;
Πχ 0.5mm στένωση, Νο5, 40m, 70% σε κύκλο 75cm.
Θέλω διάφορες αποστάσεις ...

Τονίζω το αξιόπιστα δεδομένα ... από κάποιο οργανισμό ή την SAAMI κτλ
 
Έχει κανένας αξιόπιστα δεδομένα σε πίνακες ή άλλη μορφή για τα τσοκ σε συνάρτηση με την συγκέντρωση;
Πχ 0.5mm στένωση, Νο5, 40m, 70% σε κύκλο 75cm.
Θέλω διάφορες αποστάσεις ...

Τονίζω το αξιόπιστα δεδομένα ... από κάποιο οργανισμό ή την SAAMI κτλ

Δεν ξερω εαν υπαρχουν τετοιοι πινακες....Αυτο που βλεπω στις δοκιμες μου , ειναι οτι συγκεντρωση
δεν αλλαζει μονο απο το νουμερο του τσοκ....
Αλλαζει απο την ταχυτητα...το στησιμο του φυσιγγιου...το νουμερο και την ποιοτητα σκαγιων.....
και λογικα βεβαια απο την αποσταση.
Σε καθε στησιμο, καθε ταχυτητα , καθε νουμερο σκαγιων+την ποιοτητα , αλλαζουν τα πάντα!!!
ΥΓ. Μακαρι να υπαρχει τετοιος πινακας!!!
 
Παιδιά όταν υπάρχουν industry standards ή απλά standards για τις συγκεντρώσεις ανά στένωση και ανά απόσταση είναι τρελό να μιλάμε για κάνες θαύματα.
Αν μια κάνη με κύλινδρο στα 35μ βάζει όλα τα σκάγια σε έναν κύκλο 20εκ κάποιος θα την χαρακτήριζε κάνη θαύμα ... εγώ απλά μια άχρηστη κάνη για κυνήγι.
Πρέπει να ορίσουμε ξανά τι σημαίνει "βλητική υπεροχή στις κάνες".
Δυστυχώς όταν κάποιος αποφασίζει να αγοράσει ένα όπλο δεν έχει την δυνατότητα να πάρει 100 διαφορετικά όπλα (ενδεχομένως 5 ίδια όπλα από κάθε τύπο) να τα δοκιμάσει στις αποστάσεις που θέλει με τα φυσίγγια που θέλει και να κρατήσει αυτό που του αρμόζει περισσότερο.
Διαφορές σε αυλούς και τσόκ υπάρχουν ακόμα και μεταξύ 2 κανών του ίδιου τύπου όπλου.
0,1mm μεγαλύτερος αυλός και 0,1 στενότερο τσόκ ... να μια μικρή κάνη θαύμα που τουφεκάει λίγο καλύτερα από μια όμοια.
Βιδώνεις στην χειρότερη 1 τσόκ πιο στενό και έχεις τις ίδιες περίπου κατανομές.

Δεν είδα (σε βίντεο) :) τα πανάκριβα αγγλικά δίκαννα ή τις ακριβές σειρές της beretta, perazzi κτλ να φτιάχνουν κατανομές 20εκ στα 35μ.
Αντίθετα είδα νορμάλ κατανομές.
Τα όπλα αυτά των 10-50.000€ δεν σκοτώνουν και σκοτώνουν τα όπλα του χιλιάρικου?

Και για να απαντήσω στον Νίκο παραπάνω.
Έτσι είναι Νίκο και είναι λογικό.
Τσόκ, ταχύτητα, ποιότητα σκαγιών, υλικά βυσμάτωσης αλλάζουν τα πάντα αλλά το πόσο δεν ξέρω, ίσως και δραματικά.
Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστές όπλων τσεκάρουν τις αποδόσεις των κανών πάντα με πολύ καλά φυσίγγια !!!

Δες στο 11:50-12:50

Ψάξτε επίσης για κατανομές των perazzi ... έχει πολύ ενδιαφέρον. (Αν βρείτε καμία ....)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top