Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και η διάτρηση εξαρτάται από μέγεθος - πυκνότητα σκαγιού και την ταχύτητα κρούσης που με την σειρά της εξαρτάται από την αρχική.
Εννοείται απλά η ντουφεκια με διβασικη σε δυσκολο περβαλον θα διατηρησει τα χαρακτηριστικα της κατα πολυ μεγαλυτερο ποσοστό απο την μονοβασικη αυτο ηθελα να πω και εγραψα τη λεξη διάτρηση
 
Εριξα μονο 2 τουφεκιες σημερα σε δοκιμες παντα....Μια στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα...και Ν3
σκαγια.....με μαλλινη ταπα αλιπαστη - ακερωτη.....και πιστευω οτι συγχωρει καποια σκοπευτικα λαθη
Εαν καποιος το στησει το σεταπ με Ν4 σκαγια.....τοτε θα γελασει καθε πικραμενος....
Και μια ακομα στα 35 μετρα με 3*** αστρα....ηθελα να τσεκαρω την κατω καννη του Boito....
Τελικα,,,,,,αν και φτηνο ολπο....μια χαρα τουφεκιες βγαζει....να μην ξυνω ''πληγες'' αλλα κατι ''επωνυμα''
τα θελει για ''πρωινο''.... ;)

ΥΓ. Φωτο θα βαλει ο φιλος ο Αλεξ.....αυτος την ''πληρωνει''....σχεδον παντα....και τον ευχαριστω πολυ!!!!:)
 
Επειδή φίλε μου θέλω να ρίξω όσο μπορώ τα ίδια φισιγγια σε ολο τον χρόνο, αμετάβλητα ότι καιρό κ να κάνει και κυρίως να ξερω την καλύτερα την προσκοπευση για γίνω sniper :)
Γιατί χρησιμοποιείς μόνο διβασικες?
 
Εριξα μονο 2 τουφεκιες σημερα σε δοκιμες παντα....Μια στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα...και Ν3
σκαγια.....με μαλλινη ταπα αλιπαστη - ακερωτη.....και πιστευω οτι συγχωρει καποια σκοπευτικα λαθη
Εαν καποιος το στησει το σεταπ με Ν4 σκαγια.....τοτε θα γελασει καθε πικραμενος....
Και μια ακομα στα 35 μετρα με 3*** αστρα....ηθελα να τσεκαρω την κατω καννη του Boito....
Τελικα,,,,,,αν και φτηνο ολπο....μια χαρα τουφεκιες βγαζει....να μην ξυνω ''πληγες'' αλλα κατι ''επωνυμα''
τα θελει για ''πρωινο''.... ;)

ΥΓ. Φωτο θα βαλει ο φιλος ο Αλεξ.....αυτος την ''πληρωνει''....σχεδον παντα....και τον ευχαριστω πολυ!!!!:)
Nικο σου το ειπα το οπλακι μαμαει
 
Εριξα μονο 2 τουφεκιες σημερα σε δοκιμες παντα....Μια στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα...και Ν3
σκαγια.....με μαλλινη ταπα αλιπαστη - ακερωτη.....και πιστευω οτι συγχωρει καποια σκοπευτικα λαθη
Εαν καποιος το στησει το σεταπ με Ν4 σκαγια.....τοτε θα γελασει καθε πικραμενος....
Και μια ακομα στα 35 μετρα με 3*** αστρα....ηθελα να τσεκαρω την κατω καννη του Boito....
Τελικα,,,,,,αν και φτηνο ολπο....μια χαρα τουφεκιες βγαζει....να μην ξυνω ''πληγες'' αλλα κατι ''επωνυμα''
τα θελει για ''πρωινο''.... ;)

ΥΓ. Φωτο θα βαλει ο φιλος ο Αλεξ.....αυτος την ''πληρωνει''....σχεδον παντα....και τον ευχαριστω πολυ!!!!:)
Νίκο ήρεμα ... μας έχεις κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου με τις τουφεκιές σου, που καμιά φορά θα στήσουμε και εμείς κανένα χαρτόνι στα 50μ και θα φύγει το όπλο μαζί με τα φυσίγγια σε κάνα ρέμα :)

Ωραίος ... !!!
 
Last edited:
Νίκο ήρεμα ... μας έχεις κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου με τις τουφεκιές σου, που καμιά φορά θα στήσουμε και εμείς κανένα χαρτόνι στα 50μ και θα φύγει το όπλο μαζί με τα φυσίγγια σε κάνα ρέμα :)

Ωραίος ... !!!

Βασιλη μου , ολοι μπορουν να βγαλουν τετοια φυσεκια.....το εχω ξανα πει....εαν ''ασχοληθουν'' θα τα
τα φτιαξουν.
Θα δοκιμασω και με Ν4 με ιδιο στησιμο. Μπορεις να φανταστεις την ιδια τουφεκια με αλλα 50 σκαγια
στην μεγαλη διαμετρο ?? Λογικα το παπι δεν θα εχει καμια τυχη..
Το Ν4 ( μολυβδινο σκαγι ) με αρχικη V1,5- 418m/s στα 50 μετρα εδωσε 4,1 χιλιοστα διατρηση....
πιστευω οτι το παπι το ριχνει σε αυτα τα μετρα. Θα μας το πουν οι παπιοκυνηγοι αυτο....ισως να
κανω και λαθος.
Με βοηθησε πολυ ο ταχογραφος φιλε!!!! :)
 
Με Τεκνα το ''ψαχνω''......αλλα ειναι υπερβολη αυτο που ζηταω....Με Ν3 σκαγια και μια συγκεντρωση
του 65 -67% στα 50 μετρα ο κυκλος των 76 εκατοστων εχει απο τα 230 σκαγια τα 154 εντος.....ουτε
φασσα δεν ''περναει''......οχι παπι που για εκει προοριζεται η τουφεκια.
Νομιζω ποιο σημαντικο ειναι να εχω μια ομορφη κατανομη σε ολον τον στοχο 120Χ84 παρα μεγαλη
συγκεντρωση στον κυκλο.
Και αυτο μου το εδωσε η FSF με 58,5% στον κυκλο και 81,5% στον στοχο και ταχυτητα V1,5-395m/s
Kαι οι αλλες τουφεκιες με GT18 - DRAGO 14 - με V1,5-398 - 403m/s καμια δεν επεσε κατω απο το 80%
συγκεντρωση στον στοχο.
FSF - V1,5-395m/s - 230 - 134=58,5% στον κυκλο και 230-187=81,5% στον στοχο.
GT18 - V1,5 -398m/s -230 -147=64% στον κυκλο και 230 -184=80% στον στοχο
DRAGO 14 -V1,5-403m/s -230 -154=67% στον κυκλο και 230 -186 =81% στον στοχο.
Αναλογα το βυσμα και η συγκεντρωση....στο ιδιο σεταπ με το ιδιο βυσμα οι αποκλισεις ειναι ελαχιστες.

ΥΓ. Ποσα σκαγια Ν3 χρειαζεται ενα παπι για να πεσει στα 50 μετρα ?? Γνωριζει καποιος φιλος ??
Καλημέρα σε ολους. Νίκο 400 m/s και 65%στα 50 m σημαίνει 100% συγκέντρωση στα 40 m το λιγότερο. Αν το πετυχαινεις αυτό κατ' επανάληψη με μολυβδινα σκάγια κρατησε το μυστικό. Αν το μάθουν οι Αμερικανοί κυνηγοί αγριοκουρκου θα έχουμε αυτοκτονίες.
 
Nικο σου το ειπα το οπλακι μαμαει

Ναι φιλε ειχες δικιο.....απλα δεν ειχα δοκιμασει την κατω καννη....δεν ηξερα που ''ριχνει''....φοβομουν
την συγκλιση στις καννες του. Δοξα τω Θεω....μια χαρα ειναι...
Ελεγα να το στειλω στον Παπατσαρουχα....( δεν ξερω εαν λεω σωστα το ονομα ) να μου ''γλυκανει'' τις
σκανδαλες.....καποιοι καλοι φιλοι με ''φρέναραν''......ας ειναι καλα....δεν το πειραζω το οπλο....θεμα
συνηθειας ειναι.....θα το συνηθησω!!! :)
 
Καλημέρα σε ολους. Νίκο 400 m/s και 65%στα 50 m σημαίνει 100% συγκέντρωση στα 40 m το λιγότερο. Αν το πετυχαινεις αυτό κατ' επανάληψη με μολυβδινα σκάγια κρατησε το μυστικό. Αν το μάθουν οι Αμερικανοί κυνηγοί αγριοκουρκου θα έχουμε αυτοκτονίες.

Δεν κραταω μυστικα φιλε!!!! Η γνωση πρεπει να μοιραζεται......Το λεω και το πιστευω....οταν ξεκινησα
ιδιογομωση.....καμια πουτανα δεν μου ελεγε κατι σωστο.....Νομιζαν οτι ηταν κρατικα μυστικα.....Τωρα που
ξερω 5 πραγματα.....ανοιχτο βιβλιο για ολους ειμαι. Απλα ορισμενα ''φορτωμενα'' σεταπ δεν τα γραφω
για ευνοητους λογους.
Εκτιμω αφανταστα τις γνωσεις σας ( ολων σας) για τις πυριτιδες και την βλητικη που μοιραζεστε
ετσι απλοχερα με ολους εμας....:)
 
:oops: o_O ... Ευτυχώς ... τη γλύτωσε !!! ....... ;):rolleyes:
Να είναι καλά, όποιοι κι αν είναι !!!
.sarcastic.

Μου ειπε ο καλος φιλος μας φιλος.....να σε ρωτησω....δεν σε ρωτησα....1ον... για μην σου ζαλισω τα ουμπαλα
και 2ον.....του εχω εμπιστοσυνη απολυτη σε οτι μου λεει !!! :)
 
Ναι φιλε ειχες δικιο.....απλα δεν ειχα δοκιμασει την κατω καννη....δεν ηξερα που ''ριχνει''....φοβομουν
την συγκλιση στις καννες του. Δοξα τω Θεω....μια χαρα ειναι...
Ελεγα να το στειλω στον Παπατσαρουχα....( δεν ξερω εαν λεω σωστα το ονομα ) να μου ''γλυκανει'' τις
σκανδαλες.....καποιοι καλοι φιλοι με ''φρέναραν''......ας ειναι καλα....δεν το πειραζω το οπλο....θεμα
συνηθειας ειναι.....θα το συνηθησω!!! :)
Στα εμπορικα κανει μεγαλυτερη διαφορα η σκανδαλες αστο θεοβαρες ειδηκα σε μεταβαση απο μπερεττα κλαμα το βοιτο
 
Γααααααααμω τις ντουυυυυυφεκιες‼️

Τζονι ενας καλός φιλος μου λεει οτι και με Ν4 το παπι με 3-4 σκαγια δεν γλυτωνει σε αυτα τα μετρα....
Θα το στησω....οταν το ριξω....θα βαλω φωτο....να μου πειτε την γνωμη σας φιλε!!!! :)
 
Στα εμπορικα κανει μεγαλυτερη διαφορα η σκανδαλες αστο θεοβαρες ειδηκα σε μεταβαση απο μπερεττα κλαμα το βοιτο

Ασε βρε....τι με περασες....βουτηρο κερκύρας.....σιγα το ''βαρος''.....συνηθεια ειναι....καθολου κλαμα...θα
της παρω το ''κολλαει''.....;)
 
Τζονι ενας καλός φιλος μου λεει οτι και με Ν4 το παπι με 3-4 σκαγια δεν γλυτωνει σε αυτα τα μετρα....
Θα το στησω....οταν το ριξω....θα βαλω φωτο....να μου πειτε την γνωμη σας φιλε!!!! :)
Αμ δεν θα αρπάξει μόνο 3 ,4 θα του έρθει η Σάμος ....σφονδυλι .-
Πανέμορφη ντουφέκια να χαίρεσαι να τη βλέπεις‼️μπράβο κ πάλι‼️
Ήταν με αλεύρι η χωρίς?
 
Αμ δεν θα αρπάξει μόνο 3 ,4 θα του έρθει η Σάμος ....σφονδυλι .-
Πανέμορφη ντουφέκια να χαίρεσαι να τη βλέπεις‼️μπράβο κ πάλι‼️
Ήταν με αλεύρι η χωρίς?

ΑΚΟΥ φιλε. Αν δεν σε κανω ιδιογομωτη....τουλαχιστον θα σε μαθω να διαβαζεις τα σεταπ....με την καλη
εννοια το λεω....μην μου παρεις ''αναποδες'' και μουρλαθουμε... :)
ΛΟΙΠΟΝ οταν βλεπεις στο χαρτι του στοχου 48+2 Το 2 σημαινει 2γραμμαρια αλευρι....50+2 σημαινει
το ιδιο,,,2 γραμμαρια αλευρι...το καταλαβες τωρα...οκ.
Να ξερεις δικο μου σεταπ με χοντρα σκαγια.....ΠΑΝΤΑ εχει αλευρι...απο τα 33 εως και 50 γραμμαρια
σκαγια!!!
Αυριο θα το δοκιμασω με Ν4 σκαγια....Τα ''φοβαμαι'' λιγο...δεν ειναι καλη ποιοτητα σε σκληροτητα....
σκετο βουτυρο ειναι.....αλλα και τι εγινε....μια ''εικονα'' θα εχω......και θα εχουμε...:)
Αλλωστε...ουτε εξετασεις δινω....και το κεφι μας κανουμε....!!!!!;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top