Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα duplex πάντως φυσίγγια έχουν ένα κακό.
Τα χοντρά σκάγια λιγοστεύουν τον χώρο και το βάρος για τα ψιλά.
Διάβαζα πριν καιρό ότι ο βασικός λόγος δημιουργίας τους ήταν για να αυξήσουν την άτρακτο για γρήγορα κινούμενα θηράματα σε τραβέρσα και όχι για να αυξήσουν την συγκέντρωση ή για να σκοτώνουν κοντά και μακρυά όπως διαφημίζονται.
Θυμάμαι υπήρχε και ένα 2Χ6 Remington που έριχνα παλιά. Δεν μου φάνηκε να κάνει κάτι ιδιαίτερο ούτε το είχα δοκιμάσει ποτέ σε χαρτί.
 
Τα duplex πάντως φυσίγγια έχουν ένα κακό.
Τα χοντρά σκάγια λιγοστεύουν τον χώρο και το βάρος για τα ψιλά.
Διάβαζα πριν καιρό ότι ο βασικός λόγος δημιουργίας τους ήταν για να αυξήσουν την άτρακτο για γρήγορα κινούμενα θηράματα σε τραβέρσα και όχι για να αυξήσουν την συγκέντρωση ή για να σκοτώνουν κοντά και μακρυά όπως διαφημίζονται.
Θυμάμαι υπήρχε και ένα 2Χ6 Remington που έριχνα παλιά. Δεν μου φάνηκε να κάνει κάτι ιδιαίτερο ούτε το είχα δοκιμάσει ποτέ σε χαρτί.
Ετσι ακριβώς, τουφεκια σε δυο χρόνους
 
2-3 στοιβάδες στην περιφέρεια χοντρά και στην μέση τα ψιλά.
Αν το δοκιμάσει κανένας πείτε πως πήγε.
Μην περιμένετε πάντως θαύματα.
50-50 οι πιθανότητες να πάει καλύτερα.
Καλητερη σηγκετροση τοχω κανη.λογο τρηβον
Οπος επησης μοληβη στην μεση και ατσαλια στην περιμετρο
 
Καλητερη σηγκετροση τοχω κανη.λογο τρηβον
Οπος επησης μοληβη στην μεση και ατσαλια στην περιμετρο
Εσύ Γιάννη και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα είστε κινητές εγκυκλοπαίδειες.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει :) :) :)
 
Last edited:
Ποτε δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα τα δυο διαφορετικα νουμερα σκαγιων.....
Εχω κανει αρκετες δοκιμες με αρκετα διαφορετικα στησιματα.... και νουμερα σκαγιων και δοσολογιες...
ποτε δεν ειχα τις συγκεντρωσεις και κατανομες που ηθελα!!!
Τις καλυτερες συγκεντρωσεις και κατανομες τις πηρα απο ΕΝΑ νουμερο σκαγιων.
Τωρα το στησιμο σκαγιων σε κολωνα ...εξωτερικα χοντρα και εσωτερικα ψιλα σκαγια σε 4-6 και σε 3-5 -5-7
το εκανα με σωληνακι απο ακτινογραφια.
Και με τα χοντρα εξω....και στο αντιθετο....δεν ειδα κατι που να με ενθουσιασει.
Περα απο το μπελαλιδικο στησιμο....που μου εβγαζε την ''ψυχη'' το αποτελεσμα ηταν ΜΕΤΡΙΟ.
Α'ι' σιχτιρ ειπα....και σταματησα τις δοκιμες....
Ισως να μην ''τ'οχα'' αυτο το στησιμο...οτι και να εκανα ποτε δεν πηρα ενα 65-68% συγκεντρωση στα 50 μετρα με
φουλ τσοκ....και ομορφη κατανομη.
Α'ι' σιχτιρ....για αλλη μια φορα!!!! :D :)
 
Αυτό Νίκο δεν είναι απόλυτο ότι το στενό τσοκ έχει μεγάλη ουρά υπάρχει ενδεχόμενο να έχει και μικρότερη από τα πιο ανοιχτά το έχω δει δεν μπορώ να βρω το βίντεο τώρα αυτόυ που γράφω .

Γιαννη δεν επιμενω....Αυτης της γνωμης ειμαι ομως....Οσο ποιο κλειστο τσοκ τοσο μεγαλυτερη ατρακτος.
Σε συζητησεις που ειχαμε κανει παλαιοτερα...δεν θυμαμαι σε ποιο Θεμα.....ειχαμε καταληξει σε αυτο
το συμπερασμα φιλε.
Ισως να κανω και λαθος....αλλα αυτο εμεινε στο μυαλο μου!!
 
Ποτε δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα τα δυο διαφορετικα νουμερα σκαγιων.....
Εχω κανει αρκετες δοκιμες με αρκετα διαφορετικα στησιματα.... και νουμερα σκαγιων και δοσολογιες...
ποτε δεν ειχα τις συγκεντρωσεις και κατανομες που ηθελα!!!
Τις καλυτερες συγκεντρωσεις και κατανομες τις πηρα απο ΕΝΑ νουμερο σκαγιων.
Τωρα το στησιμο σκαγιων σε κολωνα ...εξωτερικα χοντρα και εσωτερικα ψιλα σκαγια σε 4-6 και σε 3-5 -5-7
το εκανα με σωληνακι απο ακτινογραφια.
Και με τα χοντρα εξω....και στο αντιθετο....δεν ειδα κατι που να με ενθουσιασει.
Περα απο το μπελαλιδικο στησιμο....που μου εβγαζε την ''ψυχη'' το αποτελεσμα ηταν ΜΕΤΡΙΟ.
Α'ι' σιχτιρ ειπα....και σταματησα τις δοκιμες....
Ισως να μην ''τ'οχα'' αυτο το στησιμο...οτι και να εκανα ποτε δεν πηρα ενα 65-68% συγκεντρωση στα 50 μετρα με
φουλ τσοκ....και ομορφη κατανομη.
Α'ι' σιχτιρ....για αλλη μια φορα!!!! :D :)
Μόνο ένα στήσιμο δοκίμασα απευθείας στο κυνήγι μάλιστα χωρίς δοκιμή κατόπιν εισήγησης φίλου βιοτέχνη
και πήγε καλά .Σκάγια νο 4 νίκελ 14 γρ απο πάνω και ν.6 νορμάλ 22 γρ απο κάτω .
Σύνολο 36 γρ με cx2000 Tecna 1.90 και βύσμα Drago .
 
Μόνο ένα στήσιμο δοκίμασα απευθείας στο κυνήγι μάλιστα χωρίς δοκιμή κατόπιν εισήγησης φίλου βιοτέχνη
και πήγε καλά .Σκάγια νο 4 νίκελ 14 γρ απο πάνω και ν.6 νορμάλ 22 γρ απο κάτω .
Σύνολο 36 γρ με cx2000 Tecna 1.90 και βύσμα Drago .

Καλο το βλεπω το στησιμο- δοσολογια Λαμπη...
Αναφερομουν στο στησιμο ΚΟΛΩΝΑΣ....που δεν μου εδωσε ποτε αυτο που ηθελα φιλε!!!
Αν και αυτα με στρωσεις δεν τα ''συμπαθω''.....Προτιμω ενα νουμερο σκαγιων!!!
 
Ποτε δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα τα δυο διαφορετικα νουμερα σκαγιων.....
Εχω κανει αρκετες δοκιμες με αρκετα διαφορετικα στησιματα.... και νουμερα σκαγιων και δοσολογιες...
ποτε δεν ειχα τις συγκεντρωσεις και κατανομες που ηθελα!!!
Τις καλυτερες συγκεντρωσεις και κατανομες τις πηρα απο ΕΝΑ νουμερο σκαγιων.
Τωρα το στησιμο σκαγιων σε κολωνα ...εξωτερικα χοντρα και εσωτερικα ψιλα σκαγια σε 4-6 και σε 3-5 -5-7
το εκανα με σωληνακι απο ακτινογραφια.
Και με τα χοντρα εξω....και στο αντιθετο....δεν ειδα κατι που να με ενθουσιασει.
Περα απο το μπελαλιδικο στησιμο....που μου εβγαζε την ''ψυχη'' το αποτελεσμα ηταν ΜΕΤΡΙΟ.
Α'ι' σιχτιρ ειπα....και σταματησα τις δοκιμες....
Ισως να μην ''τ'οχα'' αυτο το στησιμο...οτι και να εκανα ποτε δεν πηρα ενα 65-68% συγκεντρωση στα 50 μετρα με
φουλ τσοκ....και ομορφη κατανομη.
Α'ι' σιχτιρ....για αλλη μια φορα!!!! :D :)
Ελπίζω να έβγαλες το πλαστικό της ακτινογραφίας στο τέλος.

Το ξέρω ότι το έκανες απλά καλύπτω το 0,000000001% των περιπτώσεων :)
 
Γιαννη δεν επιμενω....Αυτης της γνωμης ειμαι ομως....Οσο ποιο κλειστο τσοκ τοσο μεγαλυτερη ατρακτος.
Σε συζητησεις που ειχαμε κανει παλαιοτερα...δεν θυμαμαι σε ποιο Θεμα.....ειχαμε καταληξει σε αυτο
το συμπερασμα φιλε.
Ισως να κανω και λαθος....αλλα αυτο εμεινε στο μυαλο μου!!
Νίκο είμαι 99% σίγουρος σε αυτό που θα σου πω.
Το τσοκ ελάχιστα επηρρεάζει την άτρακτο μετά τα 10μ.

Στα παρακάτω είμαι 100% σίγουρος.
Η άτρακτος μεγαλώνει όσο μεγαλώνει η απόσταση.
Το μήκος της ατράκτου σε μια απόσταση εξαρτάται από την παραμόρφωση που έχουν υποστεί τα σκάγια, τα διαφορετικά μεγέθη σκαγιών και την διαφορά χρόνου που αποσπάζονται τα σκάγια από την αρχική κολώνα σκαγιών όπως κινούνται στον αέρα.

Εγώ εκεί έχω καταλήξει.
Άρα η άτρακτος επηρρεάζεται βασικά από το φυσίγγι και όχι το όπλο.

Επίσης δεν είναι απόλυτο ζητούμενο η κοντή άτρακτος. Η μεγάλη μπορεί να διορθώσει σκοπευτικά λάθη.
Για τις γρήγορες τραβέρσες τώρα αφαιρείς ένα 5% χοντρικά από την συγκέντρωση του χαρτιού.

Αυτά πιστεύω φίλε.
 
Γιαννη δεν επιμενω....Αυτης της γνωμης ειμαι ομως....Οσο ποιο κλειστο τσοκ τοσο μεγαλυτερη ατρακτος.
Σε συζητησεις που ειχαμε κανει παλαιοτερα...δεν θυμαμαι σε ποιο Θεμα.....ειχαμε καταληξει σε αυτο
το συμπερασμα φιλε.
Ισως να κανω και λαθος....αλλα αυτο εμεινε στο μυαλο μου!!
Υπάρχει βίντεο φίλε που δείχνει την ντουφέκια και φένεται το ανάποδο αλλά δεν μπορώ να το βρω
 
Καλημέρα, είναι όπως γράφει ο Βασίλης, η ατρακτος μεγαλώνει αναλογικά με την απόσταση και το μήκος της εξαρτάται από την παραμόρφωση των σκαγιών,τις διαφορές στο μέγεθος και την ταυτόχρονη η μη απόσπαση από το κυαθιο. Με εξαίρεση τις καθετες μακρινές τραβερσες σε πολύ γρήγορα θηράματα ,είναι ασήμαντη η επίδραση της στην πράξη.
 
Ερώτηση.
Γιατί στα εμπορικά φυσίγγια βρίσκουμε συνήθως μικρότερο μέγεθος σκάγια από το κανονικό ;

Ένας λόγος είναι στις αποτυπώσεις να βλέπουμε περισσότερα σκάγια ...
Υπάρχει κάτι άλλο ;;;;
το κάνουν Έλληνες κατασκευαστές για να ρίξουν στάχτη στα μάτια των κυνηγών!
καλύτερα και πιο "καθαρά" σκοτώματα, βλέπει ο άλλος να πέφτει ξερό το θήραμα και σου λέει "τι φυσίγγι είναι αυτό"...
τι γίνεται όμως όταν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ κάποιος κυνηγά με ψιλότερα του κανονικού σκάγια;
έχω γράψει αλλού, περιστατικό στο οποίο ήμουν αυτόπτης μάρτυρας, όπου γνωστότατο φυσίγγι 34 γρ Νο 7 Φ 2,5 mm είχε μέσα σκάγια
Νο 9 1/2 Φ 1,9 mm (ιταλικό Νο 10).... ο φίλος το πήρε για φάσσες.......... φαντάζεστε νίλα.......

Υ.Γ.1 Εν Ελλάδι είχαμε ένα υπέροχο σύστημα βαθμονόμησης των σκαγιών ανά 0,25 mm το ακολουθούσε η πάλαι ποτέ κραταιά ΠΥΡΚΑΛ, συμβατό με ΗΠΑ, Γαλλία, Γερμανία, κ.ο.κ. κάπου κάποτε κάποιοι μας επέβαλαν το ιταλιάνικο σύστημα ανά 0,2 mm και χάσαμε την μπάλα πατριώτεεεεεεεςςςςςςς
Υ.Γ.2 Μάλλον πρέπει να είμαι ο μοναδικός εν Ελλάδι που χρησιμοποιώ ακόμα το παλιό σύστημα...... μάλλον γερνάω.......
Υ.Γ.3 πάντως με βολεύει καθότι ψείρας, βαθμονομώ τα σκάγια ανά 1/4....
 
Μόνο που και τα δύο φουλ τσοκ είναι, συγκρίνει μεταξύ έσω έξω χωρίς τρύπες και του helix με την ιδιαίτερη ""ported"" διάταξη .

Σε συμβατικές καταστάσεις μάλλον το μισό τσοκ θα δώσει συνδυαστικά (άνοιγμα+ατρακτο=πυκνότητα) τα καλύτερα αποτελέσματα και σε μεγάλες αποστάσεις.
 
κάποτε (σχετικά πρόσφατα) πήγα κυνήγι με έναν φίλο σε κάποια φάση μου λέει τι ρίχνεις;
του λέω αυτά, αυτά και κάτι δικά μου... α, μου λέει για να δω τα δικά σου!
του δίνω τρια φυσίγγια τα κοιτάει:
το ένα έγραφε 33,2 γρ Νο 7 3/4, το άλλο 32,8 γρ Νο 8 1/4 και το τρίτο 31,9 γρ Νο 9 1/4
ο φίλος ήρθε στο κυνήγι με μαλλιά κι έφυγε ...... καραφλός..... .hair..yelling.
 
κάποτε (σχετικά πρόσφατα) πήγα κυνήγι με έναν φίλο σε κάποια φάση μου λέει τι ρίχνεις;
του λέω αυτά, αυτά και κάτι δικά μου... α, μου λέει για να δω τα δικά σου!
του δίνω τρια φυσίγγια τα κοιτάει:
το ένα έγραφε 33,2 γρ Νο 7 3/4, το άλλο 32,8 γρ Νο 8 1/4 και το τρίτο 31,9 γρ Νο 9 1/4
ο φίλος ήρθε στο κυνήγι με μαλλιά κι έφυγε ...... καραφλός..... .hair..yelling.
Αφού δεν είχες γράψει ημίτονα και τετραγωνικές ρίζες, είσαι σε αποδεκτό γνωστικό επίπεδο :)
 
Γιάννη το είδα αποσπασματικά αλλά καμία σχέση το μήκος ατράκτου πριν και μετά τα 5-10μ.
Σε μήκη κάτω από περίπου 10μ υπάρχουν διαφορές ανάλογα το τσοκ που εκμηδενίζονται μετά.

Δες ...
Φωτό από Ed Lowry επικεφαλής βλητικός της Winchester.
LowrySparkShadowgraphs.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top