Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να ρωτησω κατι ;

Σε συνθηκες μεχρι -2 -4 το πολυ βαθμους, οχι πιο χαμηλες και επιπλεον
Οχι σε κυνηγια υδροβιου-εξαιρω αυτες τις συνθηκες γιατι δεν τις εχω ζησει για να χω προσωπικη εικονα


Δεν σας εχει αφησει κανενα φυσιγγι ´´αργό´´ ενθουσιασμενους;

οταν λεω αργο εννοω ταχυτητες 380-400 το πολυ
 
Κ
Με beretta a 350 τσοκ anaconda mid,τεστ διάτρησης δεν έχει κάνει αυτά που λέω στο κυνήγι τα έχω δει!
Κωστα κυνηγος κ εγώ είμαι, αλλά για να είμαι σίγουρος για την διάτρηση ρίχνω σε βρεγμενο κατάλογο κ μετράω φυλλα, η το πιο ευκολο αλλά λίγο αβέβαιο σε λατα μεταλλική, στα πουλια μπαίνει το σκοπευτικο λάθος στην μέση, θέλω να είμαι πρωτα για το φυσιγγι σίγουρος κ μετα στην πιστα , παντως η τουφεκια με Ssb στα 37 είναι κόντρα δόση, παει μπαλα
 
Παντα κατα την γνωμη μου .....και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....διατρηση μετραμε σε στεγνες κολλες
Α4 συγκεκριμενης πυκνονητας χαρτιου. Το νερο αλλοιωνει την πυκνοτητα του χαρτιου αλλες φορες
λιγοτερο .....αλλες περισσοτερο....εξαρταται απο την ωρα και το ποσο νερο θα πιει το χαρτι.
Αν δεν μετρησεις διατρηση και ταχυτητα....ποτε δεν ξερεις τι εχεις στην θαλαμη του οπλου σου....
και στον κυνηγοτοπο ποτε δεν θα καταλαβεις τι ''παιζει'' με τα φυσιγγια σου....ο απλουστερος λογος ειναι
οτι ποτε δεν εχεις σταθερη αποσταση βολης.
ΥΓ. Το ιδιο καλα μπορεις να μετρησεις διατρηση σε σχολικα βιβλια της προηγουμενης χρονιας...
που οι μικροι τα πετανε...
 
Διαφωνώ.
Η σωστή προσομοίωση γίνεται σε βρεγμένο χαρτί (μουλιασμένες εφημερίδες από την προηγούμενη μέρα είναι ότι καλύτερο), όχι σε στεγνό.

Προσομοιωση σε τι ?? Στο βιομηχανικο τζελ εννοεις ??

Μπορεις να μου το τεκμηριωσεις ??
 
Last edited:
Κατά βάση στο κρέας αλλά και στη βαλλιστική ζελατίνη αφού και αυτή την ίδια προσομοίωση κάνει. Άλλωστε το νερό έχει μεγάλη ποσοστιαία αναλογία σε κάθε οργανισμό.
Όλα αυτά βέβαια κατά προσέγγιση γιατί παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες (π.χ. οστά).
 
Κατά βάση στο κρέας αλλά και στη βαλλιστική ζελατίνη αφού και αυτή την ίδια προσομοίωση κάνει. Άλλωστε το νερό έχει μεγάλη ποσοστιαία αναλογία σε κάθε οργανισμό.
Όλα αυτά βέβαια κατά προσέγγιση γιατί παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες (π.χ. οστά).

Σε ρωταω για να καταλαβω....Κρεας δεν μπορουμε να εχουμε.... η βαλλιστικη ζελατινη νομιζω ειναι
πανακριβη...Αλλα εαν υποθεσουμε οτι στο τζελ ενα σκαγι Ν2 εισχωρησει 25-30 εκατοστα σε βαθος...
εγω πισω απο τον στοχο πρεπει να εχω ενα πακο εφημεριδες βρεγμενες 35 εκατοστων για να μετρησω
διατρηση ??
Αυτο μου λες ?? Και ναι...... το θεωρεις εφικτο αυτο ??
 
Αυτο μου λες ?? Και ναι...... το θεωρεις εφικτο αυτο ??
Ακριβώς αυτό λέω. Τώρα το αν είναι εφικτό...το ξέρει ο καθένας μόνος του.
(Έτυχε να κάνω δοκιμές διάτρησης σε βρεγμένες εφημερίδες [όχι με σκάγια] που το μήκος τους έφτανε το 1.20μ.)
 
Ακριβώς αυτό λέω. Τώρα το αν είναι εφικτό...

ΟΚ....εγω μετραω σε στεγνο χαρτι και με την ταχυτητα του φυσιγγιου + την διατρηση ξερω τι
μου γινεται....
Μηπως εχει καποιος ενα σεταπ μετρημενο σε ταχυτητα και διατρηση σε βρεγμενες εφημεριδες..
ωστε να κανουμε συγκριση....και να βγαλουμε ακρη ?
Οποιος εχει ας το γραψει.,,,,
 
Η διάτρηση μετριέται σε καλιμπραρισμένο βαλλιστικό τζελ 10% ή 20% ζελατίνη και το υπόλοιπο νερό.
Το τζελ χρησιμοποιείται σαν στάνταρ (για να μπορούν όλοι να αναπαράγουν και να επαληθεύουν τα αποτελέσματα ενός τέστ), για την ομοιογένειά του και γιατί έχει βρεθεί ότι υποκαθιστά την ανθρώπινη μυική μάζα.
Είναι το μόνο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ?
Για εμένα όχι ... οποιοδήποτε ομοιογενές υλικό με την ίδια πάντα σύσταση με παρόμοια πυκνότητα και ιδιότητες με τους μυική μάζα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την διάτρηση ενός κυνηγετικού όπλου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν εγώ χρησιμοποιώ το υλικό Α και ο διπλανός το Β δεν θα συμφωνούσαμε ποτέ σε τιμές διάτρησης.
Η διάτρηση είναι τα mm της εισχώρησης του βλήματος στο υλικό.
Καταλαβαίνετε ότι οι τενεκέδες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να μετρήσεις διατρήσεις ... μπορεί να έχεις αίσθηση αλλά δεν έχεις νούμερα.
Για την βρεγμένη εφημερίδα δεν το έχω ακούσει ποτέ.
Το πακέτο Α4 80gr/m2 είναι κάτι που γενικά είναι στάνταρ, φθηνό, εύκολα προσβάσιμο και τυποποιημένο υλικό αλλά που πιθανόν να έχει ένα βασικό ελάττωμα (πέρα από το ότι δεν είναι καλιμπραρισμένο).
Το ελάττωμα είναι η πιθανή αύξηση της διαμέτρου του βλήματος με την κρούση ...
Αν Νίκο έχει κάνει εκατοντάδες μετρήσεις με Α4 εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς.
Βάλε αν έχεις όρεξη και καμιά βρεγμένη εφημερίδα να δούμε διαφορές.

Εκεί που γίνεται χαμός είναι με τα προγράμματα βαλλιστικής.
Άλλα προγράμματα θεωρούν τα mm της διάτρησης σε βαλλιστικό τζελ ανάλογα της ενέργειας του σκαγιού, άλλα ανάλογη της ορμής, άλλα αντιστρόφως ανάλογα της διαμέτρου άλλα της "πειραγμένης" διαμέτρου, άλλα από την ταχύτητα αφαιρούν ένα μέρος της κτλ.
όλα όμως υπολογίζουν το ίδιο πράγμα ... δηλαδή διάτρηση σε τζελ.

Η διάτρηση μαζί με την συγκέντρωση είναι αυτό που κάνει ένα φυσίγγι θανατηφόρο σε μεγάλες αποστάσεις.
Όχι τόσο η ενέργεια, όσο η διάτρηση ...
Πως αυξάνεις την διάτρηση ?
Αυξάνεις ταχύτητες κρούσης, αυξάνεις μάζα σκαγιού και ελαττώνεις την διάμετρο.
Ρίχνεις δηλαδή πιο γρήγορα σκάγια με μεγαλύτερη πυκνότητα, μικρότερη διάμετρο και ενδεχομένως μεγαλύτερη μάζα.
 
Δεν έχω κάνει λάθος ... Αφορά επιβράδυνση 1 σκαγιού No4 με ταχύτητα 400m/s.
Απίστευτο εεε;

Για την ακρίβεια είναι 3890,53 m/sec2. :)

Θες απόδειξη
0m - 400 m/sec
0.5m - 395.2 m/sec
Χρόνος 0.001258 sec
a=Δu/Δt= 3815 m/sec2 !!!!!! Αυτή είναι η μέση τιμή στα πρώτα 1.2msec μετά την έξοδο από την κάνη.
Θεωρητικά πάντα.

Δεν ενδιαφέρουν οι πραγματικες τιμές μιας και υποθέτω ανεξάρτητη κίνηση σκαγιών κτλ
Το μέγεθος ενδιαφέρει.
gvp9000 συγνωμη εγω εκανα λαθος απο βιασύνη. Έκανα τον υπολογισμό και η τιμη είναι αυτή .
 
Αν Νίκο έχει κάνει εκατοντάδες μετρήσεις με Α4 εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς.
Βάλε αν έχεις όρεξη και καμιά βρεγμένη εφημερίδα να δούμε διαφορές.

Καλημερα σε ολους........Καλημερα Βασιλη μου!!!
Για να εχεις ΣΩΣΤΗ εικονα πρεπει να μετρας και την ταχυτητα του σεταπ.
Εαν εχεις ταχυτητα , αποσταση , Νο σκαγιου , αποτυπωση στοχου + διατρηση.....εχεις σωστη εικονα και ξερεις
εαν το σεταπ σου θελει τροποποιηση ή οχι.
Ασχετα εαν μετρας σε βρεγμενο ή στεγνο χαρτι....ακρη θα βρεις.
Ξερεις ποσο ευκολα εισχωρει το σκαγι σε βρεγμενο χαρτι....απιστευτα ευκολα .....σε σχεση με το στεγνο.!!!!
Μην με εχεις για ''χαλαρό''......εχω κανει δοκιμες διατρησης και σε βρεγμενο καταλογο....και ειδα τι
γινεται.....
Επελεξα το στεγνο χαρτι 1ον γιατι μπορω και βγαζω την διατρηση εκτος απο το ποσα φυλλα η σελιδες τρυπησε
το σκαγι.....αυτο μπορω να το μετρησω και σε χιλιοστα....2ον σε βρεγμενο χαρτι αυτο δεν γινεται σωστα.
Ο 3ος λογος για το στεγνο χαρτι ηταν οτι πισω απο τον στοχο για να μετρησεις διατρηση σε Ν1 ή Ν2-
Ν3 - σκαγια επρεπε να εχω ενα πακο εφημεριδες βρεγμενες τουλαχιστον 30 εκατοστα!!!!
Ξερεις γιατι βασανο μιλαμε να στηριξεις 30 εκατοστα πακο εφημεριδων βρεγμενων ΟΡΘΙΕΣ πισω απο
τον στοχο.....Κανε το.....και εγω θα σφυριζω κλεφτικα.......!!!!!
Λοιπον εγω εχω για τα ολα σχεδον τα Νουμερα σκαγιων διατρηση απο τα 35 μετρα μεχρι και τα 50.
Σε φυλλα διατρησης και χιλιοστα....και την ταχυτητα του καθε Νο σκαγιου.
Οποιος εχει λοιπον σε βρεγμενο χαρτι.....ας πει τι διατρηση εχουν ....να βγαλουμε συμπερασματα μας....
 
gvp9000 συγνωμη εγω εκανα λαθος απο βιασύνη. Έκανα τον υπολογισμό και η τιμη είναι αυτή .
Όλοι κάνουμε λάθη. Εγώ πολύ περισσότερα :)
Αυτός που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.
Μου φάνηκε τόσο εξωφρενικό το νούμερο που έκανα 2-3 διαφορετικούς υπολογισμούς !!!

Αν πας στα φυσίγγια για αγριόχηνες υπάρχουν 2 excel που υπολογίζουν ταχύτητες και χρόνους.

Δουλεύουν σωστά. Τα έχω τριπλοτσεκάρει με τα λογισμικά, bfx, ballistics for windows του Lowry, και ένα άλλο το BBS μου φαίνεται.

Κατέβασέ τα και δες τα.
Καλημέρα.
 
Αν Νίκο έχει κάνει εκατοντάδες μετρήσεις με Α4 εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς.
Βάλε αν έχεις όρεξη και καμιά βρεγμένη εφημερίδα να δούμε διαφορές.

Καλημερα σε ολους........Καλημερα Βασιλη μου!!!
Για να εχεις ΣΩΣΤΗ εικονα πρεπει να μετρας και την ταχυτητα του σεταπ.
Εαν εχεις ταχυτητα , αποσταση , Νο σκαγιου , αποτυπωση στοχου + διατρηση.....εχεις σωστη εικονα και ξερεις
εαν το σεταπ σου θελει τροποποιηση ή οχι.
Ασχετα εαν μετρας σε βρεγμενο ή στεγνο χαρτι....ακρη θα βρεις.
Ξερεις ποσο ευκολα εισχωρει το σκαγι σε βρεγμενο χαρτι....απιστευτα ευκολα .....σε σχεση με το στεγνο.!!!!
Μην με εχεις για ''χαλαρό''......εχω κανει δοκιμες διατρησης και σε βρεγμενο καταλογο....και ειδα τι
γινεται.....
Επελεξα το στεγνο χαρτι 1ον γιατι μπορω και βγαζω την διατρηση εκτος απο το ποσα φυλλα η σελιδες τρυπησε
το σκαγι.....αυτο μπορω να το μετρησω και σε χιλιοστα....2ον σε βρεγμενο χαρτι αυτο δεν γινεται σωστα.
Ο 3ος λογος για το στεγνο χαρτι ηταν οτι πισω απο τον στοχο για να μετρησεις διατρηση σε Ν1 ή Ν2-
Ν3 - σκαγια επρεπε να εχω ενα πακο εφημεριδες βρεγμενες τουλαχιστον 30 εκατοστα!!!!
Ξερεις γιατι βασανο μιλαμε να στηριξεις 30 εκατοστα πακο εφημεριδων βρεγμενων ΟΡΘΙΕΣ πισω απο
τον στοχο.....Κανε το.....και εγω θα σφυριζω κλεφτικα.......!!!!!
Λοιπον εγω εχω για τα ολα σχεδον τα Νουμερα σκαγιων διατρηση απο τα 35 μετρα μεχρι και τα 50.
Σε φυλλα διατρησης και χιλιοστα....και την ταχυτητα του καθε Νο σκαγιου.
Οποιος εχει λοιπον σε βρεγμενο χαρτι.....ας πει τι διατρηση εχουν ....να βγαλουμε συμπερασματα

Θα σε γλυτώσω απο τα έξοδα των πακέτων φύλλων Α4 μ'ένα πιο απλό πρακτικό τρόπο με χρήση μόνο 4 φύλλων Α4 ....;)
 
Η διάτρηση μετριέται σε καλιμπραρισμένο βαλλιστικό τζελ 10% ή 20% ζελατίνη και το υπόλοιπο νερό.
Το τζελ χρησιμοποιείται σαν στάνταρ (για να μπορούν όλοι να αναπαράγουν και να επαληθεύουν τα αποτελέσματα ενός τέστ), για την ομοιογένειά του και γιατί έχει βρεθεί ότι υποκαθιστά την ανθρώπινη μυική μάζα.
Είναι το μόνο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ?
Για εμένα όχι ... οποιοδήποτε ομοιογενές υλικό με την ίδια πάντα σύσταση με παρόμοια πυκνότητα και ιδιότητες με τους μυική μάζα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την διάτρηση ενός κυνηγετικού όπλου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν εγώ χρησιμοποιώ το υλικό Α και ο διπλανός το Β δεν θα συμφωνούσαμε ποτέ σε τιμές διάτρησης.
Η διάτρηση είναι τα mm της εισχώρησης του βλήματος στο υλικό.
Καταλαβαίνετε ότι οι τενεκέδες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να μετρήσεις διατρήσεις ... μπορεί να έχεις αίσθηση αλλά δεν έχεις νούμερα.
Για την βρεγμένη εφημερίδα δεν το έχω ακούσει ποτέ.
Το πακέτο Α4 80gr/m2 είναι κάτι που γενικά είναι στάνταρ, φθηνό, εύκολα προσβάσιμο και τυποποιημένο υλικό αλλά που πιθανόν να έχει ένα βασικό ελάττωμα (πέρα από το ότι δεν είναι καλιμπραρισμένο).
Το ελάττωμα είναι η πιθανή αύξηση της διαμέτρου του βλήματος με την κρούση ...
Αν Νίκο έχει κάνει εκατοντάδες μετρήσεις με Α4 εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς.
Βάλε αν έχεις όρεξη και καμιά βρεγμένη εφημερίδα να δούμε διαφορές.

Εκεί που γίνεται χαμός είναι με τα προγράμματα βαλλιστικής.
Άλλα προγράμματα θεωρούν τα mm της διάτρησης σε βαλλιστικό τζελ ανάλογα της ενέργειας του σκαγιού, άλλα ανάλογη της ορμής, άλλα αντιστρόφως ανάλογα της διαμέτρου άλλα της "πειραγμένης" διαμέτρου, άλλα από την ταχύτητα αφαιρούν ένα μέρος της κτλ.
όλα όμως υπολογίζουν το ίδιο πράγμα ... δηλαδή διάτρηση σε τζελ.

Η διάτρηση μαζί με την συγκέντρωση είναι αυτό που κάνει ένα φυσίγγι θανατηφόρο σε μεγάλες αποστάσεις.
Όχι τόσο η ενέργεια, όσο η διάτρηση ...
Πως αυξάνεις την διάτρηση ?
Αυξάνεις ταχύτητες κρούσης, αυξάνεις μάζα σκαγιού και ελαττώνεις την διάμετρο.
Ρίχνεις δηλαδή πιο γρήγορα σκάγια με μεγαλύτερη πυκνότητα, μικρότερη διάμετρο και ενδεχομένως μεγαλύτερη μάζα.
Ένα σάιτ με επί των πλείστων διαμετρήματα ραβδωτών όπλων και βαλλιστική ζελατίνη είναι το brassfetcher.com.
 
Όλοι κάνουμε λάθη. Εγώ πολύ περισσότερα :)
Αυτός που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.
Μου φάνηκε τόσο εξωφρενικό το νούμερο που έκανα 2-3 διαφορετικούς υπολογισμούς !!!

Αν πας στα φυσίγγια για αγριόχηνες υπάρχουν 2 excel που υπολογίζουν ταχύτητες και χρόνους.

Δουλεύουν σωστά. Τα έχω τριπλοτσεκάρει με τα λογισμικά, bfx, ballistics for windows του Lowry, και ένα άλλο το BBS μου φαίνεται.

Κατέβασέ τα και δες τα.
Καλημέρα.
Γεια σε ολους. Απο το 1800 ηδη προσπάθησαν να υπολογίσουν τον αεροδυναμικο συντελεστή των σκαγιων. Πρωτα ο Journee έβγαλε εναν τυπο και πολλοί άλλοι. Ακόμη και σήμερα δεν είναι δυνατόν να υπολογιστεί με ακρίβεια η βλητικη συμπεριφορά μιας δεσμης . Με τα σημερινά μεσα ομως ( ταχογράφοι , κάμερες υπερυψηλης ταχύτητας) ξέρουμε με ακρίβεια ιτι γίνεται σε καθε απόσταση. Είναι πιο απλό να χρησιμοποιηθεί έτοιμο υλικό απο πίνακες. Αυτό που δεν δημοσιεύεται είναι οι δοκιμές των μεγάλων βιομηχανιών του τομέα με πολλαπλούς συνδυασμούς διαφόρων υλικών. Για παράδειγμα σε πιο διάστημα εκτός στομιου ενα συγκεκριμένο βυσμα απελευθερώνει την δεσμη των σκαγιων. Ενα ακόμα πιο ακραίο παράδειγμα είναι πως συμπεριφέρεται το μπαφερ.
 
Θα σε γλυτώσω απο τα έξοδα των πακέτων φύλλων Α4 μ'ένα πιο απλό πρακτικό τρόπο με χρήση μόνο 4 φύλλων Α4 ....;)

Να εισαι παντα καλα φιλε!!! Ξερω οτι εισαι απο τους πολυ λιγους που κανουν δοκιμες διατρησης σε
χαρτι.....Αλλωστε εσυ μου εδωσες και τις πρωτες συμβουλες οταν ξεκινησα και εγω αυτην την διαδικασια.
Λαμπη μου βρισκω ''ακρη'' με τα σχολικα βιβλια....ΣΤΕΓΝΑ ΠΑΝΤΑ....και σε φυλλα - σελιδες και χιλιοστα.
Με βοηθησε πολυ ο ταχογραφος.....εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο ( για μενα ) μπορω να
καταλαβω απο το Νο του σκαγιου +την ταχυτητα και τα μετρα....τι διατρηση θα εχω....και σε επινικελωμενα
και σε μολυβδινα ''απλα'' σκαγια. Για αλλη μια φορα σε σημερινες δοκιμες μου με Ν4,5 και Ν4 νικελ
επεσα ''μεσα'' στους υπολογισμους μου. ( εβγαλα πολυ καλο φυσιγγιο για την ΡΕΜΙ 1100 στα 40 μετρα )
Σαφως τα επινικελωνα ανωτερα.....αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που δουλευω μονο ΝΙΚΕΛ σε φασσα
και λαγο.
Ωστοσο καθε συμβουλη σου .....ευπροσδεκτη και με χαρα θα την ακουσω φιλε!!! :)
 
Να εισαι παντα καλα φιλε!!! Ξερω οτι εισαι απο τους πολυ λιγους που κανουν δοκιμες διατρησης σε
χαρτι.....Αλλωστε εσυ μου εδωσες και τις πρωτες συμβουλες οταν ξεκινησα και εγω αυτην την διαδικασια.
Λαμπη μου βρισκω ''ακρη'' με τα σχολικα βιβλια....ΣΤΕΓΝΑ ΠΑΝΤΑ....και σε φυλλα - σελιδες και χιλιοστα.
Με βοηθησε πολυ ο ταχογραφος.....εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο ( για μενα ) μπορω να
καταλαβω απο το Νο του σκαγιου +την ταχυτητα και τα μετρα....τι διατρηση θα εχω....και σε επινικελωμενα
και σε μολυβδινα ''απλα'' σκαγια. Για αλλη μια φορα σε σημερινες δοκιμες μου με Ν4,5 και Ν4 νικελ
επεσα ''μεσα'' στους υπολογισμους μου. ( εβγαλα πολυ καλο φυσιγγιο για την ΡΕΜΙ 1100 στα 40 μετρα )
Σαφως τα επινικελωνα ανωτερα.....αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που δουλευω μονο ΝΙΚΕΛ σε φασσα
και λαγο.
Ωστοσο καθε συμβουλη σου .....ευπροσδεκτη και με χαρα θα την ακουσω φιλε!!! :)
Νίκο έχω 2 τρόπους υπολογισμού διάτρησης σε τζελ.
Προτιμώ τον έναν.
Γράψε 10 δοκιμές με τα ακολουθα στοιχεία

Νο σκαγιών
V1.5
Διάτρηση σε χαρτί Α4 σε φύλλα ή χιλιοστά.

Θα κάνω μια προσπάθεια να βγάλω τρόπο μετατροπής, από τζελ σε φύλλα Α4.
Θα δω αμέσως αν γίνεται και πόσο καλά.

Δεν με ενδιαφέρουν τα σεταπ.
Μόνο τα 3 παραπάνω στοιχεία.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top