Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο νομίζω έχει δίκιο ο Λάμπης, το μόνο σχεδιαστικά ξεχωριστό στα βύσματα gualandi ( ειδικά στο magnum), ,είναι το ποτηράκι με τα δύο νεύρα σε κάθε πλευρά ,αν το κόβεις στα τέσσερα ακυρώνεται η ιδέα του κατασκευαστή.

ΟΚ. Δεν ειπα οτι εχει αδικο Λετυερη μου.!!!!
Απλα ακυρωνοντας την ιδεα του κατασκευαστη....πηρα καλυτερη κατανομη φιλε!!!
Καπου εχω την δοκιμη με τα 2 πεταλα δλδ με απειραχτο το βυσμα...η κατανομη ειναι μονοπατη...
αυτο με παρακινησε και του εκανα τα 4 πεταλα!!!
 
Νίκο έχεις δίκιο για την μονοπατη κατανομή που συμβαίνει δυστυχώς συχνά και σε άλλα βύσματα όταν η φούστα στραβοπαταει στο γέμισμα ή όταν ( το πιο συνηθισμένο), σε ακοπα πτερύγια δεν έχουμε ταυτόχρονο άνοιγμα. Από την άλλη αν τα πτερύγια είναι ακοπα και ανοίξουν ταυτόχρονα έχουμε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Σημερινή εξόρμηση για τσίχλες στο μπάσιμοκαρτερο αλλά δυστυχώς όσα πουλιά πέρασαν ήταν σε δυσθεώρητα ύψη. 3-4 που έκαναν το λάθος να κατέβουν χαμηλότερα καταριφθηκαν με αποτέλεσμα όμως να χάσω τις 2/3 στα ψηλά χόρτα και θάμνους. Κρίμα... Ακολούθησαν δοκιμές 9 φασσοφυσιγγων στα 45 μετρα με το kicks LF. Στα θετικά την παράσταση έκλεψε το φυσίγγιο ιδιογομωσης δώρο ενός καλού μου φίλου από εδώ μέσα που τον ευχαριστώ πολύ. Στα αρνητικά η φτωχή κατανομή αλλά και η πολύ δυνατή ανάκρουση (σαν φυσιγγιο μαγκνουμ) του nsi percorso που δεν ξέρω που οφείλεται. Τείνω να πιστέψω πως στο όπλο μου το kicks με το βύσμα αντιτζελο που έχει μέσα το περκορσο δεν πολυσυμπαθιουνται καθώς έχω πάρει και άλλες φορές με αυτό το συνδυασμό πολύ φτωχά αποτέλεσματα σε θεμα συγκέντρωσης. Η τόση πολύ ανάκρουση του όμως με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει. DSC_2090.JPGDSC_2089.JPGDSC_2087.JPGDSC_2085.JPGDSC_2084.JPG
 
ΟΚ. Δεν ειπα οτι εχει αδικο Λετυερη μου.!!!!
Απλα ακυρωνοντας την ιδεα του κατασκευαστη....πηρα καλυτερη κατανομη φιλε!!!
Καπου εχω την δοκιμη με τα 2 πεταλα δλδ με απειραχτο το βυσμα...η κατανομη ειναι μονοπατη...
αυτο με παρακινησε και του εκανα τα 4 πεταλα!!!
Αν χωρίσεις τα πέταλα όπως σου έγραψα η τουφεκιά θα βγει στρογγυλή.

Ο S.G 12 μόλις βγει από την κάννη,τα πέταλλα αποκολούντε πλήρως μόνα τους πάνω από το αμορτησέρ, αν του κόψεις τις 3 εγκοπές δεξιά κ αριστερά.
Δοκήμασε.
 
Στεφανε εφοσον εχεις και φουλ τσοκ....στον LB6 θα κανεις 4 πεταλα 10 χιλιοστα βαθος ωστε να
ριχνεις το φυσιγγιο με οποια καννη θελεις!!!
Σου γραφω το σεταπ .
CHED,-T4 - CX2000 -1,85X36- LB6+8χιλιοστα φελλο Ν7 -Ν6- 68,5 -58,80 - V1,5-412m/s

Εαν το κανεις 34+1,2 αλευρι θα γινει 1,80Χ34+1,2 με 3χαρτακια cal20+7χιλιοστα φελλο. Τα χαρτακια
τα 2 στον πατο του lb6 και το ενα επανω στον φελλο για να μην καρφωθουν τα σκαγια...
Σιγουρα θα χρειαστεις καποιες δοκιμες να το φερεις εκει που σου αρεσει...
Αυτο που σου δινω εναι ενας ''μπουσουλας'' φιλε!!!
Με όλο τον σεβασμό κ.Νίκο αλλά τον lb6 τρόμαξα να τον κάνω να ανοίγει στα μέτρα που θέλω με τα 9βολα.Άκοπος και χωρίς τρυπούλες κάτω άνοιγε στα 37 μέτρα περίπου ή όπου ήθελε.Είχα τρυπητήρι για ζώνες από τα lidl και αφού το τρόχισα εκεί που δείχνω με τα βελάκια, τον lb6 τον έκανα 4 τρύπες (πατέντα από τον Κύπριο)και αναλόγως πόσους φελλούς έβαζα μέσα τόσο πιο γρήγορα έδινε διασπορά.
Στα δικά μου έβαζα 11.2 χιλιοστά φελλούς και ξεκινούσε το άνοιγμα από τα 24 περίπου μέτρα.
Με ν7 σκάγια αν είναι να ανοίγει μετά από 30 μέτρα τότε δώρο - άδωρο, βάζω πιο χοντρά σκάγια.Το 7άρι το θέλω για πρώτη τουφεκιά.
Το σετάπ με τον sg19 είναι καλό σαν κατανομή στα 35μ.Θα δοκιμάσω με 1,7x32 και 1 γρ. αλεύρι να δω κατανομή και δύναμη.

lb6.jpg
 
Νίκο νομίζω έχει δίκιο ο Λάμπης, το μόνο σχεδιαστικά ξεχωριστό στα βύσματα gualandi ( ειδικά στο magnum), ,είναι το ποτηράκι με τα δύο νεύρα σε κάθε πλευρά ,αν το κόβεις στα τέσσερα ακυρώνεται η ιδέα του κατασκευαστή.
Δίνει πολυ έντονα κέντρα έτσι φίλε, μόνο κόβοντας τον σε 4 η 8 πεταλα φτιάχνεις ισοκατανομη
 
Με όλο τον σεβασμό κ.Νίκο αλλά τον lb6 τρόμαξα να τον κάνω να ανοίγει στα μέτρα που θέλω με τα 9βολα.Άκοπος και χωρίς τρυπούλες κάτω άνοιγε στα 37 μέτρα περίπου ή όπου ήθελε.Είχα τρυπητήρι για ζώνες από τα lidl και αφού το τρόχισα εκεί που δείχνω με τα βελάκια, τον lb6 τον έκανα 4 τρύπες (πατέντα από τον Κύπριο)και αναλόγως πόσους φελλούς έβαζα μέσα τόσο πιο γρήγορα έδινε διασπορά.
Στα δικά μου έβαζα 11.2 χιλιοστά φελλούς και ξεκινούσε το άνοιγμα από τα 24 περίπου μέτρα.
Με ν7 σκάγια αν είναι να ανοίγει μετά από 30 μέτρα τότε δώρο - άδωρο, βάζω πιο χοντρά σκάγια.Το 7άρι το θέλω για πρώτη τουφεκιά.
Το σετάπ με τον sg19 είναι καλό σαν κατανομή στα 35μ.Θα δοκιμάσω με 1,7x32 και 1 γρ. αλεύρι να δω κατανομή και δύναμη.

View attachment 34417

Στεφανε κανεις ενα πολυ σοβαρο λαθος φιλε μου!!!
Προσπαθεις να τρεξεις 100ρι με αρβυλες του στρατου!!!!
Ποιος σου ειπε οτι ο LB6 EINAI για τα 25 μετρα ??
Ο lb6 ειναι για μακρινες βολες.....εαν θελουμε βολες των 25 -30 μετρων χρησιμοποιουμε ΜΙΣΟΤΑΠΕΣ
και ΟΧΙ LB6 φιλε μου!!!
Επισεις ποιος σου ειπε οτι το σεταπ που σου εδωσα ειναι για βολια ???
Το σετατ ηταν και ειναι για σκαγια....Τα βολια ειναι αλλη ''περιπτωση''... Το στησιμο ειναι διαφορετικο
καθως και η δοσολογια!!!

Η αποτυπωση της τουφεκιας του LB6 ειναι αυτη.....και την θεωρω ''ΦΤΩΧΗ'' σε συγκεντρωση για αυτα
τα μετρα.....γι'αυτο και σου εγραψα οτι θα χρειαστεις καποιες δοκιμες ωστε να την φερεις εκει που
θελεις....ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ μεγαλυτερη συγκεντρωση!!!

Μηπως ψαχνεις φυσιγγια διασπορας....και δεν γνωριζεις την ωρολογια ???? o_O

εικόνα_Viber_2021-10-18_17-30-44-482.jpgεικόνα_Viber_2021-10-18_17-30-50-606.jpg
 
Last edited:
Νίκο έχεις δίκιο για την μονοπατη κατανομή που συμβαίνει δυστυχώς συχνά και σε άλλα βύσματα όταν η φούστα στραβοπαταει στο γέμισμα ή όταν ( το πιο συνηθισμένο), σε ακοπα πτερύγια δεν έχουμε ταυτόχρονο άνοιγμα. Από την άλλη αν τα πτερύγια είναι ακοπα και ανοίξουν ταυτόχρονα έχουμε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Λευτερη μου το γνωριζω αυτο για την μονοπατη κατανομη...
Δικο μου φυσιγγιο με ακοπα πεταλα δεν υπαρχει....Προκοβω ΠΑΝΤΑ τα πεταλα φιλε !!!! :)
 
Σημερινή εξόρμηση για τσίχλες στο μπάσιμοκαρτερο αλλά δυστυχώς όσα πουλιά πέρασαν ήταν σε δυσθεώρητα ύψη. 3-4 που έκαναν το λάθος να κατέβουν χαμηλότερα καταριφθηκαν με αποτέλεσμα όμως να χάσω τις 2/3 στα ψηλά χόρτα και θάμνους. Κρίμα... Ακολούθησαν δοκιμές 9 φασσοφυσιγγων στα 45 μετρα με το kicks LF. Στα θετικά την παράσταση έκλεψε το φυσίγγιο ιδιογομωσης δώρο ενός καλού μου φίλου από εδώ μέσα που τον ευχαριστώ πολύ. Στα αρνητικά η φτωχή κατανομή αλλά και η πολύ δυνατή ανάκρουση (σαν φυσιγγιο μαγκνουμ) του nsi percorso που δεν ξέρω που οφείλεται. Τείνω να πιστέψω πως στο όπλο μου το kicks με το βύσμα αντιτζελο που έχει μέσα το περκορσο δεν πολυσυμπαθιουνται καθώς έχω πάρει και άλλες φορές με αυτό το συνδυασμό πολύ φτωχά αποτέλεσματα σε θεμα συγκέντρωσης. Η τόση πολύ ανάκρουση του όμως με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει. View attachment 34406View attachment 34407View attachment 34408View attachment 34409View attachment 34410

Ωραίο το mb long range και το ιδιογομωσης
 
Στεφανε κανεις ενα πολυ σοβαρο λαθος φιλε μου!!!
Προσπαθεις να τρεξεις 100ρι με αρβυλες του στρατου!!!!
Ποιος σου ειπε οτι ο LB6 EINAI για τα 25 μετρα ??
Ο lb6 ειναι για μακρινες βολες.....εαν θελουμε βολες των 25 -30 μετρων χρησιμοποιουμε ΜΙΣΟΤΑΠΕΣ
και ΟΧΙ LB6 φιλε μου!!!
Επισεις ποιος σου ειπε οτι το σεταπ που σου εδωσα ειναι για βολια ???
Το σετα ηταν και ειναι για σκαγια....Τα βολια ειναι αλλη ''περιπτωση''... Το στησιμο ειναι διαφορετικο
καθως και η δοσολογια!!!

Η αποτυπωση της τουφεκιας του LB6 ειναι αυτη.....και την θεωρω ''ΦΤΩΧΗ'' σε συγκεντρωση για αυτα
τα μετρα.....γι'αυτο και σου εγραψα οτι θα χρειαστεις καποιες δοκιμες ωστε να την φερεις εκει που
θελεις....ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ μεγαλυτερη συγκεντρωση!!!

Μηπως ψαχνεις φυσιγγια διασπορας....και δεν γνωριζεις την ωρολογια ???? o_O

View attachment 34419View attachment 34420
Διασποράς δεν θέλω,αλλά είναι και τα πιο ''εύκολα'' πιστεύω. Λάθος διατύπωση για τον lb6 ,τον χρησιμοποίησα στα δράμια και τον φοβάμαι για ν7 για κοντινές προς μεσαίες τουφεκιές. Αν, γράφω αν,βάλεις μια λεπτή ροδελίτσα ανάμεσα από τους φελλούς(μειώνοντας στα σκάγια όσο το βάρος της ροδέλας) τότε θα έχεις πιο μακρινή συγκέντρωση?

Το συγκεκριμένο σετάπ με ν7 και lb6 που έκανες είναι κορυφή για τρυγόνια 2η τουφεκιά.
 
Διασποράς δεν θέλω,αλλά είναι και τα πιο ''εύκολα'' πιστεύω. Λάθος διατύπωση για τον lb6 ,τον χρησιμοποίησα στα δράμια και τον φοβάμαι για ν7 για κοντινές προς μεσαίες τουφεκιές. Αν, γράφω αν,βάλεις μια λεπτή ροδελίτσα ανάμεσα από τους φελλούς(μειώνοντας στα σκάγια όσο το βάρος της ροδέλας) τότε θα έχεις πιο μακρινή συγκέντρωση?

Το συγκεκριμένο σετάπ με ν7 και lb6 που έκανες είναι κορυφή για τρυγόνια 2η τουφεκιά.

Ροδελες και μεταλικα αντικειμενα μεσα στα φυσιγγια....απο μενα μακρια και αλαργα...
Εαν θελεις αντιβαρο βαζεις 2,5 γραμμαρια σκαγια Ν9 στον πυθμενα του....αλλα αυτο το κανουμε για
βολες στα 50+ μετρα = 60-70 μετρα.
 
Σημερινή εξόρμηση για τσίχλες στο μπάσιμοκαρτερο αλλά δυστυχώς όσα πουλιά πέρασαν ήταν σε δυσθεώρητα ύψη. 3-4 που έκαναν το λάθος να κατέβουν χαμηλότερα καταριφθηκαν με αποτέλεσμα όμως να χάσω τις 2/3 στα ψηλά χόρτα και θάμνους. Κρίμα... Ακολούθησαν δοκιμές 9 φασσοφυσιγγων στα 45 μετρα με το kicks LF. Στα θετικά την παράσταση έκλεψε το φυσίγγιο ιδιογομωσης δώρο ενός καλού μου φίλου από εδώ μέσα που τον ευχαριστώ πολύ. Στα αρνητικά η φτωχή κατανομή αλλά και η πολύ δυνατή ανάκρουση (σαν φυσιγγιο μαγκνουμ) του nsi percorso που δεν ξέρω που οφείλεται. Τείνω να πιστέψω πως στο όπλο μου το kicks με το βύσμα αντιτζελο που έχει μέσα το περκορσο δεν πολυσυμπαθιουνται καθώς έχω πάρει και άλλες φορές με αυτό το συνδυασμό πολύ φτωχά αποτέλεσματα σε θεμα συγκέντρωσης. Η τόση πολύ ανάκρουση του όμως με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει. View attachment 34406View attachment 34407View attachment 34408View attachment 34409View attachment 34410

Κωστη μου , κατ'αρχην μπραβο για τις δοκιμες σου!!!!!
Ξερω τι κοπο εχουν φιλε!!!
Παμε παρα κατω....Ολα καλα ολα ωραια.....Αλλά του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ το 34ρι το ''αδικησες'' φιλε!!!
Εκανες ΛΑΘΟΣ υπολογισμο. Εαν ειναι 34 γραμμαρια Ν5 τοτε το συνολο σκαγιων γομωσης ειναι 241 σκαγια.
Οποτε εχουμε 241-132=55% συγκεντρωση και ΟΧΙ 45% που γραφεις!!!

Εκτος και αν ειναι Ν6 φιλε!!! :)
 
Στεφανε κανεις ενα πολυ σοβαρο λαθος φιλε μου!!!
Προσπαθεις να τρεξεις 100ρι με αρβυλες του στρατου!!!!
Ποιος σου ειπε οτι ο LB6 EINAI για τα 25 μετρα ??
Ο lb6 ειναι για μακρινες βολες.....εαν θελουμε βολες των 25 -30 μετρων χρησιμοποιουμε ΜΙΣΟΤΑΠΕΣ
και ΟΧΙ LB6 φιλε μου!!!
Επισεις ποιος σου ειπε οτι το σεταπ που σου εδωσα ειναι για βολια ???
Το σετατ ηταν και ειναι για σκαγια....Τα βολια ειναι αλλη ''περιπτωση''... Το στησιμο ειναι διαφορετικο
καθως και η δοσολογια!!!

Η αποτυπωση της τουφεκιας του LB6 ειναι αυτη.....και την θεωρω ''ΦΤΩΧΗ'' σε συγκεντρωση για αυτα
τα μετρα.....γι'αυτο και σου εγραψα οτι θα χρειαστεις καποιες δοκιμες ωστε να την φερεις εκει που
θελεις....ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ μεγαλυτερη συγκεντρωση!!!

Μηπως ψαχνεις φυσιγγια διασπορας....και δεν γνωριζεις την ωρολογια ???? o_O

View attachment 34419View attachment 34420
Εμένα πάντως αυτή η αποτύπωση μου αρέσει και ως κατανομή και ως συγκέντρωση.
 
Κωστη μου , κατ'αρχην μπραβο για τις δοκιμες σου!!!!!
Ξερω τι κοπο εχουν φιλε!!!
Παμε παρα κατω....Ολα καλα ολα ωραια.....Αλλά του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ το 34ρι το ''αδικησες'' φιλε!!!
Εκανες ΛΑΘΟΣ υπολογισμο. Εαν ειναι 34 γραμμαρια Ν5 τοτε το συνολο σκαγιων γομωσης ειναι 241 σκαγια.
Οποτε εχουμε 241-132=55% συγκεντρωση και ΟΧΙ 45% που γραφεις!!!

Εκτος και αν ειναι Ν6 φιλε!!! :)
Έχεις απόλυτο δίκιο κ Νίκο έκανα λάθος. Του ρουμελιωτη το 34αρι που έριξα είναι νο5 με 250 σκάγια μέσα (μετρημένα ένα ένα). Άρα έχουμε 250-132=53%!!! Την καλύτερη απόδοση μετά φυσικά από τον δικό σας πύραυλο που ήταν καλύτερο από όλα με διαφορά.. Πάντως τετοια κλωτσιά που έφαγα από το περκορσο σήμερα δεν θυμάμαι να έχω ξαναφαει από φυσιγγιο. Και απόδειξη είναι ότι σκόρπισε τόσο πολύ ενώ το nsi colombo με τα 39γρ και ομοίως το ίδιο βύσμα (antigelo) δούλεψε μια χαρά. Τι μπορεί να συνέβη??? .think.
 
Σημερινή εξόρμηση για τσίχλες στο μπάσιμοκαρτερο αλλά δυστυχώς όσα πουλιά πέρασαν ήταν σε δυσθεώρητα ύψη. 3-4 που έκαναν το λάθος να κατέβουν χαμηλότερα καταριφθηκαν με αποτέλεσμα όμως να χάσω τις 2/3 στα ψηλά χόρτα και θάμνους. Κρίμα... Ακολούθησαν δοκιμές 9 φασσοφυσιγγων στα 45 μετρα με το kicks LF. Στα θετικά την παράσταση έκλεψε το φυσίγγιο ιδιογομωσης δώρο ενός καλού μου φίλου από εδώ μέσα που τον ευχαριστώ πολύ. Στα αρνητικά η φτωχή κατανομή αλλά και η πολύ δυνατή ανάκρουση (σαν φυσιγγιο μαγκνουμ) του nsi percorso που δεν ξέρω που οφείλεται. Τείνω να πιστέψω πως στο όπλο μου το kicks με το βύσμα αντιτζελο που έχει μέσα το περκορσο δεν πολυσυμπαθιουνται καθώς έχω πάρει και άλλες φορές με αυτό το συνδυασμό πολύ φτωχά αποτέλεσματα σε θεμα συγκέντρωσης. Η τόση πολύ ανάκρουση του όμως με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις για το τι μπορεί να συμβαίνει. View attachment 34406View attachment 34407View attachment 34408View attachment 34409View attachment 34410
_20211019_033130.JPG
Αυτά είναι τα ορθά νούμερα στην δοκιμη του ρουμελιωτη των 34γρ νο5. Ζητώ συγγνώμη και ευχαριστώ τον κ Νίκο για την επισήμανση.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο κ Νίκο έκανα λάθος. Του ρουμελιωτη το 34αρι που έριξα είναι νο5 με 250 σκάγια μέσα (μετρημένα ένα ένα). Άρα έχουμε 250-132=53%!!! Την καλύτερη απόδοση μετά φυσικά από τον δικό σας πύραυλο που ήταν καλύτερο από όλα με διαφορά.. Πάντως τετοια κλωτσιά που έφαγα από το περκορσο σήμερα δεν θυμάμαι να έχω ξαναφαει από φυσιγγιο. Και απόδειξη είναι ότι σκόρπισε τόσο πολύ ενώ το nsi colombo με τα 39γρ και ομοίως το ίδιο βύσμα (antigelo) δούλεψε μια χαρά. Τι μπορεί να συνέβη??? .think.

Καλημερα Κωστή μου!!! Βγαινω μια βολτα στο βουνο....Οταν γυρισω θα σου απαντησω φιλε μου!!! :)
 
Ροδελες και μεταλικα αντικειμενα μεσα στα φυσιγγια....απο μενα μακρια και αλαργα...
Εαν θελεις αντιβαρο βαζεις 2,5 γραμμαρια σκαγια Ν9 στον πυθμενα του....αλλα αυτο το κανουμε για
βολες στα 50+ μετρα = 60-70 μετρα.
Νίκο εγώ με τον lb6 δεν κατάφερα ποτέ να βγάλω πολύ μεγάλη συγκέντρωση ότι πατέντα και να έκανα για μένα δεν λέει τίποτα σαν βυζμα για μεγάλες αποστάσεις
Αντίθετα όλα τα long range φισιγγια που έχω κάνει είναι με μάλλινη και αλεύρι πραγματική μάλλινη όχι diana
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top