Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η επιστημονικη μεθοδος εχει καποια βηματα....
Παρατηρηση... Διατυπωση υποθεσης.... Ελεγχος της υποθεσης με σειρα περιαματων.... Επιβεβαιωση η απορριψη της υποθεσης.....
Αν επιβεβαιωθει η υποθεση, πρεπει να αποδειχθει γτ και πως, ωστε να καταληξουμε στην αντικειμενικη αληθεια....
Αν απορριφθει, πρεπει να ξαναπαρατηρησουμε, ωστε να σκεφτουμε νεα υποθεση και να την ελεγξουμε.....

Αποδειξη δε μπορει να ειναι λοιπον υποκειμενικη παρατηρηση.... Ουτε υποθεση.....

Το περιφημο "το σκοτωμα βιωνεται και δεν περιγραφεται" δεν ειναι αποδειξη, ειναι μια τελειως υποκειμενικη παρατηρηση και ως εκ τουτου δε μπορει να καταστει κοινη αποδεκτη αληθεια.

Αν θελουμε απλα να λεμε λογια..... παμε στο θεμα του @Μαριος "ποιος την εχει μεγαλυτερη"

Αν θελουμε σιγα σιγα να προσεγγιζουμε την αληθεια και την πραγματικοτητα θα πρεπει με ψυχραιμια να βλεπουμε τα πειραματα.....
Αυτος ο πρωτος μικρος κυκλος πειραματων του κυριου @ΝίκοςΠ ΔΕΝ εχει αποδειξει τιποτα..... Ακομα......
Δεν ειναι μπουρουχες οι Ρεμι..... Δεν ειναι υπεροπλα τα Μπερετα......
Μιλαμε για καννες μαζικης παραγωγης.... Στην επομενη συγκριση μπορει τα αποτελεσμα να ειναι τελειως αναποδα......
 
εχω 40 χρονια beretta & Benelli και οι τουφεκιες που βλεπω με την 390 ειναι τυπικες για 30μ 3* . σφιχτα κεντρα και αραιοτερη περιφερεια , με μια καποια ανισοκατανομη.
Η Ρεμι με εξαιρετικη κατανομη -αλατιερα χωρις πυκνοτητα στο κεντρο.(ο λογος που εχει τη φημη οτι σκοτωνει καλυτερα)
Συμπερασμα: Λιγοι αριστοι σκοπευτες σε μακρυνες βολες θα βοηθουνταν πολυ απο τη Μπερεττα , η υπολοιποι ομως σε κοντινες -μακρυνες απο τη Ρεμι

Ολες οι αποψεις σεβαστες για μενα.!! Εγω θεωρω το σταθερο τσοκαρισμα οτι μονο μειον εχει!!
Τα στοκ ''φτιαχνουν'' ολες τις τουφεκιες στα γουστα του καθε ενος.
Φαντασου την τουφεκια της δοκιμης με 4**** αστρα στην μπερεττα στα 30 μετρα και στα
35 με τα 3*** αστρα της δοκιμης....Το οτι σκοτωνει καλυτερα η ΡΕΜΙ ειναι ΜΥΘΟΣ.....ΟΛΑ
τα οπλα σκοτωνουν...Στα 40 μετρα η ΡΕΜΙ με την ιδια τουφεκια απο τα κενα που θα εχει
θα περναει γαιδαρος!!! Ενω με την μπερεττα και 3*** αστρα το θηραμα δεν εχει καμια τυχη!!!
Το ''μακρια''.....και αν ειναι ΜΥΘΟΣ.!!!!! Το ειδαμε και αυτο στα 50 μετρα.
Αυτη ειναι η αποψη μου.... :)
 
Η επιστημονικη μεθοδος εχει καποια βηματα....
Παρατηρηση... Διατυπωση υποθεσης.... Ελεγχος της υποθεσης με σειρα περιαματων.... Επιβεβαιωση η απορριψη της υποθεσης.....
Αν επιβεβαιωθει η υποθεση, πρεπει να αποδειχθει γτ και πως, ωστε να καταληξουμε στην αντικειμενικη αληθεια....
Αν απορριφθει, πρεπει να ξαναπαρατηρησουμε, ωστε να σκεφτουμε νεα υποθεση και να την ελεγξουμε.....

Αποδειξη δε μπορει να ειναι λοιπον υποκειμενικη παρατηρηση.... Ουτε υποθεση.....

Το περιφημο "το σκοτωμα βιωνεται και δεν περιγραφεται" δεν ειναι αποδειξη, ειναι μια τελειως υποκειμενικη παρατηρηση και ως εκ τουτου δε μπορει να καταστει κοινη αποδεκτη αληθεια.

Αν θελουμε απλα να λεμε λογια..... παμε στο θεμα του @Μαριος "ποιος την εχει μεγαλυτερη"

Αν θελουμε σιγα σιγα να προσεγγιζουμε την αληθεια και την πραγματικοτητα θα πρεπει με ψυχραιμια να βλεπουμε τα πειραματα.....
Αυτος ο πρωτος μικρος κυκλος πειραματων του κυριου @ΝίκοςΠ ΔΕΝ εχει αποδειξει τιποτα..... Ακομα......
Δεν ειναι μπουρουχες οι Ρεμι..... Δεν ειναι υπεροπλα τα Μπερετα......
Μιλαμε για καννες μαζικης παραγωγης.... Στην επομενη συγκριση μπορει τα αποτελεσμα να ειναι τελειως αναποδα......

Θα υπάρξει και δευτερος κυκλος Ντοκορ ωστε να εχουμε καλυτερη εικονα...
Εχεις δικιο.....για καννες μαζικης παραγωγης μιλαμε.
Την αλλη εβδομαδα θα μου φερουν μια αλλη ΡΕΜΙ....Οποτε θα ξεκινησω τον δευτερο κυκλο
δοκιμων!!!
ΥΓ. Ειλικρινα ειμαι περιεργος για το αν θα εχουν διαφορες....τα ιδια σεταπ θα δοκιμασω.
 
Ολες οι αποψεις σεβαστες για μενα.!! Εγω θεωρω το σταθερο τσοκαρισμα οτι μονο μειον εχει!!
Τα στοκ ''φτιαχνουν'' ολες τις τουφεκιες στα γουστα του καθε ενος.
Φαντασου την τουφεκια της δοκιμης με 4**** αστρα στην μπερεττα στα 30 μετρα και στα
35 με τα 3*** αστρα της δοκιμης....Το οτι σκοτωνει καλυτερα η ΡΕΜΙ ειναι ΜΥΘΟΣ.....ΟΛΑ
τα οπλα σκοτωνουν...Στα 40 μετρα η ΡΕΜΙ με την ιδια τουφεκια απο τα κενα που θα εχει
θα περναει γαιδαρος!!! Ενω με την μπερεττα και 3*** αστρα το θηραμα δεν εχει καμια τυχη!!!
Το ''μακρια''.....και αν ειναι ΜΥΘΟΣ.!!!!! Το ειδαμε και αυτο στα 50 μετρα.
Αυτη ειναι η αποψη μου....
Σωστός!!!!!!
 
Θα υπάρξει και δευτερος κυκλος Ντοκορ ωστε να εχουμε καλυτερη εικονα...
Εχεις δικιο.....για καννες μαζικης παραγωγης μιλαμε.
Την αλλη εβδομαδα θα μου φερουν μια αλλη ΡΕΜΙ....Οποτε θα ξεκινησω τον δευτερο κυκλο
δοκιμων!!!
ΥΓ. Ειλικρινα ειμαι περιεργος για το αν θα εχουν διαφορες....τα ιδια σεταπ θα δοκιμασω.
Θα σου φερω εγω τη δικη μου κυρΝικο οταν τελειωσει η καραντινα να κανεις οσες δοκιμες θες, 66εκ κανη εχει να δουμε πως ριχνει κι αυτη η νεροσωληνα...ωραιες οι δοκιμες σου οπως παντα!!!
 
Αυριο....Θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος....θα δοκιμασω στα 30 μετρα τα 28
γραμμαρια...
Σημερα δεν ειχα χρονο.
Κύριε Νίκο ν9 32gr έχεις έτοιμα??
Αν έχεις κάνε μια δοκιμουλα πάλι στα 30 με 3*η στα 25 με 4*
 
Κύριε Νίκο ν9 32gr έχεις έτοιμα??
Αν έχεις κάνε μια δοκιμουλα πάλι στα 30 με 3*η στα 25 με 4*

Δεν εχω Ν9 Τακη μου.....το εχω καταργησει......Ν8 στο πολυ κρυο και Ν8,5 για τους υπολοιπους
καιρους.
Τι να την κανεις βρε Τακη μου τα 25 μετρα με 4**** ??? Σε αυτα μετρα ριχνουμε μισοταπες
βρε φιλε....
 
ω ρε μάνα μου το μυδράλιο 10% κάτω και σήμερα, έτσι να σκορπάει λιγάκι να βοηθάει σκοπευτικά τους όρτσα
εμείς βολευόμαστε και με τα στενοτούφεκα
Θα επρεπε Βασιλη να κρατας μια πισινη πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα και επισης να προβληματιστεις λιγο που η μια κανη ειναι μαγκνουμ ενω η αλλη οχι...το ποστ του @Caesar πιο πανω μηπως το διαβασες?
Αν ηταν και τα δυο οπλα μαγκνουμ θα ηταν δικαιη η συγκριση, τωρα ειναι λιγο μπερδεμα η δοκιμη πιστευω, συν οτι η δοκιμη ειναι με μπερετα και οχι με μπενελι...μπενελι το εχω ξαναπει οτι η ss αξιζει με χιλια αλλα εχει και 2000+
 
Θα σου φερω εγω τη δικη μου κυρΝικο οταν τελειωσει η καραντινα να κανεις οσες δοκιμες θες, 66εκ κανη εχει να δουμε πως ριχνει κι αυτη η νεροσωληνα...ωραιες οι δοκιμες σου οπως παντα!!!

Αλεξ......εσυ εχεις οπλο φιλε....και πολυ σοβαρο οπλο......Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω
απο τις δοκιμες σου.
Προς θεου.....δεν παω να αποδειξω οτι η ΡΕΜΙ δεν ειναι καλο οπλο....δεν συγκρινουμε οπλα.
Την θεωρια ψαχνουμε της αχρωμιωτης με την χρωμιωμενη καννη.....
Μια αχρωμιωτη καννη θελει πολλες...μα πολλες περισσοτερες εργατοωρες για να φτιαχτει
και πολυ μεγαλη διαδικασια....Αυτο το γνωριζω....
Απο την αλλη δεν μπορω να ακουω λογια καφενειου....οτι η ΡΕΜΙ 1100 κατεβαζει τα αστρα
απο τον ουρανο....
Τον ΜΥΘΟ ....του ΘΡΥΛΟΥ ( ΡΕΜΙ 1100 ) ψαχνω φιλε!!!
 
Θα επρεπε Βασιλη να κρατας μια πισινη πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα και επισης να προβληματιστεις λιγο που η μια κανη ειναι μαγκνουμ ενω η αλλη οχι...το ποστ του @Caesar πιο πανω μηπως το διαβασες?
Αν ηταν και τα δυο οπλα μαγκνουμ θα ηταν δικαιη η συγκριση, τωρα ειναι λιγο μπερδεμα η δοκιμη πιστευω, συν οτι η δοκιμη ειναι με μπερετα και οχι με μπενελι...μπενελι το εχω ξαναπει οτι η ss αξιζει με χιλια αλλα εχει και 2000+

Εδω διαφωνω μαζι σου Αλεξ. Οι δοκιμες εγιναν με φυσιγγια 2,3/4 ....η δοκιμη δεν ειναι
''μπερδεμα''....ειναι σωστες οι δοκιμες φιλε!!!
 
Θα επρεπε Βασιλη να κρατας μια πισινη πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα και επισης να προβληματιστεις λιγο που η μια κανη ειναι μαγκνουμ ενω η αλλη οχι...το ποστ του @Caesar πιο πανω μηπως το διαβασες?
Αν ηταν και τα δυο οπλα μαγκνουμ θα ηταν δικαιη η συγκριση, τωρα ειναι λιγο μπερδεμα η δοκιμη πιστευω, συν οτι η δοκιμη ειναι με μπερετα και οχι με μπενελι...μπενελι το εχω ξαναπει οτι η ss αξιζει με χιλια αλλα εχει και 2000+
Φίλε Αλεξ όταν κάνουμε μια δοκιμή κυνηγετικών όπλων ποιες παραμέτρους πρέπει να λαμβανουμε υπόψιν;
Το ερώτημα είναι γενικό και οχι προσωπικό σε εσενα.
 
Φίλε Αλεξ όταν κάνουμε μια δοκιμή κυνηγετικών όπλων ποιες παραμέτρους πρέπει να λαμβανουμε υπόψιν;
Το ερώτημα είναι γενικό και οχι προσωπικό σε εσενα.
Πιστευω πρεπει να εχουν ιδια θαλαμη, ιδια συσφιξη και να τσεκαρουμε βεβαια και σε τι κατασταση βρισκεται η κανη καθε οπλου, μπορει πχ η μια να εχει οξειδωσεις...η καποιο αλλο θεμα...
Επισης θα πρεπει να δοκιμασουμε και μερικα διαφορετικα κυαθια για να εχουμε ασφαλες συμπερασμα, επισης στη συγκεκριμενη δοκιμη θα προτιμουσα κανη μαγκνουμ με τσοκ για να βγαλω συμπερασμα και οχι σταθερο τσοκ.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
 
Αλεξ......εσυ εχεις οπλο φιλε....και πολυ σοβαρο οπλο......Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω
απο τις δοκιμες σου.
Προς θεου.....δεν παω να αποδειξω οτι η ΡΕΜΙ δεν ειναι καλο οπλο....δεν συγκρινουμε οπλα.
Την θεωρια ψαχνουμε της αχρωμιωτης με την χρωμιωμενη καννη.....
Μια αχρωμιωτη καννη θελει πολλες...μα πολλες περισσοτερες εργατοωρες για να φτιαχτει
και πολυ μεγαλη διαδικασια....Αυτο το γνωριζω....
Απο την αλλη δεν μπορω να ακουω λογια καφενειου....οτι η ΡΕΜΙ 1100 κατεβαζει τα αστρα
απο τον ουρανο....
Τον ΜΥΘΟ ....του ΘΡΥΛΟΥ ( ΡΕΜΙ 1100 ) ψαχνω φιλε!!!
Νίκο μου όταν θα πας στο βάλτο με Remington τότε θα καταλάβεις γιατί κανες μηλαμε τα έχω δοκιμάσει ολλα και δεν είμαι ο μόνος
Καλά τα χαρτιά αλλά στο τερέν θα δεις αλά πράγματα εγώ που σου το λέω έχω πετάξει δύο όπλα έτσι μια 303 και μια super 90 έχουν πέραση από τα χέρια μου 50 και τώρα κατέχω κάνα 10αρια σαν την remi καμία στα χωντρα κυνήγια μετά ακολουθεί η Mossberg
 
Νίκο μου όταν θα πας στο βάλτο με Remington τότε θα καταλάβεις γιατί κανες μηλαμε τα έχω δοκιμάσει ολλα και δεν είμαι ο μόνος
Καλά τα χαρτιά αλλά στο τερέν θα δεις αλά πράγματα εγώ που σου το λέω έχω πετάξει δύο όπλα έτσι μια 303 και μια super 90 έχουν πέραση από τα χέρια μου 50 και τώρα κατέχω κάνα 10αρια σαν την remi καμία στα χωντρα κυνήγια μετά ακολουθεί η Mossberg
Τεο μιλας γενικοτερα για ρεμικτον πιστευω....και οχι για το συγκεκριμενο οπλο 1100....ή
κανω λαθος ??
 
Εφόσον τα 5 επιπλέον εκατοστά δεν είναι παρά τριβές όπως αναφέρεις ,τότε πως έχουμε μικρή αύξηση ταχύτητας στις 76αρες κανες?
Γιατι πολλη απλα καποια σεταπ δηνουν ακομα ωθηση περα απο τα 71 εκ...
Εση και εγω ομως οταν βαλουμε ενα φυσιγγι στην θαλαμη μας και ρηξουμε με 61 - 71 - 81 εκ κανη δεν θα καταλαβουμε διαφορα....
Απο θεμα ταχυτητας ενοο.
Ακομα και οταν εχεις ενα μονο οπλο με 61 εκ κανη και ρηχνεις ολα σου τα φυσηγγια....ακομα και τοτε αυτο το 3-5-7% παραπανω ταχυτητα που θα επερνες με μια 81 εκ δεν μπορεις να το γνωρηζεις οτι υπαρχει....
Αλλα οταν θα βαλεις τον ταχογραφο μπροστα τοτε θα δεις της διαφορες....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top