Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο τι έχει το μενού σήμερα ;

Σημερα θελω να ασχοληθω λιγο.....να βγαλω μια τουφεκια με μαλλινη ταπα φιλε....Δεν θα ανεβασω
δοκιμες....Ειναι για τον φιλο που μου δανεισε την Ρεμι 1100....να του τα χαρισω....να βγαλω την
''υποχρεωση''.....να δει και αυτος μια ''ασπρη'' μερα....με το οπλο του!!!! :p
 
Γεια σε ολους. Προ gvp9000 συγχαρητήρια για την δουλειά που κανεις , προσεχε λιγο την μετάφραση. Οι τεχνικοί οροι δεν συγχωρουν λαθη. Πχ επιβράδυνση οπως η επιτάχυνση μετριούνται σε m/ s στο τετράγωνο. 397g είναι περίπου 3900 m/ s στο τετράγωνο αυτη η επιτάχυνση αφορα την εκτόνωση των αεριων. Τα σκάγια δέχονται διαδοχικές συμπιεσεις στην πορεία εντός κάνης. Πρώτα εντος θαλαμης λόγω αδράνειας, και αντίστασης του κλεισίματος, κατόπιν στον κωνο της θαλαμης προς αυλο και στο τσοκ. Ο τρόπος καύσης και όχι μόνο η προοδευτικότητα της πυριτιδας συνθλίβει πολυ ή λιγο τα σκάγια. Για παράδειγμα αν μια πυριτιδα x36 σε ενα σεταπ αναπτύσσει 650bar και μιαx32 600bar με ίδια V 0, στο δεύτερο σεταπ θα έχουμε λιγωτερη παραμορφωση. Μπορούμε να τροποποιουμε την καμπύλη των πιεσεων με πολλά τεχνάσματα διατηρώντας παντα τις ισορροπίες. Πχ για μειωση Pmax μαλακά βύσματα με πολύ συμπιεσιμα αμορτισέρ, καψυλια χαμηλης ισχυος, μακρύτεροι κάλυκες, κλείσιμο με πολύ χαμηλη και μικρης διάρκειας αντίσταση ξερελιασματος . Αυτό που συχνα δεν εξετάζουμε είναι η ποιότητα των σκαγιων. Αυτα θα κανουν ολη τη δουλειά, αν γίνουν σαν κυβοι βγαίνοντας απο την κανη, θα ακυρώσουν ολη την προσπάθεια. Τέλεια σφαιρικοτητα με πολυ ψηλή περιεκτικότητα σε αντιμονιο επινικελωμενα είναι οτι καλύτερο και δυστυχώς δυσεύρετο.
 
Πχ επιβράδυνση οπως η επιτάχυνση μετριούνται σε m/ s στο τετράγωνο. 397g είναι περίπου 3900 m/ s στο τετράγωνο αυτη η επιτάχυνση αφορα την εκτόνωση των αεριων.
Δεν έχω κάνει λάθος ... Αφορά επιβράδυνση 1 σκαγιού No4 με ταχύτητα 400m/s.
Απίστευτο εεε;

Για την ακρίβεια είναι 3890,53 m/sec2. :)

Θες απόδειξη
0m - 400 m/sec
0.5m - 395.2 m/sec
Χρόνος 0.001258 sec
a=Δu/Δt= 3815 m/sec2 !!!!!! Αυτή είναι η μέση τιμή στα πρώτα 1.2msec μετά την έξοδο από την κάνη.
Θεωρητικά πάντα.

Δεν ενδιαφέρουν οι πραγματικες τιμές μιας και υποθέτω ανεξάρτητη κίνηση σκαγιών κτλ
Το μέγεθος ενδιαφέρει.
 
Εμείς ευχαριστούμε Νίκο ... εσύ κάνεις την δύσκολη δουλειά ... ;)
Άν σας αρέσουν αυτά πάρτε μερικές ακόμα άχρηστες πληροφορίες. :) :) :)

Νο4 μολύβι με 400m/s.
To κάθε σκάγι (που έχει μάζα 0,17γρ) όταν βγαίνει από την κάνη δέχεται δύναμη από τον αέρα ίση με 69γρ!!!!!! και έχει επιβράδυνση 397g (τζι)!!!! Ένα τζι είναι η επιτάχυνση της βαρύτητας και στα 10 τζι οι πιλότοι λιποθυμούν.

Στα 36 μέτρα η αντίσταση του αέρα είναι 11γρ και η επιβράδυνση 63 τζι!!!

Καταλαβαίνετε τι τραβάνε τα καϊμένα.
Εγω δεν ξέρω από g , ξέρω από δοκιμές όμως, σε 0 βαθμους το ν 4 στα 40 μέτρα με κορδέλα κ με φυσιγγι ιδιογομωσης ίδρωσε κ ξειδρωσε να τρυπήσει την λατα, μόνο πολυ γρήγορο φυσιγγι με μια μόνο μπαρουτη την έκανε σουρωτήρι , σκέψου τα εμπορικά με 370 αρχική τι κανάλι τραβανε
 
Εγω δεν ξέρω από g , ξέρω από δοκιμές όμως, σε 0 βαθμους το ν 4 στα 40 μέτρα με κορδέλα κ με φυσιγγι ιδιογομωσης ίδρωσε κ ξειδρωσε να τρυπήσει την λατα, μόνο πολυ γρήγορο φυσιγγι με μια μόνο μπαρουτη την έκανε σουρωτήρι , σκέψου τα εμπορικά με 370 αρχική τι κανάλι τραβανε
Εσύ χρωστάς μια απάντηση για το ΠΩΣ (με ποιόν τρόπο) οι συνθήκες περιβάλλοντος επηρρεάζουν την εσωτερική βλητική. Δεν το έχω ξεχάσει :)
 
Τώρα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι να μου πείτε πως εξηγείται κυνηγάω φασσα παπί με 3 διαφορετικά πυριτιδες στα 37 γρ το πρώτο με ssb βγάζει 380 m/s το δεύτερο με ΑΟ βγάζει 405 m/s και το τρίτο με με mg2 βγάζει γύρω στο 420.Δεν έχω παράπονο από καταβολές στο θήραμα από κανένα σεταπ το αξιοπερίεργο είναι πως με το πρώτο σεταπ έχω διαμπερή τραύματα που έχει χαμηλή αρχική ενώ με τα αλλά δυο δεν έχω που έχουν μεγαλύτερες αρχικές,έτυχε σε μέρα με πολύ κρύο (-17 βαθμούς)έριξα αρχικά το σεταπ με την mg2 κράτησα 12 φασσες στο χέρι μου τελείωσαν τα φυσιγγια με την mg2 και έβαλα με ssb πήρα ακόμα 9 φασσες όλες με διαμπερή τραύματα αφού τις μάδησα οι αποστάσεις που έριχνα ήταν άνω των 35-40 μέτρων,παρόμοια και με το σεταπ με την ΑΟ τα διαμπερή που έχω με την συγκεκριμένη δεν τα έχω με καμία άλλη,τα φυσιγγια όλα είναι από το ίδιο lot παρτίδας όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μεταπτώσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι!!
 
Τώρα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι να μου πείτε πως εξηγείται κυνηγάω φασσα παπί με 3 διαφορετικά πυριτιδες στα 37 γρ το πρώτο με ssb βγάζει 380 m/s το δεύτερο με ΑΟ βγάζει 405 m/s και το τρίτο με με mg2 βγάζει γύρω στο 420.Δεν έχω παράπονο από καταβολές στο θήραμα από κανένα σεταπ το αξιοπερίεργο είναι πως με το πρώτο σεταπ έχω διαμπερή τραύματα που έχει χαμηλή αρχική ενώ με τα αλλά δυο δεν έχω που έχουν μεγαλύτερες αρχικές,έτυχε σε μέρα με πολύ κρύο (-17 βαθμούς)έριξα αρχικά το σεταπ με την mg2 κράτησα 12 φασσες στο χέρι μου τελείωσαν τα φυσιγγια με την mg2 και έβαλα με ssb πήρα ακόμα 9 φασσες όλες με διαμπερή τραύματα αφού τις μάδησα οι αποστάσεις που έριχνα ήταν άνω των 35-40 μέτρων,παρόμοια και με το σεταπ με την ΑΟ τα διαμπερή που έχω με την συγκεκριμένη δεν τα έχω με καμία άλλη,τα φυσιγγια όλα είναι από το ίδιο lot παρτίδας όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μεταπτώσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι!!
Aυτό που γράφεις στερείται επιστημονικής στήριξης -υποστήριξης (φυσική -βλητική ) μιλώντας πάντα για τον τύπο
της ενέργειας .(σκαγιών)
 
gvp9000 μπερδεύεις ταχύτητα με επιτάχυνση/ επιβράδυνση. Ναι με μεση ταχυτητα 397m/s σε 0, 00125s διανύει 0, 5m . Sec στο τετραγωνο σημαίνει πως η μεταβολή ανα sec είναι χm/ ψ s . Με απλα λόγια η επιβράδυνση στο παράδειγμα σου είναι κατω απο 50g. Κανείς τα τελευταία 50 χρόνια δεν δημοσίευσε πινακες επιβράδυνσης για σκαγια με βαση μαθηματικούς υπολογισμούς, μετρανε και κάποιες φορές δημοσιεύουν πινακες απο μετρήσεις με ταχογραφους ραντάρ. Το προλημα είναι για εμάς πως αλλη (πολύ διαφορετική) είναι η αεροδυναμική των σκαγιων οταν ταξιδεύουν μεσα στο βύσμα σαν ενα βλήμα εστω και για μισό μετρο και αλλη κατά μονας.πχ. απο 400m/s σε 1m το βύσμα μετα σκάγια χανει 5 μέτρα, ενα ανεξάρτητο σκαγι ν.7 20μετρα. Επισης παίζει στα πρωτα μετρα μεγαλο ρολο το μετωπικο ευρος της στήλης . Για Kostasbak με ssb (πυριτιδα για μαγκνουμ γομωσεις ) , είσαι πολυ χαμηλα στις πιέσεις (υποθέτω 500bar περίπου) , και τα σκάγια βγαίνουν απο την κανη με ελαχιστες παραμορφώσεις. Την διαφορα σε αρχική την ισοφαριζουν με το παραπανω με πιο συμπαγη στηλη, καλύτερη αεροδυναμική και διείσδυση. Πιστεύω πως αν κανεις δοκιμη σε πίνακα θα δεις πως με την ssb η βολή έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση.
 
Σε δικα μου φυσιγγια η διατρηση παντα εξαρταται απο την ταχυτητα και το στησιμο του φυσιγγιου.
Ειχα διαμπερη τραυματα σε ενα σεταπ για φασσα στα 36 γραμμαρια με Ν5 σκαγια και με MG2 πυριτιδα.
Το γιατι δεν το ηξερα....οταν μετρησα την ταχυτητα τοτε καταλαβα το γιατι.....το φυσιγγιο ειχε σταθερη
ταχυτητα V1,5-438-440m/s.... τον λαγο ομως τον αφηνε ξερό και στα 40 μετρα.
Μετα απο αρκετες δοκιμες που εχω κανει....ξερω πλεον αναλογα το Νο του σκαγιου και αν ειναι
επινικελωμενο ή μολυδβυνο και την ταχυτητα + την αποσταση....τι διατρηση εχουν τα σκαγια.
Υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις...ΠΧ. επεσα σε παρτιδα σκαγιων ''βουτυρο'' αυτα οχι μονο διατρηση
δεν ειχαν.....αλλα χαλαγαν την κατανομη και την συγκεντρωση...της τουφεκιας.
Η διατρηση παει συμφωνα με την ταχυτητα ( ενεργεια ) του σκαγιου....
Εαν επισεις εχω πολλα bar και επειδη ο ωμος μου δεν ειναι μπαρομετρο....το καταβαινω απο την
χάλια συγκεντρωση και κατανομη που εχω....σε συνδιασμο με την ποιοτητα των σκαγιων.
 
Τώρα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι να μου πείτε πως εξηγείται κυνηγάω φασσα παπί με 3 διαφορετικά πυριτιδες στα 37 γρ το πρώτο με ssb βγάζει 380 m/s το δεύτερο με ΑΟ βγάζει 405 m/s και το τρίτο με με mg2 βγάζει γύρω στο 420.Δεν έχω παράπονο από καταβολές στο θήραμα από κανένα σεταπ το αξιοπερίεργο είναι πως με το πρώτο σεταπ έχω διαμπερή τραύματα που έχει χαμηλή αρχική ενώ με τα αλλά δυο δεν έχω που έχουν μεγαλύτερες αρχικές,έτυχε σε μέρα με πολύ κρύο (-17 βαθμούς)έριξα αρχικά το σεταπ με την mg2 κράτησα 12 φασσες στο χέρι μου τελείωσαν τα φυσιγγια με την mg2 και έβαλα με ssb πήρα ακόμα 9 φασσες όλες με διαμπερή τραύματα αφού τις μάδησα οι αποστάσεις που έριχνα ήταν άνω των 35-40 μέτρων,παρόμοια και με το σεταπ με την ΑΟ τα διαμπερή που έχω με την συγκεκριμένη δεν τα έχω με καμία άλλη,τα φυσιγγια όλα είναι από το ίδιο lot παρτίδας όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μεταπτώσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι!!
Υπάρχει εξήγηση αν χρησιμοποιείς τα ίδια σκάγια.
Μεγαλύτερη ταχύτητα = Μεγαλύτερη παραμόρφωση κατά την πρόσκρουση με το στόχο = Μικρότερη διάτρηση.
 
Υπάρχει εξήγηση αν χρησιμοποιείς τα ίδια σκάγια.
Μεγαλύτερη ταχύτητα = Μεγαλύτερη παραμόρφωση κατά την πρόσκρουση με το στόχο = Μικρότερη διάτρηση.
Τα σκάγια είναι από το ίδιο τσουβάλι και είναι απλά δεν είναι επινικελωμένα ούτε αντιμονίου
 
Τα σκάγια είναι από το ίδιο τσουβάλι και είναι απλά δεν είναι επινικελωμένα ούτε αντιμονίου
Με ποιο όπλο ρίχνεις ; έχεις κάνει ποτε δοκιμή διατρησης η μόνο στο κυνήγι βλέπεις το έργο ;;
 
Τ
Εσύ χρωστάς μια απάντηση για το ΠΩΣ (με ποιόν τρόπο) οι συνθήκες περιβάλλοντος επηρρεάζουν την εσωτερική βλητική. Δεν το έχω ξεχάσει :)
Το εξηγεί η Bassieri Pellagri, οχι εγώ, αλλά τα έχετε μάθει όλα πλεον , την μπασιερι θα ακουσετε ;;
 
gvp9000 μπερδεύεις ταχύτητα με επιτάχυνση/ επιβράδυνση. Ναι με μεση ταχυτητα 397m/s σε 0, 00125s διανύει 0, 5m . Sec στο τετραγωνο σημαίνει πως η μεταβολή ανα sec είναι χm/ ψ s . Με απλα λόγια η επιβράδυνση στο παράδειγμα σου είναι κατω απο 50g. Κανείς τα τελευταία 50 χρόνια δεν δημοσίευσε πινακες επιβράδυνσης για σκαγια με βαση μαθηματικούς υπολογισμούς, μετρανε και κάποιες φορές δημοσιεύουν πινακες απο μετρήσεις με ταχογραφους ραντάρ.
Φυσικός είμαι.
Ποιός μίλησε για μέση ταχύτητα ;
Διάβασε τι γράφω κάνε τους υπολογισμούς και δώσε νούμερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top