Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Eπειδη η συζήτηση ξεκίνησε με την καταληλλοτητα του Ν4 σε ημερήσιο κυνήγι παπίου, το οποίο κατάληξα να χρησιμοποιώ ακόμη και σε αρκετά ψηλωμενα πουλιά θα σας δώσω όλη την ιστορία για το πως κατάληξε εδώ.

Ήμουν όπως και πολλοί φίλοι μου, οι περισσότεροι ιδιογομωτες φανατικός του Ν3 σε ημερήσιο πρασινοκεφαλου γνωρίζοντας ότι οι περισσότερες βολές θα ήταν οριακές. Έπαιρνα πουλιά και ήμουν ευχαριστημένος. Πολλοί φίλοι μου ισχυρίζονταν και ακόμα ισχυρίζονται ότι το Ν4 δεν επαρκεί για τον πρασινοκεφαλο το Γενάρη που τα πούλια έχουν αποθηκεύσει αρκετό λίπος κάτω από το δέρμα.

Στα κυνήγια εξωτερικό σπάνια έχεις επιλογή φυσιγγίων και έτσι ο διοργανωτής μας ανακοίνωσε εδώ τα φυσίγγια σας. Τον ρώτησα αν ύπηρχε Ν3 απάντησε αρνητικά και έτσι ξεκινήσαμε για το κυνήγι με μεγάλη προκατάληψη. Φθασαμε στα ριζοχωραφα, η ομίχλη τόσο πυκνή που δεν έβλεπες στο ξημέρωμα στα 5 μέτρα. Άκουγες πάπια και κοντά μάλιστα δεν μπορούσες όμως να διακρίνεις τίποτα. Ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι με την επιλογή φυσιγγίων του διοργανωτή η αποτυχία θα είναι δεδομένη.

Όσο προχωρούσε η μέρα, και έσπαγε λίγο η ομίχλη άρχισαν να διακρίνονται οι σιλουέτες των παπιών με φόντο τον ουρανό. Αστόχησα στα πρώτα δυο πάπια με τον Ιταλό διοργανωτή να μου λέει ότι δεν μπορούν να σκοτωθούν τα πάπια εκεί που τα τουφέκισα.

Όταν πήρα το πρώτο παπί ακριβώς στο ύψος από τα προηγούμενα κατάλαβα ότι η διάτρηση του Ν4 είναι αρκετή για την απόσταση που τουφέκουσα και η επιτυχία ήταν μόνο αποτέλεσμα καλής σκοπευσης. Όσο συνέχιζα τόσο επιβεβαιώνονταν ότι τα φυσίγγια είναι μια χαρά.

Όπως ήταν επόμενο καθιέρωσα το Ν4 σαν το δικό μου στάνταρντ για το ημερήσιο του Παπίου, ακόμη και αν οι φίλοι μου επιμένουν στο Ν3. Mια άσκοπη αλλαγή στο αμέσως επόμενο νούμερο σκαγιών ισοδυναμεί με 25% μικρότερες πιθανότητες καταβολής αν το βάρος γομωσης παραμείνει σταθερό. Στα 36 γρ το Ν4 έχει μ.ο 165 σκάγια, το δε Ν3 μ.ο 132.

Τυχαία λοιπόν κατάληξη στο Ν4 ίσως γιατί οι δοκιμές μου πριν αυτό το κυνήγι ήταν συγκριτικά σε στόχους και όχι σε θηράματα. Ίσως η θηραματικό φτώχεια που υπάρχει στη χώρα μας να σε σπρώχνει στο ποιο χοντρό νούμερο για μια κάποια σιγουριά που όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων δεν υπήρχε.

Στο κυνηγετικό πεδίο βρίσκονται για μένα όλες οι απαντήσεις σχετιζόμενες με τη βλητική με τους πίνακες να μας δίνουν κάποιες ενδείξεις που όμως χρειάζονται επιβεβαίωση από το ίδιο άτομο στον κυνηγότοπο και σύμφωνα με τις προσωπικές του απαιτήσεις
 
Μαλλον εχεις μπερδεψει το Νο των σκαγιων..... Τα 36 γραμμαρια σκαγια Ν4 με διαμετρο 3,10 χιλ.
το φυσιγγιο εχει 208 σκαγια μεσα....και το Ν3 με διαμετρο 3,3 -173 σκαγια.... το Ν2 με διαμετρο 3,4
151 σκαγια....κατι λαθος κανεις με τα Νουμερα των σκαγιων.
 
Μαλλον εχεις μπερδεψει το Νο των σκαγιων..... Τα 36 γραμμαρια σκαγια Ν4 με διαμετρο 3,10 χιλ.
το φυσιγγιο εχει 208 σκαγια μεσα....και το Ν3 με διαμετρο 3,3 -173 σκαγια.... το Ν2 με διαμετρο 3,4
151 σκαγια....κατι λαθος κανεις με τα Νουμερα των σκαγιων.
Nαι έχεις δίκιο, τα ξαναυπολογισα και μου βγήκαν 212 στο Ν4 και 175 στο Ν3
 
N4 μέχρι 60 μτ και ένα καλό φυσίγγι το κατεβάζει το πράσινο

Τεο εγω δεν βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο για 60 μετρα με Ν4 σκαγια στο παπι.
Και θα σου το σκεπτικο μου. Αυτο το πολυ ωραιο σου !!!! σεταπ που δοκιμασα και μετρησα με Ν1 και Ν4
σκαγια....Σαφως φονιας....μεγαλος φονιας.....στα 50 μετρα με V1,5-418m/s Εδωσε διατρηση το Ν1- 5,8 χιλιοστα
και το Ν4 - 4,1 χιλιοστα. Και λεω εγω....ποση ενεργεια θα εχει χασει το Ν4 στα επομενα 10 μετρα ???
Επισεις ξερεις εμπορικα με τετοιο Νο σκαγιων που εχουν αρχικη ταχυτητα V1,5-418m/s ???
Γι'αυτους τους λογους εχω και τις αμφιβολιες μου φιλε!!!
 
Eδω όλα όσα έγραψαν οι κάμερες στο παπιοκυνηγι μου με εμπορικά 36 γρ Ν4. Η εντύπωση που μου δόθηκε ήταν ότι σκότωνε πολύ καλά στις μακρινές βολές και ίσως είχα δέκα ακόμη μέτρα δραστικό βεληνεκές σε αυτές τις αποστάσεις.


 
Τεο εγω δεν βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο για 60 μετρα με Ν4 σκαγια στο παπι.
Και θα σου το σκεπτικο μου. Αυτο το πολυ ωραιο σου !!!! σεταπ που δοκιμασα και μετρησα με Ν1 και Ν4
σκαγια....Σαφως φονιας....μεγαλος φονιας.....στα 50 μετρα με V1,5-418m/s Εδωσε διατρηση το Ν1- 5,8 χιλιοστα
και το Ν4 - 4,1 χιλιοστα. Και λεω εγω....ποση ενεργεια θα εχει χασει το Ν4 στα επομενα 10 μετρα ???
Επισεις ξερεις εμπορικα με τετοιο Νο σκαγιων που εχουν αρχικη ταχυτητα V1,5-418m/s ???
Γι'αυτους τους λογους εχω και τις αμφιβολιες μου φιλε!!!
Νίκο δεν μιλάω για εμπορικά ένα καλό homemade ν4 το κατεβάζει για να σου το λέω κάτι ξέρω αν το πάρει καλά θα του βάλει 7/8 σκάγια πάνω
 
Eδω όλα όσα έγραψαν οι κάμερες στο παπιοκυνηγι μου με εμπορικά 36 γρ Ν4. Η εντύπωση που μου δόθηκε ήταν ότι σκότωνε πολύ καλά στις μακρινές βολές και ίσως είχα δέκα ακόμη μέτρα δραστικό βεληνεκές σε αυτές τις αποστάσεις.



Δεν μπορεις να κανεις σωστη εκτιμηση της αποστασης απο την οποια καμερα.....Αυτο το ξερω και
απο την δικη μου καμερα. Περα απο αυτο....ο σημερινος στοχος των δοκιμων μου ειχε διαστασεις
1,70Χ1,25....Εαν βαλω φωτο πως φαινεται στα 50 μετρα....θα νομιζεις οτι βλεπεις ενα σχολικο τετραδιο.
Οταν το θηραμα φαινεται στην καμερα....ισως ειναι στα λιγοτερα απο τα 50 μετρα....αυτο πιστευω.
 
Νίκο δεν μιλάω για εμπορικά ένα καλό homemade ν4 το κατεβάζει για να σου το λέω κάτι ξέρω αν το πάρει καλά θα του βάλει 7/8 σκάγια πάνω
Τεό στα πραγμστικα 60 μ το ν 4 με διάμετρο 3.1 χιλ κ σε συνθήκες παγετου θα σκίσει το καλσόν στα πρασινα , παμε οριακά σε ν 3 η σε 2 το οποίο είναι τέλειο για τα μέτρα αυτά
 
Τεό στα πραγμστικα 60 μ το ν 4 με διάμετρο 3.1 χιλ κ σε συνθήκες παγετου θα σκίσει το καλσόν στα πρασινα , παμε οριακά σε ν 3 η σε 2 το οποίο είναι τέλειο για τα μέτρα αυτά
Οποίος δεν έχει δει το κοντέρ να γράφει από -10 και κάτω δεν μπορεί να σε καταλάβει!!
 
Τεό στα πραγμστικα 60 μ το ν 4 με διάμετρο 3.1 χιλ κ σε συνθήκες παγετου θα σκίσει το καλσόν στα πρασινα , παμε οριακά σε ν 3 η σε 2 το οποίο είναι τέλειο για τα μέτρα αυτά
Φίλε Δημήτρη, οι τουφεκιές στη Ρουμανία ήταν σε 0 με 2 βαθμούς και 100% υγρασια
 
Eδω όλα όσα έγραψαν οι κάμερες στο παπιοκυνηγι μου με εμπορικά 36 γρ Ν4. Η εντύπωση που μου δόθηκε ήταν ότι σκότωνε πολύ καλά στις μακρινές βολές και ίσως είχα δέκα ακόμη μέτρα δραστικό βεληνεκές σε αυτές τις αποστάσεις.


Κάποιες πετυχημένες βολές είναι πραγματικά πολύ μακρινές και εντυπωσιακές! Πολύ ωραίο βίντεο και κυνήγι...πάντα τέτοια!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top